Wiedeń. Atrakcje i zabytki. Co warto zobaczyć w stolicy Austrii

Anna Piernikarczyk · Aktualizacja: 2024-11-25
Pałac Schoenbrunn
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
5
  • Wiedeń to stolica Austrii. Należy do Unii Europejskiej i walutą jest euro
  • Miasto zachwyca architekturą, wspaniałymi pałacami, ciekawymi świątyniami i potężnymi gmachami
  • Idealnym momentem w roku na zwiedzanie Wiednia jest wiosna, kiedy w ogrodach pałacowych kwitnie kwiecie
  • Wiedeń jest bardzo dobrze skomunikowany, działa tu metro, autobusy i tramwaje, można kupić bilety jednorazowe lub terminowe
  • W Wiedniu od około 10 listopada do stycznia przez cały tydzień zapraszają bożonarodzeniowe jarmarki świąteczne w około 20 punktach miasta. W kwietniu natomiast są jarmarki wielkanocne. Ceny są przystępne

Wiedeń, stolica Austrii, to miasto o bogatej historii, kulturze i architekturze, które przyciąga turystów z całego świata. Od majestatycznych pałaców, tętniących życiem placów po urokliwe kawiarnie i kameralne zaułki. To miasto wielkich ludzi. Tu szalał Mozart, a Polak otworzył pierwszy fastfood. Mówi się, że również pierwszą kawiarnię. Jedna cesarzowa wprowadziła obowiązek 6-letniej szkoły, inna dbała o swój wygląd niczym współczesna influencerka. Jest też autograf Beethovena obok Snoop Doga. My zwiedzaliśmy Wiedeń w listopadzie, kiedy dodatkowo miasto zachwyca barwnymi jarmarkami świątecznymi. Zobacz je naszymi oczami!

Pałac Schönbrunn
Pałac Schönbrunn

Noclegi w Wiedniu

Zwiedzając Wiedeń, gościliśmy w bardzo dogodnie położonym Boutique Hotel Das Tigra. Mieści się on w budynku, w którym niegdyś mieszkał 6-letni Amadeusz Mozart. Elegancki hotel oferuje wygodne pokoje oraz pyszne i zróżnicowane śniadania z regionalnymi akcentami. Warto wspomnieć, że hotel posiada Austriacki Znak Ekologiczny, co znaczy, że spełnia on rygorystyczne kryteria ekologiczne i działa w sposób zrównoważony.

Hotel Das Tigra
Hotel Das Tigra
Hotel Das Tigra
Hotel Das Tigra
Hotel Das Tigra
Hotel Das Tigra

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Atrakcje w Wiedniu, czyli co warto zobaczyć w stolicy Austrii

Wiedeń oferuje wiele atrakcji, które zaspokoją różnorodne gusta. Nas oczarowało to miasto przede wszystkim wspaniałą, zabytkową architekturą. Mało tu nowoczesności, za to mnóstwo zacnych kamienic i gmachów nawiązujących do światowych stylów. Oto przegląd najciekawszych miejsc, które warto odkryć podczas wizyty w tym pięknym mieście.

Pałac Schönbrunn - letnia rezydencja Habsburgów

Pałac Schönbrunn to jedna z najważniejszych atrakcji Wiednia, którą musisz zobaczyć. Pałac wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jest największą budowlą w Austrii. Ma aż 175 metrów długości. Dawna letnia rezydencja cesarska zachwyca barokową architekturą oraz rozległymi ogrodami. Oddalona od centrum miasta, przypomina nam nieco Wilanów.

Choć na to nie wygląda, historia pałacu sięga XIII wieku. Obecna bryła pałacu pochodzi z XVII wieku. Warto zwiedzić jego wnętrza, gdzie można podziwiać bogato zdobione sale oraz poznać historię Habsburgów. Co ciekawe, kompleks kryje aż 1441 pokoi, z czego 45 jest udostępnionych do zwiedzania.  

A wiesz, że nazwa Schönbrunn to po prostu “Piękne źródło”? Ogrody wokół pałacu oferują piękne widoki oraz możliwość spacerów wśród fontann, rzeźb i bogatego kwiecia. Naprzeciw pałacu wznosi się piękne wzgórze widokowe. Nosi nazwę Glorieta, czyli pomnik sprawiedliwej wojny. Pospaceruj tam, bo czeka tam popularna kawiarnia ze wspaniałym widokiem na piękny Wiedeń. Ciekawostką jest, że w 1809 roku w pałacu Schönbrunn kształtowały się granice Księstwa Warszawskiego, gdy podpisano pokój pomiędzy Francją i Austrią.
Adres: Schonbrunner Schlossstrase 47

Pałac Schönbrunn
Pałac Schönbrunn
Pałac Schönbrunn
Pałac Schönbrunn
Glorieta
Glorieta
Glorieta
Glorieta

Katedra Św. Szczepana w Wiedniu, najsłynniejszy zabytek 

Koniecznie trzeba zobaczyć w Wiedniu katedrę Św. Szczepana (Stephansdom). To symbol Wiednia i jedno z najważniejszych miejsc sakralnych w Austrii. Znajduje się w samym sercu miasta, na placu Św. Szczepana, najstarszej części miasta, będącej sercem Wiednia. To imponująca gotycka budowla z charakterystyczną wieżą o wysokości 136 metrów. Dzięki niej katedra przez wiele lat była najwyższą miejską budowlą. Warto wspiąć się na nią, skąd rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na miasto.

Główna świątynia Wiednia otwarta jest codziennie. Turyści mogą zobaczyć jej wnętrze bezpłatnie, choć z ograniczeniami. Po wykupieniu biletu można wejść do prezbiterium i na wieżę. Wnętrze robi ogromne wrażenie. Przenika Cię powiew setek lat przepełnionych sztuką, kulturą i wiarą. Niezwykła jest kazalnica, stanowiąca perełkę późnogotyckiej rzeźby. To tutaj ślub brał Wolfgang Amadeusz Mozart, tutaj też odbył się jego pogrzeb.

W niższej wieży wisi jeden z największych dzwonów w Europie, o nazwie Pummerin. Waży 20 ton, a samo serce ponad 600 kg. Pierwotny dzwon, zniszczony podczas II wojny światowej, został odlany z brązu z tureckich armat, zdobytych podczas Odsieczy Wiedeńskiej. Nie muszę chyba przypominać, że jej bohaterem był nasz król Jan III Sobieski.
Adres: Stephansplatz

Katedra
Katedra
Katedra
Katedra
Katedra
Katedra
Katedra
Katedra
Katedra
Katedra

Mythos Mozart - odlotowe Muzeum o Mozarcie

Wracając do Mozarta. To jeden z najbardziej znamienitych mieszkańców Wiednia. Już jako 6-letni chłopiec tutaj koncertował, co wywołało niemałe zdziwienie i oszołomienie rodziny cesarskiej. Od 2022 roku działa w mieście muzeum całkowicie mu poświęcone. To Mythos Mozart, mieszczące się w budynku, w którym kompozytor zmarł w 1791 roku jako 35-letni mężczyzna.

W muzeum przemierza się kolejne pomieszczenia, słuchając jego niesamowitych kompozycji. Multimedia tu nie tylko są, one Cię otaczają, wręcz uderzają i pochłaniają. To wystawa immersyjna, której Ty stajesz się częścią. Od przejmującej sali ze świecami, przez taką, w której to Ty wybierasz brzmiące instrumenty, po wręcz psychodeliczny pokój. Wszędzie sporo się dzieje, ale główną osią są jego wybitne dzieła. Niewątpliwie Mozart był geniuszem. Można sobie tylko wyobrazić, jak potoczyłaby się jego kariera, gdyby nie zmarł tak szybko.

Możecie sobie wyobrazić, jak był bogaty, a zmarł i został pochowany w sposób bardzo ubogi, na cmentarzu św. Marka (Biedermeierfriedhof St.Marx. Dziś nawet dokładnie nie wiadomo, gdzie znajduje się jego pierwotny grób. Prowadził bardzo hulaszczy tryb życia i roztrwonił cały majątek. Pogrzeb był bardzo skromny, a sam artysta na jakiś czas zapomniany. W pobliżu prawdopodobnego miejsca pochówku stworzono symboliczny grób Mozarta.
Adres: ul. Karntner 19

Mythos Mozart
Mythos Mozart
Mythos Mozart
Mythos Mozart
Mythos Mozart
Mythos Mozart
Mythos Mozart
Mythos Mozart

Kompleks Hofburg - pałac cesarski w Wiedniu

Hofburg to rodowa siedziba Habsburgów, która była ich gniazdem przez 600 lat. Ten kompleks pałacowy przez stulecia gościł wiele zacnych postaci, które odegrały istotną rolę, ale cesarzowa Elżbieta Bawarska (1837-1898) była wyjątkowa. To słynna Sisi, która w Wiedniu jest tak uwielbiana, jak Daisy w Pszczynie. Bardzo dbała o urodę i o ładną figurę. Miała 172 centymetry wzrostu i ważyła przy tym wzroście zaledwie 48 kg. Dbała o to, by nie przytyć. Tutaj mieszkała i tu buntowała się przeciw dworskim konwenansom i ograniczeniom. Po tragicznej śmierci swojego syna Rudolfa wiele podróżowała, unikając Wiednia. Została zamordowana przez anarchistę pilnikiem do paznokci, co tylko spotęgowało miłość i sympatię do jej osoby.

Tutaj poczujesz atmosferę Wiednia. Obecnie w potężnym kompleksie Hofburg na Heldenplatz mieści się kilka muzeów, w tym Muzeum Sisi. Warto również odwiedzić Skarbiec Cesarski (Schatzkammer), gdzie przechowywane są cenne insygnia władzy, Austriacką Bibliotekę Narodową czy Apartamenty Cesarskie. Dogłębne zwiedzanie tych miejsc może pochłonąć cały dzień.
Adres: Heldenplatz

Hofburg
Hofburg
Hofburg
Hofburg
Hofburg
Hofburg
Hofburg
Hofburg

Plac Marii Teresy w Wiedniu

W sercu placu Marii Teresy wznosi się potężny pomnik tej cesarzowej. Uwielbiana przez Austriaków, nazwana “Matką narodu”. Niekoniecznie kochali ją Polacy, bo to za jej życia miał miejsce pierwszy rozbiór Polski. Uczniowie też za nią nie przepadają, bo to ona wymyśliła 6-letni obowiązek szkolny, w 1774 roku. Wokół placu wznoszą się potężna gmachy tworząc niesamowity obrazek.

Plac Marii Teresy
Plac Marii Teresy

Opera Wiedeńska

Opera Wiedeńska (Staatsoper) to bardzo okazała budowla, przyciągająca uwagę. Normalnie dostępna po wykupieniu biletu, ale jeżeli masz szczęście, to wnętrza uda Ci się zwiedzić za darmo podczas prób artystów. Otwarto ją w 1869 roku premierą “Don Giovanni” Mozarta. Niegdyś często siedziała tutaj Sisi czyli Elżbieta Bawarska, żona cesarza Franciszka Józefa I. Wewnątrz warto zwrócić uwagę na kryształowy plafon o średnicy 7 metrów, liczący 1100 żarówek.
Adres: Opernring 2

Opera Wiedeńska
Opera Wiedeńska

Ratusz w Wiedniu

Ratusz wiedeński to niesłychanie piękna perełka architektoniczna. Został wybudowany w 1883 roku jako potężny, neogotycki gmach. Urzekają tu liczne arkady, rzeźby i figury, z najważniejszą figurą rycerza na szczycie środkowej wieży. Według ówczesnego prawa świecki budynek nie mógł być wyższy niż wieża sąsiadującego kościoła. W tym przypadku był to kościół Wotywny. Dlatego wieża ratusza jest o metr niższa, ale z rycerzem już wiedzie prym.
Adres: Friedrich-Schmidt-Platz 1

Ratusz
Ratusz

Budynek Parlamentu w Wiedniu

Niezwykły jest budynek parlamentu, stojący niedaleko Ratusza. Projektant, wzorując się na greckiej architekturze, chciał podkreślić znaczenie słów “demokracja” czy “polityka”. Ich kolebką jest właśnie Półwysep Bałkański. Parlament można zwiedzać w wybranych dniach i godzinach.
Adres: Dr. Karl Renner-Ring 3

Parlament
Parlament

Belweder w Wiedniu

Belweder to barokowy kompleks pałacowy składający się z Górnego i Dolnego Belwederu. Łączy je wielopoziomowy ogród. Całość pochodzi z XVIII wieku. W Górnym znajduje się galeria sztuki z dziełami Moneta, van Gogha czy Klimta. Prezentowana jest tutaj największa na świecie kolekcja dzieł Gustava Klimta, w tym słynny obraz „Pocałunek”. Otaczające pałac ogrody są doskonałym miejscem na relaks i spacer. Bardzo chcielibyśmy zobaczyć, jak te ogrody są przyozdobione kwitnącym, wiosennym kwieciem. A wiesz, że urzędował tu swego czasu arcyksiążę Franciszek Ferdynand? To jego zamordowano w Sarajewie, co zapoczątkowało I wojnę światową.
Adres: Prinz-Eugen-Strase 27 (Górny)
Rennweg 6 (Dolny)

Belweder Górny w Wiedniu
Belweder Górny w Wiedniu
Belweder Górny w Wiedniu
Belweder Górny w Wiedniu
Belweder w Wiedniu
Belweder w Wiedniu
Belweder Dolnyw Wiedniu
Belweder Dolnyw Wiedniu

Prater - park rozrywki w Wiedniu

Prater to park rozrywki znany przede wszystkim z ogromnej diabelskiej karuzeli - Wiener Riesenrad. Została otwarta w 1897 roku i do dziś oferuje niezapomniane widoki na miasto z wysokości nieco ponad 60 metrów. My jechaliśmy prywatnym wagonem i było to niesamowite przeżycie, tym bardziej, że podziwialiśmy stąd Wiedeń w blasku zachodzącego słońca. 

Park jest idealnym miejscem na relaks oraz aktywny wypoczynek. Wstęp jest bezpłatny, można tu spacerować lub jeździć na rowerze. Płaci się tylko za korzystanie z konkretnych atrakcji. Przejażdżka Diabelskim Młynem kosztuje 14 euro czyli około 60 zł.
Adres: Waldsteingartenstrasse

Prater
Prater
Prater
Prater
Prater
Prater

Kościół Św. Piotra i deptak Graben w Wiedniu

Graben to jeden z najpiękniejszych i najbardziej wystawnych deptaków stolicy. Gorąco polecamy przejść się nim również po zmroku, gdy ozdoby i oświetlenie dodaje magicznego tchnienia. W ciągu dnia natomiast światło słoneczne odbija się od szklanych tafli, tworząc figlarne bliki. To przepiękny fragment historycznego centrum.

Pomiędzy budynkami efektownie wyłania się kościół Św. Piotra. Dawno temu, bo w IV wieku, gdy istniała tu rzymska osada Vindobona, stał w tym miejscu wczesnochrześcijański kościół. Dziś to barokowa perełka, której wnętrze można zwiedzić bezpłatnie.
Adres: Graben, Petersplatz 1

Kościół Św. Piotra
Kościół Św. Piotra
Kościół Św. Piotra
Kościół Św. Piotra
Kościół Św. Piotra
Kościół Św. Piotra
Kościół Św. Piotra
Kościół Św. Piotra
Deptak w Wiedniu
Deptak w Wiedniu

Kościół Wotywny w Wiedniu

Kościół Wotywny to przepiękne, "koronkowe" dzieło, przywodzące mi na myśl paryską Notre Dame. Ta neogotycka świątynia stanęła w XIX wieku, a dokładniej w latach 1855-79. Jako wotum wdzięczności za ocalenie z zamachu cesarza Franciszka Józefa I, późniejszego męża Sisi. Co ciekawe, na budowę kościoła złożyło się 300 tys. Wiedeńczyków. Kościół wysoki na 99 metrów jest udostępniony do zwiedzania codziennie, poza poniedziałkami. My niestety byliśmy tutaj właśnie w poniedziałek. Bardzo żałuję.
Adres: Rooseveltplatz

Kościół Wotywny
Kościół Wotywny
Kościół Wotywny
Kościół Wotywny
Kościół Wotywny
Kościół Wotywny
Kościół Wotywny
Kościół Wotywny

Kościół Maria am Gestade w Wiedniu

Kościół Maria am Gestade jest wyjątkowy dla Polaków za sprawą pewnej ciekawostki. W świątyni znajdują się relikwie Klemensa Marii Hofbauera. To kolejny polski akcent, bowiem jest on patronem zarówno Wiednia, jak i Warszawy. Święty pod koniec XVIII wieku przybył do Warszawy, by szerzyć wiarę, prowadzić szkoły i otaczać opieką sieroty. Były to ciężkie czasy rozbiorów, więc gdy nie starczało pieniędzy, sam żebrał po domach. Ostatecznie został wyrzucony przez nowe władze z naszej stolicy i wyjechał do Wiednia, lecz zawsze uważał Polskę za drugą ojczyznę.
Adres:  Salvatorgasse 12

Kościół Maria am Gestade
Kościół Maria am Gestade
Kościół Maria am Gestade
Kościół Maria am Gestade
Kościół Maria am Gestade
Kościół Maria am Gestade

Kościół Ruprechta - najstarszy kościół Wiednia

Kościół Św. Ruprechta to najstarsza świątynia w Wiedniu. Pochodzi z XII wieku, a może nawet z wcześniejszego stulecia. Pierwsze potwierdzone wzmianki pojawiły się w 1161 roku. Jest romańska i dość niepozorna, wciśnięta pomiędzy innymi zabudowaniami. Chcieliśmy zajrzeć do jej surowego i skromnego wnętrza, ale w poniedziałek ta świątynia jest zamknięta. W pozostałe dni tygodnia w wybranych godzinach można wejść do środka.
Adres: Ruprechtsplatz 1

Kościół Ruprechta
Kościół Ruprechta

Kościół Św. Karola Boromeusza

Kościół Św. Karola Boromeusza na Karlsplatz to barokowa perełka z XVIII wieku, a dokładniej z lat 1716-39. Kościół powstał w podzięce za odwrócenie zarazy z 1713 roku. Ciekawą fasadę zdobią dodatkowo 2 kolumny przywodzące na myśl kolumny Trajana w Rzymie. Wnętrze świątyni dostępne jest odpłatnie.
Adres: Karlsplatz

Karlsplatz
Karlsplatz

Piwnica Schlumberger z winami musującymi

Piwnica Schlumberger Sekt to najstarsza piwnica w Wiedniu z fantastycznymi winami musującymi. Tradycja tworzenia tego trunku sięga tu XIX wieku, kiedy Robert Alwin Schlumberger wykorzystał swoją wiedzę zdobytą w Szampanii i wytworzył pierwsze austriackie wino musujące. Gdyby nie zastrzeżenie nazwy, można by bez problemu nazwać je szampanem. Piwnicę zwiedza się z audioprzewodnikiem, poznając historię i tajniki tego gazowanego napoju. Na końcu odbywa się degustacja złocistego trunku. Cena zwiedzania to 12 euro.
Adres: Heiligenstädter 39

Piwnica Schlumberger
Piwnica Schlumberger
Piwnica Schlumberger
Piwnica Schlumberger
Piwnica Schlumberger
Piwnica Schlumberger
Piwnica Schlumberger
Piwnica Schlumberger

Inne atrakcje Wiednia

  • Pasaż pałacu Ferstel (Strauchgasse 4) - to miejsce wielkiej urody. Ten zabytkowy pasaż handlowy bardziej przypomina włoski, niż austriacki. Wspaniałe zdobienia w stylu weneckim czarują
  • Café Central (Herrengasse 14) - słynna kawiarnia, do której kolejka nie kończy się chyba nigdy. Jej wnętrze urzeka, a mieści się w tym samym budynku co Ferstel, tylko po drugiej stronie
  • Muzeum Historii Sztuki (Maria-Theresien-Platz) - to jedno z największych muzeów na świecie, które posiada niezwykle cenną kolekcję malarstwa europejskiego oraz sztuki starożytnej. Znajdują się tu dzieła takich mistrzów jak Pieter Bruegel, Tycjan czy Caravaggio
  • Muzeum Historii Naturalnej (Maria-Theresien-Platz) - wspaniałe muzeum na Pl. Marii Teresy
  • Kościół Św. Michała (Heldenplatz)
  • Dom Muzyki (Seilerstätte 30) - interaktywne muzeum poświęcone muzyce i dźwiękom. To fascynujące miejsce pozwala zwiedzającym odkrywać tajniki muzyki poprzez różnorodne wystawy oraz interaktywne stacje. Można tu również posłuchać dzieł wielkich kompozytorów związanych z Wiedniem
  • Winiarnia Christ (Amtsstraße 12) - wina marki Christ zdobyły tytuł najlepszych w całej Austrii. Tradycje winiarskie są tu przekazywane od wielu pokoleń, bo rodzina Reinera Christa zajmuje się tym od 400 lat, na miejscu czeka restauracja
  • Zegar Kotwiczny (Hoher Markt)- secesyjny zegar Ankeruhr na łączniku dwóch części kamienicy Anker-Hof, co ciekawe działa i w niecodzienny sposób przedstawia godzinę
  • Naschmarkt (Schleifmuhlgasse)- tętniący życiem targ spożywczy, który oferuje szeroki wybór świeżych produktów, lokalnych specjałów oraz potraw z różnych stron świata. To idealne miejsce na zakupy oraz spróbowanie regionalnych przysmaków. Wiele tu restauracji ze światową kuchnią, uchodzących za najlepsze w Wiedniu. W soboty odbywa się tu również pchli targ, gdzie można znaleźć unikalne przedmioty.
Pasaż pałacu Ferstel
Pasaż pałacu Ferstel
Cafe Central
Cafe Central
Zegar Kotwiczny
Zegar Kotwiczny
Pasaż pałacu Ferstel
Pasaż pałacu Ferstel

 

Mapa atrakcji Wiednia i jarmarki świąteczne

Poniżej na mapie zaznaczyliśmy atrakcje, które zwiedzaliśmy w stolicy. Pozwolą Ci one łatwo ułożyć swoją trasę podczas wycieczki do Wiednia.

Nasz film

Zapraszamy do naszego filmu o stolicy Austrii.

Jarmarki w Wiedniu

Jarmarki w Wiedniu są wyjątkowe. Te bożonarodzeniowe otwierają się już około 10 listopada i przez ponad miesiąc rozświetlają niebo i poprawiają humory mieszkańców oraz turystów w czasie jesiennej szarugi. Jest ich około 20, wszystkie dostępne bezpłatnie! Czynne są przez cały tydzień, zwykle od około 12.00 (niektóre kramy już wcześniej) do wieczora. Kolorowe targi stanowią integralną część życia miejskiego, oferując mieszkańcom i turystom niepowtarzalne doświadczenia kulinarne oraz możliwość zakupu lokalnych pamiątek i rękodzieła.

Jarmark pod Ratuszem
Jarmark pod Ratuszem

Najpiękniejsze jarmarki

Najbardziej znany jest jarmark pod Ratuszem, który w 2024 roku został uznany przez CNN za najpiękniejszy jarmark na świecie! Jest bajkowy i kolorowy. Prócz kramów oferuje lodowisko, karuzelę i wręcz ogród światła. Jak dla nas, trochę za dużo tam ludzi. Dużo bardziej kameralny, a również kolorowy jest jarmark przy Campusie Uniwersytetu Wiedeńskiego. Mi do gustu przypadły również te na placu Marii Teresy oraz Art Advent na Karlsplatz, ze względu na ładne otoczenie.

Plac Marii Teresy
Plac Marii Teresy
Jarmark pod Ratuszem
Jarmark pod Ratuszem
Jarmark w Wiedniu
Jarmark w Wiedniu
Jarmark Freyung
Jarmark Freyung

Kubki jarmarkowe i napoje

Co znamienne, niemal każdy jarmark odznacza się swoimi kubeczkami, z których można napić się gorącej czekolady, rozgrzewającej herbatki albo alkoholowego grzańca. Tutaj do wyboru jest glühwein albo punsch. Glühwein to grzane wino ze świątecznymi przyprawami, które nie może zawierać wody. Punsch to poncz, który prócz wody dodatkowo zawiera rum lub whisky, choć wariacji jest coraz więcej. Poncz jest mocniejszy, ma zawartość około 14% alkoholu. Poncze znajdziesz w przeróżnych smakach, mi najbardziej smakował pomarańczowy, ale są też z wiśnią, śliwką, jabłkiem, a nawet amaretto. Kosztują około 4-6 euro, co wcale nie jest drogo biorąc pod uwagę ceny na polskich jarmarkach. Za kubki płaci się kaucję 5 euro, która wypłacana jest po ich zwrocie, chyba że chcesz sobie je zabrać na pamiątkę. My mamy czerwony bucik i miętowy kubek z Mikołajem. Czerwone buciki spotkasz na jarmarku przy Placu Marii Teresy oraz przy campusie, natomiast ten miętowy jest symbolem jarmarku Am Hof.

Jarmark Schönbrunn
Jarmark Schönbrunn
Jarmark Kampus
Jarmark Kampus
Jarmark Am Hof
Jarmark Am Hof

Historia jarmarków

Historia jarmarków w Wiedniu sięga jeszcze średniowiecza, kiedy to w XII wieku rozpoczęto organizować pierwsze targi. Początkowo sprzedawano na nich głównie produkty spożywcze, a z czasem jarmarki stały się miejscem wymiany handlowej oraz spotkań towarzyskich. W miarę upływu lat, jarmarki ewoluowały, przyciągając różnorodne grupy etniczne i kulturowe, co wzbogaciło ofertę i atmosferę.

Wiedeńskie jarmarki, które odwiedziliśmy:

  • Jarmark Christkindlmarkt pod Ratuszem (Rathausplatz) - tłumny, ale z atrakcjami, jest tu lodowisko, karuzela i ciekawe oświetlenie jak w ogrodzie świateł
  • Jarmark przy Kampusie UW (Alserstraße, Spitalgasse) - kameralny, bajkowy i piękny
  • Jarmark obok Pałacu Schoenbrunn (Haupttor, Hietzinger Tor, Meidlinger Tor) - idealny dla rodzin z dziećmi: z lodowiskiem i karuzelami oraz mniejszymi porcjami spożywczymi
  • Art Advent na Karlsplatz - z karuzelą i siankiem dla dzieci w miejscu fontanny
  • Altwiener Christkindlmarkt na placu Freyung - kameralny ze średniowiecznymi tradycjami, bo mieści się przy dawnym klasztorze benedyktynów. Jest przytulny
  • Weihnachtsmarkt Am Hof na placu Am Hof - również kameralny i klimatyczny
  • Jarmark na placu Marii Teresy (Maria Theresien-Platz)
  • Jarmark na Praterze (Waldsteingartenstrasse) - jarmark połączony z dobrą zabawą, bo to park rozrywki z wieloma atrakcjami, wstęp jest bezpłatny, płaci się tylko za atrakcje, jeśli chcesz z nich korzystać
  • Jarmark przy Belwederze (Prinz Eugen-Straße 27)
Jarmark Kampus
Jarmark Kampus
Jarmark pod Ratuszem
Jarmark pod Ratuszem
Jarmark Schönbrunn
Jarmark Schönbrunn
Jarmark Kampus
Jarmark Kampus
Plac Marii Teresy
Plac Marii Teresy

Co i gdzie zjeść czyli kawiarnie, restauracje i winiarnie w Wiedniu 

Będąc 4 dni w Wiedniu skosztowaliśmy trochę austriackich pyszności: dań, deserów i win. Jedliśmy gęsinę i inne specjały regionalne, jak sznycel wiedeński, czyli cielęcy z sałatką kartoflaną czy wiedeńską gotowaną wołowinę Tafelspitz w pożądanej Restauracji Gastwirtschaft Stopfer. Pysznie było w tej tradycyjnej restauracji, prowadzonej od 1951 roku przez rodzinę Stopfer.

W kameralnym zaułku odwiedziliśmy jedną z najstarszych restauracji Wiednia - Restaurant Griechenbeisl, w której stołowały się takie osobowości jak Mozart, Beethoven, Luciano Pavarotti, Phil Collins czy Johnny Cash. Na ścianie jednej z sal zostawiły swe podpisy. Znajdziesz wśród nich podpis samego Mozarta. A przy jedzeniu tradycyjnej kuchni Austrii towarzyszyła nam muzyka na żywo. Gospoda jest niepozorna z zewnątrz, ale gorąco polecam odwiedzić. Na bramie widnieje szyld z datą 1447.

Zachwyciła nas jedna z najpiękniejszych tradycyjnych wiedeńskich kawiarni - Gerstner Culinary. Znajduje się naprzeciw Opery i urzeka niesamowitym wnętrzem, jakby w barokowym kościele. Skosztowałam tutaj tortu Sisi z marcepanem, jedliśmy też strudel z jabłkami (Apfelstrudel) oraz tradycyjny tort Sachera, czyli czekoladowy tort stworzony przez Franza Sachera w XIX wieku.

Na jarmarkach, jak i na co dzień na mieście dostaniesz na szybko kiełbasę, którą można zjeść w bułce lub z sosem i chlebem na tacce. Nasz ulubiony sos to curry, bardzo nam smakowała ta szybka przekąska. Na mieście jedną z lepszych kiełbasek zjesz w budce za operą. Na słodko na jarmarku można było skosztować ciekawych klusek z makiem albo trdelnika. Wszędzie też niemal dostępne były kasztany jadalne. Z napojów popularne są poncze o wymyślnych smakach i nazwach. Kosztowaliśmy też Hot Kiss, czyli na gorąco Prosecco, śmietanka i malinka. Są też opcje bezalkoholowe oraz szeroki wybór gorących czekolad. Ceny są bardzo przyzwoite.

Zwiedziliśmy najstarszą piwnicę z winami musującymi Austrii Schlumberger Sekt oraz degustowaliśmy wiedeńskie wina u winiarza roku 2025 Weingut Christ. Odwiedziliśmy też typowy lokal Heuriger Wieninger na „wiedeńskiej wsi”, gdzie zamawialiśmy potrawy z bufetu, poznając kulturę Heurige. Tym sposobem można posmakować wielu potraw podczas jednego posiedzenia.

Nie mogliśmy też pominąć Bufetu Trześniewskiego. W 1902 roku Polak z Krakowa, niejaki Trześniewski, wymyślił w Wiedniu szybki bufet. To szybkie kanapeczki, które wówczas w eleganckim Wiedniu były czymś nie do pomyślenia. Jego slogan to było “Niewypowiedzianie smaczne kanapki”. Miało to podwójne znaczenie. Po pierwsze kanapeczki były pyszne, a po drugie nikt nie umiał wypowiedzieć nazwiska Trześniewski. Tak nasze polskie nazwisko przywołuje Wiedeńczyków nie tylko na głównym trakcie, ale i w innych miejscach stolicy, bowiem punktów z kanapkami jest kilka. Do dzisiaj są pyszne i kolorowe.

I jeszcze taka ciekawostka. Podobno pierwszą kawiarnię w Wiedniu otwarł Polak, niejaki Kulczycki, żołnierz Sobieskiego po słynnej Bitwie Wiedeńskiej. Dodawał on do kawy miód i mleko, co było wówczas wielką nowością. Tak naprawdę to podobno tylko legenda, a pierwszą kawiarnię otwarł Ormianin, ale miło wiedzieć, że o Polakach się tutaj mówi.
Niemniej jednak nawet jeżeli nie był on pierwszym, to i tak zasłużył na swój pomnik w stolicy Austrii.

Gastwirtschaft Stopfer
Gastwirtschaft Stopfer
Gastwirtschaft Stopfer
Gastwirtschaft Stopfer
Gastwirtschaft Stopfer
Gastwirtschaft Stopfer
Restaurant Griechenbeisl
Restaurant Griechenbeisl
Restaurant Griechenbeisl
Restaurant Griechenbeisl
Restaurant Griechenbeisl
Restaurant Griechenbeisl
 Gerstner Culinary
Gerstner Culinary
 Gerstner Culinary
Gerstner Culinary
 Gerstner Culinary
Gerstner Culinary
Winiarnia Christ
Winiarnia Christ
Winiarnia Christ
Winiarnia Christ
Heuriger Wieninger
Heuriger Wieninger
Bufet Trześniewskiego
Bufet Trześniewskiego
Bufet Trześniewskiego
Bufet Trześniewskiego
Bufet Trześniewskiego
Bufet Trześniewskiego

Przewodniki po Wiedniu, co warto odwiedzić poza utartymi szlakami

Stolicę Austrii zwiedzaliśmy na zaproszenie Moniki i Klaudii z bloga FromLoveToTravel
Dziewczyny o Wiedniu wiedzą niemal wszystko. Przygotowały kilka przewodników, zarówno po trasach bardziej, jak i mniej znanych. Te ebooki na pewno ułatwią Ci zaplanowanie i zwiedzanie tej wyjątkowej stolicy, pełnej przepięknych zabytków. Przewodniki znajdziesz tutaj:
https://fromlovetotravel.com/przewodniki-po-wiedniu/

Jak dojechać do Wiednia z południa Polski?

Wiedeń jest tak dogodnie zlokalizowany i dobrze skomunikowany, że łatwo dojedziesz tutaj każdym środkiem transportu. Z południowej Polski dojedziesz tu w kilka godziny, czy to samochodem, czy pociągiem lub autobusem. Samolotem podróż potrwa jeszcze krócej, szczególnie z Warszawy, z której innym transportem podróż wydłużyłaby się jeszcze o kilka godzin.

  • Samochodem: wyjeżdżając z Katowic dość szybko przekracza się granicę polsko-czeską. Następnie trzeba się kierować w stronę Ołomuńca i Brna w Czechach, a potem do Wiednia w Austrii. Podróż z Katowic trwa około 4 godziny. Tą trasą jechaliśmy zmierzając do Chorwacji, pamiętaj, by przestrzegać ograniczeń prędkości, bo są kontrole na drogach
  • Pociągiem: tak właśnie jechaliśmy do Wiednia, pociągiem z Katowic, należącym do największego przewożnika w Czechach - České dráhy. Podróż trwała 5 godzin, była wygodna, luksusowym pociągiem. Mimo, że wybraliśmy 2 klasę, to mieliśmy wszelkie wygody łącznie z możliwością ładowania telefonu przy siedzeniu. Zapłaciliśmy za bilet w 1 stronę w promocji ponad 80 zł od osoby.
  • Autobusem: można też wybrać się w podróż do stolicy Austrii autobusem, np. Flixbusem. Wówczas podróż z południa Polski również trwa około 5 godzin i wychodzi nieco taniej niż pociągiem.
  • Samolotem: tę opcję warto wybrać, kiedy podróżujesz z Warszawy, jest szybko i wygodnie
Pałac Schönbrunn
Pałac Schönbrunn

Gdzie jeszcze warto pojechać?

Jeśli masz ochotę na kolejne podróżnicze przygody, oto kilka sugestii miejsc w Europie i na całym świecie, które warto odwiedzić. Każde z nich oferuje coś niepowtarzalnego i z pewnością zapadnie Ci w pamięć.

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

Pałac Schoenbrunn
Jarmark Schönbrunn
Pałac Schönbrunn
Pałac Schönbrunn
Jarmark Schönbrunn
Winiarnia Christ
Winiarnia Christ
Heuriger Wieninger
Heuriger Wieninger
Jarmark Kampus
Plac Marii Teresy
Plac Marii Teresy
Kościół Maria am Gestade
Zegar Kotwiczny
Guttenberg
Kościół Maria am Gestade
Kościół Maria am Gestade
Kościół Maria am Gestade
Kościół Ruprechta
Kościół Ruprechta
Kościół Ruprechta
Zegar Kotwiczny
Katedra
Katedra
Katedra
Katedra
Katedra
Katedra
Kościół Św. Michała
Kościół Św. Michała
Wiedeń
Parlament
Parlament
Ratusz i jarmark
Ratusz
Kościół Wotywny
Pasaż pałacu Ferstel
Belweder Dolnyw Wiedniu
Karlsplatz
Jarmark w Wiedniu
Hofburg
Cafe Central
Jarmark Freyung
Jarmark Freyung
Jarmark Freyung
Jarmark w Wiedniu
Wiedeń
Pasaż pałacu Ferstel
Gastwirtschaft Stopfer
Katedra
Opera Wiedeńska
Bufet Trześniewskiego
Wiedeń nocą
Deptak Graben
(5 głosów: 9)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie