Pod Samotnią, najbardziejmalownicze miejsce na szlaku

Karkonoski Park Narodowy

(4.9 głosów: 117)

Karkonoski Park Narodowy obejmuje przepiękne Karkonosze czyli najwyższe pasmo Sudetów. Znajduje się w województwie dolnośląskim, w jego południowo-zachodniej części, przy granicy z Czechami. KPN utworzono w 1959 roku, a od 1992 roku jest częścią Bilateralnego Rezerwatu Biosfery Karkonosze.Położenie KPN-u

Karkonosze rozciągają się od Przełęczy Szklarskiej na zachodzie po Przełęcz Kowarską w części wschodniej. Od północy Karkonosze sąsiadują z Kotliną Jeleniogórską, od zachodu natomiast z Górami Izerskimi. Od wschodu ograniczają je Rudawy Janowickie, na południe zaś rozciaga się czeska część Karkonoszy.

po lewej szczyt Mały Szyszak, Roman Świątkowski
po lewej szczyt Mały Szyszak, Roman Świątkowski

Karkonoski Park Narodowy swoim zasięgiem obejmuje Główny Grzbiet Karkonoszy od zachodnich zboczy Mumlawskiego Wierchu na zachodzie po Przełęcz Okraj na wschodzie. W skład Parku wchodzą też dwie enklawy na Pogórzu Karkonoskim - Góra Chojnik oraz Wodospad Szklarki.Fauna i flora

Karkonoski PN odznacza się dobrze wykształconymi piętraami roślin, występuje tu: piętro pogórza, piętro regla dolnego - buczyny, piętro regla górnego - świerczyny, piętro subalpejskie - głównie kosodrzewiny i piętro alpejskie - szczyty Śnieżki i Wielkiego Szyszaka.

ostaniec skalny
Śnieżka
Schronisko Samotnia

Dzięki temu żyje tu duże bogactwo zwierząt. Spośród kręgowców najliczniejszą grupę stanowią ptaki, stwierdzono tu około 100 gatunków, m.in. włochatkę, sóweczkę, głuszca, cietrzewia. W Parku występuje też około 40 gatunków ssaków, w tym aż 16 gatunków nietoperzy. Ciekawostką fauny Karkonoskiej jest muflon introdukowany tu na początku XX wieku.Turystyka w KPN

Każdego roku Karkonoski Park Narodowy odwiedza ponad 1,5 mln turystów. Wytyczono tutaj ponad 100 km szlaków turystycznych, w tym również trasy rowerowe. Można tu odwiedzić 12 schronisk turystycznych. Najlepsza pora na karkonoskie wędrówki to okres od połowy maja do połowy października, a najpopularniejszym i wartym polecenia miejscem jest oczywiście majestatyczna Śnieżka - najwyższy karkonoski szczyt!

schronisko PTTK
schronisko PTTK "Odrodzenie", Roman Świątkowski

Narciarstwo

Karkonoski Park Narodowy atrakcyjny jest także zimą, szczególnie dla amatorów białego szaleństwa. Obecnie na terenie KPN funkcjonują dwa ośrodki narciarstwa - w rejonie Szrenicy i Kopy, oferujące trzy wyciągi krzesełkowe, kilkanaście wyciągów orczykowych oraz kilka nartostrad, zróżnicowanych pod względem trudności.

Karkonoski Park Narodowy - Dyrekcja
ul. Chałubińskiego 23, Jelenia Góra
tel. 75/ 755-33-48, 755-37-26
www.kpnmab.pl

skalny ostaniec
skalny ostaniec "Słonecznik", Roman Świątkowski
Karkonosze, Katarzyna Jamrozik
widok z góry na Kocioł Małego Stawu i schr. Samotnia i Stzrecha Akademicka, Roman Świątkowski
schronisko i jeziorko Kotała Małego Stawu, Roman Świątkowski
Śnieżka, Roman Świątkowski
kaskada na Łomnicy, Roman Świątkowski
panorama na Karkonosze, Roman Świątkowski
górskie jeziorko polodowcowe Kocioł Wielkiego Stawu, Roman Świątkowski
Karkonosze, Katarzyna Jamrozik

Karpacz noclegi

Karpacz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°46'16N, 15°37'34E
24 marzec 2017
02 luty 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

karrrr96
11 kwiecień 2017 18:18

To najpiękniejszy Park w Polsce! :)

EmiZtg
24 marzec 2017 10:46

W Karkonoszach byłam tylko raz. Od razu zaliczyłam trzy schroniska, w tym ukochaną przez moją babcię Samotnię :). Bardzo klimatyczne miejsce :). Co mnie uderzyło na szlakach, to kostka brukowa. Jakoś to takie mało górskie, ale ma plusy - można dojechać wózkiem, albo na wózku. 

Karolina
04 wrzesień 2016 16:39

Dla mnie super. Szlaki dobrze przygotowane i wytyczone, ktorych jest duża różnorodność więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Lutodar
13 sierpień 2016 14:24

Wspaniałe miejsce.

Karolina Snowarska
10 czerwiec 2016 13:59
Piękne widoki. Jednak uzupełniłbym oznaczenia tras. Jeżeli ktoś jest tam pierwszy raz to nawet z mapami może się zgubić. Np wielu turystów pytała mnie jak dojść do Samotni , a byli przy Strzesze Akademickiej. Na skrzyżowaniu przy Strzesze Akademickiej jest oznaczenie jak dojść na Polanę ale nie ma jak dojść do Św. Wang gdzie wszyscy zaparkowali. A potem wszyscy są zdziwieni że turyści zgubili się w górach.
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację