Pyskowice to niewielkie miasto w województwie śląskim, położone 12 km od Gliwic, nad rzeką Dramą, przy trasie nr 94. Ponad 700 lat temu, dzięki korzystnemu położeniu na trakcie handlowym łączącym Wrocław z Krakowem, istniejąca tu już wówczas osada stała się miasteczkiem.
Historia Pyskowic
Pyskowice to jedno z najstarszych miast Górnego Śląska, pierwsza udokumentowana informacja o Pyskowicach pochodzi z roku 1256, z dokumentu wystawionego przez wrocławskiego biskupa Tomasza. Pyskowice jako miasto książęce utrzymały się do 1532 roku, czyli do momentu śmierci księcia opolskiego Jana. Po jego śmierci jako lenno przeszły w ręce Habsburgów. W tym czasie w rynku znajdowały się 34 domy, były one niewielkie, drewniane i kryte słomą lub sitowiem.

Miasto otoczone było wałem ziemnym i fosą wypełnioną wodami Dramy. W umocnieniach obronnych miasta znajdują się 2 bramy: toszecka i tarnogórska.
Zabytki w Pyskowicach
- Kościół Św. Mikołaja, ul. Poniatowskiego - świątynia stoi niedaleko Rynku

- Kościół Św. Stanisława w Pyskowicach
- Ratusz w Pyskowicach, Rynek 1 - w zabytkowym ratuszu mieści się Muzeum Miejskie. Przy Rynku uwagę zwracają też kolorowe kamieniczki.



Atrakcje w Pyskowicach
Mieszkańcy Pyskowic oraz turyści cieszyć mogą się sporą ilością zieleni. Nie tylko okolica jest czysta i malownicza, ale i w samym mieście znajdują się aż 3 parki:
- Park Miejski, dolina rzeki Dramy w południowej części miasta

- Ogródek Jordanowski, ul. Strzelców Bytomskich, Osiedlowa i Poniatowskiego
- Park na placu Piłsudskiego, w centrum miasta, pomiędzy ulicami Strzelców Bytomskich i Ignacego Paderewskiego.

- Geopunkt, ul. Wyszyńskiego - ciekawe miejsce powstałe przy Zespole Szkół im. Konopnickiej, można tu zobaczyć zrekonstruowanego mamuta i nosorożca, bowiem kości tych zwierząt zostały znalezione w okolicy
- Jezioro Dzierżno Duże, ul. Piaskowa w Rzeczycach
- Jezioro Dzierżno Małe, ul. Mickiewiecza, ul. Młyńska we Wrzosach
Noclegi w Pyskowicach
Pyskowice - mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Częste pytania i odpowiedzi dotyczące Pyskowic
Turyści najczęściej odwiedzają: Jezioro Dzierżno Duże, a potem Jezioro Dzierżno Małe i Drewniany kościół w Zacharzowicach.