Pałac w Nakle Śląskim

Zdjęcia (11)

W niewielkim Nakle Śląskim koło Tarnowskich Gór, wśród drzew zabytkowego parku stoi pałac przypominający stare, bajkowe zamczysko, dzięki wysokiej wieży wznoszącej się ponad koronami drzew. Pałac w Nakle Śląskiem to dawny zamek Donnersmarcków z połowy XIX wieku. Jego budowę rozpoczął w 1856 roku hrabia Hugo I Henckel von Donnersmarck, a kilka lat później zakończył ją drugi syn Hugona - Łazarz IV. Budowla reprezentuje ciekawy styl angielskiego gotyku.Już wcześniej istniała tu murowana budowla, najprawdopodobniej od XVI wieku. Od końca XVII stulecia do końca II wojny światowej ziemiami tymi władali Donnersmarckowie, ale żaden z nich tak nie przyczynił się do rozkwitu Nakła Śląskiego, jak właśnie Łazarz IV, który zamieszkał w pałacu jeszcze za życia swego ojca. Nie tylko skończył budowę tego wspaniałego obiektu, tajemniczego i romantycznego zarazem, ale ufundował też pobliski kościół oraz dom dla sierot, głównie za przyczyną jego małżonki, hrabiny Marii. Oboje spoczywają do dziś w mauzoleum, które powstało przy świątyni.

Pałac w Nakle Śląskim przetrwał całkiem nieźle wojnę, niestety później w budowli przez wiele lat mieściło się technikum rolnicze, dlatego też zatracił on stylowe cechy we wnętrzach.Na początku XXI wieku w pałacu powstała Galeria Sztuki Barwy Śląska, a później, w wyremontowanych wnętrzach utworzono Centrum Kultury Śląskiej, które funkcjonuje do dziś. Jeszcze tylko z zewnątrz przydało by się dodać obiektowi nieco blasku.  Pałac otacza XIX-wieczny park krajobrazowy ze starodrzewem, a prowadzi do niego piękna zabytkowa brama z kordegardą. Wkrótce powstanie tu nowe oświetlenie. 

Niedaleko Nakła Śląskiego warto też odwiedzić zabytkowy, atrakcyjny park w Świerklańcu, w którym również zachowały się ślady po Donnersmarckach, choć z innej linii.

Pałac w Nakle Śląskim - Galeria Barwy Śląska
ul. Parkowa 1, Nakło Śląskie
http://cekus.pl

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Powiązane miejsca

Komentarze

Alina
2016-01-30 20:12:59

Zwiedziłam i cieszę się że obiekt został częściowo odrestaurowany i może służyć kulturze.Dowiedziałam się że będzie Jeszcze zrobiona elewacja i wyremontowana wieża.Myślę że park też się z czasem uporządkuje.Przemiła Pani z obsługi służyła swoją wiedzą i pokazała mi kilka ciekawostek takich jak ogromny oryginalny sejf oraz tralkę na schodach wiodących na górne piętro a także witraże.Dziekuję

Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: