Pałac w Nakle Śląskim

Pałac w Nakle Śląskim
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.2

Pałac w Nakle Śląskim znajduje się w niewielkiej miejscowości koło Tarnowskich Gór, wśród drzew zabytkowego parku. Neogotycki pałac przypomina trochę stare, bajkowe zamczysko, dzięki wysokiej wieży wznoszącej się ponad koronami drzew. Dziś ta wieża jest pięknie odremontowana i z daleka zaprasza turystów do odwiedzenia tego ciekawego miejsca. Pałac w Nakle Śląskim to dawna, XIX-wieczna rezydencja możnej rodziny Henckel von Donnersmarck - śląskich potentatów przemysłowych. Pałac zdobią schodkowe szczyty i lukarny z daszkami namiotowymi. Największe wrażenie robi oczywiście efektowna wieża dostawiona od strony wschodniej. Wewnątrz natomiast zachowały się sklepienia kolebkowe, sufity ze sztukaterią czy zabytkowy kominek.

Pałac w Nakle Śląskim
Pałac w Nakle Śląskim

Centrum Kultury Śląskiej - zwiedzanie pałacu

Na początku XXI wieku, a dokładniej w 2006 roku w pałacu powstała Galeria Sztuki Barwy Śląska, a od 2013 roku w wyremontowanych wnętrzach utworzono Centrum Kultury Śląskiej (CEKUŚ), które funkcjonuje do dziś i zaprasza do wnętrz pałacowych. Gospodarzem pałacu jest Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach. W ostatnim czasie wieża pałacowa, po remoncie, zyskała wspaniały wygląd. Cudnie byłoby, gdyby tak cały pałac wyremontowano. Pałac otacza XIX-wieczny park krajobrazowy ze starodrzewem, a prowadzi do niego piękna zabytkowa brama z kordegardą. Na terenie parku powstało niedawno nowe oświetlenie, sam park nie jest zbyt duży, ale to ładny dodatek do pałacu, tym bardziej, że to nadal jest miejsce zaciszne. Pałac w Nakle Śląskim jest udostępniony dla zwiedzających, poza warsztatami, prelekcjami czy koncertami, dostępne są tutaj wystawy, które można zwiedzać odpłatnie przez cały rok, od wtorku do niedzieli. Kilka wystaw traktuje o dawnych właścicielach pałacu - Donnersmarckach. Niestety nie zachowały się zdjęcia wnętrz pałacowych sprzed 1945 roku, ale ciekawostką jest, że znane jest dzisiaj przeznaczenie niektórych pomieszczeń z informacji hrabiego Winfrieda Henckel von Donnersmarck, urodzonego w 1938 roku, który pierwsze 7 lat swego życia spędził w pałacu w Nakle Śląskim. On, jak i inni członkowie rodziny Henckel von Donnersmarck bywają gośćmi w nakielskim pałacu i dobrze zapatrują się na pozytywne zmiany, jakie w nim zachodzą, po latach zaniedbań.



Park pałacowy w Nakle Śląskim
Park pałacowy w Nakle Śląskim
Cekuś - pałac w Nakle Śląskim
Cekuś - pałac w Nakle Śląskim
Park pałacowy w Nakle Śląskim
Park pałacowy w Nakle Śląskim

 

Historia pałacu w Nakle Śląskim

Budowę pałacu rozpoczął w 1858 roku hrabia Hugo I Henckel von Donnersmarck z Siemianowic (linia katolicka) - przedstawiciel  jednego z najbogatszych rodów śląskiej arystokracji. Był to kuzyn bardziej znanego księcia Guido ze Świerklańca (linia protestancka), ale prawdopodobnie nie ustępował mu wielkością majątku. Kilkadziesiąt lat później, w 1891 roku prace nad nakielskim pałacem zakończył syn Hugona - Łazarz IV. Wtedy to rezydencja została rozbudowana, a wieża podwyższona. Budowla nawiązywała do ciekawego stylu angielskiego gotyku i maniery angielskich Tudorów. To wyraz ówczesnej mody stawiania tajemniczych budowli przypominających stare warownie, a podnoszące status i utwierdzające "ego" właściciela. Już wcześniej istniała w tym miejscu, w Nakle Śląskim murowana budowla. Był to najprawdopodobniej murowany zamek rycerski z XVI wieku. Od końca XVII stulecia, a dokładniej od 1695 roku do końca II wojny światowej ziemiami tymi władali Donnersmarckowie, ale żaden z nich tak nie przyczynił się do rozkwitu Nakła Śląskiego, jak właśnie Łazarz IV, który zamieszkał w pałacu jeszcze za życia swego ojca. Łazarz IV uchodził w Nakle za pana dobrego. Nie tylko skończył budowę wspaniałego pałacu, tajemniczego i romantycznego zarazem, ale pod koniec XIX wieku ufundował też pobliski kościół w Nakle Śląskim oraz dom dla sierot, głównie za przyczyną jego małżonki, hrabiny Marii. Oboje spoczywają do dziś w Mauzoleum, które powstało w 1898 roku przy świątyni, naprzeciw pałacu. Zabytkowy dom dla sierot stał się dziś Domem Pomocy Społecznej, a prowadzą go niezmiennie siostry Boromeuszki. Łazarz IV wspierał również finansowo budowę kościoła w Starych Tarnowicach i klasztoru  Kamilianów w Tarnowskich Górach, a także świątynię w Radzionkowie.

Brama wiodąca do parku
Brama wiodąca do parku

Kiedy tą część Śląska przejęła II Rzeczpospolita w 1921 roku, Hencklowie pozostali w Nakle Śląskim jako lojalni obywatele polscy, byli nawet nazywani przez innych Donnersmarcków „linią polską”. Ostatnim panem pałacu w Nakle Śląskim był Łazarz V. Kiedy do Nakła Śląskiego zbliżył się front pod koniec II wojny światowej, właściciele spakowali dobytek i wyjechali do Szwajcarii, gdzie podobno do końca życia Łazarz posługiwał się przedwojennym, polskim paszportem i nie przyjął niemieckiego obywatelstwa. Zajął się działalnością w zakonie maltańskim i otrzymał wysoką godność Baliwa Wielkiego Krzyża. Był również przewodniczącym śląskiej organizacji kawalerów tego zakonu. Zmarł w 1991 roku. Efektowny pałac w Nakle Śląskim przetrwał całkiem nieźle wojnę, niestety po upaństwowieniu w budowli przez 60 lat mieściło się technikum rolnicze, dlatego też zatracił on stylowe cechy we wnętrzach, a i z zewnątrz dość mocno podupadł w tym czasie.

Park pałacowy w Nakle Śląskim
Park pałacowy w Nakle Śląskim

Atrakcje w okolicy

Naprzeciw parku i pałacu odwiedzić warto kościół w Nakle Śląskim z Mauzoleum Donnersmarcków, a niedaleko Nakła Śląskiego koniecznie zajrzeć trzeba do zabytkowego, atrakcyjnego parku w Świerklańcu, w którym również zachowały się ślady po Donnersmarckach, choć z linii księcia Guido.



Zalety
  • Ładna architektura
  • Możliwość zwiedzania wnętrz
  • Ciekawe wydarzenia organizowane w pałacu
  • Wyremontowana wieża pałacu
  • Bezpłatny parking z tyłu pałacu, od strony szkoły
Wady
  • Fasada pałacu nie jest odnowiona w całości
Mauzoleum w Nakle Śląskim
Mauzoleum w Nakle Śląskim

Informacje praktyczne

wt-pt 12.00-18.00
sn-nd i Święta 11.00-18.00
Bilety: normalny 10 zł, ulgowy 5 zł, rodzinny 15 zł
Dzieci do 7 roku życia bezpłatnie
W każdy pierwszy piątek miesiąca zwiedzanie indywidualne jest bezpłatne
Dojazd i Parking: pod pałac wjeżdża się z ul. Głównej bramą główną przy dawnej kordegardzie lub bramą od strony Świerklańca. Za bramą główną należy skręcić w prawo, gdzie znajduje się duży parking bezpłatny

Pałac w Nakle Śląskim 
ul. Parkowa 1, Nakło Śląskie
tel. 32/ 441-60-28, 505-802-207
http://cekus.pl

Noclegi w Górnym Śląsku

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Park pałacowy w Nakle Śląskim
Park pałacowy w Nakle Śląskim
Pałac Donnersmarcków w Nakle Śląskim
Pałac w Nakle Śląskim - tak wyglądała wieża przed remontem
Nakło Śląskie - tak wyglądała wieża przed remontem
Pałac w Nakle Śląskim
Pałac w Nakle Śląskim
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.2 głosów: 17)
Twoja ocena
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Pałac mieści się w naszej miejscowości, więc duma 🙂 Super, że wieża jest wyremontowana, fajnie, jakby cały pałac udało się odnowić
Avatar użytkownika Łukasz Piernikarczyk
Łukasz Piernikarczyk
Pałac bardzo ładny - w szczególności jego nietypowa wieża. Szkoda, że trochę zaniedbany.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024