Turystyczne Mistrzostwa Blogerów
Moi mili! Bierzemy udział w Turystycznych Mistrzostwach Blogerów!
16 blogów podróżniczych reprezentuje swoje województwo w Polsce. My pokażemy piękno województwa śląskiego!

Chcesz nam pomóc? Wchodź na naszego bloga i śledź nasze kanały społecznościowe: Facebook, Instagram i Youtube.
Lajkuj, komentuj i udostępniaj!
Zapraszamy Cię na tą piękną przygodę! Z góry dziękujemy!
Twierdza Srebrna Góra

Twierdza Srebrna Góra

(4.6 głosów: 130)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Twierdza Srebrna Góra - największa górska twierdza w Europie!

Srebrna Góra to niewielkie, historyczne miasteczko, pięknie położone na Dolnym Śląsku, pomiędzy Nową Rudą i Ząbkowicami Śląskimi, na granicy Gór Sowich i Bardzkich, u wlotu do malowniczej Kotliny Kłodzkiej. Najważniejszą, a przy tym największą atrakcją jest tutaj Twierdza Srebrna Góra - cenny zabytek militarny kontynentu i jedna z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska. To największa górska twierdza w Europie, a jej zwiedzanie z przewodnikiem ubranym w historyczny strój żołnierza epoki napoleońskiej to prawdziwa przyjemność i podróż w czasy militarnego funkcjonowania srebrnogórskich fortów!Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra

Twierdza Srebrna Góra - zwiedzanie

Dlatego zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, który świetnie zna ten teren i historię twierdzy, o której opowiada tak ciekawie, że nieco ponad godzinne zwiedzanie mija jak mrugnięcie okiem. Do tego ton opowieści jest momentami żartobliwy, co zdecydowanie uprzyjemnia wędrówkę po labiryntach fortów i spodoba się również dzieciom. Choć temat nie jest specjalnie rozrywkowy i po wizycie w Twierdzy Srebrna Góra wiem na pewno jedno, nie chciałabym tam być w roli żołnierza, w tamtym czasie, bo to niczym od więzienia się nie różniło tak naprawdę! Podczas zwiedzania wychodzi się też na koronę Twierdzy, która jest zarazem wspaniałym punktem widokowym, można stąd podziwiać panoramę Sudetów, a dokładniej Gór Opawskich, Masywu Śnieżnika i bliżej wznoszących się grzbietów Gór Bardzkich i Sowich. Nam widoki nie były dane, niebo zsunęło się niemal na nasze głowy i widok ledwo dochodził do połamanej sosny, przypominającej mi tą z Sokolicy w Pieninach!

Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra

Pamiętajcie, że temperatura powietrza w części podziemnej nie przekracza 10 stopni Celsjusza, nawet latem, także warto wziąć bluzę ze sobą. Buty też trzeba wziąć wygodne i takie, które mogą się pobrudzić, bo nie wszystkie fragmenty są suche i wybrukowane 🙂 Miejscami wygląda to podobnie jak wtedy, kiedy twierdza była użytkowana.Twierdza Srebrna Góra - dojazd

Forty ze względu na swe rozmiary robią ogromne wrażenie na turystach, szczególnie Donżon. Aby go zobaczyć, należy dojechać do Przełęczy Srebrnogórskiej, a stąd koło schroniska udać się pieszo krętą, malowniczą drogą pod górę, która jest wyłączona z ruchu samochodowego. Spacerek trwa jakieś 15 minut, osoby niepełnosprawne mogą podjechać samochodem pod samą Twierdzę. W okresie letnim w weekendy z przełęczy Srebrnogórskiej do Twierdzy kursuje odpłatna kolejka Fort Fan Express. Cena biletu Fort Fan Express w obie strony to 5 zł (2020).

Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra

Historia Twierdzy Srebrna Góra

Twierdza Srebrna Góra została zbudowana w latach 1765-77 na rozkaz króla Prus Fryderyka II Wielkiego, według projektu inżyniera Ludwiga Wilhelma Regelera - pruskiego podpułkownika. Tak naprawdę nie było większego sensu militarnego do zbudowania tak ogromnej twierdzy w tym miejscu. Mówi się, że król Fryderyk po prostu nie lubił Słowian, a Polaków wręcz nienawidził, więc kiedy pewien Chorwat wystrzelił w jego stronę, oznajmił, że nikt nie będzie więcej do niego strzelał! Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra

Oficjalnie Twierdza Srebrna Góra miała bronić Śląska, zdobytego przez Prusy w 1740 roku. Pod budowę fortyfikacji wybrano dwa górujące nad Przełęczą Srebrną wzniesienia: Forteczną Górę (Warowną, 686 m n.p.m.) oraz Ostróg (627 m n.p.m.). Dziś Fort Ostróg można również zwiedzać, opiekuje się nim inny właściciel, ale można kupić wspólny bilet z Twierdzą. Tam zwiedzanie a charakter musztry i też jest bardzo ciekawe.

Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra

Budowa Twierdzy Srebrna Góra

Tworzenie Twierdzy Srebrna Góra było tak wielkim przedsięwzięciem, że na miejscu zbudowano wówczas tartak, cegielnię, wapienniki, wodociąg i liczne drogi transportowe. Zewnętrzne mury forteczne wykonano z wydobytego na miejscu kamienia, a cegłę wykorzystano tylko do wykończenia wnętrz kazamat, wewnętrznego muru dziedzińca Donżonu i obu bram wjazdowych. Narożniki i rynny wykonano z białego lub czerwonego piaskowca.

Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra

Co ciekawe, przy budowie twierdzy zatrudniano około 4 000 robotników z zachodnich Niemiec i Czech, również okoliczna ludność była zmuszana do pracy przy budowie fortów. Cała twierdza składała się z 299. kazamat i 54. izb strzeleckich. Na wypadek wojny załoga miała liczyć blisko 4 tys., a w razie potrzeby nawet 5 tys. żołnierzy. Artyleria forteczna obejmowała 264 dział, haubic i moździerzy. Twierdza była na tyle samowystarczalna, żeby wytrzymać nawet 3-miesięczne oblężenie, skrywała studnie w każdym forcie, piekarnie, browar, zwierzęta hodowlane i żywność w magazynach. Dziś twierdza Srebrna Góra to bardzo ważny element militarnego dziedzictwa kulturowego Europy.

Warunki życia w Twierdzy

Ale warunki życia były tu bardzo ciężkie i surowe. Nie można było opuszczać twierdzy pod groźbą śmierci, a nawet za błahostki obowiązywały kary i to bardzo zmyślne i bolesne. A gdy już dostałeś się do szpitala, to rzadko opuszczałeś go żywy. Lekarze nie myli rąk, a anatomii uczyli się na zmarłych w twierdzy, tak więc do opatrunków i operacji często podchodzili prosto od ciał ofiar. Dodając do tego wilgotne i niehigieniczne warunki życia w twierdzy oraz skromne jedzenie, to już nie dziwi wysoka śmiertelność żołnierzy stacjonujących w takich twierdzach!

Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra

Obronność Twierdzy Srebrna Góra

A należy pamiętać, że Twierdza Srebrna Góra w latach swej świetności czyli w XVIII wieku była najnowocześniejszą w Europie. Jej budowa była ogromnym przedsięwzięciem, składała się z 6 sporych fortów oraz wielu budowli pomocniczych.

Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra

Ogromne, grube mury twierdzy i jej specyficzne położenie były kiedyś nie do pokonania. Do dziś czuje się tu chłód i wilgoć murów, zwłaszcza w korytarzach zbudowanych pod powierzchnią góry. Stacjonowało w niej zwykle około 3,5 tysiąca żołnierzy.

Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra

Bardzo trudno było nie tylko się dostać się do twierdzy, ale też wydostać się z niej 🙂 Ponoć udało się to tylko kilku śmiałkom. Inni przypłacili to życiem, ginąc od kul z karabinów lub spadając z prawie pionowych ścian. Twierdza do dziś robi ogromne wrażenie, jest monumentalna, ma setki podziemnych tuneli i labiryntów. Łatwo się tu zgubić.

Spore dofinansowanie dla Twierdzy Srebrna Góra

W 2020 roku Twierdza Srebrna Góra dostała dofinansowanie z funduszy norweskich. To wielka suma ponad 15 milionów, za którą planuje się otwarcie nowych, niedostępnych obecnie przestrzeni Twierdzy. Zostaną m.in. odbudowane mosty forteczne, powstaną też nowatorskie ekspozycje, które zwiedzanie będzie jeszcze ciekawsze i poczujesz się tu naprawdę jak w żywym muzeum. 

Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra
Zalety
  • ciekawy obiekt historyczny
  • autentyczne wnętrza
  • zwiedzanie z dużą dawką humoru
  • przewodnicy w strojach z epoki
  • możliwość strzelenia z broni
  • piękne widoki z twierdzy przy sprzyjającej pogodzie
  • bezpłatny parking
  • kobiety w ciąży i osoby niepełnosprawne mogą podjechać na górny parking
Wady
  • konieczność dojścia pieszo pod górę z niższego parkingu (około 15 minut) może stanowić dla niektórych problem

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

IV-X: 10.00-18.00
XI-III: 10.00-17.00 
W wakacje w weekendy 10.00-19.00
Bilety: normalny 25 zł, ulgowy 17 zł (rodzinny 72 zł)
Dzieci do lat 4 bezpłatnie
Zniżka z Kartą dużej rodziny
Bilet wspólny z Fortem Ostróg-Spitzberg w weekend, normalny 34 zł, ulgowy 21 zł 
Parking: bezpłatny na przełęczy, skąd jest 15 minut pieszo (latem jeździ kolejka, 5 zł w obie strony)
Bezpłatny parking górny dostępny jest dla osób niepełnosprawnych i kobiet w ciąży
Zwiedzanie z przewodnikiem, samemu tylko ograniczona trasa
Temp. w twierdzy to 10⁰C, warto wziąć odzież wierzchnią i wygodne buty 
Obiekt dostępny dla psów, tylko na smyczy
Na miejscu w sezonie gastronomia i pamiątki

Adres

Twierdza Srebrna Góra
ul. Kręta 4, Srebrna Góra
tel. 74/ 818-00-99
www.forty.pl

GPS: 50°34'26N, 16°38'33E

Twierdza Srebrna Góra na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Srebrnej Góry wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Srebrna Góra noclegi

Srebrna Góra to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra
Był huk :)
Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra, mokunka
Twierdza w Srebrnej Górze, mokunka
Forty w Srebrnej Górze, mokunka
50°34'26N, 16°38'33E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Ivona
Super atrakcja przy tym doskonała zabawa polecam zwiedzić dwie twierdze nie będziecie żałować
Anna Piernikarczyk
Świetne miejsce, lekka formuła zwiedzania, sporo ciekawostek na temat historii Twierdzy i jej funkcjonowania
Marcin
Fantastyczne miejsce z ciekawą historią. Zachwyceni będą zarówno dorośli jak i dzieci.
Łukasz Piernikarczyk
Bardzo fajne miejsce. Przewodnicy zasługują na szczególne wyróżnienie. Szczerze polecam!
Andzia75

Bardzo ciekawa historia twierdzy opowiadana przez fantastycznych przewodników , dodatkowo mozna postrzelać za opłatą ;-)

 

Twierdza Srebrna Góra na blogu

Poznaj hity turystyczne Srebrnej Góry

Czy znasz Srebrną Górę leżącą na północy Kotliny Kłodzkiej? Jeśli nie, daj się ponieść na rowerowe trasy Enduro, które w każdym obudzą sporą dawkę adrenaliny. Warto spróbować, nawet jeśli rower górski nie jest Twoim żywiołem 🙂

W pobliżu po prostu trzeba zajrzeć do największej górskiej twierdzy w Europie czyli Twierdzy Srebrna Góra. Pokazujemy ją z jak najlepszej strony, bo tak dała się nam poznać 😉

A po zmaganiach w terenie aż prosi się, żeby wypocząć w cudnym miejscu w tej okolicy, w stylu slow travel. Taki jest właśnie Pałac Kamieniec, o czym przekonacie się, czytając naszą relację, do czego serdecznie zapraszam 🙂

03 lipiec 2020 14:00
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021