Lubomierz to architektoniczna perła Dolnego Śląska, leżąca w województwie dolnośląskim pomiędzy Lwówkiem Śląskim a Jelenią Górą. Nie zniszczony podczas II wojny światowej Lubomierz zachował kształt śródmieścia charakterystyczny dla średniowiecznych osad targowych.
Historia Lubomierza
Początki Lubomierza sięgają już XII wieku, a związane są z powstaniem ówczesnej osady na ważnym szlaku komunikacyjnym z Pragi do Zgorzelca. Bardzo ważnym wydarzeniem w historii miasta było postawienie klasztoru i sprowadzenie do niego sióstr benedyktynek. Lubomierz otrzymał prawa miejskie w 1291 roku od Księcia Bolka I Świdnickiego.

"Sami Swoi"
Malowniczość samego miasteczka jak i jego okolic spowodowała, że nakręcono tu aż osiem filmów, m.in. „Sami Swoi” i cały tryptyk Chęcińskego. Od 1997 roku corocznie w połowie sierpnia jest tutaj organizowany Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych, na który przybywa wielu znakomitych aktorów, reżyserów i tysiące turystów.
Atrakcje w Lubomierzu
- Klasztor Benedyktynek, pl. Kościelny - zespół gotyckich i barokowych budowli wchodzący w skład zespołu klasztornego z głównym barokowym kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Maternusa w Lubomierzu

- Rynek w Lubomierzu, pl. Wolności - to główny plac miasta, dawniej plac targowy, stoją przy nim zabytkowe domy, skromny Ratusz i słynne Muzeum Kargula i Pawlaka
- Dom Płócienników, ul. Kowalskiego 1 - zabytkowy dom z XVI wieku stojący w rogu Rynku, to tutaj mieści się kultowe Muzeum Kargula i Pawlaka nawiązujące do filmu Sami Swoi.



- Dom Piekarza
- Kościół św. Anny

- Kościół św. Krzyża

- Krzyże pokutne
- Dziki Wąwóz


