Masyw Śnieżnika

Zdjęcia Masywu Śnieżnika (12)

Masyw Śnieżnika to najwyższe pasmo górskie leżące w polskiej części Sudetów Wschodnich, po obu stronach granicy polsko-czeskiej, na południowy wschód od Kłodzka, wznosząc się ponad malowniczą Kotliną Kłodzką.Najwyższy Śnieżnik

Masyw Śnieżnika ma postać rozległego rozrogu o rozpiętości 20 x 30 km. Punktem centralnym jest tutaj Śnieżnik (1425 m n.p.m.) - najwyższy punkt całego masywu, od którego odchodzi sześć ramion, oddzielonych głębokimi dolinami erozyjnymi.

Inne szczyty Masywu Śnieżnika to Średniak, Góra Stroma, Igliczna z Sanktuarium MB Śnieżnej czy Trójmorski Wierch.Ochrona przyrody

Na obszarze Masywu Śnieżnika powstały cenne rezerwaty przyrody - Rezerwat Śnieżnik Kłodzki,
Rezerwat Wodospad Wilczki i Rezerwat Jaskinia Niedźwiedzia. Niezwykle malowniczy jest Śnieżnicki Park Krajobrazowy.

Atrakcje Masywu Śnieżnika

Niezaprzeczalną atrakcją w tej okolicy jest oczywiście sam Śnieżnik leżący centralnie, ale unikatowa i jak magnes przyciągająca turystów jest też Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie. Turyści chętnie odwiedzają też Wodospad Wilczki w Międzygórzu, a w Starej Morawie powstało niedawno świetne kąpielisko miejskie na sztucznym zbiorniku. Ale obszar ten kryje znacznie więcej ciekawostek turystycznych.

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

Miejscowości w okolicy

Zobacz kolejne

Komentarze

2014-06-09 17:18:15

Bardzo dobra opcja i widac że przemyślałeś trasę na wypadek gdyby pogoda była lub nie,Jaskinia Niedźwiedzia to też fajne miejsce,szczególnie dla tych mlodszych osób:) Koniecznie daj znac jak udała sie wycieczka i czy jesteście zadowoleni.

Ostatnio edytowany: 2014-06-09 17:18

2014-06-06 09:03:58

Dziekuję Józef.

Dokładnie zrobiłem, jak piszesz- mamy już zarezerwowane bilety do Jaskini Niedźwiedziej na godzinę 9:00. I mamy w planie takie opcje:

1. Rano Jaskinia Niedźwiedzia, i dalej przy ładnej pogodzie wejście z Kletna na Śnieżnik, no i powrót ta samą drogą do auta w Kletnie (potem coś, na co czas jeszcze pozwoli, w zależności, ile go zostanie).

2. Rano Jaskinia Niedźwiedzia, i dalej przy gorszej pogodzie powrót i zwiedzanie Złotego Stoku i okolic, zaś Śnieżnik zaliczymy innego dnia od strony Międzygórza, przy okazji Wodospad Wilczki- oczywiście przy ładniejszej pogodzie, choć to przecież nie jest warunek bezwzględnie konieczny, w końcu nie mamy wpływu na to, jaka jest pogoda. Wpływ mamy na to, jak możemy sobie wszystko zaplanować i ustalić kilka wariantów do wyboru.

2014-06-05 21:38:50

Witam!  Szlaki, które wspominasz, na  początku prowadzą lasem, więc brak ciekawych widoków. Myślę, że najlepszy będzie ten z Kletna. Tylko w jednym miejscu, zwnym Gęsia Szyja,  nieco stromo. Przy dobrej pogodzie im wyżej tym bardziej rozległe widoki. Czas przejścia z Kletna ok. 1,5godz. do schroniska i pół godz. na szczyt.  Wycieczkę można połączyć ze zwiedzaniem jaskini Niedźwiedziej (zamówić sobie bilety np.telefonicznie, kilka tygodni wcześniej na wejście między godz.9-10).                                                                                                                                                                         Z Międzygórza polecam moją ulubioną trasę: przez miejscowośc szlakiem czerwonym do rozdroża. Szlak czerwony idzie na wprost i zaczyna się ostro wspinać podgórę.   Tu w lewo odchodzi szeroka utwardzona droga leśna, idziemy nią bez szlaku wzdłuż potoku WIlczka, około  3 km. Po ostrym zakręcie w lewo dochodzimy do szlaku niebieskiego i zielonego. Za nimi do kolejnego rozdroża skąd już blisko do schroniska. Jest to najbardziej łagodne podejście na Snieżnik. Czas przejścia ok. 2,5 - 3 godz. z centrum Międzygórza. Powrót najciekawszy będzie szlakiem czerwonym. Ta trasa idealna  też na wjazd rowerem aż do schroniska. Życzę udanej   wyprawy!  :)

2014-06-05 12:57:06

Mam pytanie do Krajtroterów, liczę na Waszą pomoc.

Mianowicie chodzi o to, że planuję w wakacje m.in. wejście z rodziną na Śnieżnik. Mamy kilka opcji do wyboru:

1. Szlak żółty/zielony z Jaskini Niedźwiedziej (do Kletna chcemy dojechać autem) i z powrotem tą samą trasą.

2. Szlak niebieski/czerwony/zielony z Międzygórza i z powrotem tą samą trasą bądź zielony/żółty/niebieski/zielony (lub też zejście w innych konfiguracjach szlaków).

Co ważne, nie jesteśmy doświadczonymi "góralami", nie chodzimy corocznie po górskich szlakach, a co za tym idzie, nie chciałbym zamęczyć rodzinki i zniechęcić ich do wędrówek po górach. Zdaję sobie sprawę, że Śnieżnik nie jest wielkim wyzwaniem, ale dla takich mieszcuchów jak my, może być wyzwaniem.

Proszę o Wasze opinie, którą trasę wybrać, by też przy okazji podziwiać piękne widoki.

Z góry dzięki za wszelkie sugestie.

Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: