Park narodowy Ujście Warty. Sprawdź trasy wśórd mokradeł i ptaków
Park Narodowy "Ujście Warty" to jeden z najnowszych parków narodowych w Polsce, utworzono go w 2001 roku, ale już w 1977 roku te tereny będące cenną ostoją ptaków wodnych i błotnych w Polsce oraz jednym z najważniejszych obszarów podmokłych w Europie został objęty ochroną Międzynarodowej Konwencji Ramsar. Malowniczy krajobraz Parku to przede wszystkim siedliska łąkowe, poprzecinane gęstą siecią kanałów i starorzeczy oraz zarośla wierzbowe. Środkiem Parku przepływa meandrująca rzeka Warta - trzecia rzeka w Polsce pod względem długości, dzieląca Park na część północną - tzw. Polder Północny oraz południową, położoną w obrębie Kostrzyńskiego Zbiornika Retencyjnego.
Ujście Warty - położenie
Park Narodowy Ujście Warty powstał, jak sama nazwa wskazuje, w pobliżu ujścia Warty do Odry, w zachodniej części Polski, przy granicy z Niemcami, niedaleko miejscowości Kostrzyn nad Odrą. To północno zachodnie rubieże województwa lubuskiego, które w całości słynie z pięknej przyrody. Mieliśmy to okazję i przyjemność sprawdzić to na własnej skórze latem, które zresztą nie jest najlepszą porą dla tego miejsca, bowiem Park Narodowy Ujście Warty najlepiej odwiedzić wiosną, kiedy ptactwo jest znacznie bardziej ożywione i przebywa tutaj w dużo większym nagromadzeniu, a wód jest znacznie więcej i zajmują letnie łąki. Skoro nas zachwyciło to miejsce swą urodą i spokojem latem, jak pięknie musi tutaj być wiosną albo jesienią, kiedy ptaki dają swoje przedstawienie.
PN Ujście Warty - cenna ostoja ptaków
PN Ujście Warty to jeden z najcenniejszych obszarów w Polsce pod względem ornitologicznym. Nadwarciańskie tereny podmokłe, rozległe łąki i pastwiska są niezwykle ważną ostoją ptactwa wodnego i błotnego. Niegdyś tych terenów podmokłych było tu znacznie więcej, a wielka delta Warty stanowiła ogromne bogactwo przyrodnicze. Dzisiaj nadal to ptasie eldorado, nie ma wątpliwości. Wystarczy powiedzieć, że na obszarze Parku Narodowego Ujście Warty obserwuje się ponad 260 gatunków ptaków. To ponad połowa wszystkich gatunków obserwowanych w Polsce! Co niezwykle cenne, u ponad 170 gatunków stwierdzono lęgi. Żyje tu ponad 60 gatunków ptaków "specjalnej troski", m.in: derkacz, rybitwa białoczelna, wodniczka, żuraw, bąk i bielik. To znaczy, że Park stanowi doskonałe miejsce ich bytowania, dla ludzi zaś to wspaniałe miejsce obserwacji ptaków. Podobnie dogodne miejsca obserwacji ptaków znajdziesz w Dolinie Baryczy leżącej na północ od Wrocławia czy na rozlewiskach Biebrzy w okolicach Goniądza, w Biebrzańskim Parku Narodowym.
Szlaki i ścieżki w PN Ujście Warty
Na terenie Parku poprowadzono znakowane szlaki turystyczne. Ponadto znajduje się tu wiele dróg udostępnionych do ruchu pieszego i rowerowego. Warto skorzystać też z przygotowanych dla turystów ścieżek przyrodniczych. My wybraliśmy się na kilka z nich i było to niesamowite przeżycie, chociaż czas na obserwację ptaków był kiepski i musieliśmy sobie je trochę wyobrażać, to jednak miejsce to nas zachwyciło, jest ciekawe i bardzo zaciszne nawet w letnie miesiące!
Ścieżka przyrodnicza "Ptasim Szlakiem", długość ścieżki to około 2 km, czas przejścia 2-3 h, no chyba, że podglądanie ptaków nas wciągnie, wtedy czas się może mocno wydłużyć 🙂
Dojazd: w Słońsku dojeżdżamy do ronda, a dalej kierujemy się zgodnie ze wskazaniami drogowskazów. Dojeżdżamy do tzw. Betonki, gdzie znajduje się początek ścieżki. Ścieżka prowadzi betonową drogą przez najatrakcyjniejsze w Parku tereny lęgowe ptaków, dlatego też najlepszy czas na jej przemierzanie to okres lęgowy czyli wiosna. Na trasie umieszczono 5 tablic informacyjnych, wiatę z ławkami oraz czatownię obserwacyjną. Wybierając się na ścieżkę warto zaopatrzyć się w lornetkę, lunetę, atlas ptaków oraz przewodnik po ścieżce.
Ścieżka piesza "Mokradła", długość około 1 km. Ścieżka rozpoczyna się przy siedzibie Parku w Chyrzynie, przy samej drodze dojazdowej do Kostrzyna nad Odrą. Pierwszy przystanek usytuowany jest na muzealnej wieży widokowej, drugi w zabytkowej przepompowni wody. Warto wstąpić do siedziby, chociażby po to, żeby właśnie wejść na przeszkloną wieżę. Można też skorzystać z łazienki, a my oczywiście kupiliśmy też magnesik! Największa frajda to oczywiście ścieżka w terenie. W sumie na trasie przygotowano 8 przystanków, każdy wyposażony w tablicę informacyjną. Na końcu trasy znajduje się miejsce postojowe czyli stół z ławą i wspaniałym widokiem na Wartę i jej rozlewiska, parę ptaków udało nam się tu przyuważyć, a i żaby w rzece, żałowałam tylko, że nie mieliśmy ze sobą wałówki, bo to wymarzone miejsce na spokojny piknik rodzinny 🙂 A za plecami mieliśmy cudny widoczek z rzeką i dwoma martwymi drzewkami przy brzegach, niczym z Władcy Pierścieni, takie skojarzenie zaraz mi się nasunęło 🙂
Ścieżka rowerowa "Na dwóch kółkach przez Polder Północny", długość około 30 km. Dojazd: od Witnicy drogą w kierunku Lemierzyc (droga do promu). Trasa jest bardzo długa, a na niektórych odcinkach trudna do pokonania ze względu na charakter podłoża. Dlatego można wybrać krótszą wersję ścieżki lub pokonać tylko wybrane jej odcinki. Ścieżka ma charakter przyrodniczo - historyczny, na trasie umieszczono 3 wiaty i 20 przystanków, każdy wyposażony w tablicę informacyjną. Przy wiatach znajdują się punkty edukacyjne: "Stara Warta", "Śluza" oraz "Niwka". Dostępny jest przewodnik po ścieżce.
Ścieżka edukacyjna Olszynki w Kamieniu Małym, to pętla około 4 km, dość mocno zróżnicowana, także polecam ją, bo to bardzo ciekawe miejsce! Początek trasy stanowi parking z wieżą widokową, gdzie też udało nam się podejrzeć ptaszki, ale to nie ptaki zrobiły tutaj furorę tylko... krowy! 🙂 Przy samym niemal parkingu pasło się pokaźne stadko ładnych krówek, które tak samo było nami zainteresowane, jak my nimi. W stadzie nie brakowało krowich dzieciaczków, co spodobało się naszym dziewczynom oczywiście 🙂 Tylko nasz Szlakuś wolał trzymać się na dystans! Dalej szło się ścieżką pośród łąk, by potem wejść na drewnianą kładkę wiodącą przez mokradła. Następny bok kwadratu pętli stanowiła ścieżka przez las, z tablicami informacyjnymi. Ostatni fragment pętli, tak jakby czwarty bok kwadratu to droga dojazdowa, mogłaby się wydawać mało ciekawa a i tak poczyniliśmy na niej różne ciekawe przyrodnicze obserwacje 🙂 Tak więc całość godna polecenia, bo na jednej ścieżce wiele typów siedlisk, różnorodna przyroda, wieża widokowa, no i te krowy jeszcze 😉
Zabytki w PN Ujście Warty
Park jest obszarem niezamieszkałym, dlatego tak dobrze radzi sobie tu przyroda, ale spotkać też można tutaj zabytki minionych wieków, m.in. Twierdzę Kostrzyn nazywaną też Kostrzyńskimi Pompejami, pałac w Dąbroszynie, kościół MB Częstochowskiej w Słońsku czy piękne ruiny zamku joannitów w Słońsku.
Oficjalna strona Parku
PN Ujście Warty - kontakt
Park Narodowy Ujście Warty
Chyrzyno 1, Górzyca
tel. 95/ 752-40-26
Rzeczpospolita Ptasia w Słońsku
Biuro Turystyki Przyrodniczej Dudek
Stacja Pomp 2, Słońsk
tel. 95/ 757-22-12
ul. Puszkina 44, Słońsk
tel. 95) 757-24-45
- Cisza i spokój
- Obcowanie z naturą
- Poznawanie ptaków również rzadkich
- Znakowane ścieżki i szlaki
- Wieże obserwacyjne
- Latem mogą męczyć owady, warto się zabezpieczyć środkami i stosownym ubraniem
Informacje praktyczne
Cały rok całą dobę
Parkingi: bezpłatne
PN Ujście Warty
Chyrzyno 1, Górzyca
tel. 95/ 752-40-26
www.pnujsciewarty.gov.pl
Noclegi w Kostrzynie nad Odrą
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Nie musisz się daleko przemieszczać, aby znaleźć kolejne interesujące miejsca. W promieniu 30 kilometrów czeka na Ciebie wiele atrakcji, które z pewnością wzbogacą Twoją podróż o dodatkowe wspomnienia.
- Twierdza Kostrzyn, odległość: 1.4 km
- Kaplica Templariuszy w Chwarszczanach, odległość: 13.2 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!