Obszar Ochrony Ścisłej w Puszczy Białowieskiej

w drodze do rezerwatu scisłego
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.2

Obszar Ochrony Ścisłej położony jest w centralnej części Puszczy Białowieskiej, w sercu Białowieskiego Parku Narodowego, w widłach rzek Hwoźnej oraz Narewki. Od wschodu strefa ta graniczy z Parkiem Narodowym Białowieżskaja Puszcza na Białorusi. Obszar ten obejmuje najcenniejsze fragmenty Puszczy z okazałym starodrzewiem.

Do Obszaru OŚ wchodzi się poprzez starą, dębową bramę z 1930 roku. Jej potężne elementy połączone są drewnianymi kołkami. Tuż za bramą, wzdłuż drogi ustawiono szpaler głazów narzutowych upamiętniających ważne dla tego miejsca postaci - profesora Władysława Szafera, który znacząco przyczynił się do powstania BPN, profesora Józefa Paczkowskiego, Jana Karpińskiego i innych.Na progu Obszaru Ochrony Ścisłej porasta grąd - mieszany las liściasty lipowo-dębowo-grabowy, w obrębie którego zobaczyć można cały cykl życiowy drzewa od siewki po olbrzymie, zamierające na skutek procesów naturalnych drzewa. Jednym z najstarszych i najbardziej okazałych drzew w Puszczy jest "Dąb Bartny" o wysokości ponad 40 m, a jego wiek szacuje się na 400-600 lat. Nazwa wzięła się od barci - sztucznego otworu, w którym hodowano pszczoły. Za "Dębem Bartnym" las przechodzi w ols typowy dla terenów podmokłych.

W Obszarze Ochrony Ścisłej zobaczysz też rozkładający się pień sławnego potężnego "Dębu Jagiełły", przewróconego przez wichurę w 1974 roku. Legenda głosi, że król Władysław Jagiełło będąc tutaj w Puszczy, kazał rozbić namiot w cieniu młodego dębu. Ponoć był to właśnie dzisiejszy "Dąb Jagiełły".

Do Obszaru Ochrony Ścisłej Białowieskiego Parku Narodowego wchodzi się tylko z przewodnikiem posiadającym licencję wydaną przez Białowieski Park Narodowy.

Obszar Ochrony Ścisłej Puszczy Białowieskiej
Białowieski Park Narodowy
Bilety: normalny 6 zł, ulgowy 3 zł, wjazd rowerem 4 złNoclegi w Białowieży

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.2 głosów: 9)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024