Ślemień to niewielka miejscowość górska w województwie śląskim, malowniczo położona w Beskidzie Małym, w dolinie rzeki Łękawki, niedaleko Żywca i Jeziora Żywieckiego. Ślemień jest ciekawym miejscem do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej po niewysokich, acz urokliwych szczytach Beskidu Małego i Średniego, z których często roztaczają się wspaniałe panoramy na Beskid Żywiecki z charakterystyczną kopułą Babiej Góry.
Cały obszar gminy to oaza ciszy i spokoju, czystego powietrza i wspaniałych krajobrazów. Podczas wędrówek można tu zobaczyć również wiele ciekawych miejsc związanych z historią regionu. Podobno w XVII wieku stał tutaj zamek, później pałac, ale do dzisiaj zachowały się jedynie fragmenty jego piwnic.

Zabytki w Ślemieniu
- Kościół w Ślemieniu - kościół Narodzenia Św. Jana Chrzciciela stoi w centrum wioski, obecnie pięknie odremontowany, pochodzi z połowy XIX wieku.
- Sanktuarium na Jasnej Górce w Ślemieniu - kościół z cudownym obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej leży na stoku wzgórza, nieco przed centrum wioski. Pod świątynią powstała grota z cudownym źródełkiem.

Atrakcje w Ślemieniu
- Rynek w Ślemieniu - od kilku lat Ślemień poszczycić może się pięknym Rynkiem, z nietypową fontanną w kształcie kaskady obejmującej całą centralną część placu.
- Skansen w Ślemieniu - Żywiecki Park Etnograficzny powstał za parkiem, przy drodze na Kocoń, jest to nowy i żywy etnopark, w którym prócz zabytkowych drewnianych chałup będą prezentowane ginące zawody i rękodzieło.



Patrząc w kierunku północnym, w krajobrazie wyróżnia się szczyt Łamanej Skały (Madohory, 929 m n.p.m.). Sam szczyt i część stoków Madohory tworzą unikatowy pod względem florystycznym i geologicznym rezerwat przyrody Madohora. Najbardziej urokliwymi pomnikami przyrody są jaskinie skalne "Na Czarnych Działach" w Ślemieniu oraz Grota Komonieckiego w Lasie. W pobliżu groty warto też zobaczyć wodospad Dusica.

Noclegi w Ślemieniu
Ślemień - mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Częste pytania i odpowiedzi dotyczące Ślemienia
Turyści najczęściej odwiedzają: Łamana Skała w Beskidzie Małym, a potem Żywiecki Park Etnograficzny i Wodospad Dusica w Beskidzie Małym.












