Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Rynek
ul.Rynek, Lanckorona

49°50'42" N, 19°42'56" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Czynne cały rok, całą dobę
Bezpłatny parking

Lanckorona to miejsce magiczne, w którym, na przekór dzisiejszym trendom, aby zawsze być w biegu, czas się zatrzymał. I to na długo. Tutaj nikt się nie spieszy, wszyscy się znają, a jak dla turystów atrakcją jest Lanckorona, tak dla mieszkańców Lanckorony turyści są atrakcją. Choć turyści wcale nie są tu rzadkością, wszak Rynek w Lanckoronie sławny jest w świecie jako cudne miejsce z unikatową zabudową i właśnie takim spokojnym klimatem, sprzyjającym przemyśleniom i twórczości artystycznej. Dlatego też artyści polubili to miejsce, nierzadko spotkać tu można fotografów, malarzy a nawet reżyserów, bo sporo już filmów kręciło sceny właśnie tutaj, w maleńkiej małopolskiej Lanckoronie.Anioł w Miasteczku

A w grudniu, co roku już, na lanckoroński rynek sfruwają Anioły, białe i piękne, wyjątkowo do tego miejsca pasujące. Wtedy to ma tutaj miejsce sielski festiwal "Anioł w Miasteczku", odbywający się już od 10 lat, miedzy Św. Mikołajem a Świętami Bożego Narodzenia.

Rynek w Lanckoronie
Rynek w Lanckoronie

Domy na Rynku w Lanckoronie

To, co zawsze przyciąga turystów na Rynek w Lanckoronie, to zabytkowe domy, choć można by napisać domki, przeważnie pochodzące z XIX wieku. Choć Lanckorona to mała wioska, Rynek jest tu całkiem spory, ma wymiary 90 x 110 m. Charakterystyczne domy tworzą na lanckorońskim Rynku zwartą szczytową zabudowę, co ciekawe parterową. Dwuspadowe dachy kryte są gontem, mają one daleko wysunięte okapy, jakby rodzaj podcieni ale bez słupów. Kiedyś w tych podcieniach wystawiano towary na sprzedaż. Najlepiej zachowana jest na Rynku w Lanckoronie pierzeja wschodnia.

Muzeum Regionalne

Na rogu Rynku i ul. Piłsudskiego, w jednej z niewielu chat, które ocalały po pożarze w 1868 roku (nr 133), mieści się dziś Muzeum Regionalne. W drewnianej chacie oglądać można eksponaty pochodzące z Lanckorony i okolic, m.in. narzędzia rolnicze, meble, przedmioty codziennego użytku. Jest też piękne rękodzieło, które można zakupić w sklepiku.

Rynek w Lanckoronie
Rynek w Lanckoronie


Koty obok Aniołów

Kto był w Lanckoronie ten wie, że oprócz Aniołów, w miasteczku rządzą też koty 🙂 I nie mam na myśli tych prawdziwych, na czterech łapach 🙂 Koty obok Aniołów stoją na magicznych, starych parapetach tych urokliwych, drewnianych domków na Rynku i wokół niego. To właśnie te ceramiczne figurki robią klimat Lanckorony, w którym się zakochałam dawno temu. My właśnie w Muzeum kupiliśmy naszym dziewczynkom takie śmieszne, ręcznie szyte kotki 🙂 No i oczywiście magnesik do kolekcji, która już nam weszła z lodówki na ścianę 🙂

Rynek w Lanckoronie Rynek w Lanckoronie Rynek w Lanckoronie Rynek w Lanckoronie

Lanckorona noclegi

Lanckorona to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136145 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

WySpa Mszanka

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020