Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Staw Gierzyna
ul. Stacyjna, Miasteczko Śląskie
lub szlak rowerowy Leśna Rajza z Zalewu Nakło Chechło

50°28'53" N, 18°55'56" E

Śląsk naprawdę może zaskakiwać, pod Miasteczkiem Śląskim, około 5 km od naszego domu i 2 km od Zalewu Nakło Chechło odkryliśmy śliczne miejsce - ukryty w lesie Staw Gierzyna, gdzie tak naprawdę rozlewa się kilka mniejszych stawów połączonych potokiem i rozlewiskami. Miejscami widać miejsca wysuszone, w innych woda malowniczo zalega na dnie, wszędzie natomiast rośnie bujna roślinność wodolubna 🙂 Wspaniałe uroczysko, polecam Wam poznać to miejsce i zaglądać czasem, szczególnie w godzinach rannych, my mamy takie plany 🙂Jest to Łowisko Gierzyna, stanowiące użytek ekologiczny, a przy okazji bardzo ciekawa miejscówka na romantyczny spacerek czy przejażdżkę rowerową. Spotkaliśmy kilku wędkarzy i kilku amatorów dwóch kółek. My też byliśmy na rowerach, bo choć jest możliwość dojazdu samochodem od ulicy Stacyjnej z Miasteczka Śląskiego, to zdecydowanie najprzyjemniej poruszać się tutaj właśnie na rowerze. 

Gierzyna
Gierzyna


Staw Gierzyna - dojazd

Staw Gierzyna ukryty jest w lesie, a wokół prowadzi sporo ścieżek, na miejsce doprowadzi Was znakowany szlak rowerowy Leśna Rajza, który podąża tu np. z pobliskiego i popularnego Jeziora Nakło Chechło. Jak już wspomniałam, można też dojechać samochodem od Miasteczka Śląskiego, chyba najlepiej ul. Stacyjną, ale nie sprawdziliśmy tego na własnej skórze, natomiast tak właśnie przyjechali wędkarze.

Gierzyna - ptasi azyl

Gierzyna to nasze kolejne odkrycie jako azyl dla ptaków, bardziej zaciszny od Łężczoka i zdecydowanie spokojniejszy od Żabich Dołów. Ptaków jest tutaj mniej, za to spotkaliśmy rzadko oglądaną czaplę, a bocian kołował niemal nad naszymi głowami i długo brodził w stawie i po podmokłym terenie dookoła.

Gierzyna
Gierzyna
Gierzyna

Nad Gierzynę z lornetką i długim obiektywem

Cudny widok nad Gierzyną i pojawiające się tu ptactwo warto podglądać z lornetką, bo ptaków nie ma na tyle dużo i nie są oswojone, by przypływały pod stopy. Pojawiają się gdzieś nad głowami lub w pewnym oddaleniu i trudno podziwiać ich piękno gołym okiem. Na pewno przyda się też długi obiektyw, przy dłuższej nasiadówce można pewnie "ustrzelić" niezłe fotki.  My przyjechaliśmy tylko na krótko, na taki wstępny rekonesans, mieliśmy na szczęście lornetkę, ale niestety nie miałam aparatu, tylko komórkę, która nie poradziła sobie z tym zadaniem 🙂Przy samej Gierzynie, nad potokiem stało drzewo całkiem podgryzione przez bobra, ale sprawcy niestety nie wypatrzyliśmy 🙂 

Gierzyna - kołujący bociek schodzący do lądowania
Gierzyna - kołujący bociek schodzący do lądowania
Zalety
  • Bardzo ładny i zaciszny zakątek, odludny, gdzie można odpocząć od zgiełku miasta
  • obecność ptaków, nawet takich, których normalnie z bliska nie oglądamy
  • Prowadzi tu znakowany szlak rowerowy, więc łatwo trafić mimo rozległych lasów wokół
  • Bliskość popularnego jeziora (około 2 km), które również warto zwiedzić przy okazji
Wady
  • latem mogą by uciążliwe owady
Gierzyna Szlak Leśna Rajza Gierzyna Gierzyna Gierzyna Gierzyna bociek wśród drzew Gierzyna Gierzyna Gierzyna Gierzyna czapla wzbija się do lotu Gierzyna Gierzyna Bobrowisko

Miasteczko Śląskie noclegi

Miasteczko Śląskie to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1134085 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1134085 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-05-23 na
Urokliwy zakątek, który chował przed nami swe oblicze przez tyle lat, teraz już mu nie odpuścimy ;)
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020