Karkonoski Park Narodowy

Pod Samotnią, najbardziejmalownicze miejsce na szlaku
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.9

Karkonoski Park Narodowy obejmuje przepiękne Karkonosze czyli najwyższe pasmo Sudetów. Znajduje się w województwie dolnośląskim, w jego południowo-zachodniej części, przy granicy z Czechami. KPN utworzono w 1959 roku, a od 1992 roku jest częścią Bilateralnego Rezerwatu Biosfery Karkonosze.

Położenie KPN-u

Karkonosze rozciągają się od Przełęczy Szklarskiej na zachodzie po Przełęcz Kowarską w części wschodniej. Od północy Karkonosze sąsiadują z Kotliną Jeleniogórską, od zachodu natomiast z Górami Izerskimi. Od wschodu ograniczają je Rudawy Janowickie, na południe zaś rozciaga się czeska część Karkonoszy.

Karkonoski Park Narodowy swoim zasięgiem obejmuje Główny Grzbiet Karkonoszy od zachodnich zboczy Mumlawskiego Wierchu na zachodzie po Przełęcz Okraj na wschodzie. W skład Parku wchodzą też dwie enklawy na Pogórzu Karkonoskim - Góra Chojnik oraz Wodospad Szklarki.

Fauna i flora

Karkonoski PN odznacza się dobrze wykształconymi piętraami roślin, występuje tu: piętro pogórza, piętro regla dolnego - buczyny, piętro regla górnego - świerczyny, piętro subalpejskie - głównie kosodrzewiny i piętro alpejskie - szczyty Śnieżki i Wielkiego Szyszaka.

po lewej szczyt Mały Szyszak
po lewej szczyt Mały Szyszak

Dzięki temu żyje tu duże bogactwo zwierząt. Spośród kręgowców najliczniejszą grupę stanowią ptaki, stwierdzono tu około 100 gatunków, m.in. włochatkę, sóweczkę, głuszca, cietrzewia. W Parku występuje też około 40 gatunków ssaków, w tym aż 16 gatunków nietoperzy. Ciekawostką fauny Karkonoskiej jest muflon introdukowany tu na początku XX wieku.

Turystyka w KPN

Każdego roku Karkonoski Park Narodowy odwiedza ponad 1,5 mln turystów. Wytyczono tutaj ponad 100 km szlaków turystycznych, w tym również trasy rowerowe. Można tu odwiedzić 12 schronisk turystycznych. Najlepsza pora na karkonoskie wędrówki to okres od połowy maja do połowy października, a najpopularniejszym i wartym polecenia miejscem jest oczywiście majestatyczna Śnieżka - najwyższy karkonoski szczyt!

ostaniec skalny
Śnieżka
Schronisko Samotnia

Narciarstwo

Karkonoski Park Narodowy atrakcyjny jest także zimą, szczególnie dla amatorów białego szaleństwa. Obecnie na terenie KPN funkcjonują dwa ośrodki narciarstwa - w rejonie Szrenicy i Kopy, oferujące trzy wyciągi krzesełkowe, kilkanaście wyciągów orczykowych oraz kilka nartostrad, zróżnicowanych pod względem trudności.

Karkonoski Park Narodowy - Dyrekcja
ul. Chałubińskiego 23, Jelenia Góra
tel. 75/ 755-33-48, 755-37-26
www.kpnmab.pl

schronisko PTTK
schronisko PTTK "Odrodzenie"

Noclegi w Zachełmiu

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

skalny ostaniec
Karkonosze
widok z góry na Kocioł Małego Stawu i schr. Samotnia i Stzrecha Akademicka
schronisko i jeziorko Kotała Małego Stawu
Śnieżka
kaskada na Łomnicy
panorama na Karkonosze
górskie jeziorko polodowcowe Kocioł Wielkiego Stawu
Karkonosze
(4.9 głosów: 121)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.9 głosów: 121)
Twoja ocena jest dla nas ważna
karrrr96

To najpiękniejszy Park w Polsce! 🙂

Avatar użytkownika EmiZtg
EmiZtg

W Karkonoszach byłam tylko raz. Od razu zaliczyłam trzy schroniska, w tym ukochaną przez moją babcię Samotnię 🙂. Bardzo klimatyczne miejsce 🙂. Co mnie uderzyło na szlakach, to kostka brukowa. Jakoś to takie mało górskie, ale ma plusy - można dojechać wózkiem, albo na wózku. 

Avatar użytkownika Karolina
Karolina

Dla mnie super. Szlaki dobrze przygotowane i wytyczone, ktorych jest duża różnorodność więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Avatar użytkownika Lutodar
Lutodar

Wspaniałe miejsce.

Avatar użytkownika Karolina Snowarska
Karolina Snowarska
Piękne widoki. Jednak uzupełniłbym oznaczenia tras. Jeżeli ktoś jest tam pierwszy raz to nawet z mapami może się zgubić. Np wielu turystów pytała mnie jak dojść do Samotni , a byli przy Strzesze Akademickiej. Na skrzyżowaniu przy Strzesze Akademickiej jest oznaczenie jak dojść na Polanę ale nie ma jak dojść do Św. Wang gdzie wszyscy zaparkowali. A potem wszyscy są zdziwieni że turyści zgubili się w górach.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024