Żywiecki Park Etnograficzny

Żywiecki Park Etnograficzny

Żywiecki Park Etnograficzny w Ślemieniu powstał jako nowa atrakcja beskidzka za parkiem wypoczynkowym, przy drodze na Kocoń. Podobnie, jak park, Rynek i inne przedsięwzięcia, jest to inwestycja wykonana przy udziale Unii Europejskiej.Park Etnograficzny jest naprawdę niecodzienną atrakcją, gdzie promowane jest góralskie rękodzieło i ludowa sztuka. W Parku stanęły żywe chaty z duszą, z czasem będą pełne rzemieślników i gospodarzy, którzy pokażą pracę kowala, trud stolarza sprzed laty, pszczelarze pozyskiwać będą miód, a gospodynie zrobią masło czy ziołowe leki. Już dziś obchodząc chaty z przewodnikiem można dowiedzieć się wielu ciekawostek o dawnym życiu mieszkańców tej krainy.

autentyczna apteka
autentyczna apteka

Zabudowa Skansenu

Wszystkie chaty i inne zabudowania w ślemieńskim Skansenie są oryginalne, pochodzą z okolicznych miejscowości, np. z Korbielowa, Rychwałdu czy Międzybrodzia Bialskiego. Poza chałupami stanęły tu również: spichlerz, szkoła, kuźnia. Planuje się przeniesienie tartaku, bożnicy, kościoła i leśniczówki oraz wybudowanie karczmy. Wewnątrz budynków zrekonstruowano wnętrza i urządzono ekspozycje przedstawiające pracę i historię miejscowych górali. Skansen odzwierciedla układ urbanistyczny i zabudowę typową dla wsi Beskidu Żywieckiego.Kilka razy w roku w Żywieckim Parku Etnograficznym organizowane są imprezy plenerowe.

Skansen w Ślemieniu
Żywiecki Park Etnograficzny
Skansen w Ślemieniu

Żywiecki Park Etnograficzny
ul. Łączna 2a, Ślemień
tel. 534-631-330, 660-473-728
etnopark@slemien.pl
www.etnopark.pl
Godziny zwiedzania: wt-pt 9.00-16.00 sb-nd i święta 10.00-18.00, pn 11.00-15.00 (wstęp wolny, wystawy zamknięte, bez przewodnika)
Bilety: normalny 8 zł, ulgowy 6 złŻywiecki Park Etnograficzny - kuźnia
Chałupa bogatego chłopa
Ślemień
Park etnograficzny w Ślemieniu
Park Etnograficzny w Ślemieniu

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: 11:00–15:00
  • wtorek: 09:00–16:00
  • środa: 09:00–16:00
  • czwartek: 09:00–16:00
  • piątek: 09:00–16:00
  • sobota: 10:00–18:00
  • niedziela: 10:00–18:00

Żywiec noclegi

Żywiec to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
49°43'23N, 19°22'52E
02 styczeń 2015
03 luty 2020

Wasze opinie

Anna Piernikarczyk
18 czerwiec 2012 22:20

My też byliśmy kilka razy, też się podoba :)

Żywiecki Park Etnograficzny na blogu

Z Kolbergiem w ślemieńskim skansenie

Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej oraz Żywiecki Park Etnograficzny w Ślemieniu zapraszają  20 września w sobotę od godziny 12.00 na wyjątkowe wydarzenie zatytułowane "Z Kolbergiem w ślemieńskim skansenie". Impreza odbędzie się na terenie Żywieckiego Parku Etnograficznego w Ślemieniu, wstęp wolny. Akcja odbywa się w ramach obchodów Roku Kolberga. Podczas …
17 wrzesień 2014 12:00

Dajcie garnki podrutować czyli wystawa w Żywieckim Parku Etnograficznym

Od 30 sierpnia do 30 października 2014 roku w Żywieckim Parku Etnograficznym w Ślemieniu można obejrzeć wystawę "Dajcie garnki podrutować", przedstawiającą wyroby słowackiego druciarstwa.  Druciarstwo było i jest charakterystycznym rzemiosłem tego kraju. Nie sprowadzało się wyłącznie do naprawy uszkodzonych naczyń ceramicznych, bowiem druciarze wykonywali też przedmioty użytkowe oraz ozdoby z drutu i …
28 sierpień 2014 20:31

Sztukobranie w Żywieckim Parku Etnograficznym

W Żywieckim Parku Etnograficznym w Ślemieniu rozpoczęło się "Sztukobranie - warsztaty dawnego rzemiosła i zwyczajów". Pomysłodawczyniami zajęć są mieszkanki Ślemienia wkupione w grupie nieformalnej „Ciocie - plocie” działającej przy Fundacji Wspierania Kultury i Sztuki „Kuźnia Sztuki”. Celem warsztatów, które odbędą się w lipcu i sierpniu jest zaprojektowanie i własnoręczne …
10 lipiec 2014 14:27
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację