Obszar Ochrony Ścisłej w Puszczy Białowieskiej

Zdjęcia (1)

Obszar Ochrony Ścisłej położony jest w centralnej części Puszczy Białowieskiej, w sercu Białowieskiego Parku Narodowego, w widłach rzek Hwoźnej oraz Narewki. Od wschodu strefa ta graniczy z Parkiem Narodowym Białowieżskaja Puszcza na Białorusi. Obszar ten obejmuje najcenniejsze fragmenty Puszczy z okazałym starodrzewiem.Do Obszaru OŚ wchodzi się poprzez starą, dębową bramę z 1930 roku. Jej potężne elementy połączone są drewnianymi kołkami. Tuż za bramą, wzdłuż drogi ustawiono szpaler głazów narzutowych upamiętniających ważne dla tego miejsca postaci - profesora Władysława Szafera, który znacząco przyczynił się do powstania BPN, profesora Józefa Paczkowskiego, Jana Karpińskiego i innych.

Na progu Obszaru Ochrony Ścisłej porasta grąd - mieszany las liściasty lipowo-dębowo-grabowy, w obrębie którego zobaczyć można cały cykl życiowy drzewa od siewki po olbrzymie, zamierające na skutek procesów naturalnych drzewa. Jednym z najstarszych i najbardziej okazałych drzew w Puszczy jest "Dąb Bartny" o wysokości ponad 40 m, a jego wiek szacuje się na 400-600 lat. Nazwa wzięła się od barci - sztucznego otworu, w którym hodowano pszczoły. Za "Dębem Bartnym" las przechodzi w ols typowy dla terenów podmokłych.W Obszarze Ochrony Ścisłej zobaczysz też rozkładający się pień sławnego potężnego "Dębu Jagiełły", przewróconego przez wichurę w 1974 roku. Legenda głosi, że król Władysław Jagiełło będąc tutaj w Puszczy, kazał rozbić namiot w cieniu młodego dębu. Ponoć był to właśnie dzisiejszy "Dąb Jagiełły".

Do Obszaru Ochrony Ścisłej Białowieskiego Parku Narodowego wchodzi się tylko z przewodnikiem posiadającym licencję wydaną przez Białowieski Park Narodowy.

Obszar Ochrony Ścisłej Puszczy Białowieskiej
Białowieski Park Narodowy
Bilety: normalny 6 zł, ulgowy 3 zł, wjazd rowerem 4 zł

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Powiązane miejsca

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: