Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Brama Bolechowicka
Żółty Szlak Dolinek Jurajskich, Dolina Bolechowicka, Bolechowice

50°9'11" N, 19°47'6" E

Słynna Brama Bolechowicka na Jurze znajduje się w pięknej Dolinie Bolechowickiej na obszarze Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie, tuż obok miejscowości Bolechowice. Wapienna brama skalna jest jedną z wielu znajdujących się na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, ta jednak jest najpiękniejsza i najbardziej okazała. Polecam zobaczyć ją na własne oczy i stanąć u jej podnóża, by docenić jej ogrom i podziwiać piękno okolicy!Wspinaczka na Bramie Bolechowickiej

Bramę Bolechowicką budują dwie potężne skały wapienne o wysokości aż 30 metrów. Zachodnia to Filar Pokutników, a wschodnia - Filar Abazego. Obie chętnie i często są wykorzystywane przez miłośników wspinaczki skałkowej.

Brama Bolechowicka
Brama Bolechowicka


Zwyczajowo już Brama Bolechowicka to poligon ćwiczebny dla amatorów wspinaczki, którzy tutaj rozpoczynają swą przygodę z tą pasją, a potem kontynuują na znacznie trudniejszych ścianach w Tatrach, Alpach czy nawet w Himalajach. Ćwiczyli tu i wielokrotnie wracali najsławniejsi polscy himalaiści, w tym Wojciech Kurtyka.

Dolina Bolechowicka

Dalej za Bramą Bolechowicką rozciąga się niedługa, acz ciekawa Dolina Bolechowicka, przez którą wiedzie żółty szlak Dolinek Jurajskich. Warto nim dojść wzdłuż potoku Bolechówka do malowniczego wodospadu złożonego w dwóch kaskad.

Brama Bolechowicka
Dolina Bolechowicka

Bolechowice noclegi

Bolechowice to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1126100 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Zobacz inne osobliwości przyrodnicze
Podobne atrakcje, które mogą Cię zaciekawić:

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020