Białowieski Park Narodowy

Zdjęcia (12)

Puszcza Białowieska

Białowieski Park Narodowy obejmuje Puszczę Białowieską na Podlasiu - rozległy i niezwykle cenny kompleks leśny porastający po obu stronach granicy Polski i Białorusi. Najbardziej pierwotny fragment kniei stanowi jeden z trzech w Europie transgranicznych obiektów dziedzictwa światowego Unesco.Szczęśliwym zbiegiem okoliczności, ochrona Puszczy jako terenu polowań królewskich, a w XIX wieku carskich, sprawiła, że obszar ten cudem uchował się od karczowania lasu i urbanizacji. Dzięki temu do dzisiaj przetrwał tu dziewiczy zakątek, zachowany niemal w naturalnej formie.

Początki Białowieskiego Parku Narodowego wiążą się z wyprawą naukowców z Władysławem Szaferem na czele do Białowieży, która odbyła się w 1919 roku. Jej celem było odnalezienie w Puszczy dziko żyjących żubrów, niestety nie napotkano ani tych zwierząt, ani nawet żadnego śladu po tych bardzo już wówczas unikalnych zwierzętach.Najstarszy Park Narodowy w Polsce

Wtedy to rozpoczęły się intensywne starania o ochronę fragmentu prastarej puszczy w postaci parku narodowego. Początkowo powstał "Rezerwat" powołany w roku 1921, a już w 1932 roku powstał "Park Narodowy w Białowieży". Dopiero później zmieniono nazwę na Białowieski Park Narodowy i powiększono jego obszar do ponad 10 tys. ha. Od początku, od 1921 roku ochrona ta spłeniała kryteria międzynarodowej definicji parku narodowego, dlatego też Białowieski Park Narodowy to najstarszy park narodowy w Polsce.

Król Puszczy

Niekwestionowanym królem Puszczy i symbolem Parku jest żubr, który po udanej restytucji w 1929 roku powrócił do Puszczy Białowieskiej i dzisiaj żyje tu dziko. Na wolności żyje około 700 osobników tego gatunku. Ponadto wielowiekowy i dziewiczy las kryje niespotykane bogactwo świata roślin, grzybów i zwierząt. Żyją tu gatunki gdzie indziej wytępione lub poważnie zagrożone. Białowieski Park Narodowy to dla nich ostatnia ostoja, a zarazem jedna z największych osobliwości przyrodniczych i turystycznych w całej Europie.

Turystyka w BPN

W Białowieskim Parku Narodowym dobrze przygotowano infrastrukturę turystyczną, wytyczono szlaki piesze i rowerowe, powstały liczne miejsca odpoczynku. Wieże widokowe i tarasy widokowe, kładki, ścieżki oraz tablice edukacyjne uczą i umożliwiają obserwację leśnych mieszkańców. Szczególnie ciekawy jest Szlak Dębów Królewskich w Starej Białowieży.

Na obszarze Parku Pałacowego, w enklawie BPN ponadto zorganizowano interesujące i nowoczesne Muzeum Przyrodniczo-Leśne, a około 3 km od Białowieży powstał Rezerwat Pokazowy Żubrów, w którym nie tylko króla puszczy można podglądać. W samym sercu BPN, w malowniczych widłach rzek Hwoźnej oraz Narewki powstał niezwykle cenny obszar ochrony ścisłej, gdzie można wejść tylko z przewodnikiem posiadającym licencję wydaną przez Białowieski Park Narodowy (bilet normalny 6 zł, ulgowy 3 zł, wjazd rowerem 4 zł).

Białowieski Park Narodowy 
Park Pałacowy 11, Białowieża
tel. 85/ 682-97-00
www.bpn.com.pl Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Powiązane miejsca

Wasze opinie

Krajtroter ocenił to miejsce 2018-04-29 20:04:26 na

Uwielbiam to miejsce!!! Bo chyba nie ma nic piękniejszego niż natura!

Krajtroter ocenił to miejsce 2016-09-04 16:24:32 na

Historia natury na żywo.

Krajtroter ocenił to miejsce 2016-06-10 12:59:29 na
Największa puszcza w Europie! Serdecznie polecam każdemu to piękne i tajemnicze miejsce! Po prostu musicie to zobaczyć!
Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020
Znajdziesz nas na: