Turystyczne Mistrzostwa Blogerów
Moi mili! Bierzemy udział w Turystycznych Mistrzostwach Blogerów!
16 blogów podróżniczych reprezentuje swoje województwo w Polsce. My pokażemy piękno województwa śląskiego!

Chcesz nam pomóc? Wchodź na naszego bloga i śledź nasze kanały społecznościowe: Facebook, Instagram i Youtube.
Lajkuj, komentuj i udostępniaj!
Zapraszamy Cię na tą piękną przygodę! Z góry dziękujemy!
Brama Bolechowicka

Brama Bolechowicka na Jurze

(4.6 głosów: 45)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Słynna Brama Bolechowicka na Jurze otwiera piękną Dolinę Bolechowicką na obszarze Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie, tuż obok miejscowości Bolechowice. Ta wapienna brama skalna jest jedną z wielu znajdujących się na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, ta jednak jest najpiękniejsza i najbardziej okazała. Polecam zobaczyć ją na własne oczy i stanąć u jej podnóża, by docenić jej ogrom i podziwiać piękno okolicy!


Bierzemy udział w Turystycznych Mistrzostwach Blogerów!
Wspieraj nas lajkując, komentując i udostępniając ten post!

Brama Bolechowicka
Brama Bolechowicka

Wspinaczka na Bramie Bolechowickiej

Bramę Bolechowicką budują dwie potężne skały wapienne o wysokości aż 30 metrów. Zachodnia to Filar Pokutników, a wschodnia - Filar Abazego. Obie chętnie i często są wykorzystywane przez miłośników wspinaczki skałkowej.

Brama Bolechowicka - Filar Abazego
Brama Bolechowicka - Filar Abazego

Zwyczajowo już Brama Bolechowicka to poligon ćwiczebny dla amatorów wspinaczki, którzy tutaj rozpoczynają swą przygodę z tą pasją, a potem kontynuują na znacznie trudniejszych ścianach w Tatrach, Alpach czy nawet w Himalajach. Ćwiczyli tu i wielokrotnie wracali najsławniejsi polscy himalaiści, w tym Wojciech Kurtyka jeden z najwybitniejszych wspinaczy nie tylko w Polsce, ale i na świecie!To on w 1993 roku na Filarze Pokutników dokonał słynnego przejścia bez asekuracji trudnej drogi Chiński Maharadża. Ten spektakularny wyczyn pozostał takim do dziś!

Brama Bolechowicka - Filar Pokutników
Brama Bolechowicka - Filar Pokutników

W Dolinie Bolechowickiej poprowadzono aż 80 dróg wspinaczkowych, z których wiele ma oznaczenia powyżej VI w skali Kurtyki (skala krakowska), co oznacza, że są średniotrudne, trudne, a nawet skrajnie trudne.Filar Pokutników nie tylko dla wspinaczy

Co ciekawe, na zachodni Filar Pokutników można ścieżką wspiąć się bez żadnego sprzętu i bez dużego wysiłku! Krótkie, choć dość strome podejście pozwala szybko stanąć na szczycie i podziwiać piękne widoki, polecam 🙂 Wystarczy zbliżając się do Bramy od strony Bolechowic skręcić w lewo i wąską ścieżką wspiąć się pod górę.

Brama Bolechowicka z góry
Brama Bolechowicka z góry
Zejście pod Bramę
Zejście pod Bramę

Dolina Bolechowicka

Dalej za Bramą Bolechowicką rozciąga się niedługa, acz ciekawa Dolina Bolechowicka, przez którą wiedzie żółty szlak Dolinek Jurajskich. Warto nim dojść wzdłuż potoku Bolechówka do malowniczego wodospadu złożonego w dwóch kaskad. Wąwóz Bolechowicki, poza tym, że leży w Parku Krajobrazowym Dolinki Krakowskie, to stanowi rezerwat i Obszar Natury 2000.

Brama Bolechowicka
Brama Bolechowicka

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Całą dobę przez cały rok
Parking: bezpłatny we wsi Bolechowice lub przy Górach Karniowskich

Adres

Brama Bolechowicka
Żółty Szlak Dolinek Jurajskich
Dolina Bolechowicka, Bolechowice

GPS: 50°9'10N, 19°47'5E

Brama Bolechowicka na Jurze na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Jury Krakowsko Częstochowskiej wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Bolechowice noclegi

Bolechowice to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Brama Bolechowicka - Filar Abazego
Brama Bolechowicka
Dolina Bolechowicka
, Katarzyna Jamrozik
50°9'10N, 19°47'5E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą

Brama Bolechowicka na Jurze na blogu

Bramą Jury czyli Krakowskimi Dolinkami zakończyliśmy nasze Jurajskie Szlaki Jesienne

Nasz ostatni, 10. już wypad jurajski tej jesieni to cudowna, rodzinna niedziela na szczycie Bramy Bolechowickiej, w głębi Doliny Bolechowickiej, ale także w klimatycznej i nieco mrocznej Dolinie Kluczwody.

Koniecznie zobacz naszą relację z tej podróży i filmową opowieść 🙂 Bardzo dziękujemy za towarzyszenie nam w projekcie Jurajskie Szlaki Jesienne 🙂

09 listopad 2020 15:12

Top 10 niecodziennych atrakcji w Polsce! Ciekawe osobliwości przyrodnicze.

Otaczająca nas przyroda jest wspaniała i choć sporo turystów lubi zamki czy parki rozrywki, zawsze znajdą się miłośnicy atrakcji stworzonych właśnie przez naturę, szczególnie gdy stanowią one jakieś niecodzienne osobliwości przyrodnicze, przez co budzą zachwyt i naszą ciekawość. W Polsce nie brakuje takich unikalnych miejsc, sprawdź nasze propozycje!

05 marzec 2020 11:34
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021