Panorama ze szlaku niebieskiego na Skrzyczne, DoRi

Skrzyczne w Beskidzie Śląskim

(4.5 głosów: 126)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Skrzyczne w Koronie Gór Polski

Skrzyczne to najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego o wysokości 1257 m n.p.m., leżący w całości w Polsce. Turyści bardzo chętnie sięgają po ten szczyt i to z kilku powodów. Po pierwsze jest widokowy, roztaczają się z niego piękne widoki, szczególnie gdy zmierza się na przykład z Baraniej Góry, ale nawet podążając najprostszym i najkrótszym szlakiem z centrum Szczyrku również możesz liczyć na piękne widoki. Ponadto Skrzyczne jako najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego należy do Korony Gór Polski, więc też z tego powodu jest łakomym kąskiem. No i jest to ulubiona góra narciarzy zimą w szerokiej okolicy! Na szczycie Skrzycznego znajduje się charakterystyczna wieża radiowo - telewizyjna, dzięki której szczyt jest łatwo rozpoznawalny, nawet z większej odległości.

Skrzyczne widziane spod Klimczoka
Skrzyczne widziane spod Klimczoka
Skrzyczne zimą
Skrzyczne zimą

Schronisko Skrzyczne

Na szczycie Skrzycznego stoi Schronisko PTTK Skrzyczne sięgające początkami lat 30. XX wieku, a obecnie ładnie wyremontowane. Schronisko to stanowi doskonałą bazę wypadową na piesze i rowerowe wypady w kierunku Baraniej Góry (1220 m n.p.m.), Wisły, Malinowskiej Skały (1152 m n.p.m.) czy Przełęczy Salmopolskiej (934 m n.p.m.). W schronisku nie tylko przenocujesz, ale i swojsko zjesz. Oczywiście można też skorzystać z ubikacji. Jadalnia schroniska jest duża, ale za to na turystów czeka fajna weranda, osłonięta przeszkleniem od wiatru i mrozu, gdzie zimą można się nieco rozgrzać i zjeść swój własny prowiant.Na Polanie Szczytowej koło schroniska dostępny jest basen kąpielowy dla dzieci, strzelnica, ścianka wspinaczkowa i boiska sportowe. Ponadto na Polanie działa wyciąg dla dzieci i początkujących narciarzy, gdyż stok jest bardzo łagodny.

Schronisko PTTK Skrzyczne, DoRi
Schronisko PTTK Skrzyczne, DoRi
Schronisko Skrzyczne zimą
Schronisko Skrzyczne zimą

Narciarstwo na Skrzycznem

Szczyrk to śląska mekka narciarzy, zaś Skrzyczne to zimowa góra narciarzy, bardzo chętnie i licznie wykorzystywana. Na jego stokach poprowadzono kilkanaście km tras zjazdowych o różnym stopniu trudności, a na szczyt Skrzycznego prowadzi dwuodcinkowa kolej linowa ze Szczyrku, działają tutaj też wyciągi orczykowe (Centralny Ośrodek Sportu). Natomiast od strony wschodniej stok Skrzycznego jest znakomitym startowiskiem dla miłośników paralotni.Jaworzyna
Jaworzyna
Trasa narciarska na Skrzycznem
Trasa narciarska na Skrzycznem

Jedna z tras na Skrzycznem ma homologację Fis i odbywają się na niej ogólnopolskie i międzynarodowe zawody w narciarstwie alpejskim. Trasy narciarskie w kilku miejscach przecinają niebieski szlak pieszy wiodący na Skrzyczne ze Szczyrku.

Zawody na Skrzycznem
Zawody na Skrzycznem

Szlaki na Skrzyczne

  • szlak niebieski, ze Szczyrku Centrum, przez Jaworzynę, 2,5 h, najlepiej zaparkować przy dolnej stacji kolejki Skrzyczne i stąd ruszyć na szlak, który wije się przy kolejce, zimą w kilku miejscach przecina trasy narciarskie
  • szlak zielony, z Baraniej Góry, 3,5 h
  • szlak zielony, ze Szczyrku Centrum, przez Zapalenicę, około 3 h
  • kolejką linową Skrzyczne - wjazd jest łatwy i szybki, trwa niecałe 30 minut na sam szczyt, odbywa się na dwóch odcinkach
Małe Skrzyczne, DoRi
Małe Skrzyczne, DoRi
Szlak niebieski na Skrzyczne miejscami przecina trasy narciarskie
Szlak niebieski na Skrzyczne miejscami przecina trasy narciarskie

Kolej linowa Skrzyczne

Skrzyczne to szczyt niemal dla każdego, mimo, że najwyższy w regionie, a to dlatego, że na sam szczyt turystów i narciarzy wywozi wyciąg krzesełkowy, podzielony na 2 odcinki, ze Szczyrku na Jaworzynę i dalej z Jaworzyny na Skrzyczne. Obecnie oba odcinki obsługuje nowoczesna 4-osobowa kanapa. Kolej Skrzyczne czynna jest przez cały rok. Kanapy mają osłony przeciwwiatrowe, z czego chętnie korzystają narciarze zimą. Przy dolnej stacji kolejki skorzystać można z płatnych parkingów. Zimą bywają pełne, bowiem Skrzyczne to popularna góra narciarzy, z kilkoma trasami.Kolej Skrzyczne
Kolej Skrzyczne
Kolej Skrzyczne
Kolej Skrzyczne

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Cały rok
Najlepiej zdobyć szczyt szlakiem niebieskim ze Szczyrku
Można też wjechać kolejką kanapową
Parking: płatny przy dolnej stacji kolejki

Adres

Skrzyczne
Szczyrk

GPS: 49°41'4N, 19°1'49E

Skrzyczne w Beskidzie Śląskim na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Szczyrku wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Szczyrk noclegi

Szczyrk to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Skrzyczne zimą
Skrzyczne zimą
Skrzyczne widziane spod Klimczoka
Szlak niebieski na Skrzyczne
Skrzyczne z charakterystycznym masztem nadajnika RTV, Krzysztof Ch.
Małe Skrzyczne, DoRi
, DoRi
49°41'4N, 19°1'49E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Anna Piernikarczyk
Skrzyczne to popularny szczyt, który warto choć raz odwiedzić, my pierwszy raz zdobywaliśmy go zimą, pieszo. Jest to nieco uciążliwe zimą, ponieważ najpopularniejszy szlak niebieski w kilku miejscach przecina trasy narciarskie, więc trzeba uważać na pędzących narciarzy z góry.
Shon

Rewelacyjny czerwony szlak z Bukowca. Różnorodne urozmaicenia na ścieżkach i to leśne powietrze... aż chce sie tam znów być😁 

 

Skrzyczne w Beskidzie Śląskim na blogu

Skrzyczne pieszo, zimą i bez tlenu ;)

Dawno nie byliśmy zimą w górach, a już na pewno nie porywaliśmy się na najwyższy szczyt regionu 🙂 A takie było nasze marzenie tego wyjazdu w Beskid Śląski - zdobyć Skrzyczne. O ile z Klimczokiem poszło łatwo, to Skrzyczne zimą do prostych szczytów nie należy.

Choć nie bez niespodzianek, to daliśmy radę 🙂 Poczytajcie naszą relację z tego mozolnego wchodzenia na Skrzyczne - 1257 m n.p.m.

18 luty 2021 13:48
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 50 000 obserwujących, na Instagramie 4 300, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 400 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021