Kompleks Zamkowy w Starych Tarnowicach
Zamek, Hotel, Gospoda u Wrochema
ul. Pyskowicka 39, Tarnowskie Góry
tel. 32/ 384-74-61, 537-877-904
https://komplekszamkowy.pl

50°26'26" N, 18°48'44" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne

wt-pt 9.00-16.00, sb-nd 10.00-16.00
Zwiedzanie o pełnej godzinie, z przewodnikiem
Obecnie zwiedzanie odbywa się po rezerwacji telefonicznej: 32/ 384-74-61, 537-877-904
Bilety: normalny 20 zł, ulgowy 17 zł
Dziedziniec zewnętrzny dostępny bezpłatnie przez cały dzień
Parking: bezpłatny

 

Zamek w Starych Tarnowicach stojący przy ulicy Pyskowickiej, niedaleko kościoła Św. Marcina, to wspaniały kompleks turystyczny. Zamek od wieków stoi w dzielnicy Tarnowskich Gór, jednak od lat mego dzieciństwa straszył ruiną, a jego obejście stanowiły jedynie chaszcze. Od kilkunastu lat natomiast za sprawą prywatnego inwestora rozkwitł jak kwiat na wiosnę i stał się magnesem przyciągającym turystów z szerokiej okolicy.Zamek w Starych Tarnowicach
Zamek w Starych Tarnowicach

Zrekonstruowany zamek

Właściciel dokonał starannej rekonstrukcji zamku i zabudowań gospodarczych. W pierwszej kolejności zabytkowa masztalarnia stała się w stylową, staropolską Gospodą u Wrochema, potem powstał elegancki hotel zaadoptowany ze starej obory i atrakcyjne obejście z porozrzucanymi rzeźbami tu i ówdzie. Odremontowane zostały także Spichlerz oraz Stodoła. Ostatni w kolejce czekał zamek, ale i on już od kilku lat prezentuje się wyśmienicie. Tak więc naprawdę warto odwiedzić ten wspaniały zespół zamkowy będąc w Tarnowskich Górach.

Historia zamku w Starych Tarnowicach

Zamek pochodzi z połowy XVI wieku. Za czasów panowania Piotra Wrochema - przedstawiciela możnego rodu, była to najokazalsza budowla w całym mieście. Reprezentowała styl renesansowy.

Do 1945 roku właścicielem majątku był Guido Henckel von Donnersmarck, potem zamek popadł w ruinę. Dziś znów odzyskał dawną świetność, dzięki obecnemu właścicielowi, którym jest Rajner Smolorz.Zamek w Starych Tarnowicach
Zamek w Starych Tarnowicach

Zwiedzanie zamku

W 2011 roku odbyło się uroczyste otwarcie wnętrz zamku i od tamtej pory zamek udostępniony jest dla turystów. Obejście jest otwarte bez opłat, nawet na dziedziniec zamkowy można wejść bez biletu, płatne są jedynie wnętrza, które kryją zabytkowe sprzęty i meble.

Wśród eksponatów można zobaczyć makietę całego Kompleksu, dzieciom zaś spodoba się tarnogórski Rynek zbudowany z klocków Lego przez nastoletniego chłopca. Spore wrażenie robi Biblioteka pełna zabytkowych ksiąg. Na zamku często odbywają się imprezy plenerowe.W pobliżu odwiedzić można Park Repecki i Sztolnię Czarnego Pstrąga.

Zamek w Starych Tarnowicach Zamek w Starych Tarnowicach Obejście zamku Zamek w Starych Tarnowicach Zamek w Starych Tarnowicach Zamek w Starych Tarnowicach Zamek w Starych Tarnowicach Zamek w Starych Tarnowicach Zamek w Starych Tarnowicach Zamek Stare Tarnowice Zamek w Starych Tarnowicach

Tarnowskie Góry noclegi

Tarnowskie Góry to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2011-06-06 na

9 września 2017 18.00-22.00
W sobotę 9 września 2017 roku na zamek w Starych Tarnowicach zawitają jego dawni mieszkańcy, a raczej ich duchy… Tajemniczość, niezwykła sceneria, niezapomniane przeżycia, a przede wszystkim dobra zabawa! Jak co roku Zamek Tarnowice Stare zmienia swe oblicze i na jedną noc staje się miejscem, które „żyje”, po którego krużgankach przechadzają się piękne białogłowy, w którym można spotkać mnicha oraz rycerzy. Marzysz o podróży w czasie? Chcesz zasmakować życia na rycerskim zamku? Zapraszamy serdecznie, zwiedzanie odbywa się o każdej pełnej godzinie od 18.00 do 22.00, koszt biletu 15 zł/os. Prosimy o rezerwacje biletów pod numerem 32/ 384-74-61.

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021