Zamek w Suchej Beskidzkiej

Zamek w Suchej Beskidzkiej

(4.2 głosów: 43)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Zamek w Suchej Beskidzkiej to piękna i okazała, renesansowa rezydencja magnacka - trójskrzydłowa z czterema wieżami, skupiona dookoła prostokątnego, obszernego dziedzińca z wjazdem od wschodu. Zamek suski zwany jest często Małym Wawelem ze względu na efektowne krużganki, widoczne już z drogi dojazdowej, a przypominające te z Zamku Królewskiego w Krakowie. Zamek stoi przy drodze wylotowej w kierunku północnym, u stóp wzgórza Jasień. Ta niecodzienna budowla, będąca perłą okolicy, leży na Szlaku Renesansu w Małopolsce.Zamek w Suchej Beskidzkiej
Zamek w Suchej Beskidzkiej
Zamek w Suchej Beskidzkiej
Zamek w Suchej Beskidzkiej

Historia zamku

Najstarszą część zamku suskiego, prawdopodobnie w miejscu wcześniejszego grodu, wzniósł tu w połowie XVI wieku Gaspare Castiglione złotnik krakowski włoskiego pochodzenia, który po ślubie z Polką przyjął imię Kasper Castiglione - Suski. Później budowlą władali: Komorowscy, Wielopolscy, Braniccy i Tarnowscy, którzy przyczynili się do jej rozbudowy.

Zamek w Suchej Beskidzkiej
Zamek w Suchej Beskidzkiej

Braniccy sprawili, że zniknął mur parawanowy otaczający zamek od strony wschodniej i obecnie od strony ulicy zachwyca turystów piękna galeria arkadowa z krużgankami. Pod koniec XIX wieku zamek suski nie tylko szczycił się ładną architekturą, ale stał się też skarbnicą pamiątek narodowych na ziemiach polskich, ponieważ w murach zamkowych istniała cenna biblioteka z unikatowymi księgami, rękopisami, malarstwem i rzeźbą.Zamek w Suchej Beskidzkiej
Zamek w Suchej Beskidzkiej

Niestety w 1905 roku wielki pożar strawił zamek, a dodatkowo wojny też go nie oszczędziły. Potem jeszcze odbudowywany, przez lata zaniedbań stał i trwał dumnie w swym miejscu, jednak bez dawnego blasku. Długo toczono spór sądowy o prawa do własności z ostatnimi właściciela majątku - Tarnowskimi.

Zamek w Suchej Beskidzkiej
Zamek w Suchej Beskidzkiej

Zamek suski dzisiaj

Od 2016 roku ostatecznie zamek pozostaje w rękach gminy i jego fasada została do dzisiaj ładnie odrestaurowana. Zamek jest też efektownie podświetlony. Wiele razy odwiedzaliśmy ten śliczny zamek, ale widocznie nadszedł czas, aby znów go odwiedzić i podziwiać nowe 🙂 Zamek w Suchej Beskidzkiej
Zamek w Suchej Beskidzkiej

Nastąpiło to w 2020 roku, kiedy w lipcu oczarował nas na nowo zrewitalizowany zamek. To miejsce warte odwiedzenia i godne polecenia, tym bardziej, że turystów jest tutaj niewielu i jest bardzo kameralnie i zacisznie 🙂

Zamek w Suchej Beskidzkiej stanowi obecnie tak jak i w historii centrum kultury, sztuki i nauki dla całego regionu. Mieści się tutaj Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej oraz Informacja Turystyczna. Działa tu również hotel i restauracja "Kasper Suski".

Zamek w Suchej Beskidzkiej - Muzeum
Zamek w Suchej Beskidzkiej - Muzeum

Zamek w Suchej Beskidzkiej - zwiedzanie

Muzeum w Zamku dostępne jest dla turystów przez cały rok, w sezonie we wszystkie dni tygodnia poza poniedziałkami, a poza sezonem turystycznym (październik do kwiecień) poza poniedziałkami i niedzielami. Zwiedzanie Działu Etnograficznego "Domek Ogrodnika" odbywa się  tylko w sezonie (maj do wrzesień) we wszystkie dni tygodnia poza poniedziałkami.

Zamek w Suchej Beskidzkiej
Zamek w Suchej Beskidzkiej

Zabytkowy park

Zamek otacza ładny, zabytkowy Park z ogrodem. Powstawał on wraz z rozbudowami zamku, ostateczny kształt nadała mu barokowa przemiana w XVIII wieku, za czasów Wielopolskich, którzy budowli nadali cech barokowego pałacu, a i ogród znacząco upiększyli. Jego relikty widoczne są do dziś, np. jako symetrycznie rozplanowane ścieżki. Całość otoczono wtedy kamiennym murem stojącym do dziś.

Sucha Beskidzka Park przyzamkowy
Sucha Beskidzka Park przyzamkowy

Na terenie Parku stoi również oranżeria oraz zabudowania gospodarskie, gdzie zorganizowano wystawę etnograficzną Domek Ogrodnika. Na pobliskiej górze Jasień znajduje się kaplica wzniesiona w XVIII wieku. Mieści się w niej ołtarz z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej.

Zamek w Suchej Beskidzkiej
Zamek w Suchej Beskidzkiej

Ta karczma Rzym się nazywa...

Kilkaset metrów od zamku suskiego, na rynku miasta stoi stara, drewniana karczma z XVIII wieku, której nazwa nawiązuje do tekstu ballady Adama Mickiewicza zatytułowanej Pani Twardowska, a która mówi o Panu Twardowskim, który w karczmie „Rzym” miał się spotkać z Mefistofelesem i zawrzeć pakt z diabłem. 

Karczma zaprasza turystów na swojskie, polskie jadło, warto tu wstąpić choćby po to, żeby zobaczyć jej ciekawy wystrój, a i smaczną zupkę można zjeść lub konkretne mięsiwo. Ceny do niskich nie należą.

Zamek w Suchej Beskidzkiej
Zamek w Suchej Beskidzkiej
Zamek w Suchej Beskidzkiej
Zamek w Suchej Beskidzkiej
Zamek w Suchej Beskidzkiej
Zamek w Suchej
Zamek w Suchej Beskidzkiej
Zamek w Suchej

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

wt-sb 10.00-15.20
pni nd nieczynne
Dział Etnograficzny "Domek Ogrodnika" zamknięty do odwołania.
Bilety: normalny 15 zł, ulgowy 10 zł, dzieci do lat 7 bezpłatnie
Domek Ogrodnika: norm. 6 zł, ulg. 4 zł, dzieci do lat 7 bezpłatnie
Parking: bezpłatny

Adres

Zamek - Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej
Punkt Informacji Turystycznej - MSiT
ul. Zamkowa 1, Sucha Beskidzka
tel. 33/ 874-26-05 wewn.21
www.muzeum.sucha-beskidzka.pl

GPS: 49°44'47N, 19°36'9E

Sucha Beskidzka noclegi

Sucha Beskidzka to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
49°44'47N, 19°36'9E
29 maj 2021
08 czerwiec 2021
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą

Zamek w Suchej Beskidzkiej na blogu

Mniej znana Małopolska - Koskowa i suski zamek

Przeniosę Was dzisiaj do Małopolski, jakiej być może nie znacie. O ile zamek w Suchej Beskidzkiej zwany Małym Wawelem jest jeszcze trochę bardziej popularny, to myślę, że Koskowa wielu z Was o uszy się jeszcze nie obiła 🙂

A szkoda by to była wielka, bo to śliczne miejsce, gdzie łatwo zajedziesz samochodem i możesz podziwiać cudne widoki górskie! Polecam oba te miejsca na przyjemny spacer!

21 październik 2020 14:04

Top 10 Najpiękniejsze zamki Małopolski

Od połowy kwietnia 2020 podobno pomału będziemy zyskiwać w Polsce coraz więcej wolności w związku z kwarantanną koronawirusową, a to znaczy, że jest szansa, że niedługo też turystyka będzie mogła kwitnąć, tak jak malownicze drzewka wokół 🙂 Oczywiście zachęcam do zwiedzania Polski, szczególnie mocno w tym roku, aby podreperować budżet naszych, polskich obiektów!

Już teraz warto zaplanować, gdzie wyruszymy na wiosenne i letnie wojaże. Polecam dziś ranking najpiękniejszych zamków Małopolski, to cudne obiekty, i choć są na ten moment jeszcze zamknięte, żywię gorącą nadzieję, że wkrótce to się zmieni. Zapewniam, że zestawienie obejmuje prawdziwe perełki regionu, który w zamki obfituje. To zdecydowanie "must see" Małopolski 🙂

14 kwiecień 2020 11:43
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację