Zamek Chałupki Hotel i Restauracja
ul. Bogumińska 30, Chałupki
tel. 32/ 419-69-44
www.zamekchalupki.pl

49°55'15" N, 18°19'25" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Hotel czynny całą dobę
Parking: bezpłatny

Pałac w Chałupkach

Zamek, a dzisiaj bardziej pałac w Chałupkach to piękna budowla barokowa stojąca nad samą Odrą, która w tym miejscu wyznacza granicę między Polską i Czechami. Dosłownie obok pałacowego parkingu przerzucono most graniczny prowadzący do Czech. To urokliwe miejsce, które zdecydowanie odwiedzić, tym bardziej, że spod zamku wystarczy przejść ścieżką około 3,5 km, by dostać się na wieżę widokową w Zabełkowie, nad Granicznymi Meandrami Odry.Historia zamku

Pałac w Chałupkach w obecnej formie powstał w 1682 roku, na fundamentach wcześniejszego zamku. Była to niewątpliwie średniowieczna twierdza, o czym świadczą nie tylko zapiski z XIV wieku, ale i zachowane do XIX wieku relikty fosy i średniowiecznych umocnień bastionowych. Pałac kilka razy był przebudowywany, przez kolejnych właścicieli, ale do dzisiaj zachował barokowy wygląd z końca XVII wieku. Tylko z zewnątrz jednak, bo w środku został zaadaptowany na potrzeby hotelu i restauracji.

Zamek w Chałupkach
Zamek w Chałupkach

A właścicieli przewinęło się tutaj sporo. Ponad wejściem widnieje herb rodu Rothschildów - najbardziej znamiennego dla pałacu. Ale wśród właścicieli pałacu pojawia się również słynny na Śląsku ród Henckel von Donnersmarck, dobrze znany nam z naszej gminy, gdzie w Świerklańcu i Nakle Śląskim do dziś mamy okazałe ślady ich ogromnych i niezwykle bogatych posiadłości.

Zamek w Chałupkach
Zamek w Chałupkach

Zabytkowy park

Pałac w Chałupkach otacza zabytkowy park z XIX wieku, który kryje postumenty, na których stoją miniatury górnośląskich zamków i pałaców. Wśród nich rozpoznaliśmy zamek, a właściwie pałac w Mosznej oraz Zamek w Tworkowie. Początkowo stanęły tu makiety 6 obiektów, poza Moszną i Tworkowem, plan zakładał jeszcze zamki: w Bielsku-Białej, Kamieniu Śląskim i z czeskich miejscowości - Hradec nad Moravici i Bruntal. Niestety niektóre postumenty stoją obecnie puste.Zamek w Chałupkach
Zamek w Chałupkach

Pałac w Chałupkach zaprasza dziś do luksusowego hotelu i pysznej restauracji z kuchnią śląską. To bardzo dobra baza podczas zwiedzania wielu atrakcji Ziemi Raciborskiej i pogranicza polsko-czeskiego. W okolicy stanęło np. kilka wież widokowych Szlaku Silesianka w Euroregionie Silesia.

Zamek w Chałupkach Zamek w Chałupkach

Krzyżanowice noclegi

Krzyżanowice to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145375 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145375 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-11-30 na
Pałac w Chałupkach stojący na fundamentach średniowiecznego zamku to piękna budowla stojąca w malowniczej okolicy, warto tutaj zawitać :)
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021