Makowska Góra

Makowska Góra
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Makowska Góra (580 m n.p.m.) to widokowy szczyt w Beskidzie Makowskim, wznoszący się ponad Makowem Podhalańskim, leżącym w uroczej dolinie Skawy, w Małopolsce. Makowska Góra jest bardzo łatwo osiągalna, bowiem można się na nią szybko dostać z Rynku w Makowie, pieszo, a nawet samochodem, bo na sam szczyt wiedzie asfaltowa trasa.

Widokowy szczyt dla Rodziców z małymi dziećmi

Ścieżka ta prowadzi malowniczymi serpentynami, częściowo przez las, a miejscami na polanach roztaczają się bardzo ładne widoki na okoliczne szczyty Beskidów, głównie na Beskid Żywiecki z górującą Babią Górą. Jeśli więc jesteś rodzicem i brakuje Ci gór, wybierz się na Makowską Górę, gdzie nawet z maluszkiem nacieszysz się ich widokiem.

Makowska Góra
Makowska Góra


Makowska Góra - dojazd

Na Makowską Górę wjedziesz samochodem z makowskiego Rynku, trzeba kierować się na ulicę Kościelną i przejeżdżając obok Sanktuarium Matki Bożej Makowskiej wznosimy się dalej serpentynami dość ostro w górę, by po kilku minutach znaleźć się wysoko ponad miasteczkiem, z widokami na góry. Serpentyn jest dosłownie kilka. Trasę tę można pokonać również rowerem (tylko dla wytrwałych) albo pieszo. Idąc pieszo można skracać sobie nieco drogę wchodząc szlakami turystycznymi w las. Biegną tu dwa szlaki - zielony i niebieski. W pobliżu jednego ze skrótów stoi zabytkowa kaplica z figurą Chrystusa Upadającego. 

Panorama pod Kapliczką

Kapliczek jest więcej na Makowskiej Górze, bo mniej więcej co 200 metrów zobaczysz niewielkie kapliczki stanowiące stacje drogi krzyżowej. Warto dotrzeć do największej kapliczki na Osiedlu Makowska Góra, bo tam pojawia się dość szeroka panorama. Na wschodzie wynosi się Bryndzówka, a na południu góruje Beskid Żywiecki z Pasmem Polic i królową Beskidów - Babią Górą. Kto ma szczęście do pięknej pogody, w dali za Beskidem Żywieckim dostrzeże majaczące Tatry. Nam się nie trafiło 🙂 

Makowska Góra
Makowska Góra

Nieco za kapliczką, już w lesie, można sobie usiąść i odpocząć, a także nadrobić niedobór płynów i kalorii, bo przygotowano tu ławy i stół.

Zalety
  • Piękna panorama gór
  • Szybki dojazd
  • Asfaltowa droga pozwala wjechać samochodem i wózkiem, więc to szczyt dla Rodziców z małymi dziećmi
  • Cicha okolica, bez tłumów
Wady
  • Mało rozwinięta infrastruktura turystyczna, co może być atutem, bo jest przez to zacisznie
  • Zabudowa niemal do samego szczytu

Informacje praktyczne

Czynne cały rok całą dobę
Bilety: wstęp bezpłatny

Makowska Góra
Makowska Góra
Makowska Góra


Makowska Góra
dojazd ul. Kościelną, Maków Podhalański

Noclegi w Makowie Podhalańskim

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Makowska Góra
Makowska Góra
Makowska Góra
Makowska Góra
Nie ma jeszcze ocen. Dodaj jako pierwszy!
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

Nie ma jeszcze ocen. Dodaj jako pierwszy!
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024