Pałac w Sławikowie
Największy pałac w regionie
Pałac w Sławikowie dziś pozostaje w ruinie, ależ jaka okazała jest ta ruina. To największy pałac w całym powiecie raciborskim! A do tego jest szansa, że to, co zachowało się do dzisiaj, będzie trwale zabezpieczone i udostępnione dla turystów, bowiem gmina ogrodziła pałac i czynione są plany oraz pierwsze prace wielkiej rewitalizacji pałacu w Sławikowie. Świetnie, bo miejsce ma spory potencjał turystyczny.
Niestety, jak na zabytek, który w dobrym stanie przetrwał II wojnę światową, skala zniszczeń jest tutaj ogromna, a to z powodu zaniedbań powojennej Polski. Od wiosny 2020 roku zabytek jest ogrodzony i udostępniony w sezonie turystycznym w każdą niedzielę. Prace oczyszczające teren w dużej mierze prowadzone są za sprawą Stowarzyszenia Gniazdo. Gmina natomiast złożyła wnioski o dofinansowanie na rewitalizację pałacu.
Plany rewitalizacji pałacu w Sławikowie
Bez Unii raczej się nie obejdzie, bo kwoty będą ogromne. Czas i lata zaniedbań zrobiły swoje, a plany są dość szeroko zakrojone. Pałac w Sławikowie ma szansę za parę lat stać się kolejną turystyczną atrakcją regionu i to na dużą skalę, podobnie jak właśnie dzieje się w Tworkowie czy małopolskim Rabsztynie. Wśród pomysłów jest udostępnienie na jednej z wieży pałacu tarasu widokowego i odbudowanie oranżerii widocznej po lewej stronie pałacu. Miałoby tutaj powstać niewielkie muzeum. Sama budowla pałacu ma być dostępna dla turystów w formie trwałej ruiny, zaś podziemia oranżerii, gdzie dawniej był browar, teraz miałyby oferować pyszną kawę. Plany są świetne, czekamy w takim razie z dużą niecierpliwością na ich realizację i trzymamy kciuki!
Pałac Sławików dzisiaj
Oglądając ruiny pałacu w Sławikowie nie sposób nie podziwiać jego ogromu i nie wyobrażać sobie dawnej świetności tego miejsca. Wielką ciekawostką jest tutaj spora, marmurowa wanna. Ujmuje też dawna kaplica, a raczej tylko ślad, jaki po niej pozostał - neogotyckie, ostrołukowe okna sporych rozmiarów. Stropy niestety zawaliły się, a dachu cała budowla nie ma już dawno, przekazano do innego gmachu, podobno w Katowicach, co mocno przyczyniło się do dalszego niszczenia pałacu. Ponadto miejscowi rozgrabili to miejsce, jak to zwykle dzieje się w przypadku opuszczonych majątków ziemskich.
Do dziś jednak podziwiając elewację pałacu dostrzec można, że nawiązuje ona do antycznych wzorców, unikatowe są tu motywy greckie i włoskie. Niestety nie zachowały się żadne ryciny wnętrz pałacu, ale prowadzone tutaj będą prace archeologiczne, ciekawe, co uda się odkryć. Georadar wskazał kilka potencjalnie interesujących miejsc.
Park pałacowy
Pałac w Sławikowie otacza zabytkowy park, dziś zaniedbany, ale pewnie i on doczeka się swojej chwili chwały. Jeśli podążysz ścieżką w parku, dojdziesz do ruin mauzoleum dawnych właścicieli pałacu. Obiekt jest bardzo ciekawy, choć i on pozostaje zagrożoną ruiną.
Powstanie pałacu w Sławikowie
Jeszcze niedawno uważano, że neoklasycystyczny pałac w Sławikowie pochodzi z XIX wieku, obecnie jednak w świetle badań okazuje się, że najstarsza część eklektycznego pałacu powstała już w XVIII stuleciu, najprawdopodobniej na zrębach wcześniejszej strażnicy. Właścicielem pałacu w Sławikowie była rodzina von Eickstedt, której to właśnie mauzoleum odnaleźć można w parku. Pałac Eickstedtów powstał jako bardzo okazała rezydencja będąca mieszanką kilku stylów, z neoklasycystyczną elewacją z ryzalitem i trzema kondygnacjami.
Informacje praktyczne
Otwarty w niedziele, od maja do września
Obecnie tylko po umówieniu telefonicznym (32/ 410-64-28)
Parking: bezpłatny
Pałac w Sławikowie
tel. 32/ 410-64-28
www.facebook.com/PalacSlawikow
Noclegi w Górnym Śląsku
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli szukasz więcej pomysłów na ciekawe miejsca do odwiedzenia, mamy dla Ciebie kilka propozycji w okolicy. W promieniu 30 kilometrów znajduje się kilka atrakcji, które warto dodać do swojego planu podróży.
- Rezerwat Łężczok w Raciborzu, odległość: 6.7 km
- Zamek w Raciborzu, odległość: 9.9 km
- Kaplica zamkowa w Raciborzu, odległość: 9.9 km
- Pałac w Krowiarkach, odległość: 11.1 km
- Zamek w Tworkowie, odległość: 19.3 km
- Kościół w Tworkowie, odległość: 19.7 km
- Zalew Rybnicki, odległość: 22.4 km
- Pałac w Pławniowicach, odległość: 28.8 km
- Wieża widokowa na meandrach Odry w Zabełkowie, odległość: 29.2 km
- Szlak Silesianka, odległość: 29.2 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!