Brama Bolechowicka
Żółty Szlak Dolinek Jurajskich
Dolina Bolechowicka, Bolechowice

50°9'10" N, 19°47'5" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Całą dobę przez cały rok
Parking: bezpłatny we wsi Bolechowice lub przy Górach Karniowskich

Słynna Brama Bolechowicka na Jurze otwiera piękną Dolinę Bolechowicką na obszarze Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie, tuż obok miejscowości Bolechowice. Ta wapienna brama skalna jest jedną z wielu znajdujących się na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, ta jednak jest najpiękniejsza i najbardziej okazała. Polecam zobaczyć ją na własne oczy i stanąć u jej podnóża, by docenić jej ogrom i podziwiać piękno okolicy!Brama Bolechowicka
Brama Bolechowicka

Wspinaczka na Bramie Bolechowickiej

Bramę Bolechowicką budują dwie potężne skały wapienne o wysokości aż 30 metrów. Zachodnia to Filar Pokutników, a wschodnia - Filar Abazego. Obie chętnie i często są wykorzystywane przez miłośników wspinaczki skałkowej.

Brama Bolechowicka - Filar Abazego
Brama Bolechowicka - Filar Abazego

Zwyczajowo już Brama Bolechowicka to poligon ćwiczebny dla amatorów wspinaczki, którzy tutaj rozpoczynają swą przygodę z tą pasją, a potem kontynuują na znacznie trudniejszych ścianach w Tatrach, Alpach czy nawet w Himalajach. Ćwiczyli tu i wielokrotnie wracali najsławniejsi polscy himalaiści, w tym Wojciech Kurtyka jeden z najwybitniejszych wspinaczy nie tylko w Polsce, ale i na świecie!

To on w 1993 roku na Filarze Pokutników dokonał słynnego przejścia bez asekuracji trudnej drogi Chiński Maharadża. Ten spektakularny wyczyn pozostał takim do dziś!Brama Bolechowicka - Filar Pokutników
Brama Bolechowicka - Filar Pokutników

W Dolinie Bolechowickiej poprowadzono aż 80 dróg wspinaczkowych, z których wiele ma oznaczenia powyżej VI w skali Kurtyki (skala krakowska), co oznacza, że są średniotrudne, trudne, a nawet skrajnie trudne.

Filar Pokutników nie tylko dla wspinaczy

Co ciekawe, na zachodni Filar Pokutników można ścieżką wspiąć się bez żadnego sprzętu i bez dużego wysiłku! Krótkie, choć dość strome podejście pozwala szybko stanąć na szczycie i podziwiać piękne widoki, polecam 🙂 Wystarczy zbliżając się do Bramy od strony Bolechowic skręcić w lewo i wąską ścieżką wspiąć się pod górę.Brama Bolechowicka z góry
Brama Bolechowicka z góry
Zejście pod Bramę
Zejście pod Bramę

Dolina Bolechowicka

Dalej za Bramą Bolechowicką rozciąga się niedługa, acz ciekawa Dolina Bolechowicka, przez którą wiedzie żółty szlak Dolinek Jurajskich. Warto nim dojść wzdłuż potoku Bolechówka do malowniczego wodospadu złożonego w dwóch kaskad. Wąwóz Bolechowicki, poza tym, że leży w Parku Krajobrazowym Dolinki Krakowskie, to stanowi rezerwat i Obszar Natury 2000.

Brama Bolechowicka
Brama Bolechowicka
Brama Bolechowicka Brama Bolechowicka - Filar Abazego Brama Bolechowicka Dolina Bolechowicka

Bolechowice noclegi

Bolechowice to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145377 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021