Zamek w Toszku

Toszek

(4.1 głosów: 64)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Toszek to niewielka, historyczna miejscowość położona w zachodniej części województwa śląskiego, przy trasie nr 94 prowadzącej z GOP-u do Opola, niedaleko Pyskowic i Tworoga. Prócz zabytków, znajdziemy tu ciekawe rejony cenne przyrodniczo, idealne dla turystyki pieszej i rowerowej, z dala od zgiełku dużych miast.

Historia Toszka

Osadnictwo na terenach dzisiejszego Toszka sięga epoki kamiennej, o czym świadczą znalezione tutaj zabytki archeologiczne. Ponadto na wzgórzu zamkowym odkryto monety rzymskie, co pozwala przypuszczać, że przebiegał tędy szlak bursztynowy. Prawa miejskie ośrodek otrzymał w roku 1235. Co najmniej od XIII wieku dzieje Toszka ściśle wiążą się z tutejszą warownią, ale najpewniej drewniany gród istniał w tym miejscu już w IX stuleciu.Zamek w Toszku
Zamek w Toszku
Toszek
Toszek

Atrakcje w Toszku

Zamek w Toszku

Najważniejszy i najcenniejszy zabytek w mieście, cel wizyty turystów. Łączy w sobie elementy gotyku i baroku. Właściwie do dnia dzisiejszego nie zachował się cały zamek, a jedynie jego fragmenty. Częściowo jest on udostępniony do zwiedzania, np. wieża zamkowa stanowi wspaniały punkt widokowy na szeroką okolicę. Ponadto w zamku mieści się stylowa restauracja oraz ośrodek kultury. W oficynie mieści się Domek Bractwa Strzeleckiego. Początki warowni sięgają XI wieku i Piastów, później Habsburgów, w XIII wieku była to siedziba książęca. Wielokrotnie zamek w Toszku zmieniał właścicieli, zamieszkiwany był do roku 1811, kiedy to po wielkim pożarze został opuszczony i pozostawał w ruinie aż do połowy XX wieku, kiedy to część budynków odremontowano.

Toszek
Toszek
Zamek w Toszku
Zamek w Toszku
Zamek w Toszku
Zamek w Toszku
Zamek w Toszku
Zamek w Toszku

Zapraszamy jeszcze na nasz film o zamku

Kościół Św. Katarzyny w Toszku

Kościół Św. Katarzyny Aleksandryjskiej to perełka architektury barokowej, stoi pomiędzy Rynkiem a zamkiem, jak to jest w małych miasteczkach, wszędzie jest niedaleko, w zasięgu wzroku. Pierwszy kościół w Toszku istniał już w XII wieku, obecny kościół powstał w połowie XV wieku. Papież Klemens XIII w 1762 roku założył tu Bractwo Czcicieli Najświętszego Serca Pana Jezusa i od tamtej pory Toszek stał się miejscowością pielgrzymkową, tak powstało drugie wezwanie kościoła - Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Toszek
Toszek
Toszek kościół
Toszek kościół

Rynek w Toszku

Rynek to główny plac z miasta z fontanną i ciekawym Ratuszem z 1836 roku. Plac stanowi element historycznego układu urbanistycznego, wraz z otaczającą zabudową z XIX i początku XX wieku. W centralnej części Rynku stoi figura św. Jana Nepomucena, ciekawostką jest, że w gminie Toszek można znaleźć aż 13 figur tego świętego.Toszek rynek
Toszek rynek
Rynek w Toszku
Rynek w Toszku

Kościół Św. Barbary w Toszku

Kościół Św. Barbary w Toszku to niewielka neobarokowa świątynia stojąca na cmentarzu przy kościele Św. Katarzyny Aleksandryjskiej, kryje ciekawe malowidła.

Ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza Fazaniec

Ścieżka leży w północno-wschodniej części gminy Toszek i obejmuje lasy o znaczeniu europejskim. Zachowały się tu stare drzewostany dębowe, grabowe i bukowe sięgające wieku ponad 200 lat. Na terenie ostoi można zobaczyć kilka niewielkich głazów narzutowych pochodzenia skandynawskiego, a wśród flory zdarzają się gatunki chronione, np. kopytnik pospolity, wawrzynek wilczełyko czy kalina koralowa.

Cmentarz żydowski w Toszku

Kirkut toszecki znajduje się przy ulicy Wielowiejskiej. Na tym niewielkim cmentarzu zachowało się tylko kilka macew

Noclegi w Toszku

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Toszek - mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Częste pytania i odpowiedzi dotyczące Toszka

Toszek
Toszek
Toszek
Zamek w Toszku
Mury zamkowe
Mury zamkowe
Toszek rynek
Kozy pod zamkiem
Toszek
Zamek w Toszku
Zamek Toszek
Zamek w Toszku
Zamek w Toszku
Zamek w Toszku - złota kaczka
Zamek w Toszku
Zamek w Toszku
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023