Jezioro Żywieckie
Jezioro Żywieckie rozlewające się u stóp Beskidu Małego, niedaleko Żywca, to malowniczy zbiornik wodny wcięty pomiędzy niewysokie szczyty. Jezioro latem pełne jest żaglówek i rowerków wodnych, a nad brzegami powstały liczne ośrodki turystyczne. To wspaniałe tereny wypoczynkowo-rekreacyjne i duża atrakcja zarówno Beskidu Małego jak i Żywieckiego.
Malowniczy zachód słońca nad Jeziorem Żywieckim
Jezioro Żywieckie powstało w 1966 roku jako sztuczny zbiornik retencyjny na rzece Soła. Potężne w swych rozmiarach jezioro usytuowane jest na granicy Kotliny Żywieckiej i Beskidu Małego. Pomimo istnienia tutaj licznych ośrodków turystycznych, fragmenty brzegów jeziora są niemal dzikie i dość rzadko uczęszczane. Warto wybrać się w taki zakątek na piękny zachód słońca 🙂
My lubimy podjechać nad Jezioro Żywieckie ulicą Nad Jeziorem od Oczkowa i tam za plażą rozpoczyna się ścieżka nad kamienistym brzegiem, to wspaniały fragment jeziora, gdzie nie spotkaliśmy jeszcze nigdy tłumów, zwykle są tutaj tylko wędkarze. A zachody słońca w tym miejscu są magiczne 🙂
Atrakcje Jeziora Żywieckiego
Brzegi jeziora są dość dobrze zagospodarowane, choć to bardziej jezioro dla sprzętu wodnego. Plaż więcej spotkamy nad pobliskim Jeziorem Międzybrodzkim. Ale i tutaj powstały widokowe trasy turystyczne piesze i rowerowe oraz plaże, np. bezpłatne kąpielisko w zatoczce Moszczanka. Najdogodniejszy na spacery jest wał od strony Żywca (ul. Sienkiewicza), z którego ślicznie jezioro się prezentuje. Dalej ścieżką dojdziesz np. do Źródełka Św. Wita.
Największą atrakcją jeziora właśnie możliwość uprawiania wszelakich sportów wodnych. Powstały tu liczne szkółki żeglarskie i pływackie oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego i rowerów. Kursują tu również statki wycieczkowe, np. w ośrodkach koło zapory w Tresnej.
Jezioro Żywieckie to raj dla wodniaków, wędkarzy, ludzi gór, a nawet dla grzybiarzy, gdyż porastają tu gęste, zdrowe lasy. W pobliżu warto odwiedzić popularną Górę Żar. Można na jej zbocze wjechać samochodem, a dalej kolejką linowo-terenową na sam szczyt.
Piękna okolica
Za zaporą w Tresnej natomiast płynie Soła, która nieco dalej wpada do malowniczego Jeziora Międzybrodzkiego w Międzybrodziu Żywieckim. W drugą stronę natomiast dojechać można do zabytkowego Żywca. Od strony Żywca również dostępne są ładne tereny spacerowe nad Sołą i Jeziorem Żywieckim. Powstały tu bulwary, po których chętnie jeżdżą też miłośnicy dwóch kółek. Rower to świetny pomysł na zwiedzanie tej okolicy!
Polecam ranking: Śląskie jeziora - zobacz najpiękniejsze zbiorniki wodne na Górnym Śląsku!
- Piękne widoki
- Bezpłatne parkingi
- Ośrodki wypoczynkowe
- Dzikie i ciche zakątki
- Śliczna i atrakcyjna okolica
- Latem spory ruch przy jeziorze
Informacje praktyczne
Czynne cały rok
Wstęp bezpłatny
Parkingi bezpłatne
Jezioro Żywieckie
ul. Wesoła, Al. Wolności, Żywiec
ul. Nad Jeziorem, Oczków
ul. Żywiecka, Nad Jeziorem, Tresna
Noclegi w Tresnej
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.
- Zamek w Żywcu, odległość: 4.3 km
- Skrzyczne w Beskidzie Śląskim, odległość: 14.8 km
- Barania Góra w Beskidzie Śląskim, odległość: 19.9 km
- Ławeczka Cieńków, odległość: 22.9 km
- Dolina Białej Wisełki, odległość: 23 km
- Wodospad w Wiśle, odległość: 25.4 km
- Zamek w Suchej Beskidzkiej, odległość: 27 km
- Babia Góra, odległość: 27.3 km
- Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu, odległość: 28.6 km
- Krzakoska Skała z ławeczką w Wiśle, odległość: 28.7 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!