Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa w Hajnówce

Hajnówka Muzeum Kowalstwa
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
5

Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa w Hajnówce to prywatne muzeum istniejące od 2003 roku, w starej, rodzinnej kuźni z 1927 roku. W ten sposób Pan Stanisław Mierzwiński kultywuje rodzinne tradycje. Jak mówią miejscowi, to "ostatni z rodziny kowali hajnowskich".

W Muzeum Pan Stanisław zgromadził kilkaset eksponatów - narzędzia, wyroby kowalskie, maszyny rolnicze, modele pieców, urządzenia do wytopu żelaza z rud darniowych czy ciekawe i cenne żużle po piecowiskach z okresu prehistorycznego. Jest też niemały zestaw podków końskich i buty dla konia do chodzenia po bagnistych terenach.

Koło kuźni stanął niewielki model starożytnego pieca hutniczego, tzw. dymarki, na przykładzie którego można poznać proces wytopu żelaza. Natomiast ciekawostką jest, że na zapleczu Muzeum kryje się nadal działająca kuźnia. To tutaj pan Stanisław na wcześniejsze zamówienie urządza pokazy kowalstwa. To bardzo ciekawe miejsce, należące do Świętokrzyskiego Dziedzictwa Przemysłowego.

Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa 
ul. Lipowa 1, Hajnówka 
tel. 85/ 682-25-64
Zwiedzanie: pn-sb 9.00-18.00, nd 10.00-18.00

Informacje praktyczne

  • poniedziałek: 09:00–17:00
  • wtorek: 09:00–17:00
  • środa: 09:00–17:00
  • czwartek: 09:00–17:00
  • piątek: 09:00–17:00
  • sobota: 09:00–17:00
  • niedziela: 10:00–16:00

Noclegi w Hajnówce

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

(5 głosów: 4)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(5 głosów: 4)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Janusz
Mimo późnych godzin przyjął nas Pan Stanisław. Opowiedział nam jak wyglądała niebezpieczna i ciężka praca wiejskiego kowala. Pokazał nam zgromadzone eksponaty, których zbiór liczy kilkaset sztuk. Następnie pan Stanisław zaprowadził nas do XIX wiecznej kuźni. Rozpalił palenisko i wciągnął nas do pracy. W kuźni stały rzędem mniejsze i większe młoty kowalskie. Można było popróbować swoich sił w kuciu młotem rozgrzanego do czerwoności żelaza. Gospodarz opowiedział nam bardzo ciekawą historię kowalskiego kunsztu. W muzeum organizowane są lekcje historii kowalstwa i warsztaty edukacyjne dla młodzieży szkolnej. Wizytę w Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa Pana Stanisława Mierzwińskiego zapamiętamy jako wspaniałą przygodę. Wszystkie wiadomości dotyczące kuźni i ślusarstwa zostały przez nas "pochłonięte". Chcemy więcej, a takich pasjonatów jak Pan Staś szanujemy, podziwiamy i gorąco polecamy. PRZYJEŻDŻAJCIE, SŁUCHAJCIE I ZWIEDZAJCIE - WARTO !!!!!!!! POLECAMY
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024