Białowieski Park Narodowy

Białowieski Park Narodowy

(4.6 głosów: 63)

Puszcza Białowieska

Białowieski Park Narodowy obejmuje Puszczę Białowieską na Podlasiu - rozległy i niezwykle cenny kompleks leśny porastający po obu stronach granicy Polski i Białorusi. Najbardziej pierwotny fragment kniei stanowi jeden z trzech w Europie transgranicznych obiektów dziedzictwa światowego Unesco. Szczęśliwym zbiegiem okoliczności, ochrona Puszczy jako terenu polowań królewskich, a w XIX wieku carskich, sprawiła, że obszar ten cudem uchował się od karczowania lasu i urbanizacji. Dzięki temu do dzisiaj przetrwał tu dziewiczy zakątek, zachowany niemal w naturalnej formie.Początki Białowieskiego Parku Narodowego wiążą się z wyprawą naukowców z Władysławem Szaferem na czele do Białowieży, która odbyła się w 1919 roku. Jej celem było odnalezienie w Puszczy dziko żyjących żubrów, niestety nie napotkano ani tych zwierząt, ani nawet żadnego śladu po tych bardzo już wówczas unikalnych zwierzętach.

Białowieski Park Narodowy
Białowieski Park Narodowy
Białowieski Park Narodowy
Białowieski Park Narodowy

Najstarszy Park Narodowy w Polsce

Wtedy to rozpoczęły się intensywne starania o ochronę fragmentu prastarej puszczy w postaci parku narodowego. Początkowo powstał "Rezerwat" powołany w roku 1921, a już w 1932 roku powstał "Park Narodowy w Białowieży". Dopiero później zmieniono nazwę na Białowieski Park Narodowy i powiększono jego obszar do ponad 10 tys. ha. Od początku, od 1921 roku ochrona ta spełniała kryteria międzynarodowej definicji parku narodowego, dlatego też Białowieski Park Narodowy to najstarszy park narodowy w Polsce.Białowieski Park Narodowy
Białowieski Park Narodowy
Białowieża , Adam Prończuk
Białowieża , Adam Prończuk

Białowieski Park Narodowy - król Puszczy

Niekwestionowanym królem Puszczy i symbolem Parku jest żubr, który po udanej restytucji w 1929 roku powrócił do Puszczy Białowieskiej i dzisiaj żyje tu dziko. Na wolności żyje około 700 osobników tego gatunku. Ponadto wielowiekowy i dziewiczy las kryje niespotykane bogactwo świata roślin, grzybów i zwierząt. Żyją tu gatunki gdzie indziej wytępione lub poważnie zagrożone. Białowieski Park Narodowy to dla nich ostatnia ostoja, a zarazem jedna z największych osobliwości przyrodniczych i turystycznych w całej Europie.

Rezerwat Pokazowy Żubrów
Rezerwat Pokazowy Żubrów

Turystyka w BPN

W Białowieskim Parku Narodowym dobrze przygotowano infrastrukturę turystyczną, wytyczono szlaki piesze i rowerowe, powstały liczne miejsca odpoczynku. Wieże widokowe i tarasy widokowe, kładki, ścieżki oraz tablice edukacyjne uczą i umożliwiają obserwację leśnych mieszkańców. Szczególnie ciekawy jest Szlak Dębów Królewskich w Starej Białowieży.Białowieski Park Narodowy - Szlak Dębów Królewskich
Białowieski Park Narodowy - Szlak Dębów Królewskich

Na obszarze Parku Pałacowego, w enklawie BPN ponadto zorganizowano interesujące i nowoczesne Muzeum Przyrodniczo-Leśne, a około 3 km od Białowieży powstał Rezerwat Pokazowy Żubrów, w którym nie tylko króla puszczy można podglądać. W samym sercu BPN, w malowniczych widłach rzek Hwoźnej oraz Narewki powstał niezwykle cenny obszar ochrony ścisłej, gdzie można wejść tylko z przewodnikiem posiadającym licencję wydaną przez Białowieski Park Narodowy (bilet normalny 6 zł, ulgowy 3 zł, wjazd rowerem 4 zł).

Muzeum w Białowieży
Muzeum w Białowieży
Białowieski Park Narodowy - Szlak Dębów Królewskich
Białowieski Park Narodowy
Białowieski Park Narodowy
Białowieski Park Narodowy
Białowieski Park Narodowy
Park Pałacowy - enklawa BPN
Białowieża Park Pałacowy
Puszcza Białowieska
Białowieski Park Narodowy
w drodze do rezerwatu scisłego, Tomasz i Sylwia Kopiec
Białowieża, Adam Prończuk
Białowieski Park Narodowy
Rezerwat Pokazowy Żubrów
Białowieski Park Narodowy
Białowieski Park Narodowy
Białowieski Park Narodowy
Białowieski Park Narodowy - Szlak Dębów Królewskich

Adres

Białowieski Park Narodowy 
Park Pałacowy 11, Białowieża
tel. 85/ 682-97-00
www.bpn.com.pl 

GPS: 52°42'11N, 23°50'48E

Białowieża noclegi

Białowieża to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
52°42'11N, 23°50'48E
17 wrzesień 2015
14 kwiecień 2021
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Anna
29 kwiecień 2018 20:04

Uwielbiam to miejsce!!! Bo chyba nie ma nic piękniejszego niż natura!

Karolina
04 wrzesień 2016 16:24

Historia natury na żywo.

Karolina Snowarska
10 czerwiec 2016 12:59
Największa puszcza w Europie! Serdecznie polecam każdemu to piękne i tajemnicze miejsce! Po prostu musicie to zobaczyć!
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację