Pławniowice to mała miejscowość w województwie śląskim, w gminie Rudziniec, położona na północny zachód od Gliwic i południe od Toszka. Lokalizacja w pobliżu autostrady A4 sprawia, że bardzo łatwo tu dojechać. Pławniowice słyną z cudnego pałacu, który utrzymany jest w świetnym stanie i w wybranych godzinach jest dostępny dla turystów. Niemal przy samym pałacu rozlewa się Jezioro Pławniowickie będące sztucznym zalewem.

Atrakcje w Pławniowicach
Miejscowość znana jest na całym Śląsku ze swej architektonicznej perełki - pałacu Ballestremów.
Pałac Pławniowice
To cały kompleks pałacowo-parkowy, cudny i przyciągający uwagę. Zbudował go w XIX wieku Franciszek Ballestrem. Była to główna siedziba rodowa tej bogatej rodziny, która osiadła w pałacu aż do końca II wojny światowej. Na teren parku przy pałacu wstęp jest płatny, ale niedrogi, osobno trzeba wykupić bilety do wnętrz pałacowych, które są dostępny kilka dni w tygodniu przez kilka godzin.
Warto poznać z bliska tę cudną budowlę, tym bardziej że otacza ją ładny park z kwieciem. Wiosną cudnie kwitną tu magnolia, forsycje i azalie. W pobliżu pałacu stoi też zabytkowy spichlerz dworski, który również warto zobaczyć. Pochodzi on z końca XIX wieku i stanowi jeden z elementów kompleksu pałacowego.



Jezioro Pławniowice
Pławniowice słyną też w szerokiej okolicy jako ośrodek sportów wodnych oraz miejsce letniej rekreacji, gdyż rozlewa się tutaj Jezioro Pławniowice. Tak naprawdę jest to zalew, ale latem woda pełna jest żaglówek i desek windsurfingowych. Najpiekniejsza plaża, piaszczysta, znajduje się we wsi Niewiesze. Chętnie wykorzystywana jest przez odpoczywających letników, choć polecam spacer dalej, w bardziej dzikie i malownicze tereny nad wodą. W pobliżu rozlewa się też Jezioro Dzierżno Duże.


Historia Pławniowic
Pławniowice po raz pierwszy wspomniane zostały w 1317 roku. Wieś zyskała jednak na znaczeniu w 1737 roku, gdy ziemie te kupił Jan Paweł II von Stechow - starosta powiatu gliwicko-toszeckiego. W 1798 roku majątek przeszedł w ręce hrabiego Karola Franciszka von Ballestrema.
Był to syn Marii Elżbiety Augusty von Stechow i Giovanniego Battisty Angelo Ballestrero - protoplasty śląskiej linii rodu Ballestrem. Rodzina ta zarządzała dobrami pławniowickimi aż do stycznia 1945 roku. Tutaj była ich główna rodowa siedziba.


Tak powstał dzisiejszy pałac wzniesiony na zlecenie hrabiego Franciszka II Ballestrem w latach 1882-85, w miejscu mniejszego pałacu z 1737 roku. W 1945 roku Mikołaj Ballestrem musiał uciekać przed Armią Czerwoną. Wojska radzieckie zniszczyły wnętrza pałacu, ale bryła pozostała nienaruszona.
W latach 60. XX wieku odkryto w pobliżu obecnego pałacu w Pławniowicach ruiny znacznie starszego założenia - prawdopodobnie była to warownia z końca XIV wieku, która brała udział w wojnie króla Władysława Jagiełły przeciwko księciu Władysławowi Opolczykowi, dowodzonej przez Piotra Szafrańca.
Oficjalna strona Pałacu w Pławniowicach

Nasz film
Zapraszamy na nasz film z pobytu w Pławniowicach.
Noclegi w Pławniowicach
Pławniowice - mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Częste pytania i odpowiedzi dotyczące Pławniowic
Turyści najczęściej odwiedzają: Pałac w Pławniowicach, a potem Jezioro Pławniowice i Jezioro Dzierżno Duże.

























