Zamek Chojnik w Sobieszowie. Gotycka twierdza na Dolnym Śląsku

Aktualizacja: 2024-07-16
Zamek Chojnik
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.6

Ruiny zamku Chojnik w Sobieszowie - Jeleniej Górze malowniczo górują ponad Kotliną Jeleniogórską, na szczycie góry Chojnik (627 m n.p.m.), której strome zbocza tworzą urwiska o niemal pionowych ścianach. Nic więc dziwnego, że zamek od wieków budzi żywe zainteresowanie turystów.

Zamek Chojnik
Zamek Chojnik

Historia zamku

Potężny zamek Chojnik powstał już w XIV wieku za sprawą księcia świdnicko - jaworskiego Bolka II, później rezydencja ta należała do Schaffgotschów. Ze względu na swe obronne położenie, nigdy nie została zdobyta przez wroga, ale spłonęła od uderzenia pioruna w 1675 roku.

Zamek Chojnik
Zamek Chojnik

Dojście na zamek Chojnik

Na zamek najlepiej dojść szlakiem czarnym z Sobieszowa lub z innej strony z Zachełmia, możliwe jest też dojście żółtym szlakiem z Podgórzyna i dalej czarnym.

Pallatium
Pallatium

Zwiedzanie zamku Chojnik

Dziś Zamek Chojnik to trwałe ruiny udostępnione dla turystów niemal przez cały rok. Poza penetrowaniem dziedzińca i korytarzy, można wejść na szczyt wieży widokowej. Od 1993 roku działa tu Bractwo Rycerskie Zamku Chojnik, które co roku we wrześniu organizuje kuszniczy Turniej Rycerski "O Złoty Bełt Chojnika". Funkcjonuje tu również schronisko turystyczne oraz bufet turystyczny. Można też kupić pamiątki i odcisnąć pieczątkę.

zamek z wieżyZamek Chojnik
zamek z wieżyZamek Chojnik

Zamek w Karkonoskim Parku Narodowym

Zamek Chojnik znajduje się na obszarze Karkonoskiego Parku Narodowego, dlatego wykupując bilet do zamku, trzeba tez uiścić opłatę za wejście na teren Parku. Ponadto zamek Chojnik jest jednym z ładniejszych i ciekawszych obiektów Doliny Pałaców i Ogrodów w Kotlinie Jeleniogórskiej.

Badania archeologiczne na zamku Chojnik

W 2013 i 2014 roku na zamku Chojnik prowadzone były badania archeologiczne prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Wrocławskiego. Podczas tych badań odkryto w zamku górnym, w palatium, sklepioną piwnicę, zawaloną prawdopodobnie podczas pożaru zamku w 1675 roku, Piwnica miała sklepienie prawdopodobnie kolebkowe o rozpiętości aż 8,4 m. Jeszcze ciekawszym odkryciem są fundamenty okrągłej wieży o średnicy większej niż baszta łupinowa, którą postawiono później. Nie wyklucza się, że może ona pochodzić z okresu budowy zamku górnego lub mogła to być wieża samodzielna w otoczeniu zabudowy z drewna.

Zamek Chojnik
Zamek Chojnik

Informacje praktyczne

Zamek Chojnik
Jelenia Góra - Sobieszów

Noclegi w Jeleniej Górze

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Zamek Chojnik
Zamek Chojnik
Zamek Chojnik
Zamek Chojnik
Zamek Chojnik
Zamek Chojnik
Zamek Chojnik
Chojnik
(4.6 głosów: 239)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.6 głosów: 239)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Tomasz Depka
Tomasz Depka
Szkoda czasu na ten obiekt. Zobaczyć go można w niecałe 15 minut. G ładnie same skały i kamienie. Nic nadzwyczajnego ci by zachwyciło. Dodatkowo utrudnione dojście. Miejscami podejście strome meandrujące po KPN. Ja ze swej strony nie polecam odwiedzania zamku.
ania

bardzo urokliwe ruiny-piękny widok, można usiąć i posłuchać- "głos" opowiadający historię zamku i legendy..

Blom

Super zamek! Bardzo mi się podobało. Pani na prakingu poleciła nam na wejście czarny szlak - muszę przestrzec że jest dość ciężki, kosztowało nas to wiele sił. Jeśli ktoś się nie boi to polecam po drodze wejść w szczeline w ścianie, przejść do końca ciemnego korytarza kierując się w strone światła i wyjść w górę. Na zamek weszliśmy wykończeni, ale widok z wieży wspaniały.

Edytowano: 2017-07-30 20:58:27

Avatar użytkownika Karolina
Karolina

Polecam! Wejście czarnym szlakiem, który niby jest najtrudniejszy, ale też najciekawszy krajobrazowo. Z zamku oczywiście widoki na okolicę... przy dobrej pogodzie ujmujące.

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024