Zachełmie. Atrakcje, które warto zwiedzić

Zachełmie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.6

Zachełmie to mała miejscowość leżąca w Karkonoszach, w województwie dolnośląskim, w pobliżu Karpacza i Jeleniej Góry, w gminie Podgórzyn. Przepiękne położenie sprawia, że miejsce to jest chętnie odwiedzane przez turystów, a przy tym jednak nie zatraciło kameralnej, urzekającej atmosfery.

Zachełmie powstało w XVII wieku jako wioska drwali. Z czasem rozwinęło się tu pasterstwo i uprawa roli, a dziś to zaciszna wieś letniskowa.

Zachełmie
Zachełmie


Atrakcje w Zachełmiu

Zabudowa Zachełmia malowniczo porozrzucana jest na górskich polanach i stokach. Niedaleko stąd można zwiedzić ruiny popularnego zamku Chojnik i piękny wodospad Podgórnej, do których prowadzą szlaki piesze, a ponadto podziwiać stąd można panoramę Kotliny Jeleniogórskiej. Również Śnieżka jest stąd świetnie widoczna. W samym Zachełmie natomiast zobaczyć można dom, w którym mieszkał znany kompozytor Ludomir Różycki.

Charakterystyczna dla Zachełmia jest stylowa architektura sudecka. Przysłupowe chaty z dwuspadowymi dachami rozsiane są urokliwie po całej okolicy. Ponadto zobaczysz tu XIX i XX-wieczne ośrodki wczasowe i wille z drewnianymi werandami i zdobionymi okapami dachów.

Również zimą nie będziesz się tu nudził. Przy hotelu Amanda działają dwa oświetlone i naśnieżane wyciągi orczykowe - jeden dla początkujących, drugi dla średniozaawansowanych narciarzy. Latem natomiast Hotel Concordia organizuje jazdy konne i przejażdzki bryczką.

Noclegi w Zachełmiu

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Zachełmie
Zachełmie
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.6 głosów: 63)
Twoja ocena
Avatar użytkownika Barsolis Karol Turysta Kulturowy
Barsolis Karol Turysta Kulturowy

witam. z calym szacunkiem .

To nie jest ZACHEŁMIE.  

zdjecia z  drogi  z Podgorzyna do Sobieszowa ( j Gora ) i ok . Podgorzyna .

 

w Zachelmiu jestem kilkanascie razy w roku .

 

Karol Barsolis

 

przesylam zdjecia z Zachelmia

 

 

Ostatnio edytowany: 2014-04-03 11:00

Ostatnio edytowany: 2014-04-03 11:06

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024