Rynek w Lanckoronie

Rynek w Lanckoronie

(4.3 głosów: 40)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Magiczny Rynek

Lanckorona to miejsce magiczne, w którym, na przekór dzisiejszym trendom, aby zawsze być w biegu, czas się zatrzymał. I to na długo. Tutaj nikt się nie spieszy, wszyscy się znają, a jak dla turystów atrakcją jest Lanckorona, tak dla mieszkańców Lanckorony turyści są atrakcją. Choć turyści wcale nie są tu rzadkością, wszak Rynek w Lanckoronie sławny jest w świecie jako cudne miejsce z unikatową zabudową i właśnie takim spokojnym klimatem, sprzyjającym przemyśleniom i twórczości artystycznej. Dlatego też artyści polubili to miejsce, nierzadko spotkać tu można fotografów, malarzy a nawet reżyserów, bo sporo już filmów kręciło sceny właśnie tutaj, w maleńkiej małopolskiej Lanckoronie.Rynek w Lanckoronie
Rynek w Lanckoronie
Rynek w Lanckoronie
Rynek w Lanckoronie

Anioł w Miasteczku

A w grudniu, co roku już, na lanckoroński rynek sfruwają Anioły, białe i piękne, wyjątkowo do tego miejsca pasujące. Wtedy to ma tutaj miejsce sielski festiwal "Anioł w Miasteczku", odbywający się już od ponad 10 lat, miedzy Św. Mikołajem a Świętami Bożego Narodzenia.

Rynek w Lanckoronie - anioł
Rynek w Lanckoronie - anioł

Domy na Rynku w Lanckoronie

To, co zawsze przyciąga turystów na Rynek w Lanckoronie, to zabytkowe domy, choć można by napisać domki, przeważnie pochodzące z XIX wieku. Choć Lanckorona to mała wioska, Rynek jest tu całkiem spory, ma wymiary 90 x 110 m. Charakterystyczne domy tworzą na lanckorońskim Rynku zwartą szczytową zabudowę, co ciekawe parterową. Dwuspadowe dachy kryte są gontem, mają one daleko wysunięte okapy, jakby rodzaj podcieni ale bez słupów. Kiedyś w tych podcieniach wystawiano towary na sprzedaż. Najlepiej zachowana jest na Rynku w Lanckoronie pierzeja wschodnia.Rynek wRynek w Lanckoronie Lanckoronie
Rynek wRynek w Lanckoronie Lanckoronie

Muzeum Regionalne

Na rogu Rynku i ul. Piłsudskiego, w jednej z niewielu chat, które ocalały po pożarze w 1868 roku (nr 133), mieści się dziś Muzeum Regionalne. W drewnianej chacie oglądać można eksponaty pochodzące z Lanckorony i okolic, m.in. narzędzia rolnicze, meble, przedmioty codziennego użytku. Jest też piękne rękodzieło, które można zakupić w sklepiku.

Rynek w Lanckoronie
Rynek w Lanckoronie

Koty obok Aniołów

Kto był w Lanckoronie ten wie, że oprócz Aniołów, w miasteczku rządzą też koty 🙂 I nie mam na myśli tych prawdziwych, na czterech łapach 🙂 Koty obok Aniołów stoją na magicznych, starych parapetach tych urokliwych, drewnianych domków na Rynku i wokół niego. To właśnie te ceramiczne figurki robią klimat Lanckorony, w którym się zakochałam dawno temu. My właśnie w Muzeum kupiliśmy naszym dziewczynkom takie śmieszne, ręcznie szyte kotki 🙂 No i oczywiście magnesik do kolekcji, która już nam weszła z lodówki na ścianę 🙂Rynek w Lanckoronie - izba muzealna
Rynek w Lanckoronie - izba muzealna
Rynek w Lanckoronie
Rynek w Lanckoronie
Rynek w Lanckoronie
Rynek w Lanckoronie - Muzeum
Rynek w Lanckoronie
Rynek w Lanckoronie
Rynek w Lanckoronie
Rynek w Lanckoronie
Rynek w Lanckoronie

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Czynne cały rok, całą dobę
Bezpłatny parking

Adres

Rynek
ul.Rynek, Lanckorona

GPS: 49°50'43N, 19°42'55E

Lanckorona noclegi

Lanckorona to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
49°50'43N, 19°42'55E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021