Dzierżno Małe

Jezioro Dzierżno Małe

(4.5 głosów: 2)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Dzierżno Małe rozlewa się pomiędzy Pławniowicami i Pyskowicami, niedaleko Gliwic, nieco na północ od większego zbiornika o nazwie Dzierżno Duże. To kompleks sztucznych zbiorników, które powstały poprzez zalanie dawnych wyrobisk piasku. Dzierżno Małe powstało jako pierwsze, w 1938 roku i jak sama nazwa wskazuje, nie jest bardzo duże, ma powierzchnię 1,2 km kw. i głębokość maksymalną 25 metrów. Jezioro Dzierżno Małe zasilają wody rzeki Dramy oraz Pniówki. Choć to zbiornik przeciwpowodziowy, ma duże znaczenie przyrodniczo-krajobrazowe, a także wypoczynkowe dla mieszkańców okolicznych miast, jak Gliwice, Zabrze czy Pyskowice. Nad jeziorem powstały ośrodki sportów wodnych (ul. Nad Kanałem) oraz baza noclegowa i gastronomiczna. Sporo tu również wędkarzy. Dzierżno Małe to przyjemne miejsce na wypoczynek na łonie natury. Od południa przy zbiorniku biegną tory kolejowe, ale od północy ulicą Mickiewicza można dojechać do kilku punktów widokowych i dogodnych zejść na plażę.

Dzierżno Małe
Dzierżno Małe

Na jeziorze, niemal na samym środku widoczna jest niewielka wysepka, którą upodobały sobie ptaki. Gromadnie wręcz ją obsiadują, ale pływają też po wodzie i schodzą na brzegi jeziora. Jeśli więc chcesz je podejrzeć, polecam spacer nad Dzierżno Małe. To ptactwo jest dzikie, bardzo płochliwe i już z daleka reaguje na człowieka. Nie przypływa do człowieka po pokarm, wręcz przeciwnie, można podziwiać, jak cała gromada wzbija się do lotu w stronę wody, gdy tylko człowiek pojawi się na horyzoncie.



Dzierżno Małe
Dzierżno Małe

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Ośrodki żeglarskie czynne tylko w sezonie

Adres

Jezioro Dzierżno Małe
ul. Nad Kanałem, ul. Mickiewicza, ul. Młyńska, ul. Wędkarzy

GPS: 50°23'19N, 18°33'50E

Pławniowice noclegi

Pławniowice to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Dzierżno Małe
Pyskowice Pławniowice
Normalna
czynne cały rok dla rodziny jeziora wstęp bezpłatny parking bezpłatny przyroda
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023