Pałac w Sławikowie
tel. 32/ 410-64-28
www.facebook.com/PalacSlawikow

50°11'7" N, 18°13'7" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Otwarty w niedziele, od maja do września
Obecnie tylko po umówieniu telefonicznym (32/ 410-64-28)
Parking: bezpłatny

Największy pałac w regionie

Pałac w Sławikowie dziś pozostaje w ruinie, ależ jaka okazała jest ta ruina. To największy pałac w całym powiecie raciborskim! A do tego jest szansa, że to, co zachowało się do dzisiaj, będzie trwale zabezpieczone i udostępnione dla turystów, bowiem gmina ogrodziła pałac i czynione są plany oraz pierwsze prace wielkiej rewitalizacji pałacu w Sławikowie. Świetnie, bo miejsce ma spory potencjał turystyczny.Pałac w Sławikowie
Pałac w Sławikowie

Niestety, jak na zabytek, który w dobrym stanie przetrwał II wojnę światową, skala zniszczeń jest tutaj ogromna, a to z powodu zaniedbań powojennej Polski. Od wiosny 2020 roku zabytek jest ogrodzony i udostępniony w sezonie turystycznym w każdą niedzielę. Prace oczyszczające teren w dużej mierze prowadzone są za sprawą Stowarzyszenia Gniazdo. Gmina natomiast złożyła wnioski o dofinansowanie na rewitalizację pałacu.

Plany rewitalizacji pałacu w Sławikowie

Bez Unii raczej się nie obejdzie, bo kwoty będą ogromne. Czas i lata zaniedbań zrobiły swoje, a plany są dość szeroko zakrojone. Pałac w Sławikowie ma szansę za parę lat stać się kolejną turystyczną atrakcją regionu i to na dużą skalę, podobnie jak właśnie dzieje się w Tworkowie czy małopolskim Rabsztynie. Wśród pomysłów jest udostępnienie na jednej z wieży pałacu tarasu widokowego i odbudowanie oranżerii widocznej po lewej stronie pałacu. Miałoby tutaj powstać niewielkie muzeum. Sama budowla pałacu ma być dostępna dla turystów w formie trwałej ruiny, zaś podziemia oranżerii, gdzie dawniej był browar, teraz miałyby oferować pyszną kawę. Plany są świetne, czekamy w takim razie z dużą niecierpliwością na ich realizację i trzymamy kciuki!

Pałac w Sławikowie
Pałac w Sławikowie
Pałac w Sławikowie
Pałac w Sławikowie

Pałac Sławików dzisiaj 

Oglądając ruiny pałacu w Sławikowie nie sposób nie podziwiać jego ogromu i nie wyobrażać sobie dawnej świetności tego miejsca. Wielką ciekawostką jest tutaj spora, marmurowa wanna. Ujmuje też dawna kaplica, a raczej tylko ślad, jaki po niej pozostał - neogotyckie, ostrołukowe okna sporych rozmiarów. Stropy niestety zawaliły się, a dachu cała budowla nie ma już dawno, przekazano do innego gmachu, podobno w Katowicach, co mocno przyczyniło się do dalszego niszczenia pałacu. Ponadto miejscowi rozgrabili to miejsce, jak to zwykle dzieje się w przypadku opuszczonych majątków ziemskich.Do dziś jednak podziwiając elewację pałacu dostrzec można, że nawiązuje ona do antycznych wzorców, unikatowe są tu motywy greckie i włoskie. Niestety nie zachowały się żadne ryciny wnętrz pałacu, ale prowadzone tutaj będą prace archeologiczne, ciekawe, co uda się odkryć. Georadar wskazał kilka potencjalnie interesujących miejsc.

Pałac w Sławikowie
Pałac w Sławikowie

Park pałacowy

Pałac w Sławikowie otacza zabytkowy park, dziś zaniedbany, ale pewnie i on doczeka się swojej chwili chwały. Jeśli podążysz ścieżką w parku, dojdziesz do ruin mauzoleum dawnych właścicieli pałacu. Obiekt jest bardzo ciekawy, choć i on pozostaje zagrożoną ruiną.Powstanie pałacu w Sławikowie

Jeszcze niedawno uważano, że neoklasycystyczny pałac w Sławikowie pochodzi z XIX wieku, obecnie jednak w świetle badań okazuje się, że najstarsza część eklektycznego pałacu powstała już w XVIII stuleciu, najprawdopodobniej na zrębach wcześniejszej strażnicy. Właścicielem pałacu w Sławikowie była rodzina von Eickstedt, której to właśnie mauzoleum odnaleźć można w parku. Pałac Eickstedtów powstał jako bardzo okazała rezydencja będąca mieszanką kilku stylów, z neoklasycystyczną elewacją z ryzalitem i trzema kondygnacjami.

Pałac w Sławikowie
Pałac w Sławikowie
Pałac w Sławikowie Pałac w Sławikowie Pałac w Sławikowie Mauzoleum w Sławikowie Mauzoleum w Sławikowie Mauzoleum w Sławikowie

Racibórz noclegi

Racibórz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-12-11 na
Pałac w Sławikowie robi wielkie wrażenie, nie mogę doczekać się, kiedy będzie zabezpieczony i dostępny bez przeszkód. Plany zagospodarowania są ciekawe :)
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021