Rynek w Lanckoronie

Rynek w Lanckoronie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.3

Magiczny Rynek

Lanckorona to miejsce magiczne, w którym, na przekór dzisiejszym trendom, aby zawsze być w biegu, czas się zatrzymał. I to na długo. Tutaj nikt się nie spieszy, wszyscy się znają, a jak dla turystów atrakcją jest Lanckorona, tak dla mieszkańców Lanckorony turyści są atrakcją. Choć turyści wcale nie są tu rzadkością, wszak Rynek w Lanckoronie sławny jest w świecie jako cudne miejsce z unikatową zabudową i właśnie takim spokojnym klimatem, sprzyjającym przemyśleniom i twórczości artystycznej. Dlatego też artyści polubili to miejsce, nierzadko spotkać tu można fotografów, malarzy a nawet reżyserów, bo sporo już filmów kręciło sceny właśnie tutaj, w maleńkiej małopolskiej Lanckoronie.

Rynek w Lanckoronie
Rynek w Lanckoronie
Rynek w Lanckoronie
Rynek w Lanckoronie

Anioł w Miasteczku

A w grudniu, co roku już, na lanckoroński rynek sfruwają Anioły, białe i piękne, wyjątkowo do tego miejsca pasujące. Wtedy to ma tutaj miejsce sielski festiwal "Anioł w Miasteczku", odbywający się już od ponad 10 lat, miedzy Św. Mikołajem a Świętami Bożego Narodzenia.Rynek w Lanckoronie - anioł
Rynek w Lanckoronie - anioł

Domy na Rynku w Lanckoronie

To, co zawsze przyciąga turystów na Rynek w Lanckoronie, to zabytkowe domy, choć można by napisać domki, przeważnie pochodzące z XIX wieku. Choć Lanckorona to mała wioska, Rynek jest tu całkiem spory, ma wymiary 90 x 110 m. Charakterystyczne domy tworzą na lanckorońskim Rynku zwartą szczytową zabudowę, co ciekawe parterową. Dwuspadowe dachy kryte są gontem, mają one daleko wysunięte okapy, jakby rodzaj podcieni ale bez słupów. Kiedyś w tych podcieniach wystawiano towary na sprzedaż. Najlepiej zachowana jest na Rynku w Lanckoronie pierzeja wschodnia.

Rynek wRynek w Lanckoronie Lanckoronie
Rynek wRynek w Lanckoronie Lanckoronie

Muzeum Regionalne

Na rogu Rynku i ul. Piłsudskiego, w jednej z niewielu chat, które ocalały po pożarze w 1868 roku (nr 133), mieści się dziś Muzeum Regionalne. W drewnianej chacie oglądać można eksponaty pochodzące z Lanckorony i okolic, m.in. narzędzia rolnicze, meble, przedmioty codziennego użytku. Jest też piękne rękodzieło, które można zakupić w sklepiku.

Rynek w Lanckoronie
Rynek w Lanckoronie

Koty obok Aniołów

Kto był w Lanckoronie ten wie, że oprócz Aniołów, w miasteczku rządzą też koty 🙂 I nie mam na myśli tych prawdziwych, na czterech łapach 🙂 Koty obok Aniołów stoją na magicznych, starych parapetach tych urokliwych, drewnianych domków na Rynku i wokół niego. To właśnie te ceramiczne figurki robią klimat Lanckorony, w którym się zakochałam dawno temu. My właśnie w Muzeum kupiliśmy naszym dziewczynkom takie śmieszne, ręcznie szyte kotki 🙂 No i oczywiście magnesik do kolekcji, która już nam weszła z lodówki na ścianę 🙂

Rynek w Lanckoronie - izba muzealna
Rynek w Lanckoronie - izba muzealna

Informacje praktyczne

Czynne cały rok, całą dobę
Bezpłatny parkingRynek
ul.Rynek, Lanckorona

Noclegi w Lanckoronie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Rynek w Lanckoronie
Rynek w Lanckoronie
Rynek w Lanckoronie
Rynek w Lanckoronie - Muzeum
Rynek w Lanckoronie
Rynek w Lanckoronie
Rynek w Lanckoronie
Rynek w Lanckoronie
Rynek w Lanckoronie
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.3 głosów: 44)
Twoja ocena
Avatar użytkownika turystka
turystka
Piękny mały kolorowy ryneczek
Avatar użytkownika Szeryf
Szeryf
Pięne miejsce ładne widoki to miejsce oddaje klimat tamtych czasów.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024