Babiogórski Park Narodowy

Zdjęcia (4)

Chociaż Babia Góra w Beskidzie Żywieckim liczy sobie jedynie 1725 m n.p.m., można tutaj dostrzec charakaterystyczny dla terenów wysokogórskich układ pięter klimatycznych. Wraz z wysokością znacznie spada temperatura, a klimat staje się ostrzejrzy.Ze względu na duże walory przyrodnicze i unikatowość tego miejsca, Babią Górę czyli Diablak chroni Babiogórski Park Narodowy. W wyższych partiach tego masywu śnieg pojawia się już w październiku i utrzymuje się do końca maja. Turyści wybierający się na wycieczkę do Parku powinni mieć na uwadze srogi klimat i częste załamania pogody na tym obszarze, bo Babia Góra jak żadna inna jest kapryśna jeśli chodzi o pogodę. Klimat tych terenów charakteryzują też silne wiatry, między innymi częste halne.

Fauna i flora Parku

Na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego rośnie około 650 gatunków roślin naczyniowych oraz 280 gatunków mszaków. Większość z nich zaliczana jest do typowych roślin górskich lub niżowo-górskich.Spotkać tu można również około 3700 gatunków różnych zwierząt, wśród których dość liczną grupę stanowią ptaki, takie jak: siwarnik, płochacz halny, cietrzew, głuszec czy jarząbek. Również wśród ssaków można spotkać wiele ciekawych okazów, w babiogórskich lasach żyją między innymi rysie, dziki czy jelenie, a od jakiegoś czasu pojawiają się tam też wilki i niedźwiedzie.

Turystyka w BPN

Babiogórski Park Narodowy nadaje się doskonale do pieszych wędrówek, istnieje tu 5 szlaków turystycznych o długości ponad 50 km, które pozwalają przejść wiele ciekawych tras. Godnymi polecenia są na pewno Główny Szlak Beskidzki znakowany na czerwono oraz żółta Perć Akademików o tatrzańskim charakterze, wiodąca na szczyt Babiej Góry, z klamrami.

BPN nadaje się też do odwiedzenia zimą - wyznaczono tu 4 km tras narciarskich. Na Markowych Szczawinach istnieje Schronisko turystyczne.

Babiogórski Park Narodowy
Dyrekcja: Zawoja 1403, Zawoja
tel. 33/ 877-51-10
Godziny otwarcia: pn-pt 7.00-15.00
park@bgpn.pl
www.bgpn.pl

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

WySpa Mszanka

Powiązane miejsca

Wasze opinie

Krajtroter ocenił to miejsce 2016-09-04 16:35:12 na

Park który jest bardzo dobrze przygotowany na obsługę turystów, ścieżki są zadbane i w bardzo dobrym stanie technicznym.

Krajtroter ocenił to miejsce 2016-06-10 13:55:48 na
Super miejsce na odpoczynek i rozpoczęcie przygody z górami. Trasy dostosowane do umiejętności
Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020
Znajdziesz nas na: