Zagłosuj na Top Atrakcje 2024! Wybierz hity tego lata!

Srebrna Góra. Atrakcje, które warto zwiedzić

Srebrna Góra
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

Srebrna Góra to ciekawa, a przy tym bardzo zaciszna miejscowość ładnie położona w województwie dolnośląskim, w Kotlinie Kłodzkiej na granicy Gór Sowich i Bardzkich, pomiędzy Nową Rudą i Ząbkowicami Śląskimi. Osada górnicza istniała tutaj już w XIV wieku, a wydobywano tu galen, z którego pozyskiwano srebro. Po wojnie 30-letniej górnictwo upadło, ale jego ślady w Srebrnej Górze znajdujemy nadal.

Atrakcje w Srebrnej Górze

Srebrna Góra słynie głównie z górskiej, niezdobytej Twierdzy, ale miasteczko pochwalić może się też innymi atrakcjami. To ciekawa miejscówka na weekend i świetna baza wypadowa w zachodnią część Gór Bardzkich i wschodnią część Gór Sowich. Poznaj najlepsze atrakcje Srebrnej Góry!

Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra

1. Twierdza Srebrna Góra

Srebrna Góra słynie w całej Polsce i na świecie z potężnej twierdzy, którą odnajdziesz przy ulicy Krętej, ponad miasteczkiem. Twierdza Srebrna Góra jest udostępniona dla turystów, a jako, że przewodnikami są "żołnierze" w stroju z epoki, nie pozbawieni dużej dawki poczucia humoru, to zwiedzanie twierdzy jest wielką przyjemnością

Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra

2. Trasy Enduro Srebrna Góra 

Trasy enduro to świetna przygoda z rowerem nie tylko w Srebrnej Górze, ale całej Kotlinie Kłodzkiej. Dzięki zapaleńcowi - Markowi Janikowskiemu powstał w regionie cały system Singletrack Glacensis. To sieć leśnych tras rowerowych w Polsce. A ten w okolicach Srebrnej Góry to największy system w Europie! Oficjalnie trasy enduro otwarły się w 2019 roku. Można się na nich zmęczyć!

Trasy Enduro w Srebrnej Górze
Trasy Enduro w Srebrnej Górze
Trasy Enduro w Srebrnej Górze
Trasy Enduro w Srebrnej Górze

3. Rynek w Srebrnej Górze

Zmierzając do Twierdzy Srebrna Góra nie sposób pominąć tutejszego rynku, i dobrze, bo to bardzo ciekawy i oryginalny plac. Ma nietypowy kształt, a do tego jest położony na pochyłym terenie. Uwagę przykuwa tu niewielka fontanna oraz pomnik napoleońskiego żołnierza. Pomysłowy jest niewielki przystanek PKS, gdzie na tablicach można poczytać historię Srebrnej Góry. Dookoła oczy cieszą kolorowe, zabytkowe kamieniczki. Ja bym stąd na pewno wyrzuciła samochody, bo stojące tu i ówdzie psują zdecydowanie klimat tego uroczego miejsca.

Srebrna Góra
Srebrna Góra

4. Wiadukty w Srebrnej Górze

Pod koniec XIX wieku powstała na tych terenach kolej sowiogórska, której pozostałością są dziś właśnie wiadukty w Srebrnej Górze. One były najbardziej pracochłonną częścią całej infrastruktury kolei. Powstały na odcinku Srebrna Góra - Wolibórz. Wiadukt Żdanowski ma wysokość 24 m wysokości, a Srebrnogórski 28 m, łączna ich długość to 260 m. Nachylenie na tym odcinku wynosiło 6 %, dlatego konieczne było zastosowanie na odcinku ponad 6 km dwulistwowej szyny zębatej

5. Kościół Św. Piotra i Pawła w Srebrnej Górze

Barokowy kościół Św. Piotra i Pawła stoi przy ulicy Polnej w Srebrnej Górze

6.  Villa Hubertus w Srebrnej Górze

Villa Hubertus stoi przy ulicy Krętej, tej samej, która prowadzi do Twierdzy. To dawne, zabytkowe schronisko PTTK, które dziś jest wyremontowane i funkcjonuje jako pensjonat i restauracja

Srebrna Góra
Srebrna Góra

Noclegi w Srebrnej Górze

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra
Trasy Enduro w Srebrnej Górze
(4.5 głosów: 105)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.5 głosów: 105)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Hania
Atrakcyjna, spokojna wieś z niesamowitą górską twierdzą. Polecam nocne zwiedzanie Twierdzy i nocleg w KOLEJOWA 6B.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024