Ślemień. Atrakcje, które warto zwiedzić

Aktualizacja: 2024-05-10
Ślemień
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Ślemień to niewielka miejscowość górska w województwie śląskim, malowniczo położona u stóp Beskidu Małego, w dolinie rzeki Łękawki. Niedaleko Żywca i Jeziora Żywieckiego. Ślemień jest ciekawym miejscem do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej po niewysokich, acz urokliwych szczytach pasma Pewelsko-Krzeszowskiego i Beskidu Małego, z których często roztaczają się wspaniałe panoramy na Beskid Żywiecki, z charakterystyczną kopułą Babiej Góry.

Ślemień
Ślemień

Cały obszar gminy to oaza ciszy i spokoju, czystego powietrza i wspaniałych krajobrazów. Podczas wędrówek można tu zobaczyć również wiele ciekawych miejsc związanych z historią regionu. Podobno w XVII wieku stał tutaj zamek, później pałac, ale do dnia dzisiejszego zachowały się jedynie fragmenty jego piwnic.

Ślemień
Ślemień

Zabytki w Ślemieniu

  • Kościół w Ślemieniu - kościół Narodzenia Św. Jana Chrzciciela stoi w centrum wioski, obecnie pięknie odremontowany, pochodzi z połowy XIX wieku.
  • Sanktuarium na Jasnej Górce w Ślemieniu - kościół z cudownym obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej leży na stoku wzgórza, nieco przed centrum wioski. Pod świątynią powstała grota z cudownym źródełkiem.
Kościół w Ślemieniu
Kościół w Ślemieniu
Jasna Górka w Ślemieniu
Jasna Górka w Ślemieniu
Żródełko na Jasnej Górce
Żródełko na Jasnej Górce
Jasna Górka
Jasna Górka

 

Atrakcje w Ślemieniu

  • Rynek w Ślemieniu - od kilku lat Ślemień poszczycić może się pięknym Rynkiem, z nietypową fontanną w kształcie kaskady obejmującej całą centralną część placu.
  • Skansen w Ślemieniu - Żywiecki Park Etnograficzny powstał za parkiem, przy drodze na Kocoń, jest to nowy i żywy etnopark, w którym prócz zabytkowych drewnianych chałup będą prezentowane ginące zawody i rękodzieło.
Ślemień rynek
Ślemień rynek
Żywiecki Park Etnograficzny
Żywiecki Park Etnograficzny
Skansen w Ślemieniu
Skansen w Ślemieniu
Park etnograficzny w Ślemieniu
Park etnograficzny w Ślemieniu
  • Ubocz (509 m n.p.m.) lub Soliska - szczyt w południowo-wschodniej części grupy Czupla i Magurki Wilkowickiej, w Beskidzie Małym, ale wg najnowszych podziałów na terenie pasma Pewelsko-Krzeszowskiego. Ze szczytu, którym wiedzie asfaltowa droga ze Ślemienia, zobaczysz ładny widok na Babią Górę i Pilsko
  • Czeretnik (766 m n.p.m.) lub Bąków - najwyższy szczyt w Paśmie Pewelskim, które w regionalizacji fizycznogeograficznej Polski według Kondrackiego zaliczane jest do Beskidu Makowskiego. Wg nowszej regionalizacji z 2018 roku należy do Pasm Pewelsko-Krzeszowskich. Dawniej na szczycie Bąkowa stała drewniana wieża triangulacyjna, stąd okoliczna ludność szczyt ten nazywała Patryja. Stosowano też nazwę Piotrków Groń. Sam szczyt nie jest widokowy, dojdziesz tu żółtym, szlakiem z Ubocza
  • Łamana Skała (929 m n.p.m.) lub Madohora - wznosi się na północ od centrum Ślemienia, sam szczyt i część stoków Madohory tworzą unikatowy pod względem florystycznym i geologicznym rezerwat przyrody Madohora. Najbardziej urokliwymi pomnikami przyrody są jaskinie skalne "Na Czarnych Działach" w Ślemieniu oraz Grota Komonieckiego w Lasie. W pobliżu groty warto też zobaczyć wodospad Dusica.
Widok z Ubocza
Widok z Ubocza
Ubocz
Ubocz
Bąków czyli Czeretnik
Bąków czyli Czeretnik
Bąków czyli Czeretnik
Bąków czyli Czeretnik
Ubocz
Ubocz

 

Noclegi w Ślemieniu

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Ślemień rynek
Widok z Ubocza
Ślemień
Ślemień
Ślemień
Sanktuarium Maryjne na Jasnej Górce w Ślemieniu
Ślemień
Ślemień
Ślemień
Widok na Ślemień z Koconia
Zagroda w Lasie
Ślemień
Ślemień
Wnętrze Kapliczki
Ślemień
(4.4 głosów: 28)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 28)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024