Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Zamek - Muzeum Miejskie
ul. Zamkowa 1, Sucha Beskidzka
tel. 696-004-064
www.muzeum.sucha-beskidzka.pl/zamek_suski.html

49°44'47" N, 19°36'9" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Zamknięte
  • wtorek: 08:00–16:00
  • środa: 08:00–16:00
  • czwartek: 08:00–16:00
  • piątek: 08:00–16:00
  • sobota: 08:00–16:00
  • niedziela: 09:00–17:00

Element Szlaku Renesansu w Małopolsce

Zamek w Suchej Beskidzkiej to piękna i okazała, renesansowa rezydencja - trójskrzydłowa z czterema wieżami, skupiona dookoła prostokątnego, obszernego dziedzińca z wjazdem od wschodu. Zamek suski zwany jest często Małym Wawelem ze względu na efektowne krużganki, widoczne już z drogi dojazdowej, a przypominające te z Zamku Królewskiego w Krakowie. Zamek stoi przy drodze wylotowej w kierunku północnym, u stóp wzgórza Jasień. Ta niecodzienna budowla, będąca perłą okolicy, leży na Szlaku Renesansu w Małopolsce.Historia zamku

Najstarszą część zamku suskiego, prawdopodobnie w miejscu wcześniejszego grodu, wzniósł tu w połowie XVI wieku Gaspare Castiglione złotnik krakowski włoskiego pochodzenia, który po ślubie z Polką przyjął imię Kasper Castiglione - Suski. Później budowlą władali: Komorowscy, Wielopolscy, Braniccy i Tarnowscy, którzy przyczynili się do jej rozbudowy.

Zamek w Suchej Beskidzkiej
Zamek w Suchej Beskidzkiej


Braniccy sprawili, że zniknął mur parawanowy otaczający zamek od strony wschodniej i obecnie od strony ulicy zachwyca turystów piękna galeria arkadowa z krużgankami. Pod koniec XIX wieku zamek suski nie tylko szczycił się ładną architekturą, ale stał się też skarbnicą pamiątek narodowych na ziemiach polskich, ponieważ w murach zamkowych istniała cenna biblioteka z unikatowymi księgami, rękopisami, malarstwem i rzeźbą.

Niestety w 1905 roku wielki pożar strawił zamek, a dodatkowo wojny też go nie oszczędziły. Potem jeszcze odbudowywany, przez lata zaniedbań stał i trwał dumnie w swym miejscu, jednak bez dawnego blasku. Długo toczono spór sądowy o prawa do własności z ostatnimi właściciela majątku - Tarnowskimi.

Sucha Beskidzka Park przyzamkowy
Zamek w Suchej

Zamek suski dzisiaj

Od 2016 roku ostatecznie zamek pozostaje w rękach gminy i jego fasada została do dzisiaj ładnie odrestaurowana. Zamek jest też efektownie podświetlony. Wiele razy odwiedzaliśmy ten śliczny zamek, ale widocznie nadszedł czas, aby znów go odwiedzić i podziwiać nowe 🙂Zamek w Suchej Beskidzkiej stanowi obecnie tak jak i w historii centrum kultury, sztuki i nauki dla całego regionu, siedzibę w nim znalazło sporo firm i placówek, m.in. Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej, Informacja Turystyczna, Miejski Ośrodek Kultury-Zamek, Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii. Działa tu również hotel i restauracja "Kasper Suski".

Zamek w Suchej
Zamek w Suchej

Zamek w Suchej Beskidzkiej - zwiedzanie

Muzeum w Zamku dostępne jest dla turystów przez cały rok, w sezonie we wszystkie dni tygodnia poza poniedziałkami, a poza sezonem turystycznym (październik do kwiecień) poza poniedziałkami i niedzielami. Zwiedzanie Działu Etnograficznego "Domek Ogrodnika" odbywa się  tylko w sezonie (maj do wrzesień) we wszystkie dni tygodnia poza poniedziałkami.

Zabytkowy park

Zamek otacza ładny, zabytkowy Park z ogrodem. Powstawał on wraz z rozbudowami zamku, ostateczny kształt nadała mu barokowa przemiana w XVIII wieku, za czasów Wielopolskich, którzy budowli nadali cech barokowego pałacu, a i ogród znacząco upiększyli. Jego relikty widoczne są do dziś, np. jako symetrycznie rozplanowane ścieżki. Całość otoczono wtedy kamiennym murem stojącym do dziś.

Na terenie Parku stoi również oranżeria oraz zabudowania gospodarskie, gdzie zorganizowano wystawę etnograficzną Domek Ogrodnika. Na pobliskiej górze Jasień znajduje się kaplica wzniesiona w XVIII wieku. Mieści się w niej ołtarz z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej.

Ta karczma Rzym się nazywa...

Kilkaset metrów od zamku suskiego, na rynku miasta stoi stara, drewniana karczma z XVIII wieku, której nazwa nawiązuje do tekstu ballady Adama Mickiewicza zatytułowanej Pani Twardowska, a która mówi o Panu Twardowskim, który w karczmie „Rzym” miał się spotkać z Mefistofelesem i zawrzeć pakt z diabłem. Karczma zaprasza turystów na swojskie, polskie jadło, warto tu wstąpić choćby po to, żeby zobaczyć jej ciekawy wystrój, a i smaczną zupkę można zjeść lub konkretne mięsiwo. Ceny do niskich nie należą.

Sucha Beskidzka noclegi

Sucha Beskidzka to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125485 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

WySpa Mszanka

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020