Czarna Góra - popularny szczyt narciarzy w Masywie Śnieżnika

Czarna Góra
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

Czarna Góra (1205 m n.p.m.) to szczyt w Masywie Śnieżnika, górujący ponad Sienną. To wzniesienie doskonale widoczne jest z wielu punktów Kotliny Kłodzkiej, jako wysoki i stromy szczyt. Dobrze kontrastuje z szeroką kopułą Śnieżnika i nawet z wielu miejsc wydaje się od niego wyższy. To najlepsza góra narciarzy na całym Dolnym Śląsku!

Na szlaku na Czarną Górę
Na szlaku na Czarną Górę

Szlaki na Czarną Górę

  • zielony szlak z Międzygórza na Czarną Górę i dalej do Stronia Śląskiego
  • czerwony Główny Szlak Sudecki z Hali Pod Śnieżnikiem na Czarną Górę i dalej do Lądka-Zdroju
Czarna Góra
Czarna Góra

Nasza wędrówka na Czarną Górę z Przełęczy Puchaczówka

Wędrówka na Czarną Górę z Przełęczy Puchaczówka jest łatwa, przyjemna i dość krótka. Idealna na spacer z dziećmi, jako rekonesans przed większym wyzwaniem w górach. Właśnie tak było w naszym przypadku. Do Marianówki przyjechaliśmy w południe, więc na poważne wyjście w góry w zimowy dzień było już za późno. W kolejnym dniu zaplanowaliśmy Śnieżnik, a w tym dniu właśnie postanowiliśmy wejść na Czarną Górę.

Na Przełęczy Puchaczówka, gdzie wiedzie droga nr 392, można bez problemu zostawić samochód. Stąd czerwonym Głównym Szlakiem Sudeckim i zielonym szlakiem powędrowaliśmy na szczyt. Trasa nie jest stroma, taka na spokojny spacerek.

Wejście na Czarną Górę z Przełęczy Puchaczówka trwa około 60 minut. Jedynym problemem dla nas okazał się śnieg i lód, który pokazał się na wysokości ponad 1000 m n.p.m. Było 10 stopni Celsjusza tego dnia i nie przypuszczaliśmy, że raczki się przydadzą, toteż zostawiliśmy je w samochodzie.

Czarna Góra
Czarna Góra
Czarna Góra
Czarna Góra
Czarna Góra
Czarna Góra
Czarna Góra
Czarna Góra

 

To był wielki błąd, bo bardzo przydałyby się na trasie. Pod górę jeszcze jakoś daliśmy radę, ale schodzenie było dość kiepskie w tych lodowo-śnieżnych warunkach. Musieliśmy trochę zbaczać na zarośnięte pobocza szlaku, żeby nie zjechać na tyłkach.

Na szczycie Czarnej Góry widoków za bardzo nie ma, pomijając, że my tego dnia i tak nie mieliśmy szczęścia do pogody. Na szczycie kłębiły się chmury i mgła. Około 100 metrów za szczytem jest już punkt widokowy, z piękną wychodnią skalną. Łatwo można się na nią wspiąć i podziwiać panoramy, no ale jak pisałam, my musieliśmy bazować na wyobraźni tym razem. Mimo to było bardzo miło, a w drodze z powrotem nawet śmiesznie. Na Przełęczy Puchaczówka czekała na nas nagroda - piękny widoczek z cudowną chmurą. W góry warto wyjść zawsze, nawet jeśli pogoda bardzo nie sprzyja. To idealny moment na oddech od codziennych spraw.

Czarna Góra
Czarna Góra
Przełęcz Puchaczówka
Przełęcz Puchaczówka

Ośrodek Narciarski Czarna Góra Resort

Ośrodek Czarna Góra to całoroczny kompleks górski, sportowo - rekreacyjny. Przede wszystkim to nowoczesny, bardzo dobrze zorganizowany ośrodek narciarski. Leży na stokach Czarnej Góry, w Siennej, nieopodal Stronia Śląskiego. U stóp Masywu Śnieżnika w Sudetach.

Czarna Góra Resort co roku rozwija i poszerza swoją ofertę. To jedna z najlepszych stacji narciarskich nie tylko w Sudetach, ale i w całej Polsce! Poza trasami narciarskimi znajdziesz tutaj wiele tras rowerowych. Kompleks oferuje też noclegi na wysokim poziomie.

Czarna Góra
Czarna Góra

Wyciągi na Czarnej Górze

Czarna Góra Resort oferuje sześć wyciągów, trzy koleje linowe oraz trzy taśmy. Najciekawsza jest sześcioosobowa, nowoczesna Luxtorpeda docierająca na szczyt Czarnej Góry. Są też 2 koleje z kanapami czteroosobowymi. W kompleksie funkcjonuje jeden karnet, który umożliwia korzystanie ze wszystkich wyciągów, kolei oraz tras zjazdowych na terenie ośrodka.

Trasy narciarskie na Czarnej Górze

Amatorzy białego szaleństwa mają tu do dyspozycji system nartostrad o łącznej długości ponad 14 kilometrów. Tras jest 15, w tym jedna dojazdowa. Mają różne nachylenie i stopnie trudności. Znajdą tu coś dla siebie początkujący narciarze i snowboardziści. Czeka też czarna trasa A, zaprojektowana z myślą o najbardziej doświadczonych miłośnikach sportów zimowych. 

Aż 4 stoki mają długość ponad 1000 metrów, a najdłuższy ma blisko 1700 metrów. Część tras posiada homologacje FIS. Wszystkie trasy są ratrakowane i sztucznie naśnieżane, sporo z nich jest też oświetlonych, dzięki czemu można szusować również po zmroku. Dodatkowo dostępna jest trasa narciarstwa biegowego i śladowego w kierunku schroniska na Hali pod Śnieżnikiem.

Na terenie ośrodka znajduje się ogromny bezpłatny parking, bogata baza gastronomiczna oraz szkółki i wypożyczalnie sprzętu narciarskiego.

Czarna Góra
Czarna Góra

Atrakcje w okolicy Czarnej Góry

Również latem nikt nie będzie się tutaj nudził, można na szczyt wyjechać kolejką, skorzystać z licznych tras rowerowych, wyruszyć na piesze wędrówki, rowerowe eskapady, poza tym przybywają tu paralotniarze. A jakby tego było mało na resztę czekają wspaniałe widoki i piękna przyroda. W pobliżu można też odwiedzić Muzeum Ziemi i Jaskinię Niedźwiedzią w Kletnie oraz poplażować nad Zalewem Stara Morawa. Na Iglicznej natomiast czeka popularne sanktuarium.

Przełęcz Puchaczówka
Przełęcz Puchaczówka

Informacje praktyczne

Aktualne godziny otwarcia i cennik znajdziesz tutaj: www.czarnagora.pl

Czarna Góra Resort - Ośrodek Narciarski
ul. Sienna 11, Sienna, Stronie Śląskie
tel. 74/ 884-34-06

Noclegi w Kletnie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Czarna Góra
Czarna Góra
Przełęcz Puchaczówka
Szlak czerwony i zielony na Czarną Górę
Przełęcz Puchaczówka
Czarna Góra
Przełęcz Puchaczówka
Czarna Góra
Czarna Góra
Czarna Góra
(4.5 głosów: 51)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.5 głosów: 51)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika MaciejW
MaciejW
Resort Czarna Góra widać, że się rozwija i to w dobrym kierunku. Byłem kiedyś tu na nartach (w sumie na nauce narciarstwa) i zachwytu nie doznałem. Czarna Góra to bardzo nowoczesny ośrodek narciarski - uważam, że te słowa są przesadzone. Ale lepiej niech się wypowiedzą prawdziwi narciarze którzy nie jedno widzieli 🙂 Ja byłem tu znów po latach, tym razem na pieszych wędrówkach i śmiało mogę powiedzieć, że miejsce jest bardzo fajne, do wypoczynku, do pieszych wędrówek itp. I nawet rowerzyści górscy mają swój raj. Funkcjonuje też szkła nauki jazdy z góry na pazury 😉.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024