Kościół Św. Marcina w Tarnowskich Górach
Kościół Św. Marcina w Tarnowskich Górach to właściwie kompleks dwóch zabytkowych kościołów, znajdujących się obok siebie, w dzielnicy Stare Tarnowice. Oba zasługują na uwagę, jednak znacznie bardziej klimatyczny jest stary kościółek, stojący w cieniu kościoła parafialnego.
Stary kościół Św. Marcina
Tzw. Stary kościół Św. Marcina to piękny, gotycki kościółek pełniący rolę świątyni parafialnej od 1415 roku do XIX wieku. Murowany kościół otoczony jest cmentarzem, dlatego dziś pełni rolę kaplicy cmentarnej. Od kilku lat o świątynię dba Stowarzyszenie Dziedzictwo, jest ona remontowana i w wyznaczonych godzinach udostępniana dla turystów. Odbywają się tutaj również koncerty.
Nowy kościół Św. Marcina
W II połowie XIX wieku niewielki kościółek okazał się niewystarczający dla dużej liczby wiernych, dlatego wybudowano nowy, większy kościół. Budowa rozpoczęła się w 1899 roku całodniowym festynem, bo też kościół finansowali i pomagali budować wszyscy parafianie, jak również miejscowi magnaci - Donnersmarckowie. Materiały budowlane również pobierano od okolicznych właścicieli ziemskich.
Świątynia stanęła w 1901 roku, a na wieży zawieszono 3 dzwony - Jezus, Maria i Józef. Dwa z nich później spotkał tragiczny los, podczas I wojny światowej "Jezus" (600 kg) oraz "Maria" (300 kg) zostały skonfiskowane na potrzeby przemysłu zbrojeniowego.
Kościół dzisiaj
Obecnie ten neoromański kościół nie odbiega zbytnio od pierwotnego stanu, w elewacjach umiejętnie połączono kamień oraz czerwoną cegłę. Wnętrze kościoła pozbawione jest istotnej wartości artystycznej.
Ściany pokrywają polichromie, a w oknach widać dobrze zachowane witraże pochodzące z okresu wznoszenia kościoła. Wszystkie figury w kościele wyrzeźbione zostały w drewnie lipowym, a później polichromowane. Na wieży kościelnej wiszą 3 dzwony z 1957 roku.
Mur i kapliczka przykościelna
Nowy kościół Św. Marcina otacza mur z czerwonej cegły, nakryty cementowym daszkiem. Fundament muru tworzą kamienie polne. W mur ten wkomponowano kapliczkę z 1911 roku, tworząca tzw. Ogrójec - scenę Chrystusa modlącego się na Górze Oliwnej.
Koło kościoła Św. Marcina koniecznie odwiedzić trzeba Zamek w Starych Tarnowicach, a niedaleko też znajdują się Szyby Sztolni Czarnego Pstrąga w Parku Repeckim.
Informacje praktyczne
- poniedziałek: Czynne całą dobę
- wtorek: Czynne całą dobę
- środa: Czynne całą dobę
- czwartek: Czynne całą dobę
- piątek: Czynne całą dobę
- sobota: Czynne całą dobę
- niedziela: Czynne całą dobę
Kościół Św. Marcina
ul. Niedziałkowskiego 2, Tarnowskie Góry (Stare Tarnowice)
tel. 32/ 285-23-33
https://swmarcin.com/
Noclegi w Tarnowskich Górach
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Nie musisz się daleko przemieszczać, aby znaleźć kolejne interesujące miejsca. W promieniu 30 kilometrów czeka na Ciebie wiele atrakcji, które z pewnością wzbogacą Twoją podróż o dodatkowe wspomnienia.
- Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach, odległość: 1.7 km
- Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, odległość: 2.7 km
- Park Przygód i Atrakcji w Wilkowicach, odległość: 4.5 km
- Park w Świerklańcu, odległość: 9.7 km
- Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu, odległość: 16 km
- Funzeum w Gliwicach, odległość: 20.6 km
- Pałac w Siemianowicach Śląskich, odległość: 20.8 km
- Pałac w Pławniowicach, odległość: 25 km
- Nikiszowiec w Katowicach, odległość: 28.8 km
- Jezioro Pogoria, odległość: 28.9 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!