Riese Sztolnie Walimskie - Kompleks Rzeczka

Riese Sztolnie Walimskie - Kompleks Rzeczka

Riese Sztolnie Walimskie Kompleks Rzeczka
ul. 3 Maja 26, Walim
tel. 74/ 845-73-00
https://sztolnie.pl

50°41'20" N, 16°26'41" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
 • Codziennie przez cały rok
  V-IX pn-pt od 9.00, ostatnie wejście o 17.00
  sb, nd i święta od 9.00, ostatnie wejście o 18.00
  X-IV pn-pt od 9.00, ostatnie wejście o 16.00
  sb, nd i święta od 9.00, ostatnie wejście o 17.00
  Bilety: normalny 22 zł, ulgowy 18 zł
  Parking: bezpłatny
  Zwiedzanie tylko z przewodnikiem, trwa około 1h
  Dostępność dla wózków: obiekt niedostępny

Projekt Riese

Riese czyli Olbrzym to kryptonim najbardziej tajemniczego projektu górniczego i budowlanego, prowadzonego w czasie II wojny światowej przez III Rzeszę w Górach Sowich na Dolnym Śląsku. Do dziś nie został on całkowicie poznany i odkryty. Jednym z elementów tych podziemnych wyrobisk jest Kompleks Rzeczka czyli Sztolnie Walimskie. Ich długość wynosi około 500 m, a powierzchnia to 2 500 m2. Mieszczą się w miejscowości Rzeczka, w gminie Walim i są dziś dostępne dla turystów jako podziemna trasa turystyczna przez cały rok!To bardzo ważne miejsce historyczne, ważne dla Polaków, ale i innych mieszkańców Europy, bo wśród więźniów byli przedstawiciele wielu europejskich krajów! Sztolnie projektu Riese licznie odwiedzają turyści z całego świata i warto pokazać tę część haniebnej historii III Rzeszy, w której straciło życie setki tysięcy więźniów pracujących w podobnych sztolniach, na terenie Gór Sowich.

Kompleks Rzeczka
Kompleks Rzeczka

Zwiedzanie Kompleksu Rzeczka

Kompleks położony jest około 30 m od drogi wojewódzkiej nr 383, nad niewielkim wąwozem. Na powierzchni zobaczysz wagoniki, zasieki, resztki uzbrojenia, a nawet skamieniałe worki z zaprawą. To, co najważniejsze, znajduje się jednak pod ziemią. Do zwiedzania udostępniono tu 3 sztolnie, a każda z nich ma niezależne wejście. Zwiedza się tutaj wąskie korytarze i wielkie, wydrążone w litej skale, ogromne podziemne hale, prawdopodobnie przeznaczone do produkcji broni V1 i V2. Dzięki multimediom można obejrzeć scenę przywozu więźniów do podziemnego Kompleksu Rzeczka, którzy byli tu zmuszani przez hitlerowców do morderczej pracy. Manekiny przedstawiające wychudzonych i strudzonych pracowników, wątłe światełka co rusz oświetlające niewielkie fragmenty ich pracy i multimedialne odgłosy kilofów i wierteł, potęgowane przez echo. To robi wielkie wrażenie!

Do tego chłód, ciemność i wilgoć potęgują zadumę, a nawet przerażenie. Nie sposób wyobrazić sobie nawet tego, co przeżywali tu chłostani więźniowie, pracując w nieludzkich warunkach, tracąc zdrowie i często życie, a przy tym tworząc coś, co miało przyczynić się do dalszej zagłady ludzkości. Na szczęście prace na projektem Riese nigdy nie zostały skończone...

Kompleks Rzeczka
Kompleks Rzeczka
Kompleks Rzeczka


Właśnie, jeśli mowa o chłodzie, planując zwiedzanie Sztolni Walimskich i innych kompleksów Riese trzeba pamiętać, że panuje w nich przez cały rok niska temperatura, około 5-7 stopni Celsjusza, warto więc wziąć ze sobą bluzę i długie spodnie.

Szlaki do Kompleksu Rzeczka

Do Sztolni Walimskich prowadzą liczne szlaki, które łączą atrakcje w okolicy:

Kompleks Rzeczka
Kompleks Rzeczka


 • czarny Szlak Martyrologii: Jugowice Górne, Walim, podziemny kompleks militarny Rzeczka, Grządki, Podziemne Miasto Osówka, Kolce, Głuszyca Górna, szlak ten prowadzi przez większość obiektów "Riese"
 • szlak niebieski E3: Europejski Szlak Długodystansowy
 • szlak czerwony, niebieski, żółty oraz zielony - eksponują walory krajobrazowe i turystyczne okolicy, faunę i florę Gór Sowich z Parkiem Krajobrazowym, Rezerwatu Góra Choina z Zamkiem Grodno, który kończy Szlak Zamków Piastowskich

Atrakcje w okolicy

Niedaleko można zwiedzić Podziemne miasto Osówka i Podziemny Kompleks Włodarz. Wspaniałą atrakcją w okolicy jest także Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim - gotycka, tajemnicza warownia, przebudowana w XVI wieku na renesansową rezydencję, a dziś pozostająca w malowniczej ruinie, dostępnej dla turystów przez cały rok! U stóp zamku rozlewa się piękne Jezioro Bystrzyckie z nową kładką przerzuconą przez ten zbiornik zaporowy.

Kompleks Rzeczka Kompleks Rzeczka Kompleks Rzeczka Sztolnie Walimskie Sztolnie Walimskie Sztolnie Walimskie Kompleks Rzeczka Kompleks Rzeczka Kompleks Rzeczka Walim Kompleks Rzeczka Kompleks Rzeczka Kompleks Rzeczka Kompleks Rzeczka

Rzeczka noclegi

Rzeczka to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Pałac Kamieniec
Hotel Niemcza Spa
Pałac Ławica
KOLONIA LEŚNA

Wasze opinie

andy Uzależniony od podróży 1224 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2017-09-25 na

można odwiedzać tylko z przewodnikiem. I trzeba pamiętać, idąć z małym dzieckiem, że przewodnik dużo mówi o tematach typu: niewolnictwo, śmierć, zabijanie, wyzysk, obozy koncentracyjne. Uwagę dziecka można oczywiście odwrócić, ale nie zawsze się uda.

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021