Sukiennice w Krakowie

Sukiennice w Krakowie

(4.5 głosów: 288)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Słynne Sukiennice to okazały budynek stojący w centralnej części Starego Rynku w Krakowie, w którym niegdyś znajdowały się kramy z suknem, stąd ich nazwa. Krakowskie Sukiennice przez wieki ulegały licznym przemianom i ich obecny kształt niewiele przypomina już wizerunek dawnych sukiennic. Wtedy stały tutaj dwa rzędy kamiennych kramów, stojących naprzeciw siebie. 

Pierwsze kramy stały w tym miejscu już w XIII wieku. Nowe, gotyckie sukiennice wystawił na rynku w XIV wieku król Polski - Kazimierz Wielki.Sukiennice w Krakowie
Sukiennice w Krakowie

Kramy z rękodziełem i pamiątkami

Obecnie w krakowskich Sukiennicach znajdują się dwa zadaszone rzędy kramów, w których sprzedawane są pamiątki z Krakowa i Polski oraz rękodzieło. Na piętrze Sukiennic natomiast znajduje się Galeria Polskiego Malarstwa i Rzeźby, a na parterze słynna kawiarnia Noworolski. 

W Sukiennicach mieści się również Informacja Turystyczna oraz wejście do Rynku Podziemnego - ciekawego i klimatycznego oddziału Muzeum Krakowa.

Sukiennice w Krakowie
Sukiennice w Krakowie
Sukiennice w Krakowie
Sukiennice w Krakowie

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Pn zamknięte, wt, pt, sb 10.00-19.00
śr, czw, nd 10.00-18.00
Wstęp wolny

Adres

Sukiennice
Rynek Główny 3, Kraków

GPS: 50°3'42N, 19°56'14E

Kraków noclegi

Kraków to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sukiennice
widok z piętra sukiennic
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Karolina

Piękna architektura i mimo wszystko niepowtarzalny klimat. Szkoda, że z roku na rok na stoistach coraz więcej chińszczyzny

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023