Skansen Sioło Budy w Białowieży

Zdjęcia (4)

Sioło Budy

Na skraju Puszczy Białowieskiej, kilka km od Białowieży, stoi XIX-wieczna zagroda, przenosząca turystów w klimat minionych wieków, świetnie pokazująca zwyczaje i kulturę ówczesnych mieszkańców Podlasia.Skansen nosi nazwę Sioło Budy, gdzie sioło to osada, zaś buda to archaiczny typ budynku mieszkalnego - rodzaj półziemianki z otwartym paleniskiem. Jeszcze w XX wieku w takich budach mieszkali tu internowani przez rząd polski żołnierze armii powstańczej Stanisława Bułak -Bałachowicza.

Obejście chaty

Chata w Skansenie pochodzi z 1843 roku, jest kryta słomą, a otacza ją płot z gałęzi wierzby. Niebieskie okiennice dodają niewątpliwie uroku chałupie. Przed domem stoi stary ul, pochodzący z czasów, kiedy pszczoły hodowano jeszcze na pniach drzew. Na podwórku zachował się też żuraw - charakterystyczna studnia. W dawnym pomieszczeniu do młócenia zboża mieści się dziś galeria sztuki ludowej. We wnętrzu chałupy zobaczyć można zabytkowy sprzęt oraz naczynia. Najstarsze wykonane są z jednego kawałka drewna, inne są plecione. Dopiero w XX wieku robiono naczynia z klepek.

W rogu chaty wisi ikona - święty obrazek - przykład rękodzieła, podobnie, jak obrusy czy makatki. W chałupie są też oryginalne meble, stroje i piec - kiedyś stanowiący centralne miejsce każdej chaty.

W Skansenie działa również Pensjonat, w którym można spędzić noc w pięknych, kolorowych drewnianych domkach.

Skansen Sioło Budy
Budy 41, Białowieża
tel. 85/ 681-29-78
http://siolobudy.pl
 

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Powiązane miejsca

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020
Znajdziesz nas na: