Park Narodowy Ujście Warty

52°36'26" N
14°46'46" E
Lubuskie
2017-02-09 13:24:27
10m npm
Normalna
Zdjęcia (2)

Park Narodowy "Ujście Warty" utworzono w 2001 roku w pobliżu ujścia Warty do Odry, w zachodniej części Polski, przy granicy z Niemcami, w pobliżu miejscowości Kostrzyń nad Odrą.Malowniczy krajobraz Parku to przede wszystkim siedliska łąkowe poprzecinane gęstą siecią kanałów i starorzeczy oraz zarośla wierzbowe. Środkiem przepływa meandrująca rzeka Warta, dzieląca Park na część północną - tzw. Polder Północny oraz południową, położoną w obrębie Kostrzyńskiego Zbiornika Retencyjnego.

Ostoja ptaków

PN Ujście Warty to jeden z najcenniejszych obszarów w Polsce pod względem ornitologicznym. Nadwarciańskie tereny podmokłe, rozległe łąki i pastwiska są niezwykle ważną ostoją ptactwa wodnego i błotnego. Na obszarze Parku obserwuje się ponad 260 gatunków ptaków, z czego u ponad 170 gatunków stwierdzono lęgi. Występuje tu ponad 60 gatunków ptaków "specjalnej troski", m.in: derkacz, rybitwa białoczelna, wodniczka, żuraw, bąk i bielik. To wszystko sprawia, że Park stanowi doskonałe miejsce obserwacji ptaków.Szlaki w PN Ujście Warty

Na terenie Parku poprowadzono dwa znakowane szlaki turystyczne. Ponadto znajduje się tu wiele dróg udostępnionych do ruchu pieszego i rowerowego. Warto skorzystać też z przygotowanych dla turystów ścieżek przyrodniczych.

Ścieżka przyrodnicza "Ptasim Szlakiem", około 2 km, czas przejścia 2-3 h. Dojazd: w Słońsku dojeżdżamy do ronda, a dalej kierujemy się zgodnie ze wskazaniami drogowskazów. Dojeżdżamy do tzw. Betonki, gdzie znajduje się początek ścieżki.

Ścieżka prowadzi betonową drogą przez najatrakcyjniejsze w Parku tereny lęgowe ptaków, dlatego też najlepszy czas na jej przemierzanie to okres lęgowy czyli wiosna. Na trasie umieszczono 5 tablic informacyjnych, wiatę z ławkami oraz czatownię obserwacyjną. Wybierając się na ścieżkę warto zaopatrzyć się w lornetkę, lunetę, atlas ptaków oraz przewodnik po ścieżce.

Ścieżka piesza "Mokradła", około 1 km. Ścieżka rozpoczyna się przy siedzibie Parku w Chyrzynie. Pierwszy przystanek usytuowany jest na wieży widokowej, drugi w zabytkowej przepompowni wody. W sumie przygotowano 8 przystanków, każdy wyposażony w tablicę informacyjną. Na końcu trasy znajduje się miejsce postojowe.

Ścieżka rowerowa "Na dwóch kółkach przez Polder Północny", około 30 km. Dojazd: od Witnicy drogą w kierunku Lemierzyc (droga do promu). Trasa jest bardzo długa, a na niektórych odcinkach trudna do pokonania ze względu na charakter podłoża. Dlatego można wybrać krótszą wersję ścieżki lub pokonać tylko wybrane jej odcinki. Ścieżka ma charakter przyrodniczo - historyczny, na trasie umieszczono 3 wiaty i 20 przystanków, każdy wyposażony w tablicę informacyjną. Przy wiatach znajdują się punkty edukacyjne: "Stara Warta", "Śluza" oraz "Niwka". Dostępny przewodnik po ścieżce.

Zabytki w PN Ujście Warty

Park jest obszarem niezamieszkałym, dlatego tak dobrze radzi sobie tu przyroda, ale spotkać też można tutaj zabytki minionych wieków, m.in. Twierdzę Kostrzyn nazywaną też Kostrzyńskimi Pompejami, pałac w Dąbroszynie, kościół MB Częstochowskiej w Słońsku czy piękne ruiny zamku joannitów w Słońsku.

Park Narodowy Ujście Warty
Chyrzyno 1, Górzyca
tel. 95/ 752-40-26
turystyka@pnujsciewarty.gov.pl
www.pnujsciewarty.gov.plZaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Powiązane miejsca

Komentarze

2016-06-10 21:49:38
Piękne miejsce, spokój, przestrzeń i mało ludzi. Za to bardzo dużo ptaków. Szczególnie warto odwiedzić wczesną wiosną i jesienią - podczas ptasich wędrówek. Północna część dostępna jest również dla turystów z psami. Zwierzak cały czas musi być na smyczy.
Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: