Obszar Ochrony Ścisłej w Puszczy Białowieskiej

Obszar Ochrony Ścisłej w Puszczy Białowieskiej

Obszar Ochrony Ścisłej położony jest w centralnej części Puszczy Białowieskiej, w sercu Białowieskiego Parku Narodowego, w widłach rzek Hwoźnej oraz Narewki. Od wschodu strefa ta graniczy z Parkiem Narodowym Białowieżskaja Puszcza na Białorusi. Obszar ten obejmuje najcenniejsze fragmenty Puszczy z okazałym starodrzewiem.Do Obszaru OŚ wchodzi się poprzez starą, dębową bramę z 1930 roku. Jej potężne elementy połączone są drewnianymi kołkami. Tuż za bramą, wzdłuż drogi ustawiono szpaler głazów narzutowych upamiętniających ważne dla tego miejsca postaci - profesora Władysława Szafera, który znacząco przyczynił się do powstania BPN, profesora Józefa Paczkowskiego, Jana Karpińskiego i innych.

Na progu Obszaru Ochrony Ścisłej porasta grąd - mieszany las liściasty lipowo-dębowo-grabowy, w obrębie którego zobaczyć można cały cykl życiowy drzewa od siewki po olbrzymie, zamierające na skutek procesów naturalnych drzewa. Jednym z najstarszych i najbardziej okazałych drzew w Puszczy jest "Dąb Bartny" o wysokości ponad 40 m, a jego wiek szacuje się na 400-600 lat. Nazwa wzięła się od barci - sztucznego otworu, w którym hodowano pszczoły. Za "Dębem Bartnym" las przechodzi w ols typowy dla terenów podmokłych.

W Obszarze Ochrony Ścisłej zobaczysz też rozkładający się pień sławnego potężnego "Dębu Jagiełły", przewróconego przez wichurę w 1974 roku. Legenda głosi, że król Władysław Jagiełło będąc tutaj w Puszczy, kazał rozbić namiot w cieniu młodego dębu. Ponoć był to właśnie dzisiejszy "Dąb Jagiełły".Do Obszaru Ochrony Ścisłej Białowieskiego Parku Narodowego wchodzi się tylko z przewodnikiem posiadającym licencję wydaną przez Białowieski Park Narodowy.

Obszar Ochrony Ścisłej Puszczy Białowieskiej
Białowieski Park Narodowy
Bilety: normalny 6 zł, ulgowy 3 zł, wjazd rowerem 4 złBiałowieża noclegi

Białowieża to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021