Riese Sztolnie Walimskie - Kompleks Rzeczka

Kompleks Rzeczka
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.6

Projekt Riese

Riese czyli Olbrzym to kryptonim najbardziej tajemniczego projektu górniczego i budowlanego, prowadzonego w czasie II wojny światowej przez III Rzeszę w Górach Sowich na Dolnym Śląsku. Do dziś nie został on całkowicie poznany i odkryty. Jednym z elementów tych podziemnych wyrobisk jest Kompleks Rzeczka czyli Sztolnie Walimskie. Ich długość wynosi około 500 m, a powierzchnia to 2 500 m2. Mieszczą się w miejscowości Rzeczka, w gminie Walim i są dziś dostępne dla turystów jako podziemna trasa turystyczna przez cały rok!

Kompleks Rzeczka
Kompleks Rzeczka

To bardzo ważne miejsce historyczne, ważne dla Polaków, ale i innych mieszkańców Europy, bo wśród więźniów byli przedstawiciele wielu europejskich krajów! Sztolnie projektu Riese licznie odwiedzają turyści z całego świata i warto pokazać tę część haniebnej historii III Rzeszy, w której straciło życie setki tysięcy więźniów pracujących w podobnych sztolniach, na terenie Gór Sowich.

Zwiedzanie Kompleksu Rzeczka (Sztolni Walimskich)

Sztolnie Walimskie to kompleks położony około 30 m od drogi wojewódzkiej nr 383, nad niewielkim wąwozem. Na powierzchni zobaczysz wagoniki, zasieki, resztki uzbrojenia, a nawet skamieniałe worki z zaprawą. To, co najważniejsze, znajduje się jednak pod ziemią. Do zwiedzania udostępniono tu 3 sztolnie, a każda z nich ma niezależne wejście. Zwiedza się tutaj wąskie korytarze i wielkie, wydrążone w litej skale, ogromne podziemne hale, prawdopodobnie przeznaczone do produkcji broni V1 i V2. Dzięki multimediom można obejrzeć scenę przywozu więźniów do podziemnego Kompleksu Rzeczka, którzy byli tu zmuszani przez hitlerowców do morderczej pracy. Manekiny przedstawiające wychudzonych i strudzonych pracowników, wątłe światełka co rusz oświetlające niewielkie fragmenty ich pracy i multimedialne odgłosy kilofów i wierteł, potęgowane przez echo. To robi wielkie wrażenie!

Kompleks Rzeczka
Kompleks Rzeczka

Do tego chłód, ciemność i wilgoć potęgują zadumę, a nawet przerażenie. Nie sposób wyobrazić sobie nawet tego, co przeżywali tu chłostani więźniowie, pracując w nieludzkich warunkach, tracąc zdrowie i często życie, a przy tym tworząc coś, co miało przyczynić się do dalszej zagłady ludzkości. Na szczęście prace na projektem Riese nigdy nie zostały skończone...

Właśnie, jeśli mowa o chłodzie, planując zwiedzanie Sztolni Walimskich i innych kompleksów Riese trzeba pamiętać, że panuje w nich przez cały rok niska temperatura, około 5-7 stopni Celsjusza, warto więc wziąć ze sobą bluzę i długie spodnie.

Sztolnie Walimskie
Sztolnie Walimskie

Szlaki do Kompleksu Rzeczka (Sztolni Walimskich)

Do Sztolni Walimskich prowadzą liczne szlaki, które łączą atrakcje w okolicy:

  • czarny Szlak Martyrologii: Jugowice Górne, Walim, podziemny kompleks militarny Rzeczka, Grządki, Podziemne Miasto Osówka, Kolce, Głuszyca Górna, szlak ten prowadzi przez większość obiektów "Riese"
  • szlak niebieski E3: Europejski Szlak Długodystansowy
  • szlak czerwony, niebieski, żółty oraz zielony - eksponują walory krajobrazowe i turystyczne okolicy, faunę i florę Gór Sowich z Parkiem Krajobrazowym, Rezerwatu Góra Choina z Zamkiem Grodno, który kończy Szlak Zamków Piastowskich
Kompleks Rzeczka
Kompleks Rzeczka

Atrakcje w okolicy

Niedaleko można zwiedzić Podziemne miasto Osówka i Podziemny Kompleks Włodarz. Wspaniałą atrakcją w okolicy jest także Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim - gotycka, tajemnicza warownia, przebudowana w XVI wieku na renesansową rezydencję, a dziś pozostająca w malowniczej ruinie, dostępnej dla turystów przez cały rok! U stóp zamku rozlewa się piękne Jezioro Bystrzyckie z nową kładką przerzuconą przez ten zbiornik zaporowy.

Informacje praktyczne

Codziennie przez cały rok
V-IX pn-pt od 9.00, ostatnie wejście o 17.00
sb, nd i święta od 9.00, ostatnie wejście o 18.00
X-IV pn-pt od 9.00, ostatnie wejście o 16.00
sb, nd i święta od 9.00, ostatnie wejście o 17.00
Bilety: normalny 22 zł, ulgowy 18 zł
Parking: bezpłatny
Zwiedzanie tylko z przewodnikiem, trwa około 1h
Obiekt niedostępny dla wózków

Riese Sztolnie Walimskie Kompleks Rzeczka
ul. 3 Maja 26, Walim
tel. 74/ 845-73-00
https://sztolnie.pl

Noclegi w Dolnym Śląsku

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Kompleks Rzeczka
Kompleks Rzeczka
Kompleks Rzeczka
Kompleks Rzeczka
Kompleks Rzeczka
Sztolnie Walimskie
Sztolnie Walimskie
Kompleks Rzeczka
Kompleks Rzeczka
Kompleks Rzeczka Walim
Kompleks Rzeczka
Kompleks Rzeczka
Kompleks Rzeczka
Kompleks Rzeczka
(4.6 głosów: 106)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.6 głosów: 106)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Knypek
Knypek
warto zwiedzić to miejsce. przewodnik bardzo ciekawie opowiada, są dołączone inscenizacje. można sobie wyobrazić jak to wszystko wyglądało w tamtych czasach.
Avatar użytkownika Edward Kutko
Edward Kutko
Miejsca kompleksu Riese są niesamowite i warto je zobaczyć i dowiedzieć się nieco więcej o tych strasznych czasach.
andy

można odwiedzać tylko z przewodnikiem. I trzeba pamiętać, idąć z małym dzieckiem, że przewodnik dużo mówi o tematach typu: niewolnictwo, śmierć, zabijanie, wyzysk, obozy koncentracyjne. Uwagę dziecka można oczywiście odwrócić, ale nie zawsze się uda.

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024