Pod Samotnią, najbardziejmalownicze miejsce na szlaku, Anna Piernikarczyk

Karkonoski Park Narodowy obejmuje przepiękne Karkonosze czyli najwyższe pasmo Sudetów. Znajduje się w województwie dolnośląskim, w jego południowo-zachodniej części, przy granicy z Czechami. KPN utworzono w 1959 roku, a od 1992 roku jest częścią Bilateralnego Rezerwatu Biosfery Karkonosze.

Położenie KPN-u

Karkonosze rozciągają się od Przełęczy Szklarskiej na zachodzie po Przełęcz Kowarską w części wschodniej. Od północy Karkonosze sąsiadują z Kotliną Jeleniogórską, od zachodu natomiast z Górami Izerskimi. Od wschodu ograniczają je Rudawy Janowickie, na południe zaś rozciaga się czeska część Karkonoszy.

Karkonoski Park Narodowy swoim zasięgiem obejmuje Główny Grzbiet Karkonoszy od zachodnich zboczy Mumlawskiego Wierchu na zachodzie po Przełęcz Okraj na wschodzie. W skład Parku wchodzą też dwie enklawy na Pogórzu Karkonoskim - Góra Chojnik oraz Wodospad Szklarki.

Fauna i flora

Karkonoski PN odznacza się dobrze wykształconymi piętraami roślin, występuje tu: piętro pogórza, piętro regla dolnego - buczyny, piętro regla górnego - świerczyny, piętro subalpejskie - głównie kosodrzewiny i piętro alpejskie - szczyty Śnieżki i Wielkiego Szyszaka.

Dzięki temu żyje tu duże bogactwo zwierząt. Spośród kręgowców najliczniejszą grupę stanowią ptaki, stwierdzono tu około 100 gatunków, m.in. włochatkę, sóweczkę, głuszca, cietrzewia. W Parku występuje też około 40 gatunków ssaków, w tym aż 16 gatunków nietoperzy. Ciekawostką fauny Karkonoskiej jest muflon introdukowany tu na początku XX wieku.

Turystyka w KPN

Każdego roku Karkonoski Park Narodowy odwiedza ponad 1,5 mln turystów. Wytyczono tutaj ponad 100 km szlaków turystycznych, w tym również trasy rowerowe. Można tu odwiedzić 12 schronisk turystycznych. Najlepsza pora na karkonoskie wędrówki to okres od połowy maja do połowy października, a najpopularniejszym i wartym polecenia miejscem jest oczywiście majestatyczna Śnieżka - najwyższy karkonoski szczyt!

Schronisko Samotnia

Narciarstwo

Karkonoski Park Narodowy atrakcyjny jest także zimą, szczególnie dla amatorów białego szaleństwa. Obecnie na terenie KPN funkcjonują dwa ośrodki narciarstwa - w rejonie Szrenicy i Kopy, oferujące trzy wyciągi krzesełkowe, kilkanaście wyciągów orczykowych oraz kilka nartostrad, zróżnicowanych pod względem trudności.

Karkonoski Park Narodowy - Dyrekcja
ul. Chałubińskiego 23, Jelenia Góra
tel. 75/ 755-33-48, 755-37-26
www.kpnmab.pl

schronisko PTTK

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Krajtroter ocenił to miejsce 2017-04-11 na

To najpiękniejszy Park w Polsce! :)

Krajtroter ocenił to miejsce 2017-03-24 na

W Karkonoszach byłam tylko raz. Od razu zaliczyłam trzy schroniska, w tym ukochaną przez moją babcię Samotnię :). Bardzo klimatyczne miejsce :). Co mnie uderzyło na szlakach, to kostka brukowa. Jakoś to takie mało górskie, ale ma plusy - można dojechać wózkiem, albo na wózku. 

Krajtroter ocenił to miejsce 2016-09-04 na

Dla mnie super. Szlaki dobrze przygotowane i wytyczone, ktorych jest duża różnorodność więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Krajtroter ocenił to miejsce 2016-08-13 na

Wspaniałe miejsce.

Krajtroter ocenił to miejsce 2016-06-10 na
Piękne widoki. Jednak uzupełniłbym oznaczenia tras. Jeżeli ktoś jest tam pierwszy raz to nawet z mapami może się zgubić. Np wielu turystów pytała mnie jak dojść do Samotni , a byli przy Strzesze Akademickiej. Na skrzyżowaniu przy Strzesze Akademickiej jest oznaczenie jak dojść na Polanę ale nie ma jak dojść do Św. Wang gdzie wszyscy zaparkowali. A potem wszyscy są zdziwieni że turyści zgubili się w górach.
Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020
Znajdziesz nas na: