Zachełmie

Zdjęcia Zachełmia (5)

Zachełmie to mała miejscowość leżąca w Karkonoszach, w województwie dolnośląskim, w pobliżu Karpacza i Jeleniej Góry, w gminie Podgórzyn. Przepiękne położenie sprawia, że miejsce to jest chętnie odwiedzane przez turystów, a przy tym jednak nie zatraciło kameralnej, urzekającej atmosfery.Zachełmie powstało w XVII wieku jako wioska drwali. Z czasem rozwinęło się tu pasterstwo i uprawa roli, a dziś to zaciszna wieś letniskowa.

Atrakcje w Zachełmiu

Zabudowa Zachełmia malowniczo porozrzucana jest na górskich polanach i stokach. Niedaleko stąd można zwiedzić ruiny popularnego zamku Chojnik i piękny wodospad Podgórnej, do których prowadzą szlaki piesze, a ponadto podziwiać stąd można panoramę Kotliny Jeleniogórskiej. Również Śnieżka jest stąd świetnie widoczna. W samym Zachełmie natomiast zobaczyć można dom, w którym mieszkał znany kompozytor Ludomir Różycki.Charakterystyczna dla Zachełmia jest stylowa architektura sudecka. Przysłupowe chaty z dwuspadowymi dachami rozsiane są urokliwie po całej okolicy. Ponadto zobaczysz tu XIX i XX-wieczne ośrodki wczasowe i wille z drewnianymi werandami i zdobionymi okapami dachów.

Również zimą nie będziesz się tu nudził. Przy hotelu Amanda działają dwa oświetlone i naśnieżane wyciągi orczykowe - jeden dla początkujących, drugi dla średniozaawansowanych narciarzy. Latem natomiast Hotel Concordia organizuje jazdy konne i przejażdzki bryczką.

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

Miejscowości w okolicy

Zobacz kolejne

Wasze opinie

Krajtroter ocenił to miejsce 2012-09-26 22:39:09 na

witam. z calym szacunkiem .

To nie jest ZACHEŁMIE.  

zdjecia z  drogi  z Podgorzyna do Sobieszowa ( j Gora ) i ok . Podgorzyna .

 

w Zachelmiu jestem kilkanascie razy w roku .

 

Karol Barsolis

 

przesylam zdjecia z Zachelmia

 

 

Ostatnio edytowany: 2014-04-03 11:00

Ostatnio edytowany: 2014-04-03 11:06

Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020
Znajdziesz nas na: