Park Górnik - dom ogrodnika, Anna Piernikarczyk

Opis Siemianowic Śląskich

Siemianowice Śląskie to duże miasto na Górnym Śląsku, o długiej historii, choć nie jako miasto, bowiem prawa miejskie otrzymało dopiero w 1932 roku. Pobliskie miasta to Chorzów, Czeladź czy Bytom.W średniowieczu była to osada rolniczo-rybacka, stąd rybak i ryba widnieją w herbie miasta. W II połowie XVIII stulecia nastąpił tu rozwój górnictwa węglowego oraz hutnictwa cynku i żelaza, czego efektem była zbudowana w 1835 roku huta żelaza „Laura”.

Siemianowice Śląskie

Atrakcje w Siemianowicach Śląskich

Do niedawna Siemianowice Śląskie stanowiły dyży ośrodek przemysłowy, obecnie jednak przemysł ciężki tu przestał istnieć, a zrewitalizowane tereny poprzemysłowe stały się wspaniałymi terenami sportowo-rekreacyjnymi. Powstało tu: pole golfowe, strzelnica myśliwska, hala widowiskowo-sportowa z basenem, Park „Pszczelnik”, korty tenisowe, boiska oraz basen.

- Bażantarnia ze stawem Rzęsa, Al. Spacerowa - piękne miejsca z turystyczną infrastrukturą

- Park „Górnik”, ul. Oświęcimska, ul. kościelna - park w dzielnicy Michałkowice

- Park Miejski, Al. Spacerowa, ul. Parkowa - zabytkowy park z XVIII-wiecznym pałacem Mieroszewskich, a później Donnersmarcków

- Spichlerz dworski, ul. Chopina 6 - kamienny spichlerz z XVII wieku - obecnie Muzeum Miasta Siemianowic Śląskich, stoi w Parku Miejskim

- Kościół Św. Krzyża, ul. 1 Maja, świątynia neogotycka z 1884 roku

- Kościół ewangelicki, ul. Wyspiańskiego - świątynia neogotycka z 1895 roku

- Ratusz miasta, ul. Krasińskiego - neogotycka budowla z 1904 roku stojąca na Rynku

- Cmentarz żołnierzy niemieckich

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

50°18'20" N, 19°1'42" E
Śląskie
2017-01-12
2020-02-03 02:00

Siemianowice Śląskie atrakcje

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą