Zalew Zielona w Kaletach

Zalew Zielona
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Zalew Zielona to piękne miejsce na spacer, relaks i letni wypoczynek. Znajduje się w Zielonej - dzielnicy Kalet, położonej na wschód od centrum miejscowości, przy pałacu w Kaletach Zielonej. To prawie 20 kilometrów na północny wschód od Tarnowskich Gór. Zalew Zielona to sztuczny zbiornik powstały na Małej Panwi, złożony tak naprawdę z dwóch zbiorników. Ten mniejszy powstał jeszcze w XIV wieku, kiedy wskutek wydobycia rud żelaza zaczęło powstało tu wyrobisko, zalane później wodą. Przed wojną prowadzono tu hodowlę karpii. W latach 1970-71 poprzez spiętrzenie tamą Małej Panwi zbudowano drugi, większy zbiornik. 

Zielona atrakcyjna jest latem, kiedy można wypożyczyć sprzęt wodny i plaże się zapełniają, ale ja chcę zwrócić Waszą uwagę na to miejsce po sezonie, wtedy zaprasza na cudne, spokojne spacery, w towarzystwie przyrody i ładnych widoków. Ludzi wówczas jest tutaj znacznie mniej, a bardziej można cieszyć się urokami miejsca i bliskością przyrody. Przechadzając się groblą oddzielającą dwa zbiorniki, na pewno spotkasz ptactwo wodne na mniejszym zbiorniku. Co ciekawe, można też zobaczyć tutaj żeremie bobrów, które upodobały sobie to miejsce, co znaczy, że wody w zbiornikach są czyste. Sama grobla tworzy bardzo malowniczy. Zimą na Zielonej pojawiają się morsy, ale spokojnie - to ludzkie morsy kąpiące się w cieplejszej wodzie niż otaczające ich wokół powietrze. To ostatnio popularna aktywność zimą i zyskuje coraz więcej fanów.

Zalew Zielona
Zalew Zielona
Zalew Zielona
Zalew Zielona

Atrakcje Zalewu Zielona

 • drewniany wiatrak na wyspie
 • piaszczysta plaża na mniejszym, dolnym stawie
 • wiaty piknikowe przy dolnym stawie
 • plaże nad większym stawem górnym
 • wypożyczalnia sprzętu wodnego
 • Zielona Pętla wokół zalewu licząca 9 km, idealna na rower, nordic walking czy dla narciarzy biegowych zimą
 • Pałac w Zielonej - niedostępny dla turystów
 • Drzewo Wolności w Zielonej

Zalew Zielona składa się z dwóch stawów - dolnego o powierzchni 20 ha i znacznie większego górnego o powierzchni 60 ha. Na tym mniejszym dostrzeżesz wyspę, na której stoi zabytkowy, drewniany wiatrak, obecnie ładnie odnowiony. Oba stawy wykorzystywane są obecnie w celach rekreacyjnych. Działają tu ośrodki wypoczynkowe, pensjonaty, restauracje i camping, a także wypożyczalnia sprzętu wodnego. Wokół stawów powstały plaże, naprzeciw wiatraka dostępna jest dość szeroka, piaszczysta plaża z pięknym widokiem na wyspę. Gdy jest za zimno na plażowanie, fajny piknik rodzinny można urządzić sobie w specjalnie przygotowanych do tego wiatach nad stawem. Można też łowić ryby i dokarmiać dzikie ptactwo wodne, pamiętaj nie chlebem i niczym z solą, tylko pokrojonymi surowymi warzywami albo ziarnem. 

Pałac w Zielonej

Przy ulicy Ofiar Katynia stoi pałac w Zielonej - dawna własność Donnersmarcków, tych samych, którzy rezydowali w Świerklańcu. Pałac w Zielonej do dawny Pałac Myśliwski, zbudowany w latach 1860-61. To tutaj Donnersmarckowie mieli swój ogrodzony zwierzyniec i w sezonie polowali na zwierzynę. Pilnowali wysokiego poziomu hodowli porównując zrzuty jelenich wieńców. Pałac i jego wnętrza okazale prezentowały się do II wojny światowej, kiedy wywieziono cenne wyposażenie i osiadła tu ukraińska jednostka SS. Później stał się bazą Ośrodka Transportu Leśnego. Od lat 90. XX wieku znajdował się w rękach prywatnych i popadał w coraz większą ruinę. Dziś przechodzi renowację i jest niedostępny. 

Drzewo Wolności

Niedaleko pałacu, przy niewielkim rondzie rośnie Drzewo Wolności. Ten dzisiejszy dąb, dość już okazały, zasadzony został na początku 1945 roku, przez powstańców śląskich. Wcześniej rósł tutaj jego starszy brat, zasadzony przez tych samych powstańców 3 maja 1938 roku. Upamiętnili w ten sposób święto Konstytucji 3 Maja, a także 20-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Pod drzewem zakopano pojemnik z opisem walk powstańczych i nazwiskami powstańców z okolic Zielonej. Właśnie z tego powodu drzewko nie rosło tu długo, bo już we wrześniu 1939 roku zostało zniszczone. Jeden z mieszkańców chciał za nagrodę dostarczyć władzom okupacyjnym owy pojemnik z listą powstańców. Zawczasu jednak powstańcy go wykopali, ale zdrajca w złości, że nie udało mu się osiągnąć celu, zniszczył drzewko.

Polecam ranking: Śląskie jeziora - zobacz najpiękniejsze zbiorniki wodne na Górnym Śląsku!

Zalew Zielona
Zalew Zielona
Wiatrak na Zielonej
Wiatrak na Zielonej
Wiatrak na Zielonej
Wiatrak na Zielonej
Zalew Zielona
Zalew Zielona
Pałac w Zielonej
Pałac w Zielonej
Drzewo Wolności w Zielonej
Drzewo Wolności w Zielonej

Zielona Pętla wokół zalewu

Wokół Zalewu, którego teren nie jest dostępny dla samochodów, poprowadzona jest znakowana na zielono ścieżka dydaktyczna Zielona Pętla, na której można podziwiać atrakcje jeziora. Trasa ma 9 km długości i służy jako trasa rowerowa, nordic walking, a zimą dodatkowo jako trasa narciarstwa biegowego. Na jej trasie jest 5 przystanków pozwalających poznać okoliczną przyrodę, m.in. gatunki drzew, bobrze żeremia czy okazały paśnik służący dokarmianiu zwierząt zimą. Żeby ruszyć na ścieżkę, można zaparkować bezpłatnie przy ulicy Stawowej, albo przy ulicy Ofiar Katynia, koło pałacu w Kaletach Zielonej, nad samym zalewem.

Zalew Zielona
Zalew Zielona
Zalety
 • Zalew Zielona to bardzo urokliwy teren, otoczony przyrodą
 • Mniej zatłoczony latem niż pobliski Zalew Nakło Chechło
 • Zimą zaciszny, idealny na spacery
 • Fajne wiaty piknikowe
 • Ławki na grobli
 • Bezpłatny wstęp i miejsca parkingowe
Wady
 • Nie zauważyłam
Zalew Zielona
Zalew Zielona
Zielona
Zielona
Zalew Zielona w Kaletach
Zalew Zielona w Kaletach

Dojazd nad Zalew Zielona

Dojedziesz tu samochodem trasą nr 908 zarówno od strony Częstochowy jak i Tarnowskich Gór. W Kaletach możesz skręcić w ulicę Stawową (to pierwsza w prawo od strony Tarnowskich Gór), prowadzącą do zalewu od strony wiatraka albo w ulicę Ofiar Katynia (to pierwsza w lewo od strony Częstochowy), prowadzącą nad wodę od strony pałacu w Kaletach Zielonej. Rowerem doprowadzi Cię tu trasa rowerowa Leśno Rajza.

Zalew Zielona
Zalew Zielona

Atrakcje w okolicy

Zielona to faktycznie zielony teren, nazywany Leśnym zakątkiem Śląska. W okolicy możesz też odwiedzić kolorowe jeziorka Bibiela ukryte w lesie, staw Gierzyna, również ukryty w lesie czy bardzo popularny Zalew Nakło Chechło, tak naprawdę również położony w lesie, choć na jego skraju. To jezioro również atrakcyjne na spacery, ale bardziej posezonowe, bo latem jest tłumne. Prowadzi wokół niego asfaltowa ścieżka wyłączona z ruchu samochodowego.

Informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatne miejsca znajdziesz przy ulicy Stawowej, albo przy ulicy Ofiar Katynia, koło pałacu w Kaletach Zielonej, nad samym zalewem
Teren wokół zalewu dostępny jest dla wózków
Teren wokół zalewu dostępny jest dla piesków

Zalew Zielona
ul. Stawowa, ul. 30-lecia, Kalety

Noclegi w Kaletach

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Zalew Zielona w Kaletach
Zalew Zielona
Zalew Zielona
Zielona
Morsy na Zielonej
Zalew Zielona w Kaletach
Zalew Zielona
Zalew Zielona w Kaletach
Zalew Zielona w Kaletach
Zalew Zielona w Kaletach
Zalew Zielona w Kaletach
Zalew Zielona w Kaletach
Zalew Zielona w Kaletach
Zalew Zielona w Kaletach
(4.4 głosów: 9)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 9)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Zielona to bardzo urokliwe miejsce, latem trochę tłumne, jak każde jezioro, wtedy lepiej na rower wokół zbiorników 🙂 Ale ja polecam spacer plażą koło wiatraka i groblą jak najbardziej po sezonie, wtedy ludzi malutko i tylko przyroda wokół 🙂
kajgrohl
Jest piaszczysta plaża, niestety w sezonie zatłoczona. Od południowej strony mniej ludzi, można znaleźć spokojne miejsce na uboczu.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024