Kraina wygasłych wulkanów. Atrakcje Światowego Geoparku UNESCO w Górach Kaczawskich
Kraina Wygasłych Wulkanów to niesamowicie unikalny i ciekawy region, stanowiący geologiczny raj o fascynującej przyrodzie i niecodziennych atrakcjach. To jeden z najbardziej zróżnicowanych pod względem geologicznym i tektonicznym obszarów w Polsce. Zobacz "Śląską Fudżijamę", prastare skalne organy niczym gigantyczny wachlarz, unikalne freski świeckie czy największą gotycką wieżę mieszkalną w Polsce!
Światowy Geopark UNESCO Kraina Wygasłych Wulkanów
Przez miliony lat stożkowe góry wyrzucały z siebie roztopioną skałę, tworząc dzisiejszą Krainę Wygasłych Wulkanów. Obecnie powstał tu Światowy Geopark UNESCO, który zaprasza turystów do odkrywania tej krainy. Nie tylko pasjonatów geologii, ale również miłośników nieprzeciętnej przyrody, malowniczych zakątków i gościnnych atrakcji. Region zajmuje powierzchnię około 1300 km2 i leży na Dolnym Śląsku, na zachód od Legnicy, pomiędzy miejscowościami Jelenia Góra, Bolesławiec i Złotoryja.
Atrakcje Krainy Wygasłych Wulkanów
Tutaj wszystko jest stare, najstarszy zamek w Polsce, średniowieczne malowidła, prastare skały. Ale stare nie oznacza nieciekawe. Wręcz przeciwnie. Atrakcje regionu są jedyne w swoim rodzaju, koniecznie sprawdź, co warto zobaczyć. Oto najlepsze atrakcje w Krainie Wygasłych Wulkanów!
Ostrzyca, czyli "Śląska Fudżijama"
Najwybitniejsze wzgórze wulkaniczne nie tylko tutaj, ale i w całej Polsce, nosi nazwę Ostrzyca. Czasem nazywana jest Ostrzycą Proboszczowicką, bo znajduje się koło wsi Proboszczów, ale tak naprawdę miano "Ostrzyca Proboszczowicka” nosi rezerwat utworzony na górze. Bywa też określana jako “Śląska Fudżijama”, ale o ile japońska Fudżi to wulkan, to Ostrzyca stanowi nek, czyli komin wulkaniczny. Wysokość też znacząco odbiega, bo ten symbol Pogórza Kaczawskiego ma wysokość ledwie 501 m n.p.m. Za to w terenie wygląda faktycznie dość imponująco, tym bardziej, że zobaczyliśmy go w cudnych promieniach zachodzącego słońca. Wejdziesz tu w około 45 minut.
Skopiec, czyli Korona Gór Polski
Tak naprawdę to Skopiec przyciągnął nas do Krainy Wygasłych Wulkanów. Uchodzi za najwyższy szczyt Gór Kaczawskich, choć już wiadomo, że najwyższy nie jest, ale to on zaliczany jest do Korony Gór Polski. Liczy 724 m n.p.m., choć znajdziesz też inne liczby, jak 721, a nawet 719 m nad poziom morza. Według najnowszych badań najwyższy wzgórze w paśmie to Okole, liczące 725 metrów.
Na Skopiec weszliśmy najkrótszym szlakiem przez Przełęcz Komarnicką. Po drodze zobaczysz fajne drzewo sandałowe, czy też butowe, bo sandałów tu akurat niewiele. Pętla z Przełęczy, gdzie czeka niewielki parking, to raptem 45 minut spaceru i to bardzo wolnym krokiem. W sumie około 100 metrów w górę.
Zamek Grodziec
Popularną atrakcją Krainy jest zamek Grodziec, który stoi na wulkanicznej górze, wznoszącej się na wysokość 389 m n.p.m. Jest odpłatnie udostępniony do zwiedzania, a można i na nim przenocować. Tajemnicze są zakamarki tej warowni, a sama budowla przedstawia się niezwykle oryginalnie i trudno pomylić jej sylwetkę z innym zamkiem.
Zamek Wleń
To najstarszy murowany zamek w Polsce. Zbudował go około 1160 roku Bolesław I Wysoki, w miejscu wcześniejszego grodu.
Zamek ma przepiękne położenie. Stoi na szczycie Góry Zamkowej, która również jest pochodzenia wulkanicznego. Z jego wieży roztacza się panorama Pogórza Izerskiego i Karkonoszy ze Śnieżką. Warownia od wojny trzydziestoletniej w XVII wieku pozostaje w ruinie. Co ciekawe, nie znamy innego zamku, który miałby tak dużo nazw. Dziś funkcjonuje jako Zamek Wleń, Lenno czy Wleński Gródek. W historycznych dokumentach pojawia się kilkanaście nazw. Najstarsze to Wlan oraz Valan, które mają oznaczać “wał przeciw Czechom”. Zamek czynny jest codziennie przez cały rok, w sezonie do 18.00, a po sezonie do 16.00. Z postoju przy drodze we Wleńskim Gródku trzeba dojść pod górę kilkaset metrów.
Pałac Lenno
W cieniu warowni skrywa się jeszcze piękny barokowy pałac Lenno, który polecamy odwiedzić. Jeszcze sporo pracy przed nimi, więc wizyta w kawiarni to po prostu forma wsparcia. Wcześniej stał tutaj renesansowy dwór, który później przeobraził się w tę barokową rezydencję. Niestety kompleks został zdewastowany podczas II wojny światowej. Z zewnątrz już zabezpieczony, ale wnętrza wymagają jeszcze sporej pracy.
Pałac można bezpłatnie zwiedzać. Jest tu kilka bardzo klimatycznych miejsc jak np. kamienna klatka schodowa czy sala z malowidłami. Pałac ma bardzo duży potencjał. Jest bardzo ciekawy. Na zewnątrz czeka wspaniały widok oraz belweder. Budynek co prawda prawie się rozsypujący, ale olśniewający w środku. Bardzo nas zauroczył. Nie pomińcie tego zabytku. Można tu odpocząć, pospacerować, a jeżeli chcecie, możecie się tu nawet przespać.
Wieża książęca w Siedlęcinie
Dawniej była znana jako wieża rycerska, dziś określa się ją mianem książęca. A to dlatego, że ufundował ją książę Henryk I Jaworski. Pochodzi z XIV wieku i jest największą i najlepiej zachowaną średniowieczną wieżą mieszkalną w Polsce. I jedną z największych wież tego typu w Europie Środkowej.
Ale ma klimat! Spacerując po wieży, aż mieliśmy ciarki. Bardzo polecamy ją zwiedzić, bo jest niesamowita. Kryje kilka kondygnacji, które dostępne są za biletem. Najlepsze czeka na trzeciej kondygnacji. To średniowieczne freski opowiadające legendę sir Lancelota, rycerza okrągłego stołu. To podobno jedyne zachowane na miejscu freski o tej tematyce na świecie. Ponad nimi można jeszcze wejść na strych. Na pierwszej kondygnacji natomiast zobaczysz najstarsze stropy w Polsce, liczące ponad 700 lat!
Organy Wielisławskie
Przykładem najdawniejszego wulkanizmu w tym obszarze są słynne Organy Wielisławskie w Sędziszowej. Początkami sięgają około 250 mln lat wstecz. To esencja tej krainy, zbudowana z zastygłej magmy. Tworzą ją permskie, czyli bardzo zacne i wiekowe skały kwaśne, które utworzyły tutaj charakterystyczne słupy. To owe słupy przypominają organy. Stąd nazwa odkrywki. Są ogromne. Mają wysokość około 80 metrów, a poszczególne “piszczałki”, czyli słupy ryolitów, mają średnice do 30 centymetrów. To człowiek je odsłonił na zboczu wzniesienia Wielisławki, chcąc wyrwać górze cenne skarby.
Co ciekawe, skały te skrywają agaty, ponoć najpiękniejsze w świecie. Szukałam ich tu z 20 lat temu na praktykach studenckich. Jeśli się przyjrzysz, to może i Tobie ten geologiczny twór przypomni gigantyczny, odwrócony wachlarz!
Romański kościół w Świerzawie
Świerzawa szczyci się bardzo cennym zabytkiem. To kościół romański, powstały jeszcze przed gotykiem. Ten pochodzi z XIII wieku, a co ciekawe, prawdopodobnie stoi w miejscu wcześniejszego, drewnianego kościółka z XII stulecia, który postawił Bolesław Wysoki. Ten, który postawił w okolicy pierwsze zamki w Polsce.
Kościół nie pełni już sakralnych funkcji. Jest tu muzeum, które każdy może odpłatnie zwiedzić. W środku odkryto niesłychanie rzadkie, XIII wieczne polichromie. Przedstawiają głównie motywy roślinne i zwierzęce, a wśród nich dość nietypowe jak na świątynię, bociany i żyrafy. Są też nieco młodsze, z XIV wieku, sceny z życia świętej Katarzyny Aleksandryjskiej. Polecamy to miejsce!
Most w Pilchowicach
Wiadukt w Pilchowicach miał zagrać w Mission Impossible. Tom Cruise ze swoją ekipą chcieli nagrać tu scenę, kiedy pociąg wpada w przepaść, a most miał zostać wysadzony w powietrze. Były protesty i do tego nie doszło. Most wpisano na listę zabytków, a scena podobno została nagrana w Wielkiej Brytanii. Można było wykorzystać ten fakt, że most miał swoje pięć minut i trochę go odnowić albo przynajmniej lepiej przygotować dla turystów. Wraz z okoliczną zaporą na Jeziorze Pilchowickim tworzą bardzo malownicze okolice.
Kościół Pokoju w Jaworze
To jeden z trzech Kościołów Pokoju, jakie powstały w Polsce w XVII wieku, wraz z kościołem pokoju w Świdnicy i Głogowie. Niestety kościół pokoju w Głogowie spłonął i nie zachował się do dnia dzisiejszego. Kościół Pokoju w Jaworze i Świdnicy to dziś największe drewniane świątynie w Europie, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco. Wnętrze zwiedza się odpłatnie, są zachwycające. Barokowe, utrzymane w kolorystyce biało-złoto-niebieskiej. Kryją cztery piętra balkonów, tzw. empor, ozdobionych obrazami przedstawiającymi sceny z Biblii oraz herbami. W kościele warto zwrócić uwagę na biało-złote organy, złocony ołtarz główny, ambonę i chrzcielnicę. Świątynia mieści się w Parku Pokoju. To niezwykle cenny i unikatowy zabytek.
Inne atrakcje w Krainie Wygasłych Wulkanów
- Zamek Bolków - udostępniony do zwiedzania
- Zamek Świny - udostępniony do zwiedzania
- Wieża widokowa na Bazaltowej Górze w Paszowicach
- Wieża widokowa na Górze Radogost
- Wieża widokowa w Gozdnie
- Single tracki Ostrzyca, Okole, Gozdno i inne
- Park krajobrazowy Dolina Bobru
- Park krajobrazowy Chełmy
Góry i Pogórze Kaczawskie i pamiątki wulkanizmu
G. Kaczawskie to góry zrębowe, z zapadniętymi rowami i wyniesionymi w górę zrębami. Najstarsze skały budujące te góry pochodzą z kambru i liczą ponad 500 mln lat. Wulkaniczny krajobraz Pogórza Kaczawskiego można podziwiać dzięki obecności tu bazaltowych wzniesień dawnych wulkanów.
Procesy geologiczne, w tym ruchy ziemi i wybuchy wulkanów, doprowadziły do powstania ogromnego bogactwa cennych skał i minerałów. Odnaleźć tu można: piryt, azuryt, malachit, galenę, srebro rodzime, agat, ametyst, kryształ górski, rubin, cyrkon, granat, korund, topaz, turmalin, tytanit, szmaragd, gips i wiele innych. W osadach rzecznych występuje nawet złoto. Rudy metali: miedzi, ołowiu, srebra i żelaza, były tu eksploatowane od średniowiecza. Największą sławą cieszą się jednak najpiękniejsze na świecie kaczawskie agaty, które również powstały za sprawą obecności procesów wulkanicznych w tym regionie.
Bardzo ciekawy jest tu Rezerwat „Wilcza Góra”, który obejmuje kamieniołom, w którym eksploatowano bazalt z komina wulkanu aktywnego 17 mln lat temu. Odsłonił on niezwykłej urody skały przypominające płatki róży. Warto też odwiedzić Czartowską Skałę, ciekawą w formie bazaltową górę o wulkanicznej przeszłości.
Nasz film
Zapraszamy na nasz film z tego pięknego regionu.
Noclegi
Zwiedzając okolicę, spaliśmy w bardzo fajnym Hotelu Gwarna w Legnicy, który jest zlokalizowany na starym mieście i oferuje sporo atrakcji, jak basen, sauna, czy też plaża na dachu z punktem widokowym i śliczną panoramą miasta. Zrobiło to na nas naprawdę spore wrażenie, a hotel ma całkiem przystępną cenę. Dodatkowym atutem jest bezpłatny parking.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!