Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Skansen Sioło Budy w Białowieży

Skansen Sioło Budy w Białowieży
52°43'55" N, 23°43'45" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Sioło Budy

Na skraju Puszczy Białowieskiej, kilka km od Białowieży, stoi XIX-wieczna zagroda, przenosząca turystów w klimat minionych wieków, świetnie pokazująca zwyczaje i kulturę ówczesnych mieszkańców Podlasia.Skansen nosi nazwę Sioło Budy, gdzie sioło to osada, zaś buda to archaiczny typ budynku mieszkalnego - rodzaj półziemianki z otwartym paleniskiem. Jeszcze w XX wieku w takich budach mieszkali tu internowani przez rząd polski żołnierze armii powstańczej Stanisława Bułak -Bałachowicza.

Sioło Budy
Sioło Budy

Obejście chaty

Chata w Skansenie pochodzi z 1843 roku, jest kryta słomą, a otacza ją płot z gałęzi wierzby. Niebieskie okiennice dodają niewątpliwie uroku chałupie. Przed domem stoi stary ul, pochodzący z czasów, kiedy pszczoły hodowano jeszcze na pniach drzew. Na podwórku zachował się też żuraw - charakterystyczna studnia. W dawnym pomieszczeniu do młócenia zboża mieści się dziś galeria sztuki ludowej. 

We wnętrzu chałupy zobaczyć można zabytkowy sprzęt oraz naczynia. Najstarsze wykonane są z jednego kawałka drewna, inne są plecione. Dopiero w XX wieku robiono naczynia z klepek.

Sioło Budy
Sioło Budy


W rogu chaty wisi ikona - święty obrazek - przykład rękodzieła, podobnie, jak obrusy czy makatki. W chałupie są też oryginalne meble, stroje i piec - kiedyś stanowiący centralne miejsce każdej chaty.

W Skansenie działa również Pensjonat, w którym można spędzić noc w pięknych, kolorowych drewnianych domkach.

Sioło Budy
Sioło Budy


Skansen Sioło Budy
Budy 41, Białowieża
tel. 85/ 681-29-78
http://siolobudy.pl
 

Białowieża noclegi

Białowieża to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1138293 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020