49°43'4" N
19°22'0" W
Śląskie
2017-01-09 11:08:48
Ślemień, Anna Piernikarczyk
Ślemień, Anna Piernikarczyk
Kościół w Ślemieniu, Anna Piernikarczyk
Ślemień, Anna Piernikarczyk
Skansen w Ślemieniu, Anna Piernikarczyk
Żywiecki Park Etnograficzny, Anna Piernikarczyk
Ślemień, Anna Piernikarczyk
Ślemień, Anna Piernikarczyk
Ślemień, Anna Piernikarczyk
Ślemień, Anna Piernikarczyk
Park etnograficzny w Ślemieniu, Anna Piernikarczyk
Widok na Ślemień z Koconia, Anna Piernikarczyk
Zagroda w Lasie, Anna Piernikarczyk
Ślemień, Anna Piernikarczyk
Ślemień, Anna Piernikarczyk
Sanktuarium Maryjne na Jasnej Górce w Ślemieniu, Anna Piernikarczyk
Zdjęcia Ślemienia (21)

Ślemień to niewielka miejscowość górska w województwie śląskim, malowniczo położona w Beskidzie Małym, w dolinie rzeki Łękawki, niedaleko Żywca i Jeziora Żywieckiego.

Ślemień jest wspaniałym miejscem do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej po niewysokich, acz urokliwych szczytach Beskidu Małego i Średniego, z których często roztaczają się wspaniałe panoramy na Beskid Żywiecki z charakterystyczną kopułą Babiej Góry.Cały obszar gminy to oaza ciszy i spokoju, czystego powietrza i wspaniałych krajobrazów. Podczas wędrówek można tu zobaczyć również wiele ciekawych miejsc związanych z historią regionu. Podobno w XVII wieku stał tutaj zamek, później pałac, ale do dzisiaj zachowały się jedynie fragmenty jego piwnic.

Zabytki w Ślemieniu

- Kościół w Ślemieniu - kościół Narodzenia Św. Jana Chrzciciela stoi w centrum wioski, obecnie pięknie odremontowany, pochodzi z połowy XIX wieku.

- Sanktuarium na Jasnej Górce w Ślemieniu - kościół z cudownym obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej leży na stoku wzgórza, nieco przed centrum wioski. Pod świątynią powstała grota z cudwonym źródełkiem.Atrakcje w Ślemieniu

- Rynek w Ślemieniu - od kilku lat Ślemień poszczyć może się pięknym Rynkiem, z nietypową fontanną w kształcie kaskady obejmującej całą centralną część placu.

- Skansen w Ślemieniu - Żywiecki Park Etnograficzny powstał za parkiem, przy drodze na Kocoń, jest to nowy i żywy etnopark, w którym prócz zabytkowych drewnianych chałup będą prezentowane ginące zawody i rękodzieło.

Patrząc w kierunku północnym, w krajobrazie wyróżnia się szczyt Łamanej Skały (Madohory, 929 m n.p.m.). Sam szczyt i część stoków Madohory tworzą unikatowy pod względem florystycznym i geologicznym rezerwat przyrody Madohora. Najbardziej urokliwymi pomnikami przyrody są jaskinie skalne "Na Czarnych Działach" w Ślemieniu oraz Grota Komonieckiego w Lasie. W pobliżu groty warto też zobaczyć wodospad Dusica.

Oficjalna strona Ślemienia

W okolicy zobacz koniecznie

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2017
Znajdziesz nas na: