49°44'47" N
19°36'7" W
Małopolskie
2016-01-31 13:19:35
333m npm
Ważna
Zamek w Suchej Beskidzkiej, Anna Piernikarczyk
Sucha Beskidzka Park przyzamkowy, Anna Piernikarczyk
Zamek w Suchej Beskidzkiej, Anna Piernikarczyk
, Anna Piernikarczyk
Zamek w Suchej, Anna Piernikarczyk
Zamek w Suchej, Anna Piernikarczyk
, Anna Piernikarczyk
, Anna Piernikarczyk
zamek suski, Anna Piernikarczyk
Zdjęcia (9)

Zespół z renesansowym zamkiem zwanym Małym Wawelem znajduje się w Suchej Beskidzkiej, na drodze wylotowej w kierunku północnym, u stóp wzgórza Jasień.Historia zamku

Początkowo właścicielem zamku, a właściwie grodu obronnego był Włoch Gaspare Castiglione, który żeniąc się z Polką przyjął nazwisko Kacper Suski. Póżniej budowlą władali: Komorowscy, Wielopolscy, Braniccy i Tarnowscy, którzy przyczynili się do jej rozbudowy.

Obecnie zamek suski to piękna, renesansowa rezydencja - trójskrzydłowa z czterema wieżami, zgrupowana dookoła prostokątnego, obszernego dziedzińca z wjazdem od wschodu. Zamek zdobią arkadowe krużganki, przypominające te na Wawelu. Można go zwiedzać codziennie, za wyjątkiem niedziel. W rezydencji mieści się Muzeum Miejskie, Miejski Ośrodek Kultury i Informacja Turystyczna.

W skład zespołu ponadto wchodzą: oranżeria, zabudowania gospodarskie (zorganizowana wystawa etnograficzna), poza murem zespołu przekształcony browar, a od południa park.

Na górze Jasień znajduje się Kaplica wzniesiona w XVIII wieku. Mieści się w niej ołtarz z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej.Zamek w Suchej wchodzi w skład projektu: Szlak Renesanu w Małopolsce.

Zamek - Muzeum Miejskie
ul. Zamkowa 1, Sucha Beskidzka
33/ 874-26-05
muzeum.sucha-beskidzka.pl/

W okolicy zobacz koniecznie

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
NewsletterWypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2018
Znajdziesz nas na: