50°23'6" N, 18°28'34" E
Śląskie
2019-06-10
2020-02-03 02:00

Opis Pławniowic

Pławniowice to mała miejscowość w województwie śląskim, w gminie Rudziniec, położona na północny zachód od Gliwic i południe od Toszka, przy autostradzie A4, nad Jeziorem Pławniowickim.Historia Pławniowic

Ponoć w latach 60. XX wieku odkryto w pobliżu obecnego pałacu w Pławniowicach ruiny znacznie starszego założenia - prawdopodobnie była to warownia z końca XIV wieku, która brała udział w wojnie króla Władysława Jagiełły przeciwko księciu Władysławowi Opolczykowi, dowodzonej przez Piotra Szafrańca.

Pałac w Pławniowicach
Pałac w Pławniowicach

Zabytki w Pławniowicach

Miejscowość znana jest na całym Śląsku ze swej architektonicznej perełki - Pałacu w Pławniowicach, a właściwie zespołu pałacowo-parkowego, na którego teren wstęp jest płatny. Warto jednak poznać tą cudną budowlę z bliska, tym bardziej że otacza ją ładny park z kwieciem. Szczególnie urokliwie kwitną tu magnolie wiosną. W pobliżu pałacu stoi też zabytkowy spichlerz dworski, który również warto zobaczyć. Pochodzi on z końca XIX wieku i stanowi jeden z elementów kompleksu pałacowego.

Atrakcje w Pławniowicach

Pławniowice słyną też w szerokiej okolicy jako ośrodek sportów wodnych oraz miejsce letniej rekreacji, gdyż rozlewa się tutaj Jezioro Pławniowice, które latem pełne jest żaglówek i desek windsurfingowych, a plaże chętnie wykorzystywane są przez odpoczywających letników. W pobliżu rozlewa się też Jezioro Dzierżno Duże.

Pałac w Pławniowicach
Pałac w Pławniowicach


Oficjalna strona Pałacu w Pławniowicach

Pałac w Pławniowicach Pałac w Pławniowicach Pławniowice Pławniowice Pławniowice pałac Pławniowice pałac Pławniowice Pławniowice Pałac w Pławniowicach Pałac w Pławniowicach Pławniowice Pławniowice kaplica Pławniowice Pławniowice Pławniowice Pławniowice Pławniowice Jezioro Pławniowice Jezioro Dzierżno Duże Jezioro Dzierżno Duże Jezioro Dzierżno Duże

Pławniowice noclegi

Pławniowice to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Pławniowicach. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1149528 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47352 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2012-10-30 na

[cytuj autor='Turysta Kulturowy Barsolis Karol ']piekny ten palac -ktory chyba widac z A-4      [/cytuj

Blisko A-4 ale go chyba nie widać.

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122211 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2012-09-26 na

piekny ten palac -ktory chyba widac z A-4 

 

 

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021