Wambierzyce

50°29'24" N
16°27'20" W
Dolnośląskie
2017-03-03 13:17:28
Zdjęcia Wambierzyc (18)

Wambierzyce, mimo dziwnie kojarzącej się nazwy, są zaciszną miejscowością leżącą w województwie dolnośląskim, w gminie Radków, pomiędzy Nową Rudą i Polanicą Zdrój. Miejscowość malowniczo usadowiona jest w Kotlinie Kłodzkiej, pomiędzy trzema wzgórzami, w dolinie potoku Cedron u podnóża Gór Stołowych. To znany w okolicy ośrodek kultu Maryjnego, zwany często Śląską Jerozolimą.Zabytki w Wambierzycach

Wambierzyce słyną z okazałej, robiącej niemałe wrażenie bazyliki renesansowej, będącej Sanktuarium Maryjnym. Świątynia stanowi prawdziwą perłę wśród zabytków Ziemi Kłodzkiej. Do Sanktuarium prowadzą monumentalne, kamienne schody. Olbrzymia fasada ma wysokość ponad 50 metrów, a przy tym jest szeroka, podzielona na 3 części. Reprezentuje styl późnego renesansu. Wnętrze świątyni jest utrzymane w stylu barokowym i kryje wiele obrazów, rzeźb i innych zabytków sztuki sakralnej.

Najbardziej ceniona i czczona jest jednak tutaj cudowna figurka Matki Bożej z drzewa lipowego przedstawiająca Maryję z Dzieciątkiem. Figurka, podobnie jak inne tego typu wizerunki, ubierana jest w sukienkę. Wambierzyckie Sanktuarium nosi tytuł bazyliki mniejszej. Przy świątyni istnieje klasztor franciszkanów, rozległa Kalwaria przypominająca tę z Jerozolimy oraz ruchoma szopka słynna w szerokiej okolicy.

Oficjalna strona Sanktuarium w WambierzycachCzy wiesz, że?

Przy okazji wizyty w słynnym wambierzyckim sanktuarium warto obejrzeć bardzo nietypową kaplicę.  W Wambierzycach znajduje się bowiem jedyny w Polsce wizerunek świętej - ukrzyżowanej kobiety o pięknej twarzy, w koronie i szlacheckiej sukni. Ma na nogach tylko jeden trzewik.... To św. Wilgefortis, znana również jako św. Kummernis lub Liberata. Jej imiona oznaczają smutek i troskę. Na Śląsku wierzono, że uwalnia od zmartwień i chroni przed nieurodzajem. Jest też patronką nieszczęśliwych żon i trudnych małżeństw.

Św. Wilgefortis w rzeźbach i na obrazach jest przedstawiana jako brodata postać o rysach kobiety przybitej do krzyża.

Ciekawostkę przesłał(a) Danuta

Szopkę bożonarodzeniową po raz pierwszy w dziejach urządził św. Franciszek z Asyżu w grocie koło Greccio w 1223 roku. Początkowo szopki powstawały przy klasztorach franciszkańskich, z czasem tradycja ich budowania rozprzestrzeniała się po całej Europie, jednak najbardziej rozwinęła się we Włoszech. W Wambierzycach tradycja budowy ruchomych szopek sięga XVIII wieku, kiedy to w pustelni za kaplicą Matki Bożej Bolesnej zamieszkał Konrad Hilberg. Wyrzeźbił on i uruchomił pierwszą szopkę, która niestety nie zachowała się do dziś. Obecna szopka, pochodząca z 2 poł. XIX wieku, umieszczona jest w budynku u podnóża Kalwarii.

Ciekawostkę przesłał(a) Danuta

Do świątyni prowadzą monumentalne, kamienne schody o trzech ciągach. Wszystkich stopni jest 56, z czego 33 w środkowym ciągu symbolizuje lata życia Jezusa na Ziemi. Kolejnych 15 stopni nad pierwszym tarasem oznacza lata życia Maryi przed jej Boskim Macierzyństwem.

Ciekawostkę przesłał(a) Danuta

W okolicy zobacz koniecznie

Komentarze

2011-11-30 20:14:39

ciekawe miejsce . religijna podróz .

 

piekna Bazylika  ,

przejmujaca  Droga Krzyżowa z Kapliczkami w duzym rozmierze

 

Karol Barsolis

Ostatnio edytowany: 2014-05-02 12:44

2011-08-20 19:09:10

piękne sanktuarium,

Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: