Babiogórski Park Narodowy Beskid Żywiecki

Babiogórski Park Narodowy

Chociaż Babia Góra w Beskidzie Żywieckim liczy sobie jedynie 1725 m n.p.m., można tutaj dostrzec charakaterystyczny dla terenów wysokogórskich układ pięter klimatycznych. Wraz z wysokością znacznie spada temperatura, a klimat staje się ostrzejrzy.Ze względu na duże walory przyrodnicze i unikatowość tego miejsca, Babią Górę czyli Diablak chroni Babiogórski Park Narodowy. W wyższych partiach tego masywu śnieg pojawia się już w październiku i utrzymuje się do końca maja. Turyści wybierający się na wycieczkę do Parku powinni mieć na uwadze srogi klimat i częste załamania pogody na tym obszarze, bo Babia Góra jak żadna inna jest kapryśna jeśli chodzi o pogodę. Klimat tych terenów charakteryzują też silne wiatry, między innymi częste halne.

Babia Góra - Babiogórski Park Narodowy
Babia Góra - Babiogórski Park Narodowy

Fauna i flora Parku

Na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego rośnie około 650 gatunków roślin naczyniowych oraz 280 gatunków mszaków. Większość z nich zaliczana jest do typowych roślin górskich lub niżowo-górskich.Spotkać tu można również około 3700 gatunków różnych zwierząt, wśród których dość liczną grupę stanowią ptaki, takie jak: siwarnik, płochacz halny, cietrzew, głuszec czy jarząbek. Również wśród ssaków można spotkać wiele ciekawych okazów, w babiogórskich lasach żyją między innymi rysie, dziki czy jelenie, a od jakiegoś czasu pojawiają się tam też wilki i niedźwiedzie.

Akademicka Perć na Babią Górę
Akademicka Perć na Babią Górę

Turystyka w BPN

Babiogórski Park Narodowy nadaje się doskonale do pieszych wędrówek, istnieje tu 5 szlaków turystycznych o długości ponad 50 km, które pozwalają przejść wiele ciekawych tras. Godnymi polecenia są na pewno Główny Szlak Beskidzki znakowany na czerwono oraz żółta Perć Akademików o tatrzańskim charakterze, wiodąca na szczyt Babiej Góry, z klamrami.BPN nadaje się też do odwiedzenia zimą - wyznaczono tu 4 km tras narciarskich. Na Markowych Szczawinach istnieje Schronisko turystyczne.

Babiogórski Park Narodowy
Dyrekcja: Zawoja 1403, Zawoja
tel. 33/ 877-51-10
Godziny otwarcia: pn-pt 7.00-15.00
park@bgpn.pl
www.bgpn.pl

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Zawoja noclegi

Zawoja to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Karolina
04 wrzesień 2016 16:35

Park który jest bardzo dobrze przygotowany na obsługę turystów, ścieżki są zadbane i w bardzo dobrym stanie technicznym.

Karolina Snowarska
10 czerwiec 2016 13:55
Super miejsce na odpoczynek i rozpoczęcie przygody z górami. Trasy dostosowane do umiejętności
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację