Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Twierdza Srebrna Góra
ul. Kręta 4, Srebrna Góra
tel. 74/ 818-00-99
www.forty.pl

50°34'26" N, 16°38'33" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne

IV-X: 10.00-18.00
XI-III: 10.00-17.00 
Bilety: normalny 25 zł, ulgowy 17 zł (rodzinny 72 zł)
Dzieci do lat 4 bezpłatnie, działa karta dużej rodziny
Zwiedzanie z przewodnikiem, samemu tylko ograniczona trasa

Największa górska twierdza w Europie!

Srebrna Góra to niewielkie, historyczne miasteczko, pięknie położone na Dolnym Śląsku, pomiędzy Nową Rudą i Ząbkowicami Śląskimi, na granicy Gór Sowich i Bardzkich, u wlotu do malowniczej Kotliny Kłodzkiej. Najważniejszą, a przy tym największą atrakcją jest tutaj Twierdza Srebrna Góra  cenny zabytek militarny kontynentu i jedna z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska. To największa górska twierdza w Europie, a jej zwiedzanie z przewodnikiem ubranym w historyczny strój żołnierza epoki napoleońskiej to prawdziwa przyjemność i podróż w czasy militarnego funkcjonowania srebrnogórskich fortów!Historia Twierdzy Srebrna Góra

Twierdza Srebrna Góra została zbudowana w latach 1765-77 na rozkaz króla Prus Fryderyka II Wielkiego, według projektu inżyniera Ludwiga Wilhelma Regelera - pruskiego podpułkownika. Tak naprawdę nie było większego sensu militarnego do zbudowania tak ogromnej twierdzy w tym miejscu. Mówi się, że król Fryderyk po prostu nie lubił Słowian, a Polaków wręcz nienawidził, więc kiedy pewien Chorwat wystrzelił w jego stronę, oznajmił, że nikt nie będzie więcej do niego strzelał! 

Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra

Oficjalnie Twierdza Srebrna Góra miała bronić Śląska, zdobytego przez Prusy w 1740 roku. Pod budowę fortyfikacji wybrano dwa górujące nad Przełęczą Srebrną wzniesienia: Forteczną Górę (Warowną, 686 m n.p.m.) oraz Ostróg (627 m n.p.m.). Dziś Fort Ostróg można również zwiedzać, opiekuje się nim inny właściciel, ale można kupić wspólny bilet z Twierdzą. Tam zwiedzanie a charakter musztry i też jest bardzo ciekawe.

Budowa Twierdzy

Tworzenie Twierdzy Srebrna Góra było tak wielkim przedsięwzięciem, że na miejscu zbudowano wówczas tartak, cegielnię, wapienniki, wodociąg i liczne drogi transportowe. Zewnętrzne mury forteczne wykonano z wydobytego na miejscu kamienia, a cegłę wykorzystano tylko do wykończenia wnętrz kazamat, wewnętrznego muru dziedzińca Donżonu i obu bram wjazdowych. Narożniki i rynny wykonano z białego lub czerwonego piaskowca.

Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra


Co ciekawe, przy budowie twierdzy zatrudniano około 4 000 robotników z zachodnich Niemiec i Czech, również okoliczna ludność była zmuszana do pracy przy budowie fortów. Cała twierdza składała się z 299. kazamat i 54. izb strzeleckich. Na wypadek wojny załoga miała liczyć blisko 4 tys., a w razie potrzeby nawet 5 tys. żołnierzy. Artyleria forteczna obejmowała 264 dział, haubic i moździerzy. Twierdza była na tyle samowystarczalna, żeby wytrzymać nawet 3-miesięczne oblężenie, skrywała studnie w każdym forcie, piekarnie, browar, zwierzęta hodowlane i żywność w magazynach. Dziś twierdza Srebrna Góra to bardzo ważny element militarnego dziedzictwa kulturowego Europy.

Warunki życia w Twierdzy

Ale warunki życia były tu bardzo ciężkie i surowe. Nie można było opuszczać twierdzy pod groźbą śmierci, a nawet za błahostki obowiązywały kary i to bardzo zmyślne i bolesne. A gdy już dostałeś się do szpitala, to rzadko opuszczałeś go żywy. Lekarze nie myli rąk, a anatomii uczyli się na zmarłych w twierdzy, tak więc do opatrunków i operacji często podchodzili prosto od ciał ofiar. Dodając do tego wilgotne i niehigieniczne warunki życia w twierdzy oraz skromne jedzenie, to już nie dziwi wysoka śmiertelność żołnierzy stacjonujących w takich twierdzach!

Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra


Wygląd Twierdzy

A należy pamiętać, że Twierdza Srebrna Góra w latach swej świetności czyli w XVIII wieku była najnowocześniejszą w Europie. Jej budowa była ogromnym przedsięwzięciem, składała się z 6 sporych fortów oraz wielu budowli pomocniczych.

Ogromne, grube mury twierdzy i jej specyficzne położenie były kiedyś nie do pokonania. Do dziś czuje się tu chłód i wilgoć murów, zwłaszcza w korytarzach zbudowanych pod powierzchnią góry. Stacjonowało w niej zwykle około 3,5 tysiąca żołnierzy.

Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra

Bardzo trudno było nie tylko się dostać się do twierdzy, ale też wydostać się z niej 🙂 Ponoć udało się to tylko kilku śmiałkom. Inni przypłacili to życiem, ginąc od kul z karabinów lub spadając z prawie pionowych ścian. Twierdza do dziś robi ogromne wrażenie, jest monumentalna, ma setki podziemnych tuneli i labiryntów. Łatwo się tu zgubić.

Twierdza Srebrna Góra - zwiedzanie

Dlatego zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, który świetnie zna ten teren i historię twierdzy, o której opowiada tak ciekawie, że nieco ponad godzinne zwiedzanie mija jak mrugnięcie okiem. Do tego ton opowieści jest momentami żartobliwy, co zdecydowanie uprzyjemnia wędrówkę po labiryntach fortów i spodoba się również dzieciom.

Był huk :)
Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra

Choć temat nie jest specjalnie rozrywkowy i po wizycie w Twierdzy Srebrna Góra wiem na pewno jedno, nie chciałabym tam być w roli żołnierza, w tamtym czasie, bo to niczym od więzienia się nie różniło tak naprawdę! Podczas zwiedzania wychodzi się też na koronę Twierdzy, która jest zarazem wspaniałym punktem widokowym, można stąd podziwiać panoramę Sudetów, a dokładniej Gór Opawskich, Masywu Śnieżnika i bliżej wznoszących się grzbietów Gór Bardzkich i Sowich. Nam widoki nie były dane, niebo zsunęło się niemal na nasze głowy i widok ledwo dochodził do połamanej sosny, przypominającej mi tą z Sokolicy w Pieninach!

Pamiętajcie, że temperatura powietrza w części podziemnej nie przekracza 10 stopni Celsjusza, nawet latem, także warto wziąć bluzę ze sobą. Buty też trzeba wziąć wygodne i takie, które mogą się pobrudzić, bo nie wszystkie fragmenty są suche i wybrukowane 🙂 Miejscami wygląda to podobnie jak wtedy, kiedy twierdza była użytkowana.

Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra

Twierdza Srebrna Góra - dojazd

Forty ze względu na swe rozmiary robią ogromne wrażenie na turystach, szczególnie Donżon. Aby go zobaczyć, należy dojechać do Przełęczy Srebrnogórskiej, a stąd koło schroniska udać się pieszo krętą, malowniczą drogą pod górę, która jest wyłączona z ruchu samochodowego. Spacerek trwa jakieś 15 minut, osoby niepełnosprawne mogą podjechać samochodem pod samą Twierdzę. W okresie letnim w weekendy z przełęczy Srebrnogórskiej do Twierdzy kursuje odpłatna kolejka Fort Fan Express. Cena biletu Fort Fan Express w obie strony to 5 zł (2020).

Twierdza Srebrna Góra Twierdza Srebrna Góra Twierdza Srebrna Góra Twierdza Srebrna Góra Twierdza Srebrna Góra Twierdza Srebrna Góra Twierdza Srebrna Góra Twierdza Srebrna Góra Twierdza Srebrna Góra Twierdza Srebrna Góra Twierdza Srebrna Góra Twierdza Srebrna Góra Twierdza Srebrna Góra Twierdza Srebrna Góra Twierdza w Srebrnej Górze Srebrna Góra Forty w Srebrnej Górze Twierdza Srebrna Góra Srebrna Góra Twierdza Srebrna Góra

Srebrna Góra noclegi

Srebrna Góra to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1137778 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Hotel Niemcza Spa
Pałac Ławica
KOLONIA LEŚNA

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Marcin Domator 13 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-07-30 na
Fantastyczne miejsce z ciekawą historią. Zachwyceni będą zarówno dorośli jak i dzieci.
Avatar użytkownika
Łukasz Piernikarczyk Uzależniony od podróży 1658 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-07-03 na
Bardzo fajne miejsce. Przewodnicy zasługują na szczególne wyróżnienie. Szczerze polecam!
Andzia75 Weekendowy turysta 49 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-03-28 na

Bardzo ciekawa historia twierdzy opowiadana przez fantastycznych przewodników , dodatkowo mozna postrzelać za opłatą ;-)

 

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020