Zamek Wleń. Najstarszy zamek na Śląsku. Dojście i zwiedzanie

Anna Piernikarczyk · Aktualizacja: 2024-10-13
Zamek Wleń
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.7

Zamek Wleń, nazywany też zamkiem Lenno to ruiny cennej budowli, które wznoszą się na potężnej Górze Zamkowej (383 m n.p.m.), ponad Wleniem. Piastowski zamek uchodzi za najstarszy na Śląsku, a pewnie i w całej Polsce. Do dziś zachował gotycką basztę, udostępnioną dla turystów. Z wieży tej roztacza się wspaniały widok na miasto i Sudety Zachodnie ze Śnieżką.

Zamek Wleń
Zamek Wleń

Dojście i zwiedzanie zamku Wleń

To właśnie ta baszta przyciąga tutaj turystów. Pozwala spojrzeć z góry na ruiny największego średniowiecznego domu zamkowego i piękny pejzaż wokół. Zamek nazywany też Zamkiem Lenno czynny jest codziennie, przez cały rok. W sezonie letnim dłużej niż zimą. Spacerując wśród ruin, zobaczysz tabliczki, które ukazują wizerunek warowni w poszczególnych wiekach.

Wznosi się ponad Wleniem, we Wleńskim Gródku, który stanowi przysiółek wsi Łupki. Samochód możesz bezpłatnie zostawić na rzadko uczęszczanej drodze we Wleńskim Gródku, skąd pieszo podchodzi się na szczyt wzgórza. Droga początkowo lekko pnie się pod górę, po kilku minutach trzeba wejść na dość dużą liczbę schodów. Na terenie ruin czeka kasa, gdzie kupuje się bilety. Z nimi otrzymasz zniżkę na zwiedzanie kilku innych obiektów ze Szlaku Zamków Piastowskich, np. Wieży w Siedlęcinie, Zamku Grodziec czy Zamku Grodno.
Adres: Wleński Gródek

Zamek Wleń
Zamek Wleń
Zamek Wleń
Zamek Wleń
Zamek Wleń
Zamek Wleń
Zamek Wleń
Zamek Wleń

 

Historia zamku Wleń

Już w X wieku powstał tutaj drewniano-ziemny gród, wymieniany w dokumencie jako Valan. Rozbudował go i pierwszą murowaną budowlę, nazywaną “domem romańskim”, wzniósł tu około 1160 roku książę Bolesław Wysoki. Ten sam, który później wybudował ceglany zamek w Legnicy. 

Owy dom romański uznany jest za najstarszy świecki budynek na Śląsku, a sam Zamek Wleń za najstarszy murowany zamek na Śląsku i najpewniej w całej Polsce. Rozbudował go syn Bolesława, książę Henryk I Brodaty, który bywał tu często ze swą żoną, Jadwigą, późniejszą świętą i patronką Śląska. To oni dobudowali tu prywatną kaplicę oraz potężną wieżę obronną ostatecznej obrony, nazywaną stołpem. Wówczas była sześcioboczna, dopiero później zastąpiono ją cylindryczną, stojącą do dziś. Przez cały okres średniowiecza zamek zyskiwał kolejne budynki, tworząc przykład tzw. zamku z zabudową dookolną. To znaczy, że zewnętrzny mur obwodowy stanowił co najmniej jedną ścianę każdego budynku.

Zamek Wleń został zniszczony w trakcje wojny 30-letniej. To jest w 1646 roku. Od tego czasu pozostaje w ruinie.

Zamek Wleń
Zamek Wleń

Katastrofa w XXI wieku

Słonecznej niedzieli 9 kwietnia 2006 roku południowo- zachodnia ściana warowni runęła. Mur o długości kilkunastu metrów po prostu się przewrócił i stos kamieni przykrył drogę. Czy to koniec tego zamku i jego jakże pięknej karty w dziejach Śląska? Natura potrafi szybko dokończyć dzieła zniszczenia, gdy o budowlę nikt nie dba i kryje płaszczem ziemi resztki murów.

A przecież kiedyś był to olbrzymi gród obronny strzegący granicy Polski z Czechami. Dom Henryka Brodatego i jego żony księżnej Jadwigi, uznanej później za świętą. Siedziba książąt i rycerzy, zacnych rodów i rabusiów. Opierał się nieprzyjaciołom. Zdobyły go i zniszczyły dopiero wojska cesarskie podczas wojny 30-letniej.

Od tamtej pory mury prosiły się o podjęcie działań i zabezpieczenie tego, co zostało. Przez wiele lat jednak nikt o tym nie myślał, kamienie z murów zamkowych służyły za tani i łatwy budulec. Każdy brał jak swoje, nikt nie zamierzał inwestować. Ruiny były już tylko atrakcją turystyczną, ale i tu musiał nastać kres bez opiekuna.

I tak po katastrofie w 2006 roku stanął wysoki płot broniący dostępu do murów. Na bramie powieszono kłódkę. Zawisły tablice: „UWAGA NIEBEZPIECZEŃSTWO – WSTĘP WZBRONIONY”.

Zamek Wleń
Zamek Wleń

Rewitalizacja zamku i badania archeologiczne

No i wreszcie w 2009 roku coś zaczęło się dziać. Rozpoczęto prace porządkowe. Gmina Wleń pozyskała z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotacje na rewitalizację zamku. Projekt wieloetapowy przewidywał uporządkowanie zawaliska, odbudowę ściany, drenaż dziedzińca, stabilizację wieży, jak również usunięcie samosiejek i zabezpieczenie pozostałych murów, aby można wpuścić tu turystów.

Wraz z pracami budowlanymi prowadzono prace archeologiczne. To była dobra okazja, by spenetrować sekwencję nawarstwień kulturowych. Z zawaliska wydobyto tysiące fragmentów glinianych naczyń, z których najstarsze sięgają X wieku. Znaleziono cenne z punktu widzenia historii kafle i elementy metalowe, wartościowy medalik okultystyczny z XVI-XVII wieku, czy fragment belki z muru kurtynowego. Te odkrycia dają pewność, iż w tym miejscu, już w X wieku stał gród obronny. Nie ma też wątpliwości, że pierwsze elementy murowane pochodzą z XII wieku.

Zamek Wleń
Zamek Wleń

Pałac Lenno

Idąc na zamek, przechodzi się obok pięknego pałacu Lenno. Powstał jako renesansowy dwór,  po tym, jak w XVII wieku zniszczono zamek. Potem przebudowano go na barokowy pałac. Dziś jest on rewitalizowany. Oferuje pokoje gościnne oraz kawiarnię. Warto wstąpić do pałacu, zobaczyć cenne malowidła, pochodzić po parku i spojrzeć na piękną panoramę z ogrodu, skąd widać Śnieżkę.

Pałac Lenno
Pałac Lenno

Nasz film

Zapraszamy na nasz film z Krainy Wygasłych Wulkanów, w którym wleńska warownia również się pojawia.

Informacje praktyczne

Zamek Wleń (Lenno)
ul. Wojska Polskiego, Wleń
zielony Szlak Zamków Piastowskich
Zamek czynny jest codziennie przez cały rok
Aktualne godziny zwiedzania i cennik biletów: https://zameklenno.pl/

Noclegi w Wleniu

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Nie musisz się daleko przemieszczać, aby znaleźć kolejne interesujące miejsca. W promieniu 30 kilometrów czeka na Ciebie wiele atrakcji, które z pewnością wzbogacą Twoją podróż o dodatkowe wspomnienia.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Zamek Wleń
Zamek Wleń
Zamek Wleń
Zamek Wleń
Zamek Lenno
Wleń
Zamek Wleń
Pałac Lenno
(4.7 głosów: 34)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie