Babiogórski Park Narodowy Beskid Żywiecki, Maciej A

Babiogórski Park Narodowy

(4.8 głosów: 49)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Chociaż Babia Góra w Beskidzie Żywieckim liczy sobie jedynie 1725 m n.p.m., można tutaj dostrzec charakaterystyczny dla terenów wysokogórskich układ pięter klimatycznych. Wraz z wysokością znacznie spada temperatura, a klimat staje się ostrzejrzy.Ze względu na duże walory przyrodnicze i unikatowość tego miejsca, Babią Górę czyli Diablak chroni Babiogórski Park Narodowy. W wyższych partiach tego masywu śnieg pojawia się już w październiku i utrzymuje się do końca maja. Turyści wybierający się na wycieczkę do Parku powinni mieć na uwadze srogi klimat i częste załamania pogody na tym obszarze, bo Babia Góra jak żadna inna jest kapryśna jeśli chodzi o pogodę. Klimat tych terenów charakteryzują też silne wiatry, między innymi częste halne.

Babia Góra - Babiogórski Park Narodowy, Maciej A
Babia Góra - Babiogórski Park Narodowy, Maciej A

Fauna i flora Parku

Na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego rośnie około 650 gatunków roślin naczyniowych oraz 280 gatunków mszaków. Większość z nich zaliczana jest do typowych roślin górskich lub niżowo-górskich.Spotkać tu można również około 3700 gatunków różnych zwierząt, wśród których dość liczną grupę stanowią ptaki, takie jak: siwarnik, płochacz halny, cietrzew, głuszec czy jarząbek. Również wśród ssaków można spotkać wiele ciekawych okazów, w babiogórskich lasach żyją między innymi rysie, dziki czy jelenie, a od jakiegoś czasu pojawiają się tam też wilki i niedźwiedzie.

Akademicka Perć na Babią Górę
Akademicka Perć na Babią Górę

Turystyka w BPN

Babiogórski Park Narodowy nadaje się doskonale do pieszych wędrówek, istnieje tu 5 szlaków turystycznych o długości ponad 50 km, które pozwalają przejść wiele ciekawych tras. Godnymi polecenia są na pewno Główny Szlak Beskidzki znakowany na czerwono oraz żółta Perć Akademików o tatrzańskim charakterze, wiodąca na szczyt Babiej Góry, z klamrami.BPN nadaje się też do odwiedzenia zimą - wyznaczono tu 4 km tras narciarskich. Na Markowych Szczawinach istnieje Schronisko turystyczne.

Babiogórski Park Narodowy
Dyrekcja: Zawoja 1403, Zawoja
tel. 33/ 877-51-10
Godziny otwarcia: pn-pt 7.00-15.00
park@bgpn.pl
www.bgpn.pl

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Zawoja noclegi

Zawoja to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Zawoja Beskid Żywiecki
Parki Narodowe i rezerwaty
Normalna
parki narodowe
49°34'47N, 19°31'51E
08 kwiecień 2015
01 luty 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Karolina
04 wrzesień 2016 16:35

Park który jest bardzo dobrze przygotowany na obsługę turystów, ścieżki są zadbane i w bardzo dobrym stanie technicznym.

Karolina Snowarska
10 czerwiec 2016 13:55
Super miejsce na odpoczynek i rozpoczęcie przygody z górami. Trasy dostosowane do umiejętności
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację