w drodze do rezerwatu scisłego, Tomasz i Sylwia Kopiec

Obszar Ochrony Ścisłej w Puszczy Białowieskiej

(4.2 głosów: 9)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Obszar Ochrony Ścisłej położony jest w centralnej części Puszczy Białowieskiej, w sercu Białowieskiego Parku Narodowego, w widłach rzek Hwoźnej oraz Narewki. Od wschodu strefa ta graniczy z Parkiem Narodowym Białowieżskaja Puszcza na Białorusi. Obszar ten obejmuje najcenniejsze fragmenty Puszczy z okazałym starodrzewiem.Do Obszaru OŚ wchodzi się poprzez starą, dębową bramę z 1930 roku. Jej potężne elementy połączone są drewnianymi kołkami. Tuż za bramą, wzdłuż drogi ustawiono szpaler głazów narzutowych upamiętniających ważne dla tego miejsca postaci - profesora Władysława Szafera, który znacząco przyczynił się do powstania BPN, profesora Józefa Paczkowskiego, Jana Karpińskiego i innych.

Na progu Obszaru Ochrony Ścisłej porasta grąd - mieszany las liściasty lipowo-dębowo-grabowy, w obrębie którego zobaczyć można cały cykl życiowy drzewa od siewki po olbrzymie, zamierające na skutek procesów naturalnych drzewa. Jednym z najstarszych i najbardziej okazałych drzew w Puszczy jest "Dąb Bartny" o wysokości ponad 40 m, a jego wiek szacuje się na 400-600 lat. Nazwa wzięła się od barci - sztucznego otworu, w którym hodowano pszczoły. Za "Dębem Bartnym" las przechodzi w ols typowy dla terenów podmokłych.W Obszarze Ochrony Ścisłej zobaczysz też rozkładający się pień sławnego potężnego "Dębu Jagiełły", przewróconego przez wichurę w 1974 roku. Legenda głosi, że król Władysław Jagiełło będąc tutaj w Puszczy, kazał rozbić namiot w cieniu młodego dębu. Ponoć był to właśnie dzisiejszy "Dąb Jagiełły".

Do Obszaru Ochrony Ścisłej Białowieskiego Parku Narodowego wchodzi się tylko z przewodnikiem posiadającym licencję wydaną przez Białowieski Park Narodowy.Obszar Ochrony Ścisłej Puszczy Białowieskiej
Białowieski Park Narodowy
Bilety: normalny 6 zł, ulgowy 3 zł, wjazd rowerem 4 zł

Obszar Ochrony Ścisłej w Puszczy Białowieskiej na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Białowieży wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Białowieża noclegi

Białowieża to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
52°44'26N, 23°55'45E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021