Zamek w Starych Tarnowicach, Anna Piernikarczyk

Zamek w Starych Tarnowicach stojący przy ulicy Pyskowickiej, niedaleko kościoła Św. Marcina, to wspaniały kompleks turystyczny.Zamek od wieków stoi w dzielnicy Tarnowskich Gór, jednak od lat mego dzieciństwa straszył ruiną, a jego obejście stanowiły jedynie chaszcze. Od kilku lat natomiast za sprawą prywatnego inwestora rozkwitł jak kwiat na wiosnę i stał się magnesem przyciagającym turystów z szerokiej okolicy.

Zamek w Starych Tarnowicach

Zrekonstruowany zamek

Właściciel dokonał starannej rekonstrukcji zamku i zabudowań gospodarczych. W pierwszej kolejności zabytkowa masztarnia stała się w stylową, staropolską Gospodą u Wrochema, potem powstał elegancki hotel zaadoptowany ze starej obory i atrakcyjne obejście z porozrzuconymi rzeźbami tu i ówdzie.

Odremontowane zostały także Spichlerz oraz Stodoła. Ostatni w kolejce czekał zamek, ale i on już od kilku lat prezentuje się wyśmienicie. Tak więc naprawdę warto odwiedzić ten wspaniały zespół zamkowy będąc w Tarnowskich Górach.

Historia zamku w Starych Tarnowicach

Zamek pochodzi z połowy XVI wieku. Za czasów panowania Piotra Wrochema - przedstawiciela możnego rodu, była to najokazalsza budowla w całym mieście. Reprezentowała styl renesansowy.

Do 1945 roku właścicielem majątku był Guido Henckel von Donnersmarck, potem zamek popadł w ruinę. Dziś znów odzyskał dawną świetność, dzięki obecnemu właścicielowi, którym jest Rajner Smolorz.

Zamek w Starych Tarnowicach

Zwiedzanie zamku

W 2011 roku odbyło się uroczyste otwarcie wnętrz zamku i od tamtej pory zamek udostępniony jest dla turystów. Obejście jest otwarte bez opłat, nawet na dziedziniec zamkowy można wejść bez biletu, płatne są jedynie wnętrza, które kryją zabytkowe sprzęty i meble.

Wśród ekponatów można zobaczyć makietę całego Kompleksu, dzieciom zaś spodoba się tarnogórski Rynek zbudowany z klocków Lego przez nastoletniego chłopca. Spore wrażenie robi Biblioteka pełna zabytkowych ksiąg. Na zamku często odbywają się impracy plenerowe.

Zamek w Starych Tarnowicach

W pobliżu odwiedzić można Park Repecki i Sztolnię Czarnego Pstrąga.

Zamek w Starych Tarnowicach
ul. Pyskowicka 39, Tarnowskie Góry
tel. 32/ 384-74-61
biuro@komplekszamkowy.pl
www.komplekszamkowy.pl
Godziny zwiedzania: wt-pt 9.00-16.00, sb-nd 11.00-17.00, pn-nieczynne
Bilety: normalny 15 zł, ulgowy 12 zł
Zwiedzanie wnętrz tylko z przewodnikiem, o pełnych godzinach

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

50°26'26" N, 18°48'44" E
Śląskie
2017-08-22
2020-02-03 02:01

Zamek w Starych Tarnowicach na blogu

Zdjęcie Nocne zwiedzanie zamku z duchami w Starych Tarnowicach
Nocne zwiedzanie zamku z duchami w Starych Tarnowicach
W imieniu Kompleksu Zamkowego Tarnowice Stare zapraszamy na niezwykłe zwiedzanie zamku. W sobotę 9 września 2017 roku zawitają tu jego dawni mieszkańcy, a raczej ich duchy… Tajemniczość, niezwykła sceneria, niezapomniane przeżycia, a przede wszystkim dobra zabawa! Jak co roku Zamek Tarnowice Stare zmienia swe oblicze i na jedną noc staje się miejscem, które „żyje”, po którego kruż…
Atrakcje · 2017-08-22 11:23:30

Wasze opinie

Krajtroter ocenił to miejsce 2011-06-06 na

9 września 2017 18.00-22.00
W sobotę 9 września 2017 roku na zamek w Starych Tarnowicach zawitają jego dawni mieszkańcy, a raczej ich duchy… Tajemniczość, niezwykła sceneria, niezapomniane przeżycia, a przede wszystkim dobra zabawa! Jak co roku Zamek Tarnowice Stare zmienia swe oblicze i na jedną noc staje się miejscem, które „żyje”, po którego krużgankach przechadzają się piękne białogłowy, w którym można spotkać mnicha oraz rycerzy. Marzysz o podróży w czasie? Chcesz zasmakować życia na rycerskim zamku? Zapraszamy serdecznie, zwiedzanie odbywa się o każdej pełnej godzinie od 18.00 do 22.00, koszt biletu 15 zł/os. Prosimy o rezerwacje biletów pod numerem 32/ 384-74-61.