Zapora w Tresnej, Anna Piernikarczyk

Zapora w Tresnej to symbol turystyczny tej niewielkiej miejscowości nad Jeziorem Żywieckim, u stóp Beskidu Małego. Popolarna tamka to zwyczajowe miejsce postoju przejeżdżających tutaj turystów, ale Tresna nie jest tylko etapem na trasie, często jest celem, bowiem okolice tamy są niezwykle atrakcyjne i malownicze.Zapora na Sole w Tresnej powstała w 1966 roku jako ziemno-narzutowa budowla z rdzeniem glinianym. Długość korony zapory to aż 300 metrów, natomiast szerokość około 10 metrów. Do budowy zapory wodnej w Tresnej użyto głównie materiałów miejscowych, m.in. gruboławicowych piaskowców i żwiru.

Atrakcje wokół zapory

Zaporę z obu stron ograniczają ośrodki wypoczynkowe w Tresnej, umożliwiające wypoczynek nad wodą, jak i na samym jeziorze, są tu wypożyczalnie sprzętu wodnego i rejsy statkiem. Można tu dobrze zjeść i odpocząć. Są też ciekawe tereny spacerowe, a w oddali widać popularną Górę Żar wznoszącą się ponad pobliskim Jeziorem Międzybrodzkim, które z kolei daje duże możliwości plażowania.

Zapora
ul. Żywiecka, Tresna

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

49°44'50" N, 19°12'27" E
Śląskie
2015-06-25
2020-01-28 13:46

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą