50°52'31" N
15°48'50" W
Dolnośląskie
2017-03-24 09:59:52
355m npm
Ważna
Pałac Wojanów, Anna Piernikarczyk
Pałac Wojanów, Anna Piernikarczyk
Pałac Wojanow, Anna Piernikarczyk
, Anna Piernikarczyk
Pałac Wojanów, Anna Piernikarczyk
Wojanów, Krzysztof Dorota
Pałac w Wojanowie, Krzysztof Dorota
Wojanów, Krzysztof Dorota
Pałac w Wojanowie, Krzysztof Dorota
Wojanów, marian
Wojanów, Krzysztof Dorota
Zdjęcia (11)

Historia pałacu w Wojanowie

Pierwszy, warowny dwór renesansowy w Wojanowie wzniósł w 1607 roku Nikolas von Zedlitz und Nimmersatt - ówczesny właściciel majątku. Już po kilkunastu latach, w czasie wojny 30-letniej, siedzibę rodu spaliły wojska szwedzkie. W 1667 roku Christoph von Zedlitz odbudował rezydencję nadając jej barokowy wystrój.Od początku XVIII wieku wojanowskie dobra rycerskie często zmieniały właścicieli. W 1831 roku posiadłość nabył Karl Albrech Ike, który gruntownie przebudował pałac w stylu neogotyckim, zyskując romantyczną rezydencję dworską. W XX wieku budowla podzieliła los innych śląskich rezydencji, splądrowana i nie zamieszkała, popadała w ruinę.

Pałac Wojanów dzisiaj

Od 2004 roku właścicielem obiektu jest Spółka "Pałac Wojanów", która pięknie odrestaurowała całe założenie pałacowo-parkowe. Dawny blask odzyskał nie tylko XVII-wieczny renesansowy dwór, ale również inne obiekty, jak stajnia, wozownia czy oficyna oraz romantyczny park krajobrazowy z odtworzonymi historycznymi ścieżkami i promenadami spacerowymi. Obecnie w zespole pałacowym znajduje się nowoczesny hotel SPA, restauracja oraz centrum konferencyjne.

Dziś Pałac w Wojanowie, leżący w Kotlinie Jeleniegórskiej to najpiękniejszy obiekt w popularnej tutaj Dolinie Pałaców i Ogrodów. W pobliżu zobaczyć można ładny Pałac Łomnica - również hotel.Pałac Wojanów
Wojanów 9, Jelenia Góra
tel. 75/ 754-53-00
www.palac-wojanow.pl

Widok z ulicy

W okolicy zobacz koniecznie

Śnieżka - zdjęcie

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2018
Znajdziesz nas na: