Twierdza w Srebrnej Górze to największa górska twierdza w Europie!

Twierdza Srebrna Góra
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.6

Srebrna Góra to niewielkie, historyczne miasteczko, pięknie położone na Dolnym Śląsku, pomiędzy Nową Rudą i Ząbkowicami Śląskimi, na granicy Gór Sowich i Bardzkich, u wlotu do malowniczej Kotliny Kłodzkiej. Najważniejszą, a przy tym największą atrakcją jest tutaj Twierdza Srebrna Góra - cenny zabytek militarny kontynentu i jedna z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska. To największa górska twierdza w Europie, a jej zwiedzanie z przewodnikiem ubranym w historyczny strój żołnierza epoki napoleońskiej to prawdziwa przyjemność i podróż w czasy militarnego funkcjonowania srebrnogórskich fortów!

Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra

Zwiedzanie twierdzy - czas i atrakcje

Dlatego zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, który świetnie zna ten teren i historię twierdzy, o której opowiada tak ciekawie, że nieco ponad godzinne zwiedzanie mija jak mrugnięcie okiem. Do tego ton opowieści jest momentami żartobliwy, co zdecydowanie uprzyjemnia wędrówkę po labiryntach fortów i spodoba się również dzieciom. Choć temat nie jest specjalnie rozrywkowy i po wizycie w Twierdzy Srebrna Góra wiem na pewno jedno, nie chciałabym tam być w roli żołnierza, w tamtym czasie, bo to niczym od więzienia się nie różniło tak naprawdę! Podczas zwiedzania wychodzi się też na koronę Twierdzy, która jest zarazem wspaniałym punktem widokowym, można stąd podziwiać panoramę Sudetów, a dokładniej Gór Opawskich, Masywu Śnieżnika i bliżej wznoszących się grzbietów Gór Bardzkich i Sowich. Nam widoki nie były dane, niebo zsunęło się niemal na nasze głowy i widok ledwo dochodził do połamanej sosny, przypominającej mi tą z Sokolicy w Pieninach!

Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra

Pamiętajcie, że temperatura powietrza w części podziemnej nie przekracza 10 stopni Celsjusza, nawet latem, także warto wziąć bluzę ze sobą. Buty też trzeba wziąć wygodne i takie, które mogą się pobrudzić, bo nie wszystkie fragmenty są suche i wybrukowane 🙂 Miejscami wygląda to podobnie jak wtedy, kiedy twierdza była użytkowana.

Jak dojechać do twierdzy?

Forty ze względu na swe rozmiary robią ogromne wrażenie na turystach, szczególnie Donżon. Aby go zobaczyć, należy dojechać do Przełęczy Srebrnogórskiej, a stąd koło schroniska udać się pieszo krętą, malowniczą drogą pod górę, która jest wyłączona z ruchu samochodowego. Spacerek trwa jakieś 15 minut, osoby niepełnosprawne mogą podjechać samochodem pod samą Twierdzę. W okresie letnim w weekendy z przełęczy Srebrnogórskiej do Twierdzy kursuje odpłatna kolejka Fort Fan Express. Cena biletu Fort Fan Express w obie strony to 5 zł (2020).

Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra

Historia Twierdzy w Srebrnej Górze

Twierdza Srebrna Góra została zbudowana w latach 1765-77 na rozkaz króla Prus Fryderyka II Wielkiego, według projektu inżyniera Ludwiga Wilhelma Regelera - pruskiego podpułkownika. Tak naprawdę nie było większego sensu militarnego do zbudowania tak ogromnej twierdzy w tym miejscu. Mówi się, że król Fryderyk po prostu nie lubił Słowian, a Polaków wręcz nienawidził, więc kiedy pewien Chorwat wystrzelił w jego stronę, oznajmił, że nikt nie będzie więcej do niego strzelał! 

Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra

Oficjalnie Twierdza Srebrna Góra miała bronić Śląska, zdobytego przez Prusy w 1740 roku. Pod budowę fortyfikacji wybrano dwa górujące nad Przełęczą Srebrną wzniesienia: Forteczną Górę (Warowną, 686 m n.p.m.) oraz Ostróg (627 m n.p.m.). Dziś Fort Ostróg można również zwiedzać, także jest elementem Twierdzy Srebrna Góra.

Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra

Jak zbudowano fort?

Tworzenie Twierdzy Srebrna Góra było tak wielkim przedsięwzięciem, że na miejscu zbudowano wówczas tartak, cegielnię, wapienniki, wodociąg i liczne drogi transportowe. Zewnętrzne mury forteczne wykonano z wydobytego na miejscu kamienia, a cegłę wykorzystano tylko do wykończenia wnętrz kazamat, wewnętrznego muru dziedzińca Donżonu i obu bram wjazdowych. Narożniki i rynny wykonano z białego lub czerwonego piaskowca.

Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra

Co ciekawe, przy budowie twierdzy zatrudniano około 4 000 robotników z zachodnich Niemiec i Czech, również okoliczna ludność była zmuszana do pracy przy budowie fortów. Cała twierdza składała się z 299. kazamat i 54. izb strzeleckich. Na wypadek wojny załoga miała liczyć blisko 4 tys., a w razie potrzeby nawet 5 tys. żołnierzy. Artyleria forteczna obejmowała 264 dział, haubic i moździerzy. Twierdza była na tyle samowystarczalna, żeby wytrzymać nawet 3-miesięczne oblężenie, skrywała studnie w każdym forcie, piekarnie, browar, zwierzęta hodowlane i żywność w magazynach. Dziś twierdza Srebrna Góra to bardzo ważny element militarnego dziedzictwa kulturowego Europy.

Warunki życia w Twierdzy

Ale warunki życia były tu bardzo ciężkie i surowe. Nie można było opuszczać twierdzy pod groźbą śmierci, a nawet za błahostki obowiązywały kary i to bardzo zmyślne i bolesne. A gdy już dostałeś się do szpitala, to rzadko opuszczałeś go żywy. Lekarze nie myli rąk, a anatomii uczyli się na zmarłych w twierdzy, tak więc do opatrunków i operacji często podchodzili prosto od ciał ofiar. Dodając do tego wilgotne i niehigieniczne warunki życia w twierdzy oraz skromne jedzenie, to już nie dziwi wysoka śmiertelność żołnierzy stacjonujących w takich twierdzach!

Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra

Obronność Twierdzy Srebrnogórskiej

A należy pamiętać, że Twierdza Srebrna Góra w latach swej świetności, czyli w XVIII wieku była najnowocześniejszą w Europie. Jej budowa była ogromnym przedsięwzięciem, składała się z 6 sporych fortów oraz wielu budowli pomocniczych.

Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra

Ogromne, grube mury twierdzy i jej specyficzne położenie były kiedyś nie do pokonania. Do dziś czuje się tu chłód i wilgoć murów, zwłaszcza w korytarzach zbudowanych pod powierzchnią góry. Stacjonowało w niej zwykle około 3,5 tysiąca żołnierzy.

Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra

Bardzo trudno było nie tylko się dostać się do twierdzy, ale też wydostać się z niej 🙂 Ponoć udało się to tylko kilku śmiałkom. Inni przypłacili to życiem, ginąc od kul z karabinów lub spadając z prawie pionowych ścian. Twierdza do dziś robi ogromne wrażenie, jest monumentalna, ma setki podziemnych tuneli i labiryntów. Łatwo się tu zgubić.

Projekty realizowane w Twierdzy Srebrna Góra

Od 2016 roku Twierdza realizuje z powodzeniem ogromne projekty rewitalizacyjne. Zakres prac realizowanych w latach poprzednich i obecnie sprawia, że srebrnogórska twierdza należy do największych „poligonów konserwatorskich” w Polsce , a łączna wartość prowadzonych prac przekracza 50 mln złotych.

W dawnych izbach żołnierskich powstaje hostel na 58 osób, restauracja i przeszklona sala multimedialna. Pieniądze na remont i modernizację Twierdzy pozyskano z regionalnego programu operacyjnego województwa dolnośląskiego. Równolegle prowadzone są prace przy odtworzeniu nieudostępnionej do tej pory do zwiedzania części twierdzy. Działania dofinansowane zostały z funduszy EOG. Utworzony będzie mostek widokowy zawieszony w powietrzu na 29 metrach nad fosą. To samo w sobie będzie wyjątkową atrakcją. 

Poza konstrukcjami mostów, odbudowane zostaną dekoracyjne bramy Bastionu Górnego, Fortu Rogowego, Kawaliera i
przylegające mury. Powstanie nowa ekspozycja w Kawalierze (ponad 600 m2), która wypełniona będzie makietami, dioramami i wieloma multimediami. Pozwolą one pokazać odwiedzającym temat przewodni projektu – „Jak 250 lat temu zbudowano Twierdzę w Srebrnej Górze, drugą największą górską twierdzę w Europie”.

Warto obserwować te poczynania zarówno w Internecie jak i zobaczyć efekty realizowanych prac na własne oczy, gdyż twierdza czynna jest codziennie.

Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra
Zalety
  • ciekawy obiekt historyczny
  • autentyczne wnętrza
  • zwiedzanie z dużą dawką humoru
  • przewodnicy w strojach z epoki
  • możliwość strzelenia z broni
  • piękne widoki z twierdzy przy sprzyjającej pogodzie
  • bezpłatny parking
  • kobiety w ciąży i osoby niepełnosprawne mogą podjechać na górny parking
Wady
  • konieczność dojścia pieszo pod górę z niższego parkingu (około 15 minut) może stanowić dla niektórych problem

Informacje praktyczne

Godziny zwiedzania oraz ceny biletów znajdziesz na stronie: https://forty.pl/odwiedz-nas/bilety-godziny/
Parking: bezpłatny na przełęczy, skąd jest 15 minut pieszo (latem jeździ kolejka, 5 zł w obie strony)
Bezpłatny parking górny dostępny jest dla osób niepełnosprawnych i kobiet w ciąży
Zwiedzanie z przewodnikiem, samemu tylko ograniczona trasa
Temp. w twierdzy to 10⁰C, warto wziąć odzież wierzchnią i wygodne buty 
Obiekt dostępny dla psów, tylko na smyczy
Na miejscu w sezonie gastronomia i pamiątki

Twierdza Srebrna Góra
ul. Kręta 4, Srebrna Góra
tel. 74/ 818-00-99

Noclegi w Srebrnej Górze

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra
Był huk :)
Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra
Twierdza w Srebrnej Górze
Forty w Srebrnej Górze
(4.6 głosów: 157)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.6 głosów: 157)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Karol z rodziną
Po pięciu latach wróciłem z rodziną zobaczyć twierdzę i jestem pod ogromnym wrażeniem jak bardzo się zmieniła. Jeśli nocleg to mogę polecić tylko Kolejową 6B warunki bardzo komfortowe
Mirek
Naprawdę warto! Wracamy za rok!
MTK
Fantastyczne miejsce. Zachęca, żeby do niego wracać
Katarzyna i Andrzej
Cudowne miejsce! Naprawdę warto! Co wakacje odwiedzamy 😉 Jeśli chodzi o nocleg to w tym roku odkryliśmy najlepszy apartament w Srebrnej Górze!!! Polecamy KOLEJOWĄ 6B
Nrata
Super miejsce, polecam !!!!!
Przemysław
W Srebrnej Górze warto zobaczyć dwa miejsca Twierdzę na nocnym zwiedzaniu i nocleg na Kolejowej 6b (cena - warunki - sztos)
Kamil
Gorąco polecam Srebrną Górę. Rano rowerkiem po trasach enduro - wieczorkiem zwiedzanie Twierdzy - nocleg na Kolejowej 6b - tak wyglądał nasz weekend - rewelacja - wracamy za dwa tygodnie 😉
Ola
Nocne zwiedzanie Twierdzy na długo pozostaje w pamięci... polecam
Jacol_m10
Mam okazję widzieć jako miejscowy, jak twierdza się zmienia na plus, z roku na rok. Naprawdę polecam, ponieważ różnica jest przeogromna.
Małgorzata Bortnik
Najpiękniejszy zabytek w Europie.
Antonina
Wspaniałe miejsce . Szczerze polecam
Damian
Najładniejsze miejsce na dolnymśląsku jakie widziałem
Piotr Kusztelak
Wspaniałe miejsce, cudowna załoga super przygoda.
Avatar użytkownika MalwinaM
MalwinaM
Polecam z całego serducha. Twierdza Srebrna Góra jest ciekawym miejscem z fajnymi przewodnikami ale sąsiedni fort Ostróg ma historie dużo ciekawszą od fortu, przez hitlerjugend do obozu jenieckiego. Przewodnicy w tej drugiej twierdzy opowiada bardzo ciekawie włączając do zabawy uczestników wycieczki. Dzieciaki zachwycone a przewodnicy nie pozwolili się zagiąć wiedzą. Fort Ostróg mimo, że mniejszy dziś wygrał z twierdzą.
Ivona
Super atrakcja przy tym doskonała zabawa polecam zwiedzić dwie twierdze nie będziecie żałować
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Świetne miejsce, lekka formuła zwiedzania, sporo ciekawostek na temat historii Twierdzy i jej funkcjonowania
Avatar użytkownika Marcin
Marcin
Fantastyczne miejsce z ciekawą historią. Zachwyceni będą zarówno dorośli jak i dzieci.
Avatar użytkownika Łukasz Piernikarczyk
Łukasz Piernikarczyk
Bardzo fajne miejsce. Przewodnicy zasługują na szczególne wyróżnienie. Szczerze polecam!
Andzia75

Bardzo ciekawa historia twierdzy opowiadana przez fantastycznych przewodników , dodatkowo mozna postrzelać za opłatą ;-)

 

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024