Pałac Krowiarki
ul. Wyzwolenia, Krowiarki
tel. 503-828-266
www.palac.krowiarki.org/
www.facebook.com/palackrowiarki

50°8'13" N, 18°4'57" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Przed wizytą warto zadzwonić: 503-828-266
Albo umówić się poprzez email: romstar@gazeta.pl
Brama na teren pałacu bywa otwarta

Perła Ziemi Raciborskiej

Pałac Krowiarki to jeden z najbardziej okazałych pałaców na Ziemi Raciborskiej, a nawet na całym Górnym Śląsku. Nic dziwnego, w XIX wieku przebudowała go słynna na Śląsku rodzina Henckel von Donnersmarck, która wiele wystawnych pałaców postawiła w regionie. Nie wszystkie przetrwały do dnia dzisiejszego, temu w Krowiarkach się udało! Mimo, że dziś jest mocno nadszarpnięty czasem i zaniedbaniami, a ponadto stanowi niemal plac budowy, to nadal przedstawia się niezwykle pięknie, a jest duża szansa na to, że za jakiś czas zaświeci dawnym blaskiem, ponieważ prywatny właściciel prowadzi tu intensywne prace remontowe i rekonstrukcyjne.Pałac w Krowiarkach
Pałac w Krowiarkach

Pałac w Krowiarkach dzisiaj

Stąd pałac jest dostępny w ograniczonej formie, przy odrobinie szczęście można natrafić na otwartą bramę i podziwiać cudny pałac i otaczający go rozległy park ze ścieżką dendrologiczną. Najlepiej jednak wcześniej się zapowiedzieć, mailowo czy też telefonicznie. Podobno można też wykonywać tutaj odpłatne sesje zdjęciowe, ślubne i nie tylko.

Pałac w Krowiarkach
Pałac w Krowiarkach

A prace w pałacu czynione są systematycznie, ale to ogromna skarbonka. W 2020 roku odbudowano cały dach, co zabezpieczyło wnętrza zabytku przed dalszym niszczeniem. A pałac jest ogromny i składa się z dwóch części. Ta starsza zbudowana w stylu neorenesansowym i neobarokowym, z ryzalitami, została tylko otynkowana na czerwono. Przypomina nieco pałac w Pławniowicach. Nowsza część pałacu Krowiarki jest całkowicie murowana i powstała w stylu secesyjnym.

Pałac w Krowiarkach
Pałac w Krowiarkach

W narożnikach południowo-wschodnim i północno-zachodnim wyrastają kwadratowe wieże z hełmami namiotowymi i półkolistymi oknami, ponadto zobaczysz tu wieżyczki cylindryczne zwieńczone hełmami stożkowymi. Ponad nową częścią górowała wysoka wieża, zbudowana z drewna, obita blachą. Niestety uległa zniszczeniu podczas wichury i teraz jej fragmenty można zobaczyć przed pałacem.Pałac w Krowiarkach
Pałac w Krowiarkach

Pałac Krowarki w liczbach

O wielkości pałacu świadczą te liczby:
- 4 000 metrów kwadratowych - taka jest powierzchnia pałacu
- 30 piwnic tworzących swoisty labirynt
- 115 sal, te najbardziej znane to: sala biała, mauretańska, bajkowa czy brunatna, zdobione malowidłami, rzeźbami i złoceniami

Pałac w Krowiarkach
Pałac w Krowiarkach

Park pałacowy

Pałac w Krowiarkach otacza spory park angielski, obecną formę zyskał w XIX wieku. Rośnie tu wiele okazów starych, pięknych drzew. Wiele z nich przywieziono z Anglii. Dziś wśród nich prowadzi ścieżka ekologiczno-dydaktyczna. W południowo-wschodnim narożu parku stoi klasycystyczne mauzoleum z około 1870 roku, również obecnie remontowane.Park w Krowiarkach
Park w Krowiarkach

Historia pałacu Krowiarki

Zanim powstał tu dzisiejszy, piękny pałac, stanął w Krowiarkach drewniany zamek rodziny Beess. Później przejął go Leopold Paczyński, a następnie w 1800 roku Graf Strachwitz. Stąd już o krok do pierwszego budowniczego pałacu, bowiem w 1826 roku Ernest Joachim Strachwitz w miejscu zamku wystawił murowany pałac.

Park w Krowiarkach
Park w Krowiarkach

W 1842 roku Karol Strachwitz sprzedał wieś Krowiarki rodzinie Gaszynów, a dokładniej Hansowi II von Gaszyn. I tak pałac wkrótce znalazł się w rękach śląskich potentatów - rodu Henckel von Donnermarck, bowiem w 1856 roku Wanda von Gaschin poślubiła Hugo II Henckel von Donnersmarck. W 1892 roku pożar strawił drewnianą część pałacu, która została odbudowana i powiększona z rozmachem, w stylu secesyjnym. Od 1911 roku w pałacu w Krowiarkach mieszkał Edgar 1. Graf von Henckel-Gaschin, a od 1939 roku pałac stał się własnością Hansa 2. Grafa von Henckel-Gaschin, który w marcu 1945 roku musiał porzucić majątek i uciekać na rowerze przed wojskami Armii Czerwonej.

Park w Krowiarkach
Park w Krowiarkach

Co ciekawe, wspaniały pałac w Krowiarkach przetrwał II wojnę światową w stanie nienaruszonym, a po niej stał się własnością państwa i to wtedy przyszedł najtrudniejszy czas dla pałacu. Mieścił on w czasach powojennych szkołę, dom dziecka, przedszkole, a nawet szpital. Opuszczony w 1970 roku zabytek został szybko rozgrabiony i zaczął niszczeć jeszcze bardziej, aż popadł w ruinę. Pierwszy prywatny właściciel w latach 90. nie zabezpieczył zabytku, dopiero od 2007 roku pałac w Krowiarkach pozostaje w rękach spółki z kapitałem luksemburskim, która remontuje pałac.

Pałac w Krowiarkach Pałac w Krowiarkach Park w Krowiarkach

Racibórz noclegi

Racibórz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-12-04 na
Pałac w Krowiarkach jest cudny, czekam, aż będzie doprowadzony do stanu, by mogli spokojnie wejść tam turyści
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021