Wieża na meandrach Odry w Zabełkowie

Wieża widokowa na meandrach Odry w Zabełkowie

(4.2 głosów: 5)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

W niewielkim Zabełkowie w gminie Krzyżanowice, niedaleko granicznych Chałupek na Ziemi Raciborskiej stanęła w 2017 roku stalowa wieża widokowa. Pozwala podziwiać ona piękny krajobraz wijącej się wstęgi Odry. To tutaj bowiem znajduje się chroniony obszar Graniczne Meandry Odry, miejsce wyjątkowo urokliwe i oferujące cudną scenerię na spacery, a także ścieżkę rowerową łączącą Chałupki i Zabełków. To jedna z wielu atrakcji Krainy Górnej Odry.

Graniczne Meandry Odry
Graniczne Meandry Odry
Wieża na meandrach Odry w Zabełkowie
Wieża na meandrach Odry w Zabełkowie
Graniczne Meandry Odry
Graniczne Meandry Odry

Stroma wieża w Zabełkowie 

Wieża w Zabełkowie ma 27 metrów wysokości i pozwala podziwiać rzekę i jej malownicze, niemal dzikie okolice z wysokości. Wieża jest wąska i kryje dość strome schody, to sprawia, że nie każdy z taką łatwością na nią wejdzie, ale spokojnie, jest kilka tarasów widokowych, na różnych wysokościach, toteż można skorzystać z niższej wysokości. Wejście na szczyt daje jednak sporo satysfakcji 🙂 Wieża na meandrach Odry czeka na turystów niemal przez cały rok (poza miesiącami zimowymi), wejście jest bezpłatne.Wieża na meandrach Odry w Zabełkowie
Wieża na meandrach Odry w Zabełkowie

Dojście do wieży na meandrach Odry

Sama wieża w Zabełkowie nie jest dostępna dla wózków, za to wózkiem można spokojnie przemierzać ścieżkę wijącą się przy Odrze. Można na nią wejść np. w Chałupkach, spod zamku w Chałupkach do wieży jest około 3,5 km, albo w Zabełkowie, skąd to już spacer o długości zaledwie około 700 metrów. Na miejscach wejścia na ścieżkę czekają parkingi bezpłatne i wiaty piknikowe. Tylko korzystać 🙂 Jeśli zaczynasz w Chałupkach, masz tylko kilka kroków do mostu granicznego, za którym czeka czeski Bohumin.

Widok z wieży
Widok z wieży
Wieża na meandrach Odry w Zabełkowie
Wieża na meandrach Odry w Zabełkowie

Szlak Silesianka w Krainie Górnej Odry

Wieża widokowa na meandrach Odry w Zabełkowie to element Szlaku Silesianka, który oferuje wieże i platformy widokowe wraz ze ścieżkami rowerowymi w Euroregionie Silesia. Ten tansgraniczny projekt ma objąć 34. punkty widokowe po stronie polskiej i czeskiej. Poza wieżą w Zabełkowie na ten moment można w ramach Silesianki odwiedzić m.in. wieżę zamkową w Tworkowie, wieżę w Pogrzebieniu koło Raciborza, w Pietrowicach Wielkich obok tężni czy platformę widokową w Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu.

Graniczne Meandry Odry
Graniczne Meandry Odry

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

III-XI
Bilety: wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatny w Zabełkowie ( 700 m do wieży)
bezpłatny w Chałupkach (3,5 km do wieży)

Adres

Wieża w Zabełkowie
Graniczne Meandry Odry
ul. Młyńska, Zabełków
 

GPS: 49°56'6N, 18°20'28E

Krzyżanowice noclegi

Krzyżanowice to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Graniczne Meandry Odry
Wieża na meandrach Odry w Zabełkowie
ścieżka przy meandrach Odry
Wieża na meandrach Odry w Zabełkowie
Graniczne Meandry Odry
Graniczne Meandry Odry
Graniczne Meandry Odry parking w Zabełkowie
Krzyżanowice Górny Śląsk Kraina Górnej Odry
Ważna
dla rodziny wstęp bezpłatny parking bezpłatny wieże widokowe
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Anna Piernikarczyk
Wieża w Zabełkowie posadowiona jest nad samą Odrą i pozwala podziwiać jej wstęgę, najlepiej późną jesienią, gdy już nie ma zieleni. Super miejsce, idealne na spacer albo przejażdżkę rowerową
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023