Zamek w Suchej Beskidzkiej

Zdjęcia (9)

Zespół z renesansowym zamkiem zwanym Małym Wawelem znajduje się w Suchej Beskidzkiej, na drodze wylotowej w kierunku północnym, u stóp wzgórza Jasień.Historia zamku

Początkowo właścicielem zamku, a właściwie grodu obronnego był Włoch Gaspare Castiglione, który żeniąc się z Polką przyjął nazwisko Kacper Suski. Póżniej budowlą władali: Komorowscy, Wielopolscy, Braniccy i Tarnowscy, którzy przyczynili się do jej rozbudowy.

Obecnie zamek suski to piękna, renesansowa rezydencja - trójskrzydłowa z czterema wieżami, zgrupowana dookoła prostokątnego, obszernego dziedzińca z wjazdem od wschodu. Zamek zdobią arkadowe krużganki, przypominające te na Wawelu. Można go zwiedzać codziennie, za wyjątkiem niedziel. W rezydencji mieści się Muzeum Miejskie, Miejski Ośrodek Kultury i Informacja Turystyczna.W skład zespołu ponadto wchodzą: oranżeria, zabudowania gospodarskie (zorganizowana wystawa etnograficzna), poza murem zespołu przekształcony browar, a od południa park.

Na górze Jasień znajduje się Kaplica wzniesiona w XVIII wieku. Mieści się w niej ołtarz z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej.

Zamek w Suchej wchodzi w skład projektu: Szlak Renesanu w Małopolsce.

Zamek - Muzeum Miejskie
ul. Zamkowa 1, Sucha Beskidzka
33/ 874-26-05
muzeum.sucha-beskidzka.pl/

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

WySpa Mszanka

Powiązane miejsca

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: