Zagłosuj na nas!
Kompleks Rzeczka

Riese Sztolnie Walimskie - Kompleks Rzeczka

(4.6 głosów: 100)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Projekt Riese

Riese czyli Olbrzym to kryptonim najbardziej tajemniczego projektu górniczego i budowlanego, prowadzonego w czasie II wojny światowej przez III Rzeszę w Górach Sowich na Dolnym Śląsku. Do dziś nie został on całkowicie poznany i odkryty. Jednym z elementów tych podziemnych wyrobisk jest Kompleks Rzeczka czyli Sztolnie Walimskie. Ich długość wynosi około 500 m, a powierzchnia to 2 500 m2. Mieszczą się w miejscowości Rzeczka, w gminie Walim i są dziś dostępne dla turystów jako podziemna trasa turystyczna przez cały rok!


Trwa głosowanie w Turystycznych Mistrzostwach Blogerów!
Oddaj na nas głos (można głosować codziennie) - będzie nam niezmiernie miło!

Kompleks Rzeczka
Kompleks Rzeczka

To bardzo ważne miejsce historyczne, ważne dla Polaków, ale i innych mieszkańców Europy, bo wśród więźniów byli przedstawiciele wielu europejskich krajów! Sztolnie projektu Riese licznie odwiedzają turyści z całego świata i warto pokazać tę część haniebnej historii III Rzeszy, w której straciło życie setki tysięcy więźniów pracujących w podobnych sztolniach, na terenie Gór Sowich.

Zwiedzanie Kompleksu Rzeczka (Sztolni Walimskich)

Sztolnie Walimskie to kompleks położony około 30 m od drogi wojewódzkiej nr 383, nad niewielkim wąwozem. Na powierzchni zobaczysz wagoniki, zasieki, resztki uzbrojenia, a nawet skamieniałe worki z zaprawą. To, co najważniejsze, znajduje się jednak pod ziemią. Do zwiedzania udostępniono tu 3 sztolnie, a każda z nich ma niezależne wejście. Zwiedza się tutaj wąskie korytarze i wielkie, wydrążone w litej skale, ogromne podziemne hale, prawdopodobnie przeznaczone do produkcji broni V1 i V2. Dzięki multimediom można obejrzeć scenę przywozu więźniów do podziemnego Kompleksu Rzeczka, którzy byli tu zmuszani przez hitlerowców do morderczej pracy. Manekiny przedstawiające wychudzonych i strudzonych pracowników, wątłe światełka co rusz oświetlające niewielkie fragmenty ich pracy i multimedialne odgłosy kilofów i wierteł, potęgowane przez echo. To robi wielkie wrażenie!Kompleks Rzeczka
Kompleks Rzeczka

Do tego chłód, ciemność i wilgoć potęgują zadumę, a nawet przerażenie. Nie sposób wyobrazić sobie nawet tego, co przeżywali tu chłostani więźniowie, pracując w nieludzkich warunkach, tracąc zdrowie i często życie, a przy tym tworząc coś, co miało przyczynić się do dalszej zagłady ludzkości. Na szczęście prace na projektem Riese nigdy nie zostały skończone...

Właśnie, jeśli mowa o chłodzie, planując zwiedzanie Sztolni Walimskich i innych kompleksów Riese trzeba pamiętać, że panuje w nich przez cały rok niska temperatura, około 5-7 stopni Celsjusza, warto więc wziąć ze sobą bluzę i długie spodnie.Sztolnie Walimskie
Sztolnie Walimskie

Szlaki do Kompleksu Rzeczka (Sztolni Walimskich)

Do Sztolni Walimskich prowadzą liczne szlaki, które łączą atrakcje w okolicy:

  • czarny Szlak Martyrologii: Jugowice Górne, Walim, podziemny kompleks militarny Rzeczka, Grządki, Podziemne Miasto Osówka, Kolce, Głuszyca Górna, szlak ten prowadzi przez większość obiektów "Riese"
  • szlak niebieski E3: Europejski Szlak Długodystansowy
  • szlak czerwony, niebieski, żółty oraz zielony - eksponują walory krajobrazowe i turystyczne okolicy, faunę i florę Gór Sowich z Parkiem Krajobrazowym, Rezerwatu Góra Choina z Zamkiem Grodno, który kończy Szlak Zamków Piastowskich
Kompleks Rzeczka
Kompleks Rzeczka

Atrakcje w okolicy

Niedaleko można zwiedzić Podziemne miasto Osówka i Podziemny Kompleks Włodarz. Wspaniałą atrakcją w okolicy jest także Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim - gotycka, tajemnicza warownia, przebudowana w XVI wieku na renesansową rezydencję, a dziś pozostająca w malowniczej ruinie, dostępnej dla turystów przez cały rok! U stóp zamku rozlewa się piękne Jezioro Bystrzyckie z nową kładką przerzuconą przez ten zbiornik zaporowy.

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Codziennie przez cały rok
V-IX pn-pt od 9.00, ostatnie wejście o 17.00
sb, nd i święta od 9.00, ostatnie wejście o 18.00
X-IV pn-pt od 9.00, ostatnie wejście o 16.00
sb, nd i święta od 9.00, ostatnie wejście o 17.00
Bilety: normalny 22 zł, ulgowy 18 zł
Parking: bezpłatny
Zwiedzanie tylko z przewodnikiem, trwa około 1h
Obiekt niedostępny dla wózków

Adres

Riese Sztolnie Walimskie Kompleks Rzeczka
ul. 3 Maja 26, Walim
tel. 74/ 845-73-00
https://sztolnie.pl

GPS: 50°41'20N, 16°26'41E

Riese Sztolnie Walimskie - Kompleks Rzeczka na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Rzeczki wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Rzeczka noclegi

Rzeczka to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Kompleks Rzeczka
Kompleks Rzeczka
Kompleks Rzeczka
Kompleks Rzeczka
Kompleks Rzeczka
Sztolnie Walimskie
Sztolnie Walimskie
Kompleks Rzeczka
Kompleks Rzeczka
Kompleks Rzeczka Walim, mokunka
Kompleks Rzeczka, mokunka
Kompleks Rzeczka, mokunka
Kompleks Rzeczka, mokunka
Kompleks Rzeczka, mokunka
50°41'20N, 16°26'41E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

andy

można odwiedzać tylko z przewodnikiem. I trzeba pamiętać, idąć z małym dzieckiem, że przewodnik dużo mówi o tematach typu: niewolnictwo, śmierć, zabijanie, wyzysk, obozy koncentracyjne. Uwagę dziecka można oczywiście odwrócić, ale nie zawsze się uda.

Riese Sztolnie Walimskie - Kompleks Rzeczka na blogu

W hitlerowskich sztolniach zbrodni!

Na pewno słyszeliście już hasło Riese! To nazwa projektu, jaki zaplanował sobie Hitler podczas II wojny światowej w Górach Sowich na Dolnym Śląsku. Zmordowanymi rękami więźniów budował tutaj sobie podziemną kwaterę główną oraz sieć podziemnych sztolni i hal, w których III Rzesza miała produkować broń masowego rażenia.

Na szczęście koniec wojny sprawił, że projekt nigdy nie został zrealizowany, ale setki tysięcy osób straciło tu zdrowie, a nawet życie. Dziś musimy o tym pamiętać. Zabieram Was w podróż do jednego z elementów Kompleksu Riese - Sztolni Walimskich w miejscowości Rzeczka.

14 sierpień 2020 13:49
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021