Zapora w Tresnej

(4.3 głosów: 30)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Malowniczy cel turystów

Zapora w Tresnej to symbol turystyczny tej niewielkiej miejscowości położonej nad Jeziorem Żywieckim, u stóp Beskidu Małego. Popularna "tamka" to zwyczajowe miejsce postoju (parking bezpłatny, latem bywa tłoczny) przejeżdżających tutaj turystów, ale Tresna nie jest tylko etapem na trasie, często jest celem, bowiem okolice tamy są niezwykle atrakcyjne i malownicze, wręcz powiedziałabym zjawiskowe. To jeden z bardziej urokliwych zakątków całego województwa śląskiego!

Budowa zapory

Zapora na Sole w Tresnej powstała w 1966 roku jako ziemno-narzutowa budowla z rdzeniem glinianym. Długość korony zapory to aż 300 metrów, natomiast szerokość około 10 metrów. Do budowy zapory wodnej w Tresnej użyto głównie materiałów miejscowych, m.in. gruboławicowych piaskowców i żwiru.

Zapora w Tresnej
Zapora w Tresnej


Atrakcje wokół zapory

Zaporę z obu stron ograniczają ośrodki wypoczynkowe w Tresnej, umożliwiające wypoczynek nad wodą, jak i na samym jeziorze, powstały tu restauracje, wypożyczalnie sprzętu wodnego, możliwe są też rejsy statkiem. Spędzić tu można wspaniale cały dzień, nie tylko zjesz rybkę czy inne danie, ale odpoczniesz, wyszalejesz się na wodzie albo na spacerze. Są to bowiem ciekawe tereny spacerowe, można ścieżką ruszyć brzegiem Jeziora Żywieckiego, wzdłuż Soły nad Jezioro Międzybrodzkie albo na widoczną w oddali popularną Górę Żar.

Zalety
  • Piękne widoki po obu stronach zapory
  • Bezpłatny parking
  • Bliskość atrakcji turystycznych - jezior, ośrodków wypoczynkowych i popularnego szczytu
Wady
  • Dość intensywny ruch samochodowy na trasie przy zaporze, trzeba uważać na dzieci podziwiając widoki

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Czynne cały rok całą dobę
Wstęp bezpłatny
Parking bezpłatny

Adres

Zapora
ul. Żywiecka, Tresna

GPS: 49°44'50N, 19°12'27E

Tresna noclegi

Tresna to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Zapora w Tresnej
Zapora w Tresnej
Zapora w Tresnej
Tresna - zapora i jezioro żywieckie
Jezioro Żywieckie
Tresna
Góra Żar w tle
Zapora w Tresnej
Zapora w Tresnej
Beskid Mały Tresna
Ważna
jeziora czynne cały rok dla rodziny wstęp bezpłatny dostępne dla wózków zapory zapory wodne tamy
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Anna Piernikarczyk
Zapora w Tresnej to nasz częsty przystanek, bywamy tu niemal każdego roku, bo miejsce tu uważam za jedno z bardziej malowniczych miejsc w całym regionie. Cała okolica zachwyca pięknymi widokami, zarówno Jezioro Żywieckie, Międzybrodzkie oraz Góra Żar widoczna z Zapory
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023