Zagłosuj na Top Atrakcje 2024! Wybierz hity tego lata!

Pławniowice. Atrakcje, które warto zwiedzić

Aktualizacja: 2024-06-10
Pławniowice
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

Pławniowice to mała miejscowość w województwie śląskim, w gminie Rudziniec, położona na północny zachód od Gliwic i południe od Toszka. Lokalizacja w pobliżu autostrady A4 sprawia, że bardzo łatwo tu dojechać. Pławniowice słyną z cudnego pałacu, który utrzymany jest w świetnym stanie i w wybranych godzinach jest dostępny dla turystów. Niemal przy samym pałacu rozlewa się Jezioro Pławniowickie będące sztucznym zalewem.

Pławniowice pałac
Pławniowice pałac

Atrakcje w Pławniowicach

Miejscowość znana jest na całym Śląsku ze swej architektonicznej perełki - pałacu Ballestremów.

Pałac Pławniowice

To cały kompleks pałacowo-parkowy, cudny i przyciągający uwagę. Zbudował go w XIX wieku Franciszek Ballestrem. Była to główna siedziba rodowa tej bogatej rodziny, która osiadła w pałacu aż do końca II wojny światowej. Na teren parku przy pałacu wstęp jest płatny, ale niedrogi, osobno trzeba wykupić bilety do wnętrz pałacowych, które są dostępny kilka dni w tygodniu przez kilka godzin. 

Warto poznać z bliska tę cudną budowlę, tym bardziej że otacza ją ładny park z kwieciem. Wiosną cudnie kwitną tu magnolia, forsycje i azalie. W pobliżu pałacu stoi też zabytkowy spichlerz dworski, który również warto zobaczyć. Pochodzi on z końca XIX wieku i stanowi jeden z elementów kompleksu pałacowego.

Pławniowice
Pławniowice
Pławniowice
Pławniowice
Pławniowice
Pławniowice

Jezioro Pławniowice

Pławniowice słyną też w szerokiej okolicy jako ośrodek sportów wodnych oraz miejsce letniej rekreacji, gdyż rozlewa się tutaj Jezioro Pławniowice. Tak naprawdę jest to zalew, ale latem woda pełna jest żaglówek i desek windsurfingowych. Najpiekniejsza plaża, piaszczysta, znajduje się we wsi Niewiesze. Chętnie wykorzystywana jest przez odpoczywających letników, choć polecam spacer dalej, w bardziej dzikie i malownicze tereny nad wodą. W pobliżu rozlewa się też Jezioro Dzierżno Duże.

Pławniowice jezioro
Pławniowice jezioro
Pławniowice
Pławniowice

Spichlerz w Pławniowicach

Spichlerz Dworski w Pławniowicach, zlokalizowany przy ul. Gliwickiej, naprzeciw pałacu, to interesujący zabytek z 1888 roku będący częścią kompleksu pałacowego. Budynek spichlerza znajduje się na terenie dawnego folwarku, otoczonego prywatnymi domami lokalnych mieszkańców.

Spichlerz dworski to trójkondygnacyjna budowla z dwustopniowym dachem łamanym i oknami dachowymi. W przeszłości służył on szlachcie do przechowywania zapasów spożywczych. Dziś stanowi cenny element dziedzictwa historycznego Pławniowic, przypominając o dawnej świetności i codziennym życiu na folwarku.

Historia Pławniowic

Pławniowice po raz pierwszy wspomniane zostały w 1317 roku. Wieś zyskała jednak na znaczeniu w 1737 roku, gdy ziemie te kupił Jan Paweł II von Stechow - starosta powiatu gliwicko-toszeckiego. W 1798 roku majątek przeszedł w ręce hrabiego Karola Franciszka von Ballestrema.

Był to syn Marii Elżbiety Augusty von Stechow i Giovanniego Battisty Angelo Ballestrero - protoplasty śląskiej linii rodu Ballestrem. Rodzina ta zarządzała dobrami pławniowickimi aż do stycznia 1945 roku. Tutaj była ich główna rodowa siedziba.

Pławniowice pałac
Pławniowice pałac
Pławniowice
Pławniowice

Tak powstał dzisiejszy pałac wzniesiony na zlecenie hrabiego Franciszka II Ballestrem w latach 1882-85, w miejscu mniejszego pałacu z 1737 roku. W 1945 roku Mikołaj Ballestrem musiał uciekać przed Armią Czerwoną. Wojska radzieckie zniszczyły wnętrza pałacu, ale bryła pozostała nienaruszona.

W latach 60. XX wieku odkryto w pobliżu obecnego pałacu w Pławniowicach ruiny znacznie starszego założenia - prawdopodobnie była to warownia z końca XIV wieku, która brała udział w wojnie króla Władysława Jagiełły przeciwko księciu Władysławowi Opolczykowi, dowodzonej przez Piotra Szafrańca.

Oficjalna strona Pałacu w Pławniowicach

Pławniowice
Pławniowice

Nasz film

Zapraszamy na nasz film z pobytu w Pławniowicach.

Noclegi w Pławniowicach

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

Pławniowice
Pławniowice
Pławniowice
Pławniowice
Pławniowice kaplica
Pławniowice
Pławniowice
Pławniowice
Pałac w Pławniowicach
Pałac w Pławniowicach
Pałac w Pławniowicach
Pałac w Pławniowicach
Pałac w Pławniowicach
Pławniowice
Pławniowice
Pławniowice pałac
Pławniowice pałac
Pławniowice
Pławniowice
Pałac w Pławniowicach
Pławniowice
Pławniowice
Pławniowice
Pławniowice
Pławniowice
(4.5 głosów: 67)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.5 głosów: 67)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Piękny pałac, naprawdę ma w sobie dużo uroku, a dodatkowo dodaje mu zadbany park. Pławniowice przyciągają też atrakcyjnym jeziorem.
Avatar użytkownika marian
marian

[cytuj autor='Turysta Kulturowy Barsolis Karol ']piekny ten palac -ktory chyba widac z A-4      [/cytuj

Blisko A-4 ale go chyba nie widać.

Avatar użytkownika Barsolis Karol Turysta Kulturowy
Barsolis Karol Turysta Kulturowy

piekny ten palac -ktory chyba widac z A-4 

 

 

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024