Jezioro Żywieckie

Jezioro Żywieckie

(4.4 głosów: 126)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Jezioro Żywieckie rozlewające się u stóp Beskidu Małego, niedaleko Żywca, to malowniczy zbiornik wodny wcięty pomiędzy niewysokie szczyty. Jezioro latem pełne jest żaglówek i rowerków wodnych, a nad brzegami powstały liczne ośrodki turystyczne. To wspaniałe tereny wypoczynkowo-rekreacyjne i duża atrakcja zarówno Beskidu Małego jak i Żywieckiego.

Jezioro Żywieckie
Jezioro Żywieckie

Malowniczy zachód słońca nad Jeziorem Żywieckim

Jezioro Żywieckie powstało w 1966 roku jako sztuczny zbiornik retencyjny na rzece Soła. Potężne w swych rozmiarach jezioro usytuowane jest na granicy Kotliny Żywieckiej i Beskidu Małego. Pomimo istnienia tutaj licznych ośrodków turystycznych, fragmenty brzegów jeziora są niemal dzikie i dość rzadko uczęszczane. Warto wybrać się w taki zakątek na piękny zachód słońca 🙂



My lubimy podjechać nad Jezioro Żywieckie ulicą Nad Jeziorem od Oczkowa i tam za plażą rozpoczyna się ścieżka nad kamienistym brzegiem, to wspaniały fragment jeziora, gdzie nie spotkaliśmy jeszcze nigdy tłumów, zwykle są tutaj tylko wędkarze. A zachody słońca w tym miejscu są magiczne 🙂

Jezioro Żywieckie
Jezioro Żywieckie

Atrakcje Jeziora Żywieckiego

Brzegi jeziora są dość dobrze zagospodarowane, choć to bardziej jezioro dla sprzętu wodnego. Plaż więcej spotkamy nad pobliskim Jeziorem Międzybrodzkim. Ale i tutaj powstały widokowe trasy turystyczne piesze i rowerowe oraz plaże, np. bezpłatne kąpielisko w zatoczce Moszczanka. Najdogodniejszy na spacery jest wał od strony Żywca (ul. Sienkiewicza), z którego ślicznie jezioro się prezentuje. Dalej ścieżką dojdziesz np. do Źródełka Św. Wita.

Największą atrakcją jeziora właśnie możliwość uprawiania wszelakich sportów wodnych. Powstały tu liczne szkółki żeglarskie i pływackie oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego i rowerów. Kursują tu również statki wycieczkowe, np. w ośrodkach koło zaporyTresnej.

Jezioro Żywieckie to raj dla wodniaków, wędkarzy, ludzi gór, a nawet dla grzybiarzy, gdyż porastają tu gęste, zdrowe lasy. W pobliżu warto odwiedzić popularną Górę Żar. Można na jej zbocze wjechać samochodem, a dalej kolejką linowo-terenową na sam szczyt.



Jezioro Żywieckie
Jezioro Żywieckie
Źródełko Św. Wita
Źródełko Św. Wita

 

Tresna - zapora i jezioro żywieckie
Tresna - zapora i jezioro żywieckie
Przystań na Zaporze w Tresnej
Przystań na Zaporze w Tresnej

Piękna okolica

Za zaporą w Tresnej natomiast płynie Soła, która nieco dalej wpada do malowniczego Jeziora MiędzybrodzkiegoMiędzybrodziu Żywieckim. W drugą stronę natomiast dojechać można do zabytkowego Żywca. Od strony Żywca również dostępne są ładne tereny spacerowe nad Sołą i Jeziorem Żywieckim. Powstały tu bulwary, po których chętnie jeżdżą też miłośnicy dwóch kółek. Rower to świetny pomysł na zwiedzanie tej okolicy!

Polecam ranking: Śląskie jeziora - zobacz najpiękniejsze zbiorniki wodne na Górnym Śląsku!

  • Piękne widoki
  • Bezpłatne parkingi
  • Ośrodki wypoczynkowe
  • Dzikie i ciche zakątki
  • Śliczna i atrakcyjna okolica
  • Latem spory ruch przy jeziorze
Jezioro Żywieckie, wojtek
Jezioro Żywieckie, wojtek

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Czynne cały rok
Wstęp bezpłatny
Parkingi bezpłatne

Adres

Jezioro Żywieckie
ul. Wesoła, Al. Wolności, Żywiec
ul. Nad Jeziorem, Oczków
ul. Żywiecka, Nad Jeziorem, Tresna

GPS: 49°43'19N, 19°13'42E

Żywiec noclegi

Żywiec to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jezioro Żywieckie
Jezioro Żywieckie
Jezioro Żywieckie
Tresna przystań
Jezioro Żywieckie
Statek na Jeziorze Żywieckim
Jezioro Żywieckie
Zapora w Tresnej
Jezioro Żywieckie
Jezioro Żywieckie
Jezioro Żywieckie
Jezioro Żywieckie
Jezioro Żywieckie
Zapora w Tresnej
Tresna Beskid Mały Międzybrodzie Żywieckie Beskid Żywiecki Żywiec
Ważna
czynne cały rok dla rodziny dla dzieci wstęp bezpłatny jeziora zbiorniki wodne
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

tomtur
My byliśmy raz i bardzo nam się podobało. Jezioro i góry wokół i lasy i możliwość znalezienia miejsca bez tłumów to bardzo duże walory.
turystka
Super jezioro i widoki,warte odwiedzenia i zrelaksowania się
Fasola na Szlaku

Miejsce atrakcyjne ... szczególnie jak patrzy się na zdjęcia krajobrazu . Z naciskiem na lato , gdy brzegi sa porośnięte i nie widać tych tony śmieci walających się do okoła . Normalnie to "syf ,kiła i mogiła" najbrudniejsze jezioro nad jakimkolwiek w życiu byłem . Na nic zdały się co rusz kolejne wielka sprzątania wokół jeziora , jak z roku na rok śmieci przybywa . Dopóki nie zmieni się mentalośc wielu ludzi , dopóty będzie tam coraz większe nadwodne wysypisko śmieci

Paul93 Kuśka

Warto!

DoRi

Z tą tragedią to prawda [*] sporo teź było utonięć w tym jeziorze więc uważajcie jeśli macie zamiar korzystać.

A tu dodatkowa ciekawostka jeszcze na temat wspomnianego jeziora:

W 1958 roku Żywiecczyznę spustoszyła wielka powódź. Wezbrana Soła zalała wtedy centrum Żywca i zniszczyła mosty łączące Żywiec z dzielnicą Zabłocie. Władze uznały, że jedynym sposobem, aby taka historia się nie powtórzyła, jest ujarzmienie kapryśnej rzeki za pomocą zapór w Tresnej i Czańcu. W związku z budową 1,5 tysiąca mieszkańców Starego Żywca i Zadziela zostało wysiedlonych, ich domy wysadzono w powietrze. Teren ten zalały wody sztucznego Jeziora Żywieckiego. Najwięcej mieszkańców zostało przesiedlonych do Kóz, gdzie dzisiaj jest całe zadzielańskie osiedle. - fragment zaczerpnięty z książki "Zadziele piękna wioska"   Roberta Słonki 

 Pozdrawiam D.

Anna Piernikarczyk
A my w piątek znów tam będziemy 🙂 Juz się nie mogę doczekać, oby jednak nie padało tak dużo, jak zapowiadają...

Byłam nad tym jeziorem,ale nie mam fotek niestety.Jednak to nie jest tak daleko,więc nic stroaconego :-)
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023