Sukiennice w Krakowie

Sukiennice w Krakowie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

Słynne Sukiennice to okazały budynek stojący w centralnej części Starego Rynku w Krakowie, w którym niegdyś znajdowały się kramy z suknem, stąd ich nazwa. Krakowskie Sukiennice przez wieki ulegały licznym przemianom i ich obecny kształt niewiele przypomina już wizerunek dawnych sukiennic. Wtedy stały tutaj dwa rzędy kamiennych kramów, stojących naprzeciw siebie. 

Pierwsze kramy stały w tym miejscu już w XIII wieku. Nowe, gotyckie sukiennice wystawił na rynku w XIV wieku król Polski - Kazimierz Wielki.Sukiennice w Krakowie
Sukiennice w Krakowie

Kramy z rękodziełem i pamiątkami

Obecnie w krakowskich Sukiennicach znajdują się dwa zadaszone rzędy kramów, w których sprzedawane są pamiątki z Krakowa i Polski oraz rękodzieło. Na piętrze Sukiennic natomiast znajduje się Galeria Polskiego Malarstwa i Rzeźby, a na parterze słynna kawiarnia Noworolski. 

W Sukiennicach mieści się również Informacja Turystyczna oraz wejście do Rynku Podziemnego - ciekawego i klimatycznego oddziału Muzeum Krakowa.

Sukiennice w Krakowie
Sukiennice w Krakowie
Sukiennice w Krakowie
Sukiennice w Krakowie

Informacje praktyczne

Pn zamknięte, wt, pt, sb 10.00-19.00
śr, czw, nd 10.00-18.00
Wstęp wolny

Sukiennice
Rynek Główny 3, KrakówNoclegi w Krakowie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sukiennice
widok z piętra sukiennic
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.5 głosów: 290)
Twoja ocena
Avatar użytkownika Karolina
Karolina

Piękna architektura i mimo wszystko niepowtarzalny klimat. Szkoda, że z roku na rok na stoistach coraz więcej chińszczyzny

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024