Pałac w Sławikowie

Pałac w Sławikowie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
5

Największy pałac w regionie

Pałac w Sławikowie dziś pozostaje w ruinie, ależ jaka okazała jest ta ruina. To największy pałac w całym powiecie raciborskim! A do tego jest szansa, że to, co zachowało się do dzisiaj, będzie trwale zabezpieczone i udostępnione dla turystów, bowiem gmina ogrodziła pałac i czynione są plany oraz pierwsze prace wielkiej rewitalizacji pałacu w Sławikowie. Świetnie, bo miejsce ma spory potencjał turystyczny.

Pałac w Sławikowie
Pałac w Sławikowie
Pałac w Sławikowie
Pałac w Sławikowie

Niestety, jak na zabytek, który w dobrym stanie przetrwał II wojnę światową, skala zniszczeń jest tutaj ogromna, a to z powodu zaniedbań powojennej Polski. Od wiosny 2020 roku zabytek jest ogrodzony i udostępniony w sezonie turystycznym w każdą niedzielę. Prace oczyszczające teren w dużej mierze prowadzone są za sprawą Stowarzyszenia Gniazdo. Gmina natomiast złożyła wnioski o dofinansowanie na rewitalizację pałacu.Pałac w Sławikowie
Pałac w Sławikowie
Pałac w Sławikowie
Pałac w Sławikowie

Plany rewitalizacji pałacu w Sławikowie

Bez Unii raczej się nie obejdzie, bo kwoty będą ogromne. Czas i lata zaniedbań zrobiły swoje, a plany są dość szeroko zakrojone. Pałac w Sławikowie ma szansę za parę lat stać się kolejną turystyczną atrakcją regionu i to na dużą skalę, podobnie jak właśnie dzieje się w Tworkowie czy małopolskim Rabsztynie. Wśród pomysłów jest udostępnienie na jednej z wieży pałacu tarasu widokowego i odbudowanie oranżerii widocznej po lewej stronie pałacu. Miałoby tutaj powstać niewielkie muzeum. Sama budowla pałacu ma być dostępna dla turystów w formie trwałej ruiny, zaś podziemia oranżerii, gdzie dawniej był browar, teraz miałyby oferować pyszną kawę. Plany są świetne, czekamy w takim razie z dużą niecierpliwością na ich realizację i trzymamy kciuki!

Pałac w Sławikowie
Pałac w Sławikowie
Pałac w Sławikowie
Pałac w Sławikowie

Pałac Sławików dzisiaj 

Oglądając ruiny pałacu w Sławikowie nie sposób nie podziwiać jego ogromu i nie wyobrażać sobie dawnej świetności tego miejsca. Wielką ciekawostką jest tutaj spora, marmurowa wanna. Ujmuje też dawna kaplica, a raczej tylko ślad, jaki po niej pozostał - neogotyckie, ostrołukowe okna sporych rozmiarów. Stropy niestety zawaliły się, a dachu cała budowla nie ma już dawno, przekazano do innego gmachu, podobno w Katowicach, co mocno przyczyniło się do dalszego niszczenia pałacu. Ponadto miejscowi rozgrabili to miejsce, jak to zwykle dzieje się w przypadku opuszczonych majątków ziemskich.

Pałac w Sławikowie
Pałac w Sławikowie
Pałac w Sławikowie
Pałac w Sławikowie

Do dziś jednak podziwiając elewację pałacu dostrzec można, że nawiązuje ona do antycznych wzorców, unikatowe są tu motywy greckie i włoskie. Niestety nie zachowały się żadne ryciny wnętrz pałacu, ale prowadzone tutaj będą prace archeologiczne, ciekawe, co uda się odkryć. Georadar wskazał kilka potencjalnie interesujących miejsc.

Park pałacowy

Pałac w Sławikowie otacza zabytkowy park, dziś zaniedbany, ale pewnie i on doczeka się swojej chwili chwały. Jeśli podążysz ścieżką w parku, dojdziesz do ruin mauzoleum dawnych właścicieli pałacu. Obiekt jest bardzo ciekawy, choć i on pozostaje zagrożoną ruiną.Mauzoleum w Sławikowie
Mauzoleum w Sławikowie
Mauzoleum w Sławikowie
Mauzoleum w Sławikowie

Powstanie pałacu w Sławikowie

Jeszcze niedawno uważano, że neoklasycystyczny pałac w Sławikowie pochodzi z XIX wieku, obecnie jednak w świetle badań okazuje się, że najstarsza część eklektycznego pałacu powstała już w XVIII stuleciu, najprawdopodobniej na zrębach wcześniejszej strażnicy. Właścicielem pałacu w Sławikowie była rodzina von Eickstedt, której to właśnie mauzoleum odnaleźć można w parku. Pałac Eickstedtów powstał jako bardzo okazała rezydencja będąca mieszanką kilku stylów, z neoklasycystyczną elewacją z ryzalitem i trzema kondygnacjami.

Pałac w Sławikowie
Pałac w Sławikowie

Informacje praktyczne

Otwarty w niedziele, od maja do września
Obecnie tylko po umówieniu telefonicznym (32/ 410-64-28)
Parking: bezpłatny

Pałac w Sławikowie
tel. 32/ 410-64-28
www.facebook.com/PalacSlawikow

Noclegi w Górnym Śląsku

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Pałac w Sławikowie
Pałac w Sławikowie
Mauzoleum w Sławikowie
Mauzoleum w Sławikowie
Mauzoleum w Sławikowie
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(5 głosów: 4)
Twoja ocena
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Pałac w Sławikowie robi wielkie wrażenie, nie mogę doczekać się, kiedy będzie zabezpieczony i dostępny bez przeszkód. Plany zagospodarowania są ciekawe 🙂
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024