Skansen Sioło Budy w Białowieży

Aktualizacja: 2024-06-28
Sioło Budy
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Sioło Budy

Na skraju Puszczy Białowieskiej, kilka km od Białowieży, stoi XIX-wieczna zagroda, przenosząca turystów w klimat minionych wieków, świetnie pokazująca zwyczaje i kulturę ówczesnych mieszkańców Podlasia.

Skansen nosi nazwę Sioło Budy, gdzie sioło to osada, zaś buda to archaiczny typ budynku mieszkalnego - rodzaj półziemianki z otwartym paleniskiem. Jeszcze w XX wieku w takich budach mieszkali tu internowani przez rząd polski żołnierze armii powstańczej Stanisława Bułak -Bałachowicza.

Sioło Budy
Sioło Budy

Obejście chaty

Chata w Skansenie pochodzi z 1843 roku, jest kryta słomą, a otacza ją płot z gałęzi wierzby. Niebieskie okiennice dodają niewątpliwie uroku chałupie. Przed domem stoi stary ul, pochodzący z czasów, kiedy pszczoły hodowano jeszcze na pniach drzew. Na podwórku zachował się też żuraw - charakterystyczna studnia. W dawnym pomieszczeniu do młócenia zboża mieści się dziś galeria sztuki ludowej. 

We wnętrzu chałupy zobaczyć można zabytkowy sprzęt oraz naczynia. Najstarsze wykonane są z jednego kawałka drewna, inne są plecione. Dopiero w XX wieku robiono naczynia z klepek.

Sioło Budy
Sioło Budy

W rogu chaty wisi ikona - święty obrazek - przykład rękodzieła, podobnie, jak obrusy czy makatki. W chałupie są też oryginalne meble, stroje i piec - kiedyś stanowiący centralne miejsce każdej chaty.

W Skansenie działa również Pensjonat, w którym można spędzić noc w pięknych, kolorowych drewnianych domkach.

Sioło Budy
Sioło Budy

Skansen Sioło Budy
Budy 41, Białowieża
tel. 85/ 681-29-78
http://siolo-budy.pl/skansen/
 

Informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Noclegi w Białowieży

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

(4.4 głosów: 10)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 10)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024