Karkonoski Park Narodowy obejmuje przepiękne Karkonosze czyli najwyższe pasmo Sudetów. Znajduje się w województwie dolnośląskim, w jego południowo-zachodniej części, przy granicy z Czechami. KPN utworzono w 1959 roku, a od 1992 roku jest częścią Bilateralnego Rezerwatu Biosfery Karkonosze.Położenie KPN-u

Karkonosze rozciągają się od Przełęczy Szklarskiej na zachodzie po Przełęcz Kowarską w części wschodniej. Od północy Karkonosze sąsiadują z Kotliną Jeleniogórską, od zachodu natomiast z Górami Izerskimi. Od wschodu ograniczają je Rudawy Janowickie, na południe zaś rozciaga się czeska część Karkonoszy.

Karkonoski Park Narodowy swoim zasięgiem obejmuje Główny Grzbiet Karkonoszy od zachodnich zboczy Mumlawskiego Wierchu na zachodzie po Przełęcz Okraj na wschodzie. W skład Parku wchodzą też dwie enklawy na Pogórzu Karkonoskim - Góra Chojnik oraz Wodospad Szklarki.

Fauna i flora

Karkonoski PN odznacza się dobrze wykształconymi piętraami roślin, występuje tu: piętro pogórza, piętro regla dolnego - buczyny, piętro regla górnego - świerczyny, piętro subalpejskie - głównie kosodrzewiny i piętro alpejskie - szczyty Śnieżki i Wielkiego Szyszaka.

po lewej szczyt Mały Szyszak
ostaniec skalny
Śnieżka


Dzięki temu żyje tu duże bogactwo zwierząt. Spośród kręgowców najliczniejszą grupę stanowią ptaki, stwierdzono tu około 100 gatunków, m.in. włochatkę, sóweczkę, głuszca, cietrzewia. W Parku występuje też około 40 gatunków ssaków, w tym aż 16 gatunków nietoperzy. Ciekawostką fauny Karkonoskiej jest muflon introdukowany tu na początku XX wieku.

Turystyka w KPN

Każdego roku Karkonoski Park Narodowy odwiedza ponad 1,5 mln turystów. Wytyczono tutaj ponad 100 km szlaków turystycznych, w tym również trasy rowerowe. Można tu odwiedzić 12 schronisk turystycznych. Najlepsza pora na karkonoskie wędrówki to okres od połowy maja do połowy października, a najpopularniejszym i wartym polecenia miejscem jest oczywiście majestatyczna Śnieżka - najwyższy karkonoski szczyt!

Schronisko Samotnia
Schronisko Samotnia


Narciarstwo

Karkonoski Park Narodowy atrakcyjny jest także zimą, szczególnie dla amatorów białego szaleństwa. Obecnie na terenie KPN funkcjonują dwa ośrodki narciarstwa - w rejonie Szrenicy i Kopy, oferujące trzy wyciągi krzesełkowe, kilkanaście wyciągów orczykowych oraz kilka nartostrad, zróżnicowanych pod względem trudności.

Karkonoski Park Narodowy - Dyrekcja
ul. Chałubińskiego 23, Jelenia Góra
tel. 75/ 755-33-48, 755-37-26
www.kpnmab.pl

schronisko PTTK
schronisko PTTK "Odrodzenie"
skalny ostaniec Karkonosze widok z góry na Kocioł Małego Stawu i schr. Samotnia i Stzrecha Akademicka schronisko i jeziorko Kotała Małego Stawu Śnieżka kaskada na Łomnicy panorama na Karkonosze górskie jeziorko polodowcowe Kocioł Wielkiego Stawu Karkonosze

Karpacz noclegi

Karpacz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

karrrr96 Zapaleniec 708 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2017-04-11 na

To najpiękniejszy Park w Polsce! :)

Avatar użytkownika
EmiZtg Krajtroter 18484 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2017-03-24 na

W Karkonoszach byłam tylko raz. Od razu zaliczyłam trzy schroniska, w tym ukochaną przez moją babcię Samotnię :). Bardzo klimatyczne miejsce :). Co mnie uderzyło na szlakach, to kostka brukowa. Jakoś to takie mało górskie, ale ma plusy - można dojechać wózkiem, albo na wózku. 

Avatar użytkownika
Karolina Zapaleniec 404 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-09-04 na

Dla mnie super. Szlaki dobrze przygotowane i wytyczone, ktorych jest duża różnorodność więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Avatar użytkownika
Lutodar Zapaleniec 327 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-08-13 na

Wspaniałe miejsce.

Avatar użytkownika
Karolina Snowarska Uzależniony od podróży 1524 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-06-10 na
Piękne widoki. Jednak uzupełniłbym oznaczenia tras. Jeżeli ktoś jest tam pierwszy raz to nawet z mapami może się zgubić. Np wielu turystów pytała mnie jak dojść do Samotni , a byli przy Strzesze Akademickiej. Na skrzyżowaniu przy Strzesze Akademickiej jest oznaczenie jak dojść na Polanę ale nie ma jak dojść do Św. Wang gdzie wszyscy zaparkowali. A potem wszyscy są zdziwieni że turyści zgubili się w górach.
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021