Brama Bolechowicka na Jurze

Brama Bolechowicka
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.6

Słynna Brama Bolechowicka na Jurze otwiera piękną Dolinę Bolechowicką na obszarze Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie, tuż obok miejscowości Bolechowice. Ta wapienna brama skalna jest jedną z wielu znajdujących się na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, ta jednak jest najpiękniejsza i najbardziej okazała. Polecam zobaczyć ją na własne oczy i stanąć u jej podnóża, by docenić jej ogrom i podziwiać piękno okolicy!

Brama Bolechowicka
Brama Bolechowicka

Wspinaczka na Bramie Bolechowickiej

Bramę Bolechowicką budują dwie potężne skały wapienne o wysokości aż 30 metrów. Zachodnia to Filar Pokutników, a wschodnia - Filar Abazego. Obie chętnie i często są wykorzystywane przez miłośników wspinaczki skałkowej.



Brama Bolechowicka - Filar Abazego
Brama Bolechowicka - Filar Abazego

Zwyczajowo już Brama Bolechowicka to poligon ćwiczebny dla amatorów wspinaczki, którzy tutaj rozpoczynają swą przygodę z tą pasją, a potem kontynuują na znacznie trudniejszych ścianach w Tatrach, Alpach czy nawet w Himalajach. Ćwiczyli tu i wielokrotnie wracali najsławniejsi polscy himalaiści, w tym Wojciech Kurtyka jeden z najwybitniejszych wspinaczy nie tylko w Polsce, ale i na świecie!

To on w 1993 roku na Filarze Pokutników dokonał słynnego przejścia bez asekuracji trudnej drogi Chiński Maharadża. Ten spektakularny wyczyn pozostał takim do dziś!

Brama Bolechowicka - Filar Pokutników
Brama Bolechowicka - Filar Pokutników

W Dolinie Bolechowickiej poprowadzono aż 80 dróg wspinaczkowych, z których wiele ma oznaczenia powyżej VI w skali Kurtyki (skala krakowska), co oznacza, że są średniotrudne, trudne, a nawet skrajnie trudne.

Filar Pokutników nie tylko dla wspinaczy

Co ciekawe, na zachodni Filar Pokutników można ścieżką wspiąć się bez żadnego sprzętu i bez dużego wysiłku! Krótkie, choć dość strome podejście pozwala szybko stanąć na szczycie i podziwiać piękne widoki, polecam 🙂 Wystarczy zbliżając się do Bramy od strony Bolechowic skręcić w lewo i wąską ścieżką wspiąć się pod górę.



Brama Bolechowicka z góry
Brama Bolechowicka z góry
Zejście pod Bramę
Zejście pod Bramę

Dolina Bolechowicka

Dalej za Bramą Bolechowicką rozciąga się niedługa, acz ciekawa Dolina Bolechowicka, przez którą wiedzie żółty szlak Dolinek Jurajskich. Warto nim dojść wzdłuż potoku Bolechówka do malowniczego wodospadu złożonego w dwóch kaskad. Wąwóz Bolechowicki, poza tym, że leży w Parku Krajobrazowym Dolinki Krakowskie, to stanowi rezerwat i Obszar Natury 2000.

Brama Bolechowicka
Brama Bolechowicka

Informacje praktyczne

Całą dobę przez cały rok
Parking: bezpłatny we wsi Bolechowice lub przy Górach Karniowskich

Brama Bolechowicka
Żółty Szlak Dolinek Jurajskich
Dolina Bolechowicka, Bolechowice

Noclegi w Jurze Krakowsko Częstochowskiej

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Brama Bolechowicka - Filar Abazego
Brama Bolechowicka
Dolina Bolechowicka
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.6 głosów: 47)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024