Pałac w Krowiarkach

Pałac w Krowiarkach

(5 głosów: 2)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Perła Ziemi Raciborskiej

Pałac Krowiarki to jeden z najbardziej okazałych pałaców na Ziemi Raciborskiej, a nawet na całym Górnym Śląsku. Nic dziwnego, w XIX wieku przebudowała go słynna na Śląsku rodzina Henckel von Donnersmarck, która wiele wystawnych pałaców postawiła w regionie. Nie wszystkie przetrwały do dnia dzisiejszego, temu w Krowiarkach się udało! Mimo, że dziś jest mocno nadszarpnięty czasem i zaniedbaniami, a ponadto stanowi niemal plac budowy, to nadal przedstawia się niezwykle pięknie, a jest duża szansa na to, że za jakiś czas zaświeci dawnym blaskiem, ponieważ prywatny właściciel prowadzi tu intensywne prace remontowe i rekonstrukcyjne.Pałac w Krowiarkach
Pałac w Krowiarkach

Pałac w Krowiarkach dzisiaj

Stąd pałac jest dostępny w ograniczonej formie, przy odrobinie szczęście można natrafić na otwartą bramę i podziwiać cudny pałac i otaczający go rozległy park ze ścieżką dendrologiczną. Najlepiej jednak wcześniej się zapowiedzieć, mailowo czy też telefonicznie. Podobno można też wykonywać tutaj odpłatne sesje zdjęciowe, ślubne i nie tylko.

Pałac w Krowiarkach
Pałac w Krowiarkach

A prace w pałacu czynione są systematycznie, ale to ogromna skarbonka. W 2020 roku odbudowano cały dach, co zabezpieczyło wnętrza zabytku przed dalszym niszczeniem. A pałac jest ogromny i składa się z dwóch części. Ta starsza zbudowana w stylu neorenesansowym i neobarokowym, z ryzalitami, została tylko otynkowana na czerwono. Przypomina nieco pałac w Pławniowicach. Nowsza część pałacu Krowiarki jest całkowicie murowana i powstała w stylu secesyjnym.Pałac w Krowiarkach
Pałac w Krowiarkach

W narożnikach południowo-wschodnim i północno-zachodnim wyrastają kwadratowe wieże z hełmami namiotowymi i półkolistymi oknami, ponadto zobaczysz tu wieżyczki cylindryczne zwieńczone hełmami stożkowymi. Ponad nową częścią górowała wysoka wieża, zbudowana z drewna, obita blachą. Niestety uległa zniszczeniu podczas wichury i teraz jej fragmenty można zobaczyć przed pałacem.

Pałac w Krowiarkach
Pałac w Krowiarkach

Pałac Krowarki w liczbach

O wielkości pałacu świadczą te liczby:
- 4 000 metrów kwadratowych - taka jest powierzchnia pałacu
- 30 piwnic tworzących swoisty labirynt
- 115 sal, te najbardziej znane to: sala biała, mauretańska, bajkowa czy brunatna, zdobione malowidłami, rzeźbami i złoceniamiPałac w Krowiarkach
Pałac w Krowiarkach

Park pałacowy

Pałac w Krowiarkach otacza spory park angielski, obecną formę zyskał w XIX wieku. Rośnie tu wiele okazów starych, pięknych drzew. Wiele z nich przywieziono z Anglii. Dziś wśród nich prowadzi ścieżka ekologiczno-dydaktyczna. W południowo-wschodnim narożu parku stoi klasycystyczne mauzoleum z około 1870 roku, również obecnie remontowane.

Park w Krowiarkach
Park w Krowiarkach

Historia pałacu Krowiarki

Zanim powstał tu dzisiejszy, piękny pałac, stanął w Krowiarkach drewniany zamek rodziny Beess. Później przejął go Leopold Paczyński, a następnie w 1800 roku Graf Strachwitz. Stąd już o krok do pierwszego budowniczego pałacu, bowiem w 1826 roku Ernest Joachim Strachwitz w miejscu zamku wystawił murowany pałac.

Park w Krowiarkach
Park w Krowiarkach

W 1842 roku Karol Strachwitz sprzedał wieś Krowiarki rodzinie Gaszynów, a dokładniej Hansowi II von Gaszyn. I tak pałac wkrótce znalazł się w rękach śląskich potentatów - rodu Henckel von Donnermarck, bowiem w 1856 roku Wanda von Gaschin poślubiła Hugo II Henckel von Donnersmarck. W 1892 roku pożar strawił drewnianą część pałacu, która została odbudowana i powiększona z rozmachem, w stylu secesyjnym. Od 1911 roku w pałacu w Krowiarkach mieszkał Edgar 1. Graf von Henckel-Gaschin, a od 1939 roku pałac stał się własnością Hansa 2. Grafa von Henckel-Gaschin, który w marcu 1945 roku musiał porzucić majątek i uciekać na rowerze przed wojskami Armii Czerwonej.

Park w Krowiarkach
Park w Krowiarkach

Co ciekawe, wspaniały pałac w Krowiarkach przetrwał II wojnę światową w stanie nienaruszonym, a po niej stał się własnością państwa i to wtedy przyszedł najtrudniejszy czas dla pałacu. Mieścił on w czasach powojennych szkołę, dom dziecka, przedszkole, a nawet szpital. Opuszczony w 1970 roku zabytek został szybko rozgrabiony i zaczął niszczeć jeszcze bardziej, aż popadł w ruinę. Pierwszy prywatny właściciel w latach 90. nie zabezpieczył zabytku, dopiero od 2007 roku pałac w Krowiarkach pozostaje w rękach spółki z kapitałem luksemburskim, która remontuje pałac.

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Przed wizytą warto zadzwonić: 503-828-266
Albo umówić się poprzez email: romstar@gazeta.pl
Brama na teren pałacu bywa otwarta

Adres

Pałac Krowiarki
ul. Wyzwolenia, Krowiarki
tel. 503-828-266
www.palac.krowiarki.org/
www.facebook.com/palackrowiarki

GPS: 50°8'13N, 18°4'57E

Pałac w Krowiarkach na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Raciborza wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Racibórz noclegi

Racibórz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Pałac w Krowiarkach
Park w Krowiarkach
50°8'13N, 18°4'57E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Anna Piernikarczyk
Pałac w Krowiarkach jest cudny, czekam, aż będzie doprowadzony do stanu, by mogli spokojnie wejść tam turyści

Pałac w Krowiarkach na blogu

Sprawdź, które pałace warto odwiedzić na Ziemi Raciborskiej

Przywitała nas znów gościnnie Ziemia Raciborska i tym razem zaoferowała sporą dawkę pałaców, ale i odsłoniła kolejne wieże Szlaku Silesianka.

A czy wszędzie było tak gościnnie? Sprawdziliśmy to dla Was i różnie to z tymi pałacami wygląda. Poczytajcie naszą relację i sami zaplanujcie podróż w tą pałacową krainę, z magicznymi widokami. Teraz już wiecie co, gdzie i jak 🙂

03 grudzień 2020 14:56
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021