Leśna. Atrakcje, które warto zwiedzić u stóp Zamku Czocha

Leśna to historyczna miejscowość w województwie dolnośląskim. Leży na Pogórzu Izerskim, na południe od Lubania i na zachód od Jeleniej Góry, nad rzeką Kwisą, która jest tutaj granicą pomiędzy Śląskiem i Łużycami. Niedaleko stąd do granicy zachodniej i południowej kraju. Gmina słynie głównie z tego, że skrywa cudowny i niezwykle tajemniczy Zamek Czocha, dostępny dla turystów przez cały rok.

Atrakcje w Leśnej
- Zamek Czocha, Sucha, Leśna - piękny, gotycki zamek z niezwykle ciekawą historią. Jest udostępniony dla turystów zarówno jako trasa zwiedzania za biletami, ale również jako hotel i restauracja. Obiekt znany jest z kilku filmów kręconych na terenie zamku, m.in. polski Wiedźmin czy Tajemnica twierdzy szyfrów
- Rynek w Leśnej - ładny plac stanowiący serce miasta, z zabytkowym Ratuszem i kolorowymi kamieniczkami
- Kościół Chrystusa Króla - pierwszy kościół w tym miejscu powstał już w XIV wieku, ale po pożarze w XVIII wieku został odbudowany jako barokowa świątynia. Dziś pozostaje nieco zaniedbana. Co ciekawe, w mury wmurowano krzyż wotywny
- Kościół Św. Jana Chrzciciela - świątynia wybudowana w latach 1852-54 dla katolików, ponieważ istniejący już kościół Chrystusa Króla był świątynią protestancką. Budowla reprezentuje styl neoromański, a we wnętrzu zachował się wystrój neogotycki. Od strony północnej góruje wieża wzniesiona na planie kwadratu, posiadająca ośmioboczną nastawę i iglicowy dach hełmowy. Organy wybudowała świdnicka firma Schlag & Söhne jako opus 820.
- Jezioro Leśniańskie - malowniczy zbiornik okalający zamek Czocha. Miejsce jest idealne na letnią rekreację, organizuje się tutaj rejsy statkami, a spacery urozmaica tama z najstarszą elektrownią wodną w Europie, działającą do dziś, na oryginalnych maszynach
- Jezioro Złotnickie
- Baszta Złotnicka - stojąca w miejscu zabytkowej wieży szubienicznej, w której tracona była okoliczna ludność za swe występki
- Zamek Świecie - ruiny gotyckiego zamku stoją w pobliskiej miejscowości Świecie. Obecnie warownia jest odbudowywana, a ruiny są dostępne do zwiedzania po umówieniu się








Historia Leśnej
Leśna ma długą historię, sięgającą XII wieku. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi już z 1144 roku, a w 1329 roku Leśna uzyskała prawa miejskie. W ciągu wieków miasto przechodziło różne zmiany terytorialne, bowiem te ziemie przygraniczne często zmieniały przynależność państwową. Rozwój miasta był związany z rzemiosłem oraz handlem. W XIX wieku nastąpił okres uprzemysłowienia tych ziem, co przyczyniło się do wzrostu liczby mieszkańców i rozwoju infrastruktury.
Zobacz też atrakcje nieodległego Lwówka Śląskiego

Gdzie zjeść w Leśnej i okolicy
W centrum Leśnej zaprasza swojska Pierogarnia Bistro Leśna, wysoko oceniana w Google. Chętnie byśmy z niej skorzystali, ale była zamknięta w zimową niedzielę, kiedy tam byliśmy. Niedaleko czeka włoska Restauracja Pizzeria Toscana, nieźle oceniana. Wysokie oceny ale i wyższe ceny są w restauracji Zielony Piec, która znajduje się przy drodze w stronę Zamku Czocha, w którym również poleca się restauracja przez cały rok.
My odwiedziliśmy swojską Restaurację Babie Lato w Kościelnikach Górnych, zaraz za zabudowaniami Leśnej, przy drodze na Lubań. Przywitał nas tutaj ciepły ogień kominka i bardzo smaczne dania. Skosztowaliśmy schabowego z pysznymi ziemniaczkami. Lokal słynie z olbrzymich schabowych jak łapa niedźwiedzia, ale można też wybrać opcję mniejszą. Bardzo smaczne były też pierogi, a także pizza. Cenowo całkiem znośnie.



Noclegi Leśnej
My zwiedzając okolicę spaliśmy w Zamku Czocha. To wyjątkowe miejsce, niezwykle klimatyczne, z dostępnymi pokojami standardowymi i nieco droższymi pokojami tematycznymi. Nam miejsce bardzo przypadło do gustu, a spaliśmy w pokojach tematycznych: Edgara oraz Anny Marii. Porównując do wielu hoteli w Polsce, ceny w Czosze nie są bardzo wygórowane i to naprawdę niezwykła przygoda. Śniadania są w cenie noclegu, obfite i różnorodne, a popołudniu goście mogą zasiąść do dania w zamkowej restauracji. Polecam to miejsce pełne historii i tajemnicy.



Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli chcesz odkryć jeszcze więcej pięknych zakątków tej części Polski, mamy dla Ciebie kilka propozycji. W promieniu 50 kilometrów znajdziesz urokliwe miejscowości i regiony, które warto uwzględnić w swojej podróży.
- Świeradów Zdrój, odległość: 13.5 km
- Staniszów, odległość: 38.3 km
- Lubomierz, odległość: 17.3 km
- Wleń, odległość: 28.8 km
- Lwówek Śląski, odległość: 24.5 km
- Janowice Wielkie, odległość: 47.9 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!