Panorama ze szlaku niebieskiego na Skrzyczne, DoRi

Skrzyczne (1257 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego leżący po polskiej stronie, dlatego należy do Korony Gór Polskich. Na szczycie znajduje się charakterystyczna wieża radiowo - telewizyjna, dzięki której szczyt jest łatwo rozpoznawalny, nawet z większej odległości.

Schronisko Skrzyczne

Na szczycie stoi też Schronisko PTTK Skrzyczne sięgające lat 30-tych XX wieku, a dziś ładnie wyremontowane. Schronisko to stanowi doskonałą bazę wypadową na piesze i rowerowe wypady w kierunku Baraniej Góry (1220 m n.p.m.), Wisły, Malinowskiej Skały (1152 m n.p.m.) czy Przełęczy Salmopolskiej (934 m n.p.m.).

Skrzyczne widziane ze szczytu Malinów

Na Polanie Szczytowej koło schroniska dostępny jest basen kąpielowy dla dzieci, strzelnica, ścianka wspinaczkowa i boiska sportowe. Ponadto na Polanie działa wyciąg dla dzieci i początkujących narciarzy, gdyż stok jest bardzo łagodny.

Narciarstwo na Skrzycznym

Skrzyczne bardzo chętnie i licznie wykorzystywane jest przez narciarzy, na jego stokach poprowadzono kilkanaście km tras zjazdowych o różnym stopniu trudności, a na szczyt Skrzycznego prowadzi dwuodcinkowa kolej linowa ze Szczyrku, działają tutaj też wyciągi orczykowe (Centralny Ośrodek Sportu). Natomiast od strony wschodniej stok Skrzycznego jest znakomitym startowiskiem dla miłośników paralotni.

Dojście na Skrzyczne

- szlak zielony, z Baraniej Góry, 3,5 h
- szlak zielony, ze Szczyrku Centrum, przez Zapalenicę, około 3 h
- szlak niebieski, ze Szczyrku Centrum, przez Jaworzynę, 2,5 h
- kolej linowa - wyciąg krzesełkowy, który w dwóch odcinkach wywozi turystów na szczyt, dolny odcinek to 2-osobowa kanapa, górny to nowoczesna 4-osobowa kanapa

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Krajtroter ocenił to miejsce 2015-08-02 na

Rewelacyjny czerwony szlak z Bukowca. Różnorodne urozmaicenia na ścieżkach i to leśne powietrze... aż chce sie tam znów być:D 

 

Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020
Znajdziesz nas na: