50°49'34" N, 15°39'37" E
Dolnośląskie
2016-12-05
2020-02-03 02:00

Opis Zachełmia

Zachełmie to mała miejscowość leżąca w Karkonoszach, w województwie dolnośląskim, w pobliżu Karpacza i Jeleniej Góry, w gminie Podgórzyn. Przepiękne położenie sprawia, że miejsce to jest chętnie odwiedzane przez turystów, a przy tym jednak nie zatraciło kameralnej, urzekającej atmosfery.Zachełmie powstało w XVII wieku jako wioska drwali. Z czasem rozwinęło się tu pasterstwo i uprawa roli, a dziś to zaciszna wieś letniskowa.

Zachełmie
Zachełmie

Atrakcje w Zachełmiu

Zabudowa Zachełmia malowniczo porozrzucana jest na górskich polanach i stokach. Niedaleko stąd można zwiedzić ruiny popularnego zamku Chojnik i piękny wodospad Podgórnej, do których prowadzą szlaki piesze, a ponadto podziwiać stąd można panoramę Kotliny Jeleniogórskiej. Również Śnieżka jest stąd świetnie widoczna. W samym Zachełmie natomiast zobaczyć można dom, w którym mieszkał znany kompozytor Ludomir Różycki.

Charakterystyczna dla Zachełmia jest stylowa architektura sudecka. Przysłupowe chaty z dwuspadowymi dachami rozsiane są urokliwie po całej okolicy. Ponadto zobaczysz tu XIX i XX-wieczne ośrodki wczasowe i wille z drewnianymi werandami i zdobionymi okapami dachów.

Zachełmie
Zachełmie


Również zimą nie będziesz się tu nudził. Przy hotelu Amanda działają dwa oświetlone i naśnieżane wyciągi orczykowe - jeden dla początkujących, drugi dla średniozaawansowanych narciarzy. Latem natomiast Hotel Concordia organizuje jazdy konne i przejażdzki bryczką.

Zachełmie noclegi

Zachełmie to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Zachełmiu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145375 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122211 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2012-09-26 na

witam. z calym szacunkiem .

To nie jest ZACHEŁMIE.  

zdjecia z  drogi  z Podgorzyna do Sobieszowa ( j Gora ) i ok . Podgorzyna .

 

w Zachelmiu jestem kilkanascie razy w roku .

 

Karol Barsolis

 

przesylam zdjecia z Zachelmia

 

 

Ostatnio edytowany: 2014-04-03 11:00

Ostatnio edytowany: 2014-04-03 11:06

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021