Sanktuarium w Makowie Podhalańskim

49°43'55" N
19°40'36" W
Małopolskie
2017-03-29 15:32:27
376m npm
Normalna
Sanktuarium w Makowie Podhalańskim, Anna Piernikarczyk
Maków Podhalański, Anna Piernikarczyk
Maków Podhalański, Anna Piernikarczyk
Zdjęcia (3)

Kościół Przemienienia Pańskiego w Makowie czyli Sanktuarium Matki Bożej Makowskiej w obecnej formie powstało w latach 1828-33. Ta górująca nad Makowem budowla o korpusie trzynawowym, halowym jest utrzymana w stylu późnoklasycystycznym, choć prezbiterium i kaplica są barokowe, gdyż są pozostałościami wcześniejszej świątyni.W wieży zegarowej znajdują się dwa zabytkowe dzwony z 1547 i 1663 roku. Frontowa fasada kościoła jest ozdobiona szerokim ryzalitem z trójkątnym frontonem. We wnęce monumentalnych schodów prowadzących do kościoła powstał Ogrójec.

Obraz MB Makowskiej

Makowska świątynia jest miejscem otoczonym szczególną czcią miejscowej ludności i pielgrzymów przybywających tu nawet z odległych zakątków. W ołtarzu głównym znajduje się bowiem XVI-wieczny, łaskami słynący obraz Matki Bożej Opiekunki Rodzin.

Cudowny wizerunek przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem na lewej ręce. Bogurodzica ubrana jest w karminową sukienkę i granatowy płaszcz, podbity ciemnozieloną podszewką. Jezus zwrócony jest ku Matce, prawą raczkę unosi w geście błogosławieństwa. Na głowach Maryi i Dzieciątka widnieją korony. Zamknięta korona Maryi na kształt mitry książęcej, natomiast otwarta korona Dzieciątka jest zakończona motywami lilii. Poświęcenie obrazu miało miejsce w 1602 roku, a 10 czerwca 1979 roku, podczas swej pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny, Jan Paweł II dokonał uroczystej koronacji obrazu w czasie Mszy Świętej na Błoniach w Krakowie. Obraz zasłaniany jest obrazem Św. Anny, malowanym na blasze pancernej, zamykającej szafę ogniotrwałą, w której obraz jest przechowywany.

Kościół Przemienienia Pańskiego - Sanktuarium
ul. Kościelna 14, Maków Podhalański
tel. 33/ 877-11-20
kancelaria@parafiamakowska.pl
www.parafiamakowska.pl

Atrakcje w okolicy

Powiązane miejsca

Noclegi

W okolicy zobacz koniecznie

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
NewsletterWypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2018
Znajdziesz nas na: