Jezioro Dzierżno Duże
Jezioro Dzierżno Duże, nazywane też Jeziorem Rzeczyckim od nazwy miejscowości, koło której się rozlewa, to ciekawy zbiornik wodny. Zalew powstał ponad pół wieku temu, a dokładniej w 1964 roku, w dolinie Kłodnicy, w poeksploatacyjnym wyrobisku, w którym niegdyś wydobywano piasek. Większe miasta w okolicy to: Gliwice, Pyskowice i Pławniowice, w których to ulokowało się inne jezioro - Pławniowickie. Jezioro Dzierżno Duże, jak sama nazwa wskazuje, jest sporych rozmiarów, ma ponad 516 hektarów. W pobliżu zbiornika, nieco na północ, rozlewa się też drugi, mniejszy zbiornik, o nazwie Dzierżno Małe. Razem tworzą bardziej dziki kompleks niż inne opisywane przez nas śląskie jeziora. To miejsce bardziej dla miłośników przyrody i łazikowania niż amatorów leżaków i kawiarni.
Plaża na Dzierżnie Dużym
Dogodne miejsce spacerowe, choć bez asfaltu i miejscami w grząskim terenie znajdziesz w Rzeczycach, w okolicach ulicy Piaskowej. Powstała tu piaszczysta plaża, która w gorące dni wypełnia się plażowiczami oraz skuterami wodnymi. To dość przyjemne miejsce na letni piknik rodzinny oraz zaciszny spacer po sezonie. Spokój burzą tylko śmieci porozrzucane tu i ówdzie oraz quady jeżdżące czasem nad brzegiem zbiornika. Możesz wędrować tu nad wodą nawet kilka godzin, ale my aż tyle ścieżki nie pokonaliśmy. Za to nawet zimą napotkaliśmy tu zieleń - unikalne, niewielkie sosny na niewysokiej skarpie nad brzegiem. Bardzo ciekawie to wygląda.
Ptaki w Taciszowie
Jeśli przyjedziesz nad Dzierżno Duże do strony Taciszowa, np. ulicą Wąską albo Sportową, twoim oczom ukażą się piękne, malownicze półwyspy pełne wodnego ptactwa. Ptaki nie podpłyną po jedzenie, jak to jest np. na Pogorii w Dąbrowie Górniczej, ponieważ są bardzo płochliwe, bo turystów w tej okolicy jest niewielu. To naprawdę dzikie ptactwo, które masz tutaj sposobność podejrzeć, przy zachowaniu ciszy i ostrożności. Taciszów nad Dzierżnem Dużym to niezły pomysł na zachód lub wschód słońca.
Warto dodać, iż Dzierżno Duże ma połączenie z Kanałem Gliwickim, co poprawiło znacznie warunki żeglugi. Wyjątkową ciekawostką jeziora jest to, iż podczas prac wydobywczych znaleziono tu szczątki kości. Pochodziły one od dawno wymarłych mamuta wielkiego i nosorożca włochatego. Zrekonstruowane na podstawie szkieletów okazy znajdują się obecnie w Muzeum w Zamku Piastowskim w Gliwicach oraz w Pyskowicach, w tzw. Geopunkcie.
Polecam ranking: Śląskie jeziora - zobacz najpiękniejsze zbiorniki wodne na Górnym Śląsku!
Informacje praktyczne
Cały rok całą dobę
Wstęp bezpłatny
Parking: miejsca postojowe bezpłatne
Spacery nad wodą, np. od strony Rzeczyc możliwe z psami, ale niedostępne dla wózków
Jezioro Dzierżno Duże
ul. Piaskowa, Rzeczyce
ul. Wąska i Sportowa, Taciszów
Noclegi w Gliwicach
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Nie musisz się daleko przemieszczać, aby znaleźć kolejne interesujące miejsca. W promieniu 30 kilometrów czeka na Ciebie wiele atrakcji, które z pewnością wzbogacą Twoją podróż o dodatkowe wspomnienia.
- Jezioro Pławniowice, odległość: 5.8 km
- Pałac w Pławniowicach, odległość: 6.5 km
- Funzeum w Gliwicach, odległość: 15.2 km
- Park Przygód i Atrakcji w Wilkowicach, odległość: 15.9 km
- Kopalnia Guido w Zabrzu, odległość: 18.2 km
- Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach, odległość: 18.7 km
- Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu, odległość: 18.8 km
- Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, odległość: 21.5 km
- Park Miniatur Olszowa, odległość: 22.8 km
- Park w Świerklańcu, odległość: 28.9 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!