Sioło Budy

Skansen Sioło Budy w Białowieży

(4.4 głosów: 10)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Sioło Budy

Na skraju Puszczy Białowieskiej, kilka km od Białowieży, stoi XIX-wieczna zagroda, przenosząca turystów w klimat minionych wieków, świetnie pokazująca zwyczaje i kulturę ówczesnych mieszkańców Podlasia.Skansen nosi nazwę Sioło Budy, gdzie sioło to osada, zaś buda to archaiczny typ budynku mieszkalnego - rodzaj półziemianki z otwartym paleniskiem. Jeszcze w XX wieku w takich budach mieszkali tu internowani przez rząd polski żołnierze armii powstańczej Stanisława Bułak -Bałachowicza.

Sioło Budy
Sioło Budy

Obejście chaty

Chata w Skansenie pochodzi z 1843 roku, jest kryta słomą, a otacza ją płot z gałęzi wierzby. Niebieskie okiennice dodają niewątpliwie uroku chałupie. Przed domem stoi stary ul, pochodzący z czasów, kiedy pszczoły hodowano jeszcze na pniach drzew. Na podwórku zachował się też żuraw - charakterystyczna studnia. W dawnym pomieszczeniu do młócenia zboża mieści się dziś galeria sztuki ludowej. We wnętrzu chałupy zobaczyć można zabytkowy sprzęt oraz naczynia. Najstarsze wykonane są z jednego kawałka drewna, inne są plecione. Dopiero w XX wieku robiono naczynia z klepek.

Sioło Budy
Sioło Budy

W rogu chaty wisi ikona - święty obrazek - przykład rękodzieła, podobnie, jak obrusy czy makatki. W chałupie są też oryginalne meble, stroje i piec - kiedyś stanowiący centralne miejsce każdej chaty.W Skansenie działa również Pensjonat, w którym można spędzić noc w pięknych, kolorowych drewnianych domkach.

Skansen Sioło Budy
Budy 41, Białowieża
tel. 85/ 681-29-78
http://siolobudy.pl
 

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Białowieża noclegi

Białowieża to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
52°43'55N, 23°43'45E
17 wrzesień 2015
03 luty 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację