Kościół Św. Marcina w Tarnowskich Górach

Kościół Św. Marcina w Starych Tarnowicach
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.6

Kościół Św. Marcina w Tarnowskich Górach to właściwie kompleks dwóch zabytkowych kościołów, znajdujących się obok siebie, w dzielnicy Stare Tarnowice. Oba zasługują na uwagę, jednak znacznie bardziej klimatyczny jest stary kościółek, stojący w cieniu kościoła parafialnego.

Stary kościół Św. Marcina

Tzw. Stary kościół Św. Marcina to piękny, gotycki kościółek pełniący rolę świątyni parafialnej od 1415 roku do XIX wieku. Murowany kościół otoczony jest cmentarzem, dlatego dziś pełni rolę kaplicy cmentarnej. Od kilku lat o świątynię dba Stowarzyszenie Dziedzictwo, jest ona remontowana i w wyznaczonych godzinach udostępniana dla turystów. Odbywają się tutaj również koncerty.

Kościół Św. Marcina w Starych Tarnowicach
Kościół Św. Marcina w Starych Tarnowicach


Nowy kościół Św. Marcina

W II połowie XIX wieku niewielki kościółek okazał się niewystarczający dla dużej liczby wiernych, dlatego wybudowano nowy, większy kościół. Budowa rozpoczęła się w 1899 roku całodniowym festynem, bo też kościół finansowali i pomagali budować wszyscy parafianie, jak również miejscowi magnaci - Donnersmarckowie. Materiały budowlane również pobierano od okolicznych właścicieli ziemskich.

Świątynia stanęła w 1901 roku, a na wieży zawieszono 3 dzwony - Jezus, Maria i Józef. Dwa z nich później spotkał tragiczny los, podczas I wojny światowej "Jezus" (600 kg) oraz "Maria" (300 kg) zostały  skonfiskowane na potrzeby przemysłu zbrojeniowego.

Kościół Św. Marcina w Starych Tarnowicach
Kościół Św. Marcina w Starych Tarnowicach

Kościół dzisiaj

Obecnie ten neoromański kościół nie odbiega zbytnio od pierwotnego stanu, w elewacjach umiejętnie  połączono kamień oraz czerwoną cegłę. Wnętrze kościoła pozbawione jest istotnej wartości artystycznej. 
 Ściany pokrywają polichromie, a w oknach widać dobrze zachowane witraże pochodzące z okresu wznoszenia kościoła. Wszystkie figury w kościele wyrzeźbione zostały w drewnie lipowym, a później polichromowane. Na wieży kościelnej wiszą 3 dzwony z 1957 roku.

Mur i kapliczka przykościelna

Nowy kościół Św. Marcina otacza mur z czerwonej cegły, nakryty cementowym daszkiem. Fundament muru tworzą kamienie polne. W mur ten wkomponowano kapliczkę z 1911 roku, tworząca tzw. Ogrójec - scenę Chrystusa modlącego się na Górze Oliwnej.

Kościół Św. Marcina w Tarnowskich Górach
Stary kościół Św. Marcina w Tarnowskich Górach
Stary kościół Św. Marcina


Koło kościoła Św. Marcina koniecznie odwiedzić trzeba Zamek w Starych Tarnowicach, a niedaleko też znajdują się Szyby Sztolni Czarnego Pstrąga w Parku Repeckim.

Informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Kościół Św. Marcina
ul. Niedziałkowskiego 2, Tarnowskie Góry (Stare Tarnowice)
tel. 32/ 285-23-33
https://swmarcin.com/

Stary kościół Św. Marcina w Tarnowskich Górach
Stary kościół Św. Marcina w Tarnowskich Górach

Noclegi w Tarnowskich Górach

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.6 głosów: 17)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024