Zamek w Chałupkach

Zamek w Chałupkach

(4.7 głosów: 3)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Pałac w Chałupkach

Zamek, a dzisiaj bardziej pałac w Chałupkach to piękna budowla barokowa stojąca nad samą Odrą, która w tym miejscu wyznacza granicę między Polską i Czechami. Dosłownie obok pałacowego parkingu przerzucono most graniczny prowadzący do Czech. To urokliwe miejsce, które zdecydowanie odwiedzić, tym bardziej, że spod zamku wystarczy przejść ścieżką około 3,5 km, by dostać się na wieżę widokową w Zabełkowie, nad Granicznymi Meandrami Odry.

Zamek w Chałupkach
Zamek w Chałupkach
Zamek w Chałupkach
Zamek w Chałupkach

Historia zamku

Pałac w Chałupkach w obecnej formie powstał w 1682 roku, na fundamentach wcześniejszego zamku. Była to niewątpliwie średniowieczna twierdza, o czym świadczą nie tylko zapiski z XIV wieku, ale i zachowane do XIX wieku relikty fosy i średniowiecznych umocnień bastionowych. Pałac kilka razy był przebudowywany, przez kolejnych właścicieli, ale do dzisiaj zachował barokowy wygląd z końca XVII wieku. Tylko z zewnątrz jednak, bo w środku został zaadaptowany na potrzeby hotelu i restauracji.



Zamek w Chałupkach
Zamek w Chałupkach

A właścicieli przewinęło się tutaj sporo. Ponad wejściem widnieje herb rodu Rothschildów - najbardziej znamiennego dla pałacu. Ale wśród właścicieli pałacu pojawia się również słynny na Śląsku ród Henckel von Donnersmarck, dobrze znany nam z naszej gminy, gdzie w Świerklańcu i Nakle Śląskim do dziś mamy okazałe ślady ich ogromnych i niezwykle bogatych posiadłości.

Zamek w Chałupkach
Zamek w Chałupkach

Zabytkowy park

Pałac w Chałupkach otacza zabytkowy park z XIX wieku, który kryje postumenty, na których stoją miniatury górnośląskich zamków i pałaców. Wśród nich rozpoznaliśmy zamek, a właściwie pałac w Mosznej oraz Zamek w Tworkowie. Początkowo stanęły tu makiety 6 obiektów, poza Moszną i Tworkowem, plan zakładał jeszcze zamki: w Bielsku-Białej, Kamieniu Śląskim i z czeskich miejscowości - Hradec nad Moravici i Bruntal. Niestety niektóre postumenty stoją obecnie puste.

Zamek w Chałupkach
Zamek w Chałupkach

Pałac w Chałupkach zaprasza dziś do luksusowego hotelu i pysznej restauracji z kuchnią śląską. To bardzo dobra baza podczas zwiedzania wielu atrakcji Ziemi Raciborskiej i pogranicza polsko-czeskiego. W okolicy stanęło np. kilka wież widokowych Szlaku Silesianka w Euroregionie Silesia.

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Hotel czynny całą dobę
Parking: bezpłatny

Adres

Zamek Chałupki Hotel i Restauracja
ul. Bogumińska 30, Chałupki
tel. 32/ 419-69-44
www.zamekchalupki.pl

GPS: 49°55'15N, 18°19'25E

Krzyżanowice noclegi

Krzyżanowice to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Zamek w Chałupkach
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Anna Piernikarczyk
Pałac w Chałupkach stojący na fundamentach średniowiecznego zamku to piękna budowla stojąca w malowniczej okolicy, warto tutaj zawitać 🙂
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023