Makowska Góra
dojazd ul. Kościelną, Maków Podhalański

49°44'42" N, 19°41'10" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Czynne cały rok całą dobę
Bilety: wstęp bezpłatny

Makowska Góra (580 m n.p.m.) to widokowy szczyt w Beskidzie Makowskim, wznoszący się ponad Makowem Podhalańskim, leżącym w uroczej dolinie Skawy, w Małopolsce. Makowska Góra jest bardzo łatwo osiągalna, bowiem można się na nią szybko dostać z Rynku w Makowie, pieszo, a nawet samochodem, bo na sam szczyt wiedzie asfaltowa trasa.Widokowy szczyt dla Rodziców z małymi dziećmi

Ścieżka ta prowadzi malowniczymi serpentynami, częściowo przez las, a miejscami na polanach roztaczają się bardzo ładne widoki na okoliczne szczyty Beskidów, głównie na Beskid Żywiecki z górującą Babią Górą. Jeśli więc jesteś rodzicem i brakuje Ci gór, wybierz się na Makowską Górę, gdzie nawet z maluszkiem nacieszysz się ich widokiem.

Makowska Góra
Makowska Góra

Makowska Góra - dojazd

Na Makowską Górę wjedziesz samochodem z makowskiego Rynku, trzeba kierować się na ulicę Kościelną i przejeżdżając obok Sanktuarium Matki Bożej Makowskiej wznosimy się dalej serpentynami dość ostro w górę, by po kilku minutach znaleźć się wysoko ponad miasteczkiem, z widokami na góry. Serpentyn jest dosłownie kilka. Trasę tę można pokonać również rowerem (tylko dla wytrwałych) albo pieszo. Idąc pieszo można skracać sobie nieco drogę wchodząc szlakami turystycznymi w las. Biegną tu dwa szlaki - zielony i niebieski. W pobliżu jednego ze skrótów stoi zabytkowa kaplica z figurą Chrystusa Upadającego. 

Panorama pod Kapliczką

Kapliczek jest więcej na Makowskiej Górze, bo mniej więcej co 200 metrów zobaczysz niewielkie kapliczki stanowiące stacje drogi krzyżowej. Warto dotrzeć do największej kapliczki na Osiedlu Makowska Góra, bo tam pojawia się dość szeroka panorama. Na wschodzie wynosi się Bryndzówka, a na południu góruje Beskid Żywiecki z Pasmem Polic i królową Beskidów - Babią Górą. Kto ma szczęście do pięknej pogody, w dali za Beskidem Żywieckim dostrzeże majaczące Tatry. Nam się nie trafiło 🙂 

Makowska Góra
Makowska Góra
Makowska Góra


Nieco za kapliczką, już w lesie, można sobie usiąść i odpocząć, a także nadrobić niedobór płynów i kalorii, bo przygotowano tu ławy i stół.

Zalety
  • Piękna panorama gór
  • Szybki dojazd
  • Asfaltowa droga pozwala wjechać samochodem i wózkiem, więc to szczyt dla Rodziców z małymi dziećmi
  • Cicha okolica, bez tłumów
Wady
  • Mało rozwinięta infrastruktura turystyczna, co może być atutem, bo jest przez to zacisznie
  • Zabudowa niemal do samego szczytu
Makowska Góra Makowska Góra Makowska Góra Makowska Góra Makowska Góra

Maków Podhalański noclegi

Maków Podhalański to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145377 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

WySpa Mszanka
Zobacz inne szczyty i punkty widokowe
Podobne atrakcje, które mogą Cię zaciekawić:

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021