Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Rezerwat Łężczok
ul. Rybacka, Babice

50°8'26" N, 18°16'59" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
 • poniedziałek: Czynne całą dobę
 • wtorek: Czynne całą dobę
 • środa: Czynne całą dobę
 • czwartek: Czynne całą dobę
 • piątek: Czynne całą dobę
 • sobota: Czynne całą dobę
 • niedziela: Czynne całą dobę

Ornitologiczny raj

Niedaleko Raciborza, w granicach Parku "Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich" istnieje bardzo cenny przyrodniczo, a przy tym niezwykle malowniczy rezerwat "Łężczok" o powierzchni ponad 400 ha. Cystersi już wieki temu budowali tu stawy rybne.Od 1957 roku chroni się tutaj wielogatunkowy las łęgowy, aleję drzew zabytkowych oraz starorzecza rzeki Odry. To właśnie one stanowią główną atrakcję rezerwatu, są one siedliskami bagiennych zespołów roślinnych, ryb, a przede wszystkim ptactwa wodnego. Ptaki, nie tylko wodne, są tu główną atrakcją dla turystów, ale i ornitologów. Ich bogactwo gatunkowe i liczba są zaskakujące!

Rezerwat Łężczok
Rezerwat Łężczok

Stawy w Rezerwacie Łężczok

Dziś stawy w Rezerwacie Łężczok noszą nazwy Salm Duży i Salm Mały, oddzielone groblą ze ścieżką przyrodniczą od stawu Babiczok Północny, który z kolei graniczy groblą z Babiczokiem Południowym. Ta druga grobla, pomiędzy Babiczokiem Północnym i Południowym jest niedostępna dla ludzi. Dalej jeszcze rozlewają się stawy Brzeziniak i Ligotniak.

Wieże widokowe

Poczujesz się tutaj jak w Narwiańskim albo Biebrzańskim Parku Narodowym czy w PN Ujście Warty. Wiosną ptaki oddają się tu tańcom godowym, są niezwykle aktywne, a rybitwy na wysepkach wręcz rozkrzyczane. Warto wziąć ze sobą lornetkę lub aparat z długim obiektywem i przysiąść na dłuższą chwilę 🙂 Tym bardziej,  że w ostatnich latach stanęły tutaj dwie wieże widokowe, jedna z molo w bardziej popularnym miejscu nad stawem Salm Duży i druga na lądzie przy wodach Stawu Babiczok Północny, w zakątku bardziej dzikim, wśród roślinności.

Rezerwat Łężczok
Rezerwat Łężczok
Rezerwat Łężczok


Dla botaników i ornitologów ten rezerwat to prawdziwy raj na ziemi, ale zwyczajni turyści też nie będą zawiedzeni, szczególnie miłośnicy fotografii. Te zaciszne rejony na łonie natury umiłowali sobie również pasjonaci nordic walking i joggingu.

Flora Rezerwatu Łężczok

Zarówno flora, jak i fauna rezerwatu Łężczok są niezwykle bogate w gatunki, również chronione i rzadkie, nie spotykane często na Śląsku, a nawet w całej Polsce. Jako przykład ze świata flory podać można salwinię pływającą, kotewkę orzech wodny czy krzew kłokoczka.Ptaki w Rezerwacie Łężczok

Fauna rezerwatu obfituje w ptaki, wodne i nie tylko. Ciekawe gatunki to: bielik, bocian czarny, czapla, czajka, cyraneczka, perkoz, a nawet hełmiatka i muchołówka białoszyja. Ale oczywiście bardzo liczne są tu łabędzie, kaczki krzyżówki i łyski czy krzykliwe rybitwy. Kaczki krzyżówki to chyba każdy rozpoznaje, natomiast łyski to są czarne ptaki z białymi łebkami, bardzo przypominające kaczki, choć podobno nimi nie są. Wydają bardzo charakterystyczny dźwięk, jakby pojedyncze strzały, ale cichsze i ciekawsze 🙂

Dąb Sobieskiego

Koło stawu Brzeziniak stoi stary dąb liczący sobie 400 lat. Nazywa się Dębem Sobieskiego i jest jednym z najpiękniejszych starych dębów na Górnym Śląsku. Ma 33 m wysokości i 850 cm obwodu.

Rezerwat Łężczok
Rezerwat Łężczok

Przez rezerwat biegnie Szlak Husarii Polskiej znakowany na czerwono, który początek bierze w Będzinie, a dalej wiedzie przez Gliwice, Tarnowskie Góry, Rudy i Racibórz.

Zalety
 • Dość zacisznie, szczególnie w części z wieżą widokową ukrytą wśród roślinności
 • Duża liczba ptaków popularnych i rzadkich, które można podziwiać z platform oraz podglądać w zaroślach i nad stawami, najlepiej z lornetką
 • Bliskość cennej przyrody i ładna sceneria zadrzewiona
 • Zorganizowane, bezpłatne parkingi
Wady
 • latem mogą doskwierać owady
Rezerwat Łężczok Rezerwat Łężczok Rezerwat Łężczok Rezerwat Łężczok Rezerwat Łężczok Rezerwat Łężczok Rezerwat Łężczok Rezerwat Łężczok Rezerwat Łężczok Rezerwat Łężczok Rezerwat Łężczok Rezerwat Łężczok Rezerwat Łężczok Rezerwat Łężczok Rezerwat Łężczok Rezerwat Łężczok Rezerwat Łężczok Rezerwat Łężczok Rezerwat Łężczok

Racibórz noclegi

Racibórz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136465 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Łukasz Piernikarczyk Uzależniony od podróży 1658 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-04-23 na
piękne miejsce. najpiękniej na wiosnę - cudowny koncert ptaków.
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020