Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Zapora
ul. Żywiecka, Tresna

49°44'50" N, 19°12'27" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Czynne cały rok całą dobę
Wstęp bezpłatny
Parking bezpłatny

Malowniczy cel turystów

Zapora w Tresnej to symbol turystyczny tej niewielkiej miejscowości położonej nad Jeziorem Żywieckim, u stóp Beskidu Małego. Popularna "tamka" to zwyczajowe miejsce postoju (parking bezpłatny, latem bywa tłoczny) przejeżdżających tutaj turystów, ale Tresna nie jest tylko etapem na trasie, często jest celem, bowiem okolice tamy są niezwykle atrakcyjne i malownicze, wręcz powiedziałabym zjawiskowe. To jeden z bardziej urokliwych zakątków całego województwa śląskiego!Budowa zapory

Zapora na Sole w Tresnej powstała w 1966 roku jako ziemno-narzutowa budowla z rdzeniem glinianym. Długość korony zapory to aż 300 metrów, natomiast szerokość około 10 metrów. Do budowy zapory wodnej w Tresnej użyto głównie materiałów miejscowych, m.in. gruboławicowych piaskowców i żwiru.

Zapora w Tresnej
Zapora w Tresnej

Atrakcje wokół zapory

Zaporę z obu stron ograniczają ośrodki wypoczynkowe w Tresnej, umożliwiające wypoczynek nad wodą, jak i na samym jeziorze, powstały tu restauracje, wypożyczalnie sprzętu wodnego, możliwe są też rejsy statkiem. Spędzić tu można wspaniale cały dzień, nie tylko zjesz rybkę czy inne danie, ale odpoczniesz, wyszalejesz się na wodzie albo na spacerze. Są to bowiem ciekawe tereny spacerowe, można ścieżką ruszyć brzegiem Jeziora Żywieckiego, wzdłuż Soły nad Jezioro Międzybrodzkie albo na widoczną w oddali popularną Górę Żar.

Zalety
  • Piękne widoki po obu stronach zapory
  • Bezpłatny parking
  • Bliskość atrakcji turystycznych - jezior, ośrodków wypoczynkowych i popularnego szczytu
Wady
  • Dość intensywny ruch samochodowy na trasie przy zaporze, trzeba uważać na dzieci podziwiając widoki
Zapora w Tresnej Zapora w Tresnej Zapora w Tresnej Tresna - zapora i jezioro żywieckie Jezioro Żywieckie Tresna Góra Żar w tle Zapora w Tresnej Zapora w Tresnej

Tresna noclegi

Tresna to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136462 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136462 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-06-04 na
Zapora w Tresnej to nasz częsty przystanek, bywamy tu niemal każdego roku, bo miejsce tu uważam za jedno z bardziej malowniczych miejsc w całym regionie. Cała okolica zachwyca pięknymi widokami, zarówno Jezioro Żywieckie, Międzybrodzkie oraz Góra Żar widoczna z Zapory
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020