Pałac w Krowiarkach

Pałac w Krowiarkach

(5 głosów: 2)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Perła Ziemi Raciborskiej

Pałac Krowiarki to jeden z najbardziej okazałych pałaców na Ziemi Raciborskiej, a nawet na całym Górnym Śląsku. Nic dziwnego, w XIX wieku przebudowała go słynna na Śląsku rodzina Henckel von Donnersmarck, która wiele wystawnych pałaców postawiła w regionie. Nie wszystkie przetrwały do dnia dzisiejszego, temu w Krowiarkach się udało! Mimo, że dziś jest mocno nadszarpnięty czasem i zaniedbaniami, a ponadto stanowi niemal plac budowy, to nadal przedstawia się niezwykle pięknie, a jest duża szansa na to, że za jakiś czas zaświeci dawnym blaskiem, ponieważ prywatny właściciel prowadzi tu intensywne prace remontowe i rekonstrukcyjne.Pałac w Krowiarkach
Pałac w Krowiarkach

Pałac w Krowiarkach dzisiaj

Stąd pałac jest dostępny w ograniczonej formie, przy odrobinie szczęście można natrafić na otwartą bramę i podziwiać cudny pałac i otaczający go rozległy park ze ścieżką dendrologiczną. Najlepiej jednak wcześniej się zapowiedzieć, mailowo czy też telefonicznie. Podobno można też wykonywać tutaj odpłatne sesje zdjęciowe, ślubne i nie tylko.

Pałac w Krowiarkach
Pałac w Krowiarkach

A prace w pałacu czynione są systematycznie, ale to ogromna skarbonka. W 2020 roku odbudowano cały dach, co zabezpieczyło wnętrza zabytku przed dalszym niszczeniem. A pałac jest ogromny i składa się z dwóch części. Ta starsza zbudowana w stylu neorenesansowym i neobarokowym, z ryzalitami, została tylko otynkowana na czerwono. Przypomina nieco pałac w Pławniowicach. Nowsza część pałacu Krowiarki jest całkowicie murowana i powstała w stylu secesyjnym.Pałac w Krowiarkach
Pałac w Krowiarkach

W narożnikach południowo-wschodnim i północno-zachodnim wyrastają kwadratowe wieże z hełmami namiotowymi i półkolistymi oknami, ponadto zobaczysz tu wieżyczki cylindryczne zwieńczone hełmami stożkowymi. Ponad nową częścią górowała wysoka wieża, zbudowana z drewna, obita blachą. Niestety uległa zniszczeniu podczas wichury i teraz jej fragmenty można zobaczyć przed pałacem.

Pałac w Krowiarkach
Pałac w Krowiarkach

Pałac Krowarki w liczbach

O wielkości pałacu świadczą te liczby:
- 4 000 metrów kwadratowych - taka jest powierzchnia pałacu
- 30 piwnic tworzących swoisty labirynt
- 115 sal, te najbardziej znane to: sala biała, mauretańska, bajkowa czy brunatna, zdobione malowidłami, rzeźbami i złoceniamiPałac w Krowiarkach
Pałac w Krowiarkach

Park pałacowy

Pałac w Krowiarkach otacza spory park angielski, obecną formę zyskał w XIX wieku. Rośnie tu wiele okazów starych, pięknych drzew. Wiele z nich przywieziono z Anglii. Dziś wśród nich prowadzi ścieżka ekologiczno-dydaktyczna. W południowo-wschodnim narożu parku stoi klasycystyczne mauzoleum z około 1870 roku, również obecnie remontowane.

Park w Krowiarkach
Park w Krowiarkach

Historia pałacu Krowiarki

Zanim powstał tu dzisiejszy, piękny pałac, stanął w Krowiarkach drewniany zamek rodziny Beess. Później przejął go Leopold Paczyński, a następnie w 1800 roku Graf Strachwitz. Stąd już o krok do pierwszego budowniczego pałacu, bowiem w 1826 roku Ernest Joachim Strachwitz w miejscu zamku wystawił murowany pałac.

Park w Krowiarkach
Park w Krowiarkach

W 1842 roku Karol Strachwitz sprzedał wieś Krowiarki rodzinie Gaszynów, a dokładniej Hansowi II von Gaszyn. I tak pałac wkrótce znalazł się w rękach śląskich potentatów - rodu Henckel von Donnermarck, bowiem w 1856 roku Wanda von Gaschin poślubiła Hugo II Henckel von Donnersmarck. W 1892 roku pożar strawił drewnianą część pałacu, która została odbudowana i powiększona z rozmachem, w stylu secesyjnym. Od 1911 roku w pałacu w Krowiarkach mieszkał Edgar 1. Graf von Henckel-Gaschin, a od 1939 roku pałac stał się własnością Hansa 2. Grafa von Henckel-Gaschin, który w marcu 1945 roku musiał porzucić majątek i uciekać na rowerze przed wojskami Armii Czerwonej.

Park w Krowiarkach
Park w Krowiarkach

Co ciekawe, wspaniały pałac w Krowiarkach przetrwał II wojnę światową w stanie nienaruszonym, a po niej stał się własnością państwa i to wtedy przyszedł najtrudniejszy czas dla pałacu. Mieścił on w czasach powojennych szkołę, dom dziecka, przedszkole, a nawet szpital. Opuszczony w 1970 roku zabytek został szybko rozgrabiony i zaczął niszczeć jeszcze bardziej, aż popadł w ruinę. Pierwszy prywatny właściciel w latach 90. nie zabezpieczył zabytku, dopiero od 2007 roku pałac w Krowiarkach pozostaje w rękach spółki z kapitałem luksemburskim, która remontuje pałac.

Pałac w Krowiarkach
Park w Krowiarkach

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Przed wizytą warto zadzwonić: 503-828-266
Albo umówić się poprzez email: romstar@gazeta.pl
Brama na teren pałacu bywa otwarta

Adres

Pałac Krowiarki
ul. Wyzwolenia, Krowiarki
tel. 503-828-266
www.palac.krowiarki.org/
www.facebook.com/palackrowiarki

GPS: 50°8'13N, 18°4'57E

Racibórz noclegi

Racibórz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°8'13N, 18°4'57E
04 grudzień 2020
04 grudzień 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Anna Piernikarczyk
04 grudzień 2020 09:48
Pałac w Krowiarkach jest cudny, czekam, aż będzie doprowadzony do stanu, by mogli spokojnie wejść tam turyści

Pałac w Krowiarkach na blogu

Sprawdź, które pałace warto odwiedzić na Ziemi Raciborskiej

Przywitała nas znów gościnnie Ziemia Raciborska i tym razem zaoferowała sporą dawkę pałaców, ale i odsłoniła kolejne wieże Szlaku Silesianka.

A czy wszędzie było tak gościnnie? Sprawdziliśmy to dla Was i różnie to z tymi pałacami wygląda. Poczytajcie naszą relację i sami zaplanujcie podróż w tą pałacową krainę, z magicznymi widokami. Teraz już wiecie co, gdzie i jak 🙂

03 grudzień 2020 14:56
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację