Gierzyna

Staw Gierzyna

(5 głosów: 2)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Śląsk naprawdę może zaskakiwać, pod Miasteczkiem Śląskim, około 5 km od naszego domu i około 3 km od Zalewu Nakło Chechło odkryliśmy śliczne miejsce - ukryty w lesie Staw Gierzyna, gdzie tak naprawdę rozlewa się kilka mniejszych stawów połączonych potokiem i rozlewiskami. Miejscami widać miejsca wysuszone, w innych woda malowniczo zalega na dnie, wszędzie natomiast rośnie bujna roślinność wodolubna 🙂 Wspaniałe uroczysko, polecam Wam poznać to miejsce i zaglądać czasem, szczególnie w godzinach rannych, my mamy takie plany 🙂Staw Gierzyna
Staw Gierzyna
Staw Gierzyna
Staw Gierzyna

Jest to Łowisko Gierzyna, stanowiące użytek ekologiczny, a przy okazji bardzo ciekawa miejscówka na romantyczny spacerek czy przejażdżkę rowerową. Spotkaliśmy kilku wędkarzy i kilku amatorów dwóch kółek. My też byliśmy na rowerach, bo choć jest możliwość dojazdu samochodem od ulicy Stacyjnej z Miasteczka Śląskiego, to zdecydowanie najprzyjemniej poruszać się tutaj właśnie na rowerze.

Rowerem nad Gierzyną
Rowerem nad Gierzyną
Gierzyna
Gierzyna

Staw Gierzyna - dojazd

Staw Gierzyna ukryty jest w lesie, a wokół prowadzi sporo ścieżek, na miejsce doprowadzi Was znakowany szlak rowerowy Leśna Rajza, który podąża tu np. z pobliskiego i popularnego Jeziora Nakło Chechło. Wystarczy wjechać za Ośrodkiem Deer Camp w leśną ścieżką, za zielono-żółtymi znakami LR (Leśno Rajza).  tego miejsca nad Gierzynę jest około 3 km. Na samym końcu za bobrowiskiem czyli powalonymi drzewami ze śladami bobrów Leśno Rajza odbija w prawo, nad stawy zaś należy skręcić w lewo i zaraz się one pojawiają. Jak już wspomniałam, nad Gierzynę można też dojechać samochodem od Miasteczka Śląskiego, chyba najlepiej ul. Stacyjną, ale nie sprawdziliśmy tego na własnej skórze, natomiast tak właśnie przyjechali wędkarze.Szlak Leśna Rajza
Szlak Leśna Rajza

Gierzyna - ptasi azyl

Gierzyna to nasze kolejne odkrycie jako azyl dla ptaków, bardziej zaciszny od Łężczoka i zdecydowanie spokojniejszy od Żabich Dołów. Ptaków jest tutaj mniej, za to spotkaliśmy rzadko oglądaną czaplę, a bocian kołował niemal nad naszymi głowami i długo brodził w stawie i po podmokłym terenie dookoła. Po stawie pływały też kaczki krzyżówki.

Staw Gierzyna
Staw Gierzyna
Staw Gierzyna
Staw Gierzyna

Nad Gierzynę z lornetką i długim obiektywem

Cudny widok nad Gierzyną i pojawiające się tu ptactwo warto podglądać z lornetką, bo ptaków nie ma na tyle dużo i nie są oswojone, by przypływały pod stopy. Pojawiają się gdzieś nad głowami lub w pewnym oddaleniu i trudno podziwiać ich piękno gołym okiem. Na pewno przyda się też długi obiektyw, przy dłuższej nasiadówce można pewnie "ustrzelić" niezłe fotki.  My przyjechaliśmy tylko na krótko, na taki wstępny rekonesans, mieliśmy na szczęście lornetkę, ale niestety nie miałam aparatu, tylko komórkę, która nie poradziła sobie z tym zadaniem 🙂Gierzyna czapla wzbija się do lotu
Gierzyna czapla wzbija się do lotu
Gierzyna bociek wśród drzew
Gierzyna bociek wśród drzew

Przy samej Gierzynie, nad potokiem stało drzewo całkiem podgryzione przez bobra, ale sprawcy niestety nie wypatrzyliśmy 🙂 

Zalety
  • Bardzo ładny i zaciszny zakątek, odludny, gdzie można odpocząć od zgiełku miasta
  • obecność ptaków, nawet takich, których normalnie z bliska nie oglądamy
  • Prowadzi tu znakowany szlak rowerowy, więc łatwo trafić mimo rozległych lasów wokół
  • Bliskość popularnego jeziora (około 2 km), które również warto zwiedzić przy okazji
Wady
  • latem mogą by uciążliwe owady

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Parking: bezpłatny na miejscu przy leśnej ścieżce
Najlepiej dojechać tu rowerem ścieżką rowerową Leśno Rajza

Adres

Staw Gierzyna
ul. Stacyjna, Miasteczko Śląskie
lub szlak rowerowy Leśna Rajza z Zalewu Nakło Chechło

GPS: 50°28'53N, 18°55'56E

Staw Gierzyna na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Górnego Śląska wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Miasteczko Śląskie noclegi

Miasteczko Śląskie to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Staw Gierzyna
Gierzyna
Gierzyna
Gierzyna
Gierzyna - kołujący bociek schodzący do lądowania
Gierzyna
Gierzyna
Gierzyna
Gierzyna
Gierzyna
Gierzyna
Gierzyna
Gierzyna
Gierzyna
Bobrowisko
50°28'53N, 18°55'56E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Łukasz Piernikarczyk
Bardzo fajne miejsce na odpoczynek na łonie natury.
Anna Piernikarczyk
Urokliwy zakątek, który chował przed nami swe oblicze przez tyle lat, teraz już mu nie odpuścimy 😉

Staw Gierzyna na blogu

Leśną Rajzą nad Gierzynę czyli sobota na rowerach

Pierwsze wiosenne dni zachęcają, by szukać przygód na łonie natury. A tych o dziwo na Śląsku nie brakuje. Sobotę spędziliśmy więc w siodełku, przemierzając ciekawą trasę rowerową o wymownej nazwie Leśno Rajza, którą dotarliśmy nad Gierzynę - malownicze, zaciszne stawy ukryte w lesie. Zobacz naszą relację z tego miejsca i poznaj tą urokliwą miejscówkę, polecającą się na wycieczki z dala od zgiełku i tłumu.

25 kwiecień 2021 13:11
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021