Czarna Góra - popularny szczyt narciarzy w Masywie Śnieżnika
Czarna Góra (1205 m n.p.m.) to szczyt w Masywie Śnieżnika, górujący ponad Sienną. To wzniesienie doskonale widoczne jest z wielu punktów Kotliny Kłodzkiej, jako wysoki i stromy szczyt. Dobrze kontrastuje z szeroką kopułą Śnieżnika i nawet z wielu miejsc wydaje się od niego wyższy. To najlepsza góra narciarzy na całym Dolnym Śląsku!
Szlaki na Czarną Górę
- zielony szlak z Międzygórza na Czarną Górę i dalej do Stronia Śląskiego
- czerwony Główny Szlak Sudecki z Hali Pod Śnieżnikiem na Czarną Górę i dalej do Lądka-Zdroju
Nasza wędrówka na Czarną Górę z Przełęczy Puchaczówka
Wędrówka na Czarną Górę z Przełęczy Puchaczówka jest łatwa, przyjemna i dość krótka. Idealna na spacer z dziećmi, jako rekonesans przed większym wyzwaniem w górach. Właśnie tak było w naszym przypadku. Do Marianówki przyjechaliśmy w południe, więc na poważne wyjście w góry w zimowy dzień było już za późno. W kolejnym dniu zaplanowaliśmy Śnieżnik, a w tym dniu właśnie postanowiliśmy wejść na Czarną Górę.
Na Przełęczy Puchaczówka, gdzie wiedzie droga nr 392, można bez problemu zostawić samochód. Stąd czerwonym Głównym Szlakiem Sudeckim i zielonym szlakiem powędrowaliśmy na szczyt. Trasa nie jest stroma, taka na spokojny spacerek.
Wejście na Czarną Górę z Przełęczy Puchaczówka trwa około 60 minut. Jedynym problemem dla nas okazał się śnieg i lód, który pokazał się na wysokości ponad 1000 m n.p.m. Było 10 stopni Celsjusza tego dnia i nie przypuszczaliśmy, że raczki się przydadzą, toteż zostawiliśmy je w samochodzie.
To był wielki błąd, bo bardzo przydałyby się na trasie. Pod górę jeszcze jakoś daliśmy radę, ale schodzenie było dość kiepskie w tych lodowo-śnieżnych warunkach. Musieliśmy trochę zbaczać na zarośnięte pobocza szlaku, żeby nie zjechać na tyłkach.
Na szczycie Czarnej Góry widoków za bardzo nie ma, pomijając, że my tego dnia i tak nie mieliśmy szczęścia do pogody. Na szczycie kłębiły się chmury i mgła. Około 100 metrów za szczytem jest już punkt widokowy, z piękną wychodnią skalną. Łatwo można się na nią wspiąć i podziwiać panoramy, no ale jak pisałam, my musieliśmy bazować na wyobraźni tym razem. Mimo to było bardzo miło, a w drodze z powrotem nawet śmiesznie. Na Przełęczy Puchaczówka czekała na nas nagroda - piękny widoczek z cudowną chmurą. W góry warto wyjść zawsze, nawet jeśli pogoda bardzo nie sprzyja. To idealny moment na oddech od codziennych spraw.
Ośrodek Narciarski Czarna Góra Resort
Ośrodek Czarna Góra to całoroczny kompleks górski, sportowo - rekreacyjny. Przede wszystkim to nowoczesny, bardzo dobrze zorganizowany ośrodek narciarski. Leży na stokach Czarnej Góry, w Siennej, nieopodal Stronia Śląskiego. U stóp Masywu Śnieżnika w Sudetach.
Czarna Góra Resort co roku rozwija i poszerza swoją ofertę. To jedna z najlepszych stacji narciarskich nie tylko w Sudetach, ale i w całej Polsce! Poza trasami narciarskimi znajdziesz tutaj wiele tras rowerowych. Kompleks oferuje też noclegi na wysokim poziomie.
Wyciągi na Czarnej Górze
Czarna Góra Resort oferuje sześć wyciągów, trzy koleje linowe oraz trzy taśmy. Najciekawsza jest sześcioosobowa, nowoczesna Luxtorpeda docierająca na szczyt Czarnej Góry. Są też 2 koleje z kanapami czteroosobowymi. W kompleksie funkcjonuje jeden karnet, który umożliwia korzystanie ze wszystkich wyciągów, kolei oraz tras zjazdowych na terenie ośrodka.
Trasy narciarskie na Czarnej Górze
Amatorzy białego szaleństwa mają tu do dyspozycji system nartostrad o łącznej długości ponad 14 kilometrów. Tras jest 15, w tym jedna dojazdowa. Mają różne nachylenie i stopnie trudności. Znajdą tu coś dla siebie początkujący narciarze i snowboardziści. Czeka też czarna trasa A, zaprojektowana z myślą o najbardziej doświadczonych miłośnikach sportów zimowych.
Aż 4 stoki mają długość ponad 1000 metrów, a najdłuższy ma blisko 1700 metrów. Część tras posiada homologacje FIS. Wszystkie trasy są ratrakowane i sztucznie naśnieżane, sporo z nich jest też oświetlonych, dzięki czemu można szusować również po zmroku. Dodatkowo dostępna jest trasa narciarstwa biegowego i śladowego w kierunku schroniska na Hali pod Śnieżnikiem.
Na terenie ośrodka znajduje się ogromny bezpłatny parking, bogata baza gastronomiczna oraz szkółki i wypożyczalnie sprzętu narciarskiego.
Atrakcje w okolicy Czarnej Góry
Również latem nikt nie będzie się tutaj nudził, można na szczyt wyjechać kolejką, skorzystać z licznych tras rowerowych, wyruszyć na piesze wędrówki, rowerowe eskapady, poza tym przybywają tu paralotniarze. A jakby tego było mało na resztę czekają wspaniałe widoki i piękna przyroda. W pobliżu można też odwiedzić Muzeum Ziemi i Jaskinię Niedźwiedzią w Kletnie oraz poplażować nad Zalewem Stara Morawa. Na Iglicznej natomiast czeka popularne sanktuarium.
Informacje praktyczne
Aktualne godziny otwarcia i cennik znajdziesz tutaj: www.czarnagora.pl
Czarna Góra Resort - Ośrodek Narciarski
ul. Sienna 11, Sienna, Stronie Śląskie
tel. 74/ 884-34-06
Noclegi w Kletnie
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.
- Kopalnia Uranu w Kletnie, odległość: 2.9 km
- Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie, odległość: 3.3 km
- Igliczna, odległość: 4.2 km
- Śnieżnik, odległość: 5.8 km
- Zamek na Skale w Trzebieszowicach, odległość: 10.9 km
- Pałac w Żelaźnie, odległość: 18.4 km
- Kopalnia Złota w Złotym Stoku, odległość: 21.5 km
- Twierdza Kłodzka, odległość: 23.5 km
- Pałac Ławica i Folwark Szyfrów, odległość: 26.3 km
- Pałac Kamieniec, odległość: 29.4 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!