Atrakcje Wlenia. Zamek Wleń na wulkanie i barokowy pałac

Anna Piernikarczyk · Aktualizacja: 2024-09-12
Wleń ratusz
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.6

Wleń to jedno z najstarszych miast śląskich. Malowniczo ulokowało się na Dolnym Śląsku, około 18 km od Jeleniej Góry, w centralnej części Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Ponad ośrodkiem opasanym rzeką Bóbr, górują na dawnym wulkanie ruiny najstarszego murowanego zamku w regonie i najpewniej w całej Polsce!

Zamek Wleń
Zamek Wleń

Atrakcje we Wleniu, co warto zobaczyć?

Wleń to fantastyczne miejsce. A atrakcyjnej okolicy uprawiać można niemal każdy rodzaj turystyki: pieszą, rowerową, wodną czy konną. To idealne miejsce na całoroczny wypoczynek, tym bardziej, że okolica zachwyca swą urodą. Nie tylko bliskość Jeleniej Góry, ale Lwówka Śląskiego, Parku Krajobrazowego Dolina Bobru i Doliny Pałaców i Ogrodów dodatkowo podnosi walory tego miejsca. Samo miasto też kryje ciekawostki. Zobacz najlepsze atrakcje Wlenia i okolicy!

Zamek Wleń w Dolinie Bobru - najstarszy murowany zamek w Polsce?

Wleń słynie z przepięknego położenia, na potężnej Górze Zamkowej (383 m n.p.m.) wznoszą się ruiny piastowskiego zamku z dobrze zachowaną basztą, udostępnioną dla turystów. Z wieży tej roztacza się wspaniały widok na Sudety Zachodnie. 

Już w X wieku powstał tu drewniano-ziemny gród. Pierwszą murowaną budowlę wzniósł tutaj około 1160 roku książę Bolesław Wysoki, ten sam, który później wybudował ceglany zamek w Legnicy. Ten we Wleniu uchodzi za najstarszy murowany na Śląsku i najpewniej w całej Polsce. Pierwszy twór nosił miano domu romańskiego. Rozbudował go później syn Bolesława - książę Henryk I Brodaty, który bywał tu często ze swą żoną, Jadwigą Śląską, późniejszą świętą. To oni w XIII stuleciu dobudowali tu prywatną kaplicę oraz potężną wieżę obronną, nazywaną stołpem. Była wówczas sześcioboczna, dopiero później zastąpiono ją cylindryczną, stojącą po dziś dzień.

Zwiedzanie zamku Wleń

To baszta w głównej mierze przyciąga tutaj turystów, pozwala spojrzeć z góry na ruiny największego średniowiecznego domu zamkowego i piękny pejzaż wokół. Zamek nazywany też Zamkiem Lenno czynny jest codziennie, przez cały rok. W sezonie letnim dłużej niż zimą. Wznosi się ponad Wleniem, we Wleńskim Gródku, który stanowi przysiółek wsi Łupki. To gmina Wleń. Samochód możesz bezpłatnie zostawić na rzadko uczęszczanej drodze we Wleńskim Gródku, skąd pieszo podchodzi się na szczyt wzgórza.
Adres: Wleński Gródek

Zamek Wleń
Zamek Wleń
Zamek Wleń
Zamek Wleń
Zamek Lenno
Zamek Lenno

Pałac Lenno

Idąc na zamek, mijamy piękny pałac, który odzyskuje dawny blask. To Pałac Lenno we wsi Łupki, ponad Wleniem. Warto tu wstąpić na kawę, która stanowi formę cegiełki, pomagającej ratować ten piękny zabytek. My tak zrobiliśmy i przy okazji zajrzeliśmy do wnętrz pałacowych.

Stanął on za sprawą Adama von Kaulhaus, jako renesansowy dwór, u stóp zamku, który został zniszczony po wojnie trzydziestoletniej. W XVIII stuleciu hrabia Grünfeld przeobraził go w barokowy pałac. Niestety jego wnętrza zdewastowano po II wojnie światowej. Zachowały się jedynie elementy, jak np. zabytkowe malowidła w dawnej letniej sali jadalnej czy kamienna klatka schodowa. Robią spore wrażenie, podobnie, jak belweder stojący obok w parku. Choć się prawie sypie, to pozwala poczuć się jak w bajce, w otoczeniu ładnej zieleni, z cudnym widokiem na Góry Kaczawskie, i Karkonosze ze Śnieżką. Pałacowy dom gościnny oferuje noclegi.
Adres: Łupki

Pałac Lenno
Pałac Lenno
Pałac Lenno
Pałac Lenno
Pałac Lenno
Pałac Lenno
Pałac Lenno
Pałac Lenno
Pałac Lenno, belweder
Pałac Lenno, belweder

Kościół Św. Jadwigi

Kościół Jadwigi Śląskiej to uroczy, kamienny kościółek, który stoi pomiędzy pałacem i zamkiem, na Zamkowej Górze. Z określeniem miejscowości nie jest tak łatwo, bo to rzymskokatolicki kościół filialny we Wleńskim Gródku, części wsi Łupki, ponad Wleniem. Podlega właśnie parafii św. Mikołaja Biskupa we Wleniu. Niestety świątynia stoi za ogrodzeniem, które było zamknięte, gdy tutaj spacerowaliśmy.

Pierwsza wzmianka o kościele pochodzi z 1349 roku. Zniszczono go wtedy, kiedy i zamek, podczas wojny trzydziestoletniej. Odbudował go w 1662 roku Adam von Kohlhas, ten sam, który wystawił obok dwór. Przy odbudowie wykorzystano istniejące pozostałości starego obiektu.
Adres: Wleński Gródek

Kościół Św. Jadwigi
Kościół Św. Jadwigi

Kościół Św. Mikołaja we Wleniu

Kościół Św. Mikołaja Biskupa stojący tuż za rynkiem to wiekowa świątynia, ufundowana jeszcze przez księcia Henryka Brodatego i św. Jadwigę. Powstał w latach 1215-17, a wieżę dobudowano w 1240 roku. Kościół spłonął w 1449 roku, ale został odbudowany. W XVIII stuleciu najpierw został uszkodzony przez powódź, a później doszczętnie spłonął.  Dlatego w latach 1862-64 wystawiono tu nową, neogotycką świątynię. We wnętrzu uwagę przykuwa renesansowa chrzcielnica z XVI wieku oraz
polichromia z końca XIX stulecia. 
Adres: ul. Dworcowa 14

Ratusz we Wleniu

Ratusz posadowiony jest centralnie na głównym placu miasta. Jest jego główną ozdobą. Przed nim stoi ładna, kamienna fontanna. To pomnik gołębiarki, czy też Dziewczyny z Gołębiem, osłonięty w 1914 roku, z okazji 700-lecia miasta.

Pierwszy ratusz we Wleniu istniał już w XV wieku, ale spłonął w 1813 roku. Wtedy to zbudowano nową siedzibę władz miasta, obecny, klasycystyczny ratusz. Został wzniesiony w latach 1823-24. To efektowny budynek z mansardowym dachem i ośmioboczną wieżyczką.

Wleń rynek
Wleń rynek

Nazwa Wlenia i zamku

Jest z tym trochę zamieszania, bowiem w historii odnotowano wiele zapisów nazw tej dolnośląskiej miejscowości. Po łacinie, polsku oraz niemiecku. Te nazwy to m.in.: Lenno, Lähn, Lenum, Vlean, Uulan, Yulan, Wlan, Lan, Valan, Welen

Nazwa prawdopodobnie wywodzi się od staropolskiej nazwy na umocnienie ziemne, czyli wał. Jak podaje Wikipedia, Heinrich Adamy w swoim dziele o nazwach miejscowości na Śląsku z 1888 roku wymienia 2 nazwy miasta zanotowane w dokumentach z XII wieku, a dokładniej 1146 roku: Wlan oraz Valan. Miało to oznaczać "wał przeciw Czechom".

Wzmianka o Wleniu z 22 kwietnia 1228 roku podaje 3 nazwy miasta: Wlen, Uulan i Yulan. Nazwę miejscowości w zlatynizowanej formie "Leen" wymienia średniowieczny łaciński utwór z około 1300 roku, opisujący żywot świętej Jadwigi Vita Sanctae Hedwigis.

Z kolei na pieczęciach pojawiają się nazwy: Len, Lahnens, Lehnensis. W kronice łacińskiej spisanej za czasów biskupa Henryka z Wierzbna w latach 1295–1305 miejscowość wymieniona jest w zlatynizowanej formie Lehen.

W roku 1613 śląski regionalista i historyk Mikołaj Henel z Prudnika wymienił miejscowość w swoim dziele o geografii Śląska jako: Lehnum. W innym dziele z 1650 roku miejscowość wymieniona jest pod niemieckimi nazwami Lähn, Lähen i łacińską Lachenium. Polską nazwę Wlen oraz niemiecką Lahn w książce "Krótki rys jeografii Szląska dla nauki początkowej" wydanej w Głogówku w 1847 wymienił znany śląski pisarz, Józef Lompa.

Nazwę niemiecką Lachn i polską Wleń wymienia też Słownik geograficzny Królestwa Polskiego wydany na przełomie XIX i XX wieku.

Wleń
Wleń

Nazwa zamku

Również z nazwą zamku nie jest łatwo. Z niemiecka brzmiała Lehnhaus. Miejscowa ludność zamek nazwała od imienia Jadwigi - Hedwigsburg. Po II wojnie światowej funkcjonowały nazwy: Lenno, Lenno-Zamek, Zamek Lenno oraz Łupki-Zamek. Obecnie mówi się Zamek Wleń lub zamek Wleński Gródek.

Zamek Wleń
Zamek Wleń

Gdzie zjeść we Wleniu

We Wleniu nie odwiedziliśmy żadnej restauracji z prawdziwego zdarzenia, bo też o taką tam trudno. Ale to nie znaczy, że smacznie nie zjedliśmy. Już na rynku znajdziesz 2 fajne miejsca, gdzie zjesz szybko i niedrogo, a do tego dobrze. Pierwsze miejsce to PrzeTwórnia, naprzeciw pomnika z dziewczynką. Nie jest to restauracja a bardziej sklep z domowym jedzeniem, ale jest kilka stolików i można wygodnie zjeść na miejscu. Co serwuje PrzeTwórnia? Pierogi, krokiety, gołąbki, schabowego, frytki i zupę. Zawsze jest też danie dnia, my trafiliśmy na lazanię. Miejsce nie porywa wystrojem i klimatem, ale jeśli jesteś głodny i nie masz za dużo czasu, to spoko miejsce, żeby zaspokoić swoją potrzebę. Miejsce jest bardzo dobrze oceniane w Google maps.

Po przeciwnej stroni ratusza stoi Basztowóz. To taki foodtrack retro. Można nawet usiąść przy stoliku pod parasolem, albo na ogólnodostępnych ławkach na rynku. Jedzenie jest smaczne, podaje się tu m.in. burgery i smażony ser. To miejsce również ma dobre opinie.

Wleń PrzeTwórnia
Wleń PrzeTwórnia
Wleń PrzeTwórnia
Wleń PrzeTwórnia
Wleń Basztowóz
Wleń Basztowóz

 

Noclegi we Wleniu na Dolnym Śląsku

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

 

Co zobaczyć w okolicy?

Jeśli chcesz odkryć jeszcze więcej pięknych zakątków tej części Polski, mamy dla Ciebie kilka propozycji. W promieniu 50 kilometrów znajdziesz urokliwe miejscowości i regiony, które warto uwzględnić w swojej podróży.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Zamek Wleń
Wleń
Pałac Lenno
Zamek Wleń
Zamek Wleń
Zamek Wleń
Zamek Wleń
Zamek Wleń
Wleń
Zamek Wleń
Zamek Wleń
Zamek Wleń
Pałac Lenno
Zamek Wleń
Zamek Wleń
Zamek Wleń
Pałac Lenno
Pałac Lenno
Pałac Lenno
Pałac Lenno
Pałac Lenno
Pałac Lenno
Pałac Lenno
Pałac Lenno
Pałac Lenno
Pałac Lenno
Pałac Lenno, belweder
Pałac Lenno, belweder
Pałac Lenno, belweder
Pałac Lenno, belweder
Pałac Lenno, belweder
Pałac Lenno
Pałac Lenno
(4.6 głosów: 27)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie