50°28'55" N
16°26'32" W
Dolnośląskie
2014-03-03 13:17:28
Wambierzyce
Wambierzyce
Bazylika w Wambierzycach
Wambierzyce
Wambierzyce
Bazylika w Wambierzycach
Wambierzyce
Wambierzyce
Wambierzyce
Wambierzyce
Zdjęcia Wambierzyc (18)

Wambierzyce, mimo dziwnie kojarzącej się nazwy, są zaciszną miejscowością leżącą w województwie dolnośląskim, w gminie Radków, pomiędzy Nową Rudą i Polanicą Zdrój.Miejscowość malowniczo usadowiona jest w Kotlinie Kłodzkiej, pomiędzy trzema wzgórzami, w dolinie potoku Cedron u podnóża Gór Stołowych.

Zabytki w Wambierzycach

Wambierzyce słyną z okazałej, robiącej niemałe wrażenie bazyliki renesansowej, będącej Sanktuarium Maryjnym zwanym Dolnośląską Jerozolimą. Świątynia stanowi prawdziwą perłę wśród zabytków Ziemi Kłodzkiej.

Do Sanktuarium prowadzą monumentalne, kamienne schody. Olbrzymia fasada ma wysokość ponad 50 metrów, a przy tym jest szeroka, podzielona na 3 części. Reprezentuje styl późnego renesansu. Wnętrze świątyni jest utrzymane w stylu barokowym i kryje wiele obrazów, rzeźb i innych zabytków sztuki sakralnej.Najbardziej ceniona i czczona jest jednak cudowna figurka Matki Bożej z drzewa lipowego przedstawiająca Maryję z Dzieciątkiem. Figurka, podobnie jak inne tego typu wizerunki, ubierana jest w sukienkę. Wambierzyckie Sanktuarium nosi tytuł bazyliki mniejszej. Przy świątyni istnieje klasztor franciszkanów, Kalwaria oraz ruchoma szopka słynna w szerokiej okolicy.

Oficjalna strona Sanktuarium w Wambierzycach

Czy wiesz, że?

Przy okazji wizyty w słynnym wambierzyckim sanktuarium warto obejrzeć bardzo nietypową kaplicę.  W Wambierzycach znajduje się bowiem jedyny w Polsce wizerunek świętej - ukrzyżowanej kobiety o pięknej twarzy, w koronie i szlacheckiej sukni. Ma na nogach tylko jeden trzewik.... To św. Wilgefortis, znana również jako św. Kummernis lub Liberata. Jej imiona oznaczają smutek i troskę. Na Śląsku wierzono, że uwalnia od zmartwień i chroni przed nieurodzajem. Jest też patronką nieszczęśliwych żon i trudnych małżeństw.

Św. Wilgefortis w rzeźbach i na obrazach jest przedstawiana jako brodata postać o rysach kobiety przybitej do krzyża.

Ciekawostkę przesłał(a) Danuta

Do świątyni prowadzą monumentalne,kamienne schody o trzech ciągach. Wszystkich stopni jest 56, z czego 33 w środkowym ciągu symbolizuje lata życia Jezusa na Ziemi. Kolejnych 15 stopni nad pierwszym tarasem oznacza lata życia Maryi przed jej Boskim Macierzyństwem.

Ciekawostkę przesłał(a) Danuta

Szopkę bożonarodzeniową po raz pierwszy w dziejach urządził św. Franciszek z Asyżu w grocie koło Greccio w 1223 roku. Początkowo szopki powstawały przy klasztorach franciszkańskich, z czasem tradycja ich budowania rozprzestrzeniała się po całej Europie, jednak najbardziej rozwinęła się we Włoszech. W Wambierzycach tradycja budowy ruchomych szopek sięga XVIII wieku, kiedy to w pustelni za kaplicą Matki Bożej Bolesnej zamieszkał Konrad Hilberg. Wyrzeźbił on i uruchomił pierwszą szopkę, która niestety nie zachowała się do dziś. Obecna szopka, pochodząca z 2 poł. XIX wieku, umieszczona jest w budynku u podnóża Kalwarii.

Ciekawostkę przesłał(a) Danuta

W okolicy zobacz koniecznie

Komentarze

ciekawe miejsce . religijna podróz .

 

piekna Bazylika  ,

przejmujaca  Droga Krzyżowa z Kapliczkami w duzym rozmierze

 

Karol Barsolis

Ostatnio edytowany: 2014-05-02 12:44

2011-08-20 19:09:10

piękne sanktuarium,

Newsletter
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2017
Znajdziesz nas na: