Lanckorona - miasto aniołów. Poznaj jej atrakcje i ciekawostki
Lanckorona czyli magiczne miasto aniołów to bardzo urokliwa miejscowość w województwie małopolskim, leżąca pomiędzy Wadowicami i Myślenicami, 3 km od Kalwarii Zebrzydowskiej (czy jak niektóry mówią Kalwarii Zebrzydowskich). Lanckorona leży na zboczu góry, dlatego też z mocno pochylonego Rynku roztaczają się niesamowite widoki na poniższe doliny, a nawet odległe miejscowości. Przy dobrej widoczności wspaniała panorama odsłania Kalwarię z klasztorem, Kraków czy Babią Górę w Beskidzie Żywieckim. To robi wrażenie!
Klimatyczna Lanckorona
Lanckorona ma niesamowity klimat, poczułam go już za pierwszym razem, gdy tutaj przyjechaliśmy 🙂 Pod względem położenia przypomina mi nieco Koniaków, który również leży na zboczu góry i oferuje fantastyczne pejzaże. Natomiast pod względem artystycznym przypomina mi Kazimierz Dolny nad Wisłą, bowiem to miejsce również upodobali sobie artyści malarze, reżyserzy, miłośnicy fotografii.
Slow to dobre słowo
Z tą różnicą, że Lanckorona jest znacznie bardziej zaciszna i małomiasteczkowa od Kazimierza Dolnego, sprzyjająca wypoczynkowi, co wielu sobie upodobało. To takie miejsce dla ludzi kochających styl "slow travel". Właściwie Lanckorona dopiero czeka na odkrycie, ale może lepiej, by nie stała się kolejną zadeptaną miejscowością i nie zatraciła swego uroku.
Atrakcje w Lanckoronie
Lanckorona zachwyca samą swą zabudową i położeniem, tak naprawdę nie potrzebuje żadnych dodatkowych, wymyślnych atrakcji. Zobacz, co warto zwiedzić w Lanckoronie!
1. Rynek w Lanckoronie
XIX-wieczne, często drewniane i klimatyczne domy przy rynku zachwycają. Rynek w Lanckoronie jest bardzo oryginalny i ciekawy, wznosi się ku górze, ku górującemu kościołowi, a przy nim przycupnęły właśnie niewysokie domy tworzące malowniczy zespół. Przypominają minione wieki, a niektóre domy kryją dodatkowo drewniane podcienia, służące dawniej w celach handlowych. To bardzo oryginalna zabudowa!
2. Ruiny zamku w Lanckoronie
Na szczycie Góry Lanckorońskiej zachowały się ruiny budowli z XIV wieku, powstałej za sprawą Kazimierza Wielkiego, do zamku można dojść idąc uliczką w górę, za kościołem
3. Izba Muzealna w Lanckoronie
W rogu Rynku, przy ulicy Piłsudskiego zachowała się oryginalna chata z XIX wieku, w której znajduje się muzeum regionalne prezentujące folklor oraz eksponaty z Lanckorony oraz okolicy, w sklepiku kupisz tutaj ciekawe pamiątki, głównie ręcznie wykonane, wśród nich królują symbole miasteczka - anioły i koty 🙂
4. Festiwal Anioł w Miasteczku
Coraz popularniejszy festiwal aniołów odbywa się w Lanckoronie już od kilkunastu lat, w połowie grudnia. Wtedy Rynek staje się anielskim plenerem dla wielu przebierańców, którzy biorą udział w targach smaku, koncertach, warsztatach itp. Festiwal Anioł w Miasteczku odbywa się przed Świętami Bożego Narodzenia i idealnie wpasowuje się w klimat tego wyjątkowego momentu w roku 🙂
5. Kościół w Lanckoronie
Kościół parafialny Św. Jana Chrzciciela w Lanckoronie to budowla z XIV wieku, stojąca niemal przy Rynku. Obecny kształt świątynia zyskała w XVI stuleciu.
6. Kapliczki w Lanckoronie
Gdzie spać w Lanckoronie?
Nawet noclegi w Lanckoronie są klimatyczne i piękne. W centrum można przenocować w Leśnym Ogrodzie albo w zabytkowej Willi Tadeusz, my spaliśmy w cudnym Hotelu Modrzewiówka, co prawda nieco na uboczu, choć dla mnie to nawet atut. Obiekt jest śliczny, z częścią zabytkową, na którą składa się Willa Modrzewiowa wybudowana w latach 20. XX wieku w stylu alpejskim i częścią nowoczesną z 2011 roku.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Zobacz nasz ranking Najpiękniejsze miasta w Polsce z Lanckoroną
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!