Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Skrzyczne (1257 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego leżący po polskiej stronie, dlatego należy do Korony Gór Polskich. Na szczycie znajduje się charakterystyczna wieża radiowo - telewizyjna, dzięki której szczyt jest łatwo rozpoznawalny, nawet z większej odległości.Schronisko Skrzyczne

Na szczycie stoi też Schronisko PTTK Skrzyczne sięgające lat 30-tych XX wieku, a dziś ładnie wyremontowane. Schronisko to stanowi doskonałą bazę wypadową na piesze i rowerowe wypady w kierunku Baraniej Góry (1220 m n.p.m.), Wisły, Malinowskiej Skały (1152 m n.p.m.) czy Przełęczy Salmopolskiej (934 m n.p.m.).

Skrzyczne widziane ze szczytu Malinów
Skrzyczne widziane ze szczytu Malinów

Na Polanie Szczytowej koło schroniska dostępny jest basen kąpielowy dla dzieci, strzelnica, ścianka wspinaczkowa i boiska sportowe. Ponadto na Polanie działa wyciąg dla dzieci i początkujących narciarzy, gdyż stok jest bardzo łagodny.

Narciarstwo na Skrzycznym

Skrzyczne bardzo chętnie i licznie wykorzystywane jest przez narciarzy, na jego stokach poprowadzono kilkanaście km tras zjazdowych o różnym stopniu trudności, a na szczyt Skrzycznego prowadzi dwuodcinkowa kolej linowa ze Szczyrku, działają tutaj też wyciągi orczykowe (Centralny Ośrodek Sportu). Natomiast od strony wschodniej stok Skrzycznego jest znakomitym startowiskiem dla miłośników paralotni.

Schronisko PTTK Skrzyczne
Skrzyczne z charakterystycznym masztem nadajnika RTV
Małe Skrzyczne


Dojście na Skrzyczne

- szlak zielony, z Baraniej Góry, 3,5 h
- szlak zielony, ze Szczyrku Centrum, przez Zapalenicę, około 3 h
- szlak niebieski, ze Szczyrku Centrum, przez Jaworzynę, 2,5 h
- kolej linowa - wyciąg krzesełkowy, który w dwóch odcinkach wywozi turystów na szczyt, dolny odcinek to 2-osobowa kanapa, górny to nowoczesna 4-osobowa kanapa

Małe Skrzyczne Skrzyczne Skrzyczne - Schronisko

Szczyrk noclegi

Szczyrk to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136350 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Zobacz inne szczyty i punkty widokowe
Podobne atrakcje, które mogą Cię zaciekawić:

Wasze opinie

Shon Domator 17 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2015-08-02 na

Rewelacyjny czerwony szlak z Bukowca. Różnorodne urozmaicenia na ścieżkach i to leśne powietrze... aż chce sie tam znów być:D 

 

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020