Gierzyna

Staw Gierzyna

(5 głosów: 1)
Oceń i napisz opinię

Śląsk naprawdę może zaskakiwać, pod Miasteczkiem Śląskim, około 5 km od naszego domu i 2 km od Zalewu Nakło Chechło odkryliśmy śliczne miejsce - ukryty w lesie Staw Gierzyna, gdzie tak naprawdę rozlewa się kilka mniejszych stawów połączonych potokiem i rozlewiskami. Miejscami widać miejsca wysuszone, w innych woda malowniczo zalega na dnie, wszędzie natomiast rośnie bujna roślinność wodolubna 🙂 Wspaniałe uroczysko, polecam Wam poznać to miejsce i zaglądać czasem, szczególnie w godzinach rannych, my mamy takie plany 🙂Jest to Łowisko Gierzyna, stanowiące użytek ekologiczny, a przy okazji bardzo ciekawa miejscówka na romantyczny spacerek czy przejażdżkę rowerową. Spotkaliśmy kilku wędkarzy i kilku amatorów dwóch kółek. My też byliśmy na rowerach, bo choć jest możliwość dojazdu samochodem od ulicy Stacyjnej z Miasteczka Śląskiego, to zdecydowanie najprzyjemniej poruszać się tutaj właśnie na rowerze. 

Gierzyna
Gierzyna

Staw Gierzyna - dojazd

Staw Gierzyna ukryty jest w lesie, a wokół prowadzi sporo ścieżek, na miejsce doprowadzi Was znakowany szlak rowerowy Leśna Rajza, który podąża tu np. z pobliskiego i popularnego Jeziora Nakło Chechło. Jak już wspomniałam, można też dojechać samochodem od Miasteczka Śląskiego, chyba najlepiej ul. Stacyjną, ale nie sprawdziliśmy tego na własnej skórze, natomiast tak właśnie przyjechali wędkarze.Gierzyna - ptasi azyl

Gierzyna to nasze kolejne odkrycie jako azyl dla ptaków, bardziej zaciszny od Łężczoka i zdecydowanie spokojniejszy od Żabich Dołów. Ptaków jest tutaj mniej, za to spotkaliśmy rzadko oglądaną czaplę, a bocian kołował niemal nad naszymi głowami i długo brodził w stawie i po podmokłym terenie dookoła.

Gierzyna
Gierzyna
Gierzyna - kołujący bociek schodzący do lądowania

Nad Gierzynę z lornetką i długim obiektywem

Cudny widok nad Gierzyną i pojawiające się tu ptactwo warto podglądać z lornetką, bo ptaków nie ma na tyle dużo i nie są oswojone, by przypływały pod stopy. Pojawiają się gdzieś nad głowami lub w pewnym oddaleniu i trudno podziwiać ich piękno gołym okiem. Na pewno przyda się też długi obiektyw, przy dłuższej nasiadówce można pewnie "ustrzelić" niezłe fotki.  My przyjechaliśmy tylko na krótko, na taki wstępny rekonesans, mieliśmy na szczęście lornetkę, ale niestety nie miałam aparatu, tylko komórkę, która nie poradziła sobie z tym zadaniem 🙂Przy samej Gierzynie, nad potokiem stało drzewo całkiem podgryzione przez bobra, ale sprawcy niestety nie wypatrzyliśmy 🙂 

Gierzyna
Gierzyna
Zalety
  • Bardzo ładny i zaciszny zakątek, odludny, gdzie można odpocząć od zgiełku miasta
  • obecność ptaków, nawet takich, których normalnie z bliska nie oglądamy
  • Prowadzi tu znakowany szlak rowerowy, więc łatwo trafić mimo rozległych lasów wokół
  • Bliskość popularnego jeziora (około 2 km), które również warto zwiedzić przy okazji
Wady
  • latem mogą by uciążliwe owady
Szlak Leśna Rajza
Gierzyna
Gierzyna
Gierzyna
Gierzyna bociek wśród drzew
Gierzyna
Gierzyna
Gierzyna
Gierzyna czapla wzbija się do lotu
Gierzyna
Gierzyna
Bobrowisko

Adres

Staw Gierzyna
ul. Stacyjna, Miasteczko Śląskie
lub szlak rowerowy Leśna Rajza z Zalewu Nakło Chechło

GPS: 50°28'53N, 18°55'56E

Miasteczko Śląskie noclegi

Miasteczko Śląskie to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°28'53N, 18°55'56E
23 maj 2020
25 maj 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Anna Piernikarczyk
23 maj 2020 11:56
Urokliwy zakątek, który chował przed nami swe oblicze przez tyle lat, teraz już mu nie odpuścimy ;)
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację